Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Pohádku chci uvést až bez zákazů, říká režisérka Největšího daru

  9:11
Měl to být zásadní rok. Rok, v němž měla divákům představit svůj zatím největší filmařský počin. Celovečerní pohádku Největší dar, která má zaujmout originálním scénářem, malebnými valašskými kulisami i hvězdnými českými herci. Pro režisérku Martu Santovjákovou Gerlíkovou to byl nakonec kvůli covidové pandemii velký boj.

Nejprve musela jako spolurežisérka pohádky shánět peníze na dokončení filmu, poté se vyrovnávat se zavřením kinosálů. „Byla to velká výzva. Ale víc jsem myslela na to, aby byli zdraví lidé kolem mě,“ říká filmařka a muzikantka z Valašského Meziříčí. V rozhovoru pro MF DNES mluví i o své lásce k folkloru a touze točit filmy spíše „rekreačně“.

Nakolik byl pro vás poslední rok stresující?
Zamával s námi se všemi, samozřejmě i s pohádkou, kterou jsme chystali. Jak na jaře, tak na podzim. V první vlně jsme přišli o partnery, kteří se měli podílet na dokončovacích pracích filmu. Na podzim měla pohádka vstoupit do kin. Datum jejího uvedení bylo 22. října, a to jak v ČR, tak na Slovensku. Bohužel nám tyto plány smetla vlna druhá.

Když vás začali opouštět partneři filmu, nebála jste se o to, zda jej vůbec dokončíte?
Já jsem loni měla obavy o osudy lidí kolem, o samotnou pohádku jsem se tolik nebála. Naštěstí se nám ji podařilo dotočit, což byl asi opravdu ten Největší dar. Když už máte materiál, jak se říká, „doma“, můžete s prezentací počkat. Horší je to pak ale se zdravím rodin, členů týmu, herců, přátel a známých. O ty jsem se bála a stále bojím víc.

Nakonec filmu pomohli lidé prostřednictvím crowdfundingového portálu HitHit. Potěšilo vás to?
V momentě, kdy jsem vytvářela to úvodní hithitové video, věděla jsem, že jdu s kůží na trh a můžu se setkat s různými názory na věc. Převládly však ty kladné a podpora přišla velmi brzy. A za ni moc děkuji.

Největší dar měl premiéru v září na filmovém festivalu ve Zlíně, jeho uvedení v kinech však opakovaně hatí pandemie. Kdy tedy lidé pohádku uvidí v kinech či televizi?
To je velmi těžká otázka. Sami vidíte, co se děje kolem nás. Chtěla bych, aby naši pohádku viděli lidé bez nějakých příkazů a zákazů. To je ale zbožné přání všech, kteří něco tvoří, organizují. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet. V této chvíli máme pohádku nasazenou na 8. dubna. Aktuálně se snažím dohodnout s distributorem a televizí na posun směrem k létu či podzimu. V tom období by snad už měla být situace lepší a lidé budou mít možnost do kina chodit. Moc bych si to přála. Uvidíme.

Na kontě už máte rodinný film Děda i vážnější artový snímek Tehdy spolu. Do třetice jste opět zůstala na Valašsku, ale zvolila pohádku. Proč?
Když jsem se svou malou dcerou sledovala různé pohádky, napadlo mě, že bych jí – i ostatním dětem – chtěla ukázat něco trochu jiného, nového. A měla jsem dojem, že si Valašsko svou pohádku zaslouží. Některé se tady i natáčely, má oblíbená je třeba Sen noci svatojánské. Žádná ale není přímo od valašských tvůrců, kteří ve svém rodném kraji žijí, znají ho a milují ho takový, jaký je. Každý musí uznat, že když se tady u nás podíváte kolem sebe, na krajinu a skvosty Beskyd, připadáte si jako v pohádce. Tak jsem si řekla, že ty pocity zkusím přenést na filmové plátno.

Kdy vás to napadlo poprvé? A musela jste své představy v průběhu natáčení měnit?
Tak to vám řeknu úplně přesně. Bylo to v roce 2016 při premiéře filmu Děda, kdy jsem směle řekla, že Valašsku věnuji ještě pohádku. Je s ní spjato jméno mé kolegyně Darii Hrubé. Byla se mnou u celého procesu od zrodu pohádky až po konec. Od začátku jsme navíc nic moc nemuseli měnit, neboť při nás stáli všichni slovanští bohové. Opravdu. Když jsme potřebovali sníh, nasněžilo. A to třeba i v květnu. Samozřejmě, každý takový projekt se trochu potřebuje přizpůsobit – rozpočtu, podmínkám, ve kterých točíte, názorům kolegů. To ale v každé práci.

Marta Gerlíková Santovjáková

Narodila se v roce 1985 v Jablůnce u Vsetína. Absolvovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě, kde studovala sólový zpěv. Vystupovala s několika folklorními soubory, účinkovala na českých i zahraničních folklorních festivalech. Objevila se také v televizních talentových soutěžích jako SuperStar, X Factor či Czechtalent. Jako režisérka natočila tři filmy z valašského prostředí.

Neměla jste obavu, aby pohádku z valašského prostředí vzali za svou lidé po celé republice?
Neměla. Kdyby ano, pohádka by nikdy nevznikla. To pojetí je tak laskavé, že snad nikoho nijak neurazí.

Berete Největší dar jako nejambicióznější projekt, co jste kdy dělala? Vrchol umělecké kariéry?
Víte, já to slovo „ambiciózní“ nemám moc ráda. Řeknu spíš, že to byla pro mne výzva. Vlastně taková zkouška, co všechno zvládnu, hlavně tedy v té producentské části. Ale jistě, pokud to vezmu z umělecké stránky, tak to byl pro mě vrchol. Mohla jsem pracovat s úžasným týmem filmařů, včetně špičkových filmových studií, a s velkými hereckými osobnostmi českého filmu.

Právě herci jako Bolek Polívka, Petr Čtvrtníček, Pavel Nový, Jiří Dvořák a další – to je velké lákadlo filmu. Jak se vám je podařilo zlákat k natáčení na Moravě?
Námluvy probíhaly na dvou frontách. Jednu vedla Daria a druhou já. Oslovily jsme herce, které buďto osobně známe, nebo ty, kteří mají přímou vazbu na Valašsko. Pomohly ale spíše ty osobní známosti a přátelské vztahy. Nejsem si ani vědoma, že by se někdo nechal dlouze přemlouvat. Spíše byly někdy problémy skloubit časy štábu, herců a ještě k tomu třeba „doladit“ počasí. Pohádka je z velké části natočena v exteriérech a skoro ve všech ročních obdobích, tak to bylo mnohdy pro naše produkční náročné.

Jak se hercům nakonec na Valašsko líbilo, jak si natáčení užili?
Byl to rodinný podnik. (úsměv) Já jsem to tak prostě cítila a možná, když se na to zeptáte všech okolo, řeknou vám to stejné. My kontakt udržujeme stále, i když už je mnoho měsíců dotočeno. Věřím, že si natáčení užili, protože kromě jiných dobrot jsme měli v rekvizitách také frgály, dobré uzené, zabíjačku. A i ta „štamprlka“ slivovičky se našla, i když musím říct, že málo. Nebylo moc času. Na druhou stranu to nebyla jen idyla. Když si vzpomenu na ledový vítr na Pustevnách, minus osm stupňů a víly v lehounkých šatech. Hodiny a hodiny čekání v zimě, pak zase v úmorném horku… No užili jsme si to prostě po všech směrech. (smích)

Jak se vám líbí česká pohádková produkce? Nestagnuje v poslední době příliš?
Asi neumím odpovědět z pozice diváka, který právě pohádku zhlédl. Já za ní vidím strašný kus práce mnoha lidí, kteří se na takových projektech podílejí. Určitě nikomu nejde o to udělat špatnou pohádku. Samozřejmě dokážu říct, jak to na mě jako celek působí. Ale snažím se i v těch, které mne nenadchnou, najít něco hezkého. A můžu vám říct, že to v každé pohádce určitě je. Na nové pohádky se dívám ráda, ale je pravdou, že po naší staré dobré klasice sahám nejraději.

Míníte se filmové tvorbě věnovat dál? A zůstanete ve valašském prostředí?
Nejprve musím donést k divákovi tuto pohádku, pak teprve můžu přemýšlet, co bude dál. Samozřejmě, Valašsko je studnicí námětů. Teď momentálně ale myslím, že ta pohádka byla „do třetice všeho dobrého“. Už nechci točit na plný úvazek, spíše jen tak rekreačně. Čas ukáže. Ale nějaký nápad ve mně ještě zraje.

Ještě se musím zeptat na váš vztah k Františku Segradovi, který účinkuje ve všech vašich filmech. Je asi nadstandardní, že?
Takový vztah nejde popsat. Franta je můj děda, a to nejen v návaznosti na stejnojmenný film. Zpíváme spolu, tvoříme a hlavně, když si povídáme, vždy se dozvím něco nového. Moc mne toho naučil, moc mi pomohl a moc si ho vážím.

Mimo filmařinu se věnujete muzice a zejména folklornímu žánru. Vystupujete, vydáváte alba. Láska k folkloru ve vás byla už odmala?
Ano, byla. Hrála jsem na harmoniku, později na cimbál a s mým dědečkem a tatínkem jsme si v Jablůnce na pasekách pořád notovali. Byl to muzikant, který uměl hrát i na tři struny. Na toto období nikdy nezapomenu, tak nějak si jej pořád nosím v sobě. Určitě máme spousty šikovných rodáků z Valašska, kteří se věnují a vynikají i v jiných žánrech. Mně byla do kolébky dána „lidovka“, a tak to ve mně zůstalo.

Dříve jste se účastnila různých talentových televizních soutěží. Co vás k tomu vedlo a co si o takových soutěžích myslíte dnes?
Vy jste mi to vlastně tou otázkou připomněl, už jsem na to zapomněla. (úsměv) Víte, ono jak člověk dozrává, chce zkusit všechno, i to nepoznané. Ale ve finále, co si budeme povídat, jsem šťastná, že jsem se vrátila zpátky k cimbálové muzice a zpěvu lidových písní. Talentové soutěže už sleduji, jen když tam vidím někoho známého. Loni v jedné soutěžila Kamila Polonyová od nás z Valašska, tak jsem jí moc fandila, dostala se hodně daleko.

Jaké jsou vaše další plány v oblasti muziky?
Dnes si zpíváme doma s dcerou, protože nikde jinde se to nesmí. Hned jak to půjde, určitě začneme vystupovat. Momentálně jsem spřízněná s cimbálovou muzikou Valašsko, jejímž primášem je Vojtěch Gerla. I ten patří mezi významné osobnosti podílející se na pohádce Největší dar. Hned jak to půjde, chystáme se natočit cédéčko „Valašská cérka 2“, ať si s námi každý může zazpívat i doma. (úsměv)

  • Nejčtenější

Sklárna v Květné kvůli ceně energií po 230 letech končí. Propustí desítky lidí

11. prosince 2023  15:42,  aktualizováno  16:40

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku ukončí v lednu kvůli ceně energií téměř po 230 letech výrobu...

Automobilový závodník Tlusťák otočil, přiznal se k daňovým únikům za 45 milionů

5. prosince 2023  16:09

Automobilový závodník Antonín Tlusťák, který byl v roce 2010 vicemistrem Evropy, dosud v případu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlín se zbaví ostudy. Město koupilo obchod v podchodu a chystá přestavbu

6. prosince 2023  8:55

Obyvatelé Zlína si možná už zvykli na to, že v podchodu u náměstí Práce je jedna stěna betonová a...

Zlínský kraj bude mít lepší spojení s Brnem, cestující ušetří skoro hodinu

7. prosince 2023  15:56

Ze Zlína a Uherského Hradiště začnou od neděle jezdit zrychlené autobusy. Na rozdíl od těch...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Děti z romských rodin vystěhovaných ze Vsetína dostanou vyšší odškodné

11. prosince 2023  10:27,  aktualizováno  12:49

Nejvyšší soud dvěma rozsudky zvýšil odškodnění pro děti z romských rodin, které se v roce 2006...

Přechytračil by Vševěd i Messnera? Ví o krutém přeměřování horských vrcholů

Premium Guinnessova kniha letos odebrala jeden ze známých rekordů Reinholdu Messnerovi. Slavný horolezec už není považován za...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

„Neostříhám vás, jste Židovka.“ Noví antisemité: migranti a jejich malý džihád

Premium Yaël v jedenatřiceti zjistila, že jít teď ke kadeřníkovi, kam chodila roky, není jen tak, protože je Židovka. Když se...

Opilí pasažéři tvrdili, že auto nikdo neřídil. Policie hledá svědky

11. prosince 2023  17:24

Zlínští dopravní policisté prověřují neobvyklou dopravní nehodu, při níž havarované vozidlo nikdo...

Sklárna v Květné kvůli ceně energií po 230 letech končí. Propustí desítky lidí

11. prosince 2023  15:42,  aktualizováno  16:40

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku ukončí v lednu kvůli ceně energií téměř po 230 letech výrobu...

Děti z romských rodin vystěhovaných ze Vsetína dostanou vyšší odškodné

11. prosince 2023  10:27,  aktualizováno  12:49

Nejvyšší soud dvěma rozsudky zvýšil odškodnění pro děti z romských rodin, které se v roce 2006...

Baťova nemocnice má nová lůžka za 42 milionů. Jsou větší a lépe ovladatelná

11. prosince 2023  8:55

Více než tři sta nových lůžek nakoupila pro své pacienty v letošním roce Baťova nemocnice ve Zlíně....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...