Malým obcím vyschly zdroje, závisejí na dovozu vody v cisternách

  15:39aktualizováno  15:39
Obrovské sucho zhoršuje řadě lidí v Česku přístup k vodě. Například část obce Lukoveček na Zlínsku se v pondělí ocitla bez vody, protože jí téměř vyschl místní zdroj vody. Další vesnice musejí spoléhat na vodárny, které jim naplňují vodojemy. Vysychají také studny.
(Ilustrační snímek).

(Ilustrační snímek). | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Když se desítky obyvatel Lukovečku v pondělí ráno probudily, netušily, že nový týden začne tak suše. Během dopoledne v horní části obce, kde je asi 25 domů, vyteklo z kohoutků jen pár kapek. Pak už nic.

„Vodárny už dovezly cisterny, které jsou na čtyřech místech obce. Lidé si musejí chodit pro vodu,“ hlásil místostarosta Lukovečku Jiří Krajča.

„Dlouhé roky jsme takové sucho nezažili. V rezervoáru není žádná voda,“ zdůraznil.

Obec má svůj zdroj vody, který téměř vyschl. Vodojem, z něhož se voda rozvádí po obci, duněl prázdnotou. Ještě minulý týden ho vodárny stačily plnit, teď už ne. Mobilní cisterny měly obsazené.

Zásoby máme bohaté, ujišťují vodárny

Vodovody a kanalizace Vsetín rozvážejí v těchto dnech vodu do obcí, kde vysychají místní zdroje. Začínají se ozývat i výrobní podniky, které jsou na suchu. Přesto šéf vsetínských vodáren Michal Korabík region uklidňuje: vodních zdrojů je dost.

„Neplánujeme žádná omezení. Nemáme problém se stříkáním trávníku na fotbalovém hřišti či údržbou zeleně ve městě,“ přiblížil Korabík.

Jak velkou poptávku po vodě registrujete?
Cisterny jsou v permanenci každý den. Zájem o vodu je v období extrémního sucha velký. Nepamatuju takové odběry jako jsou nyní. O vodu žádají také firmy, které jí mají málo. V tomto počasí navíc mají všichni zvýšenou spotřebu vody na konzumaci i hygienu.

Kdo má největší problémy?
Hlavně obce, které jsou napojené na lokální zdroje podzemní vody. Když nás ale požádají, tak jim vodojemy doplníme. Je to řešitelná situace. Vodojem stojí v nejvyšší části obce, takže když je doplněný, tak to lidé ani nepoznají.

Zásoby vody jsou tak velké?
Ujišťujeme spotřebitele, že zásoby pitné vody jsou bohaté. V nádrži Stanovnice i v podzemních zdrojích Vsetín-Ohrada a Rožnov pod Radhoštěm máme vody dost. Nejsme v situaci, že bychom museli vydat prohlášení, aby lidé omezili spotřebu vody. To ale neznamená, že s ní můžeme plýtvat. Voda je vzácná, musíme s ní hospodařit šetrně.

Jak se může situace vyvíjet dál?
Pokud budou pokračovat sucha, poptávka po vodě potrvá nadále. Snažíme se ale 110 tisíc obyvatel regionu udržet v klidu. Vodu dostanou. Věřím, že se situace brzy vrátí do normálu.

„Je to nepříjemné. Nabrali jsme si vodu do kanystrů a budeme s ní šetřit, takže zřejmě omezíme i hygienu,“ postěžoval si starší muž, když si šel pro vodu k cisterně.

Také v dalších obcích ve Zlínském kraji je situace vážná. Vodárny jim plní rezervoáry, aby lidé nezůstali na suchu.

„Obce, které jsou zásobované pouze z místních zdrojů, jsou v tomto extrémním počasí ohrožené nedostatkem vody,“ řekla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová.

Suché a teplé období má pokračovat nadále

Na Zlínsku jde aktuálně kromě Lukovečku například o Újezd u Valašských Klobouků. Už před pár dny cisterny pomohly Vysokému Poli i Drnovicím, na Vsetínsku části Loučky Lázy, dále Růžďce, Semetínu a Huslenkám. V dalších obcích je situace hraniční.

„Bereme vodu z prameniště v lese, které je slabé. Právě nám navážejí vodu do vodojemu. Nevím, co se stane, když bude sucho trvat dál,“ obává se starosta Újezdu u Valašských Klobouk Vladimír Kráčalík.

„Původní vrty slábnou a nové ještě nejsou v provozu,“ podotkla místostarostka Drnovic Eva Repatá.

Suché a velmi teplé období má pokračovat minimálně tento týden, možná ale ještě dva. Hladiny podzemních vod budou dál klesat, což je hrozba i pro lidi, kteří jsou odkázaní na vlastní studny.

Už teď v nich vidí na dno a někde se bez pomoci neobejdou. Třeba obecní úřad v Lačnově dovezl cisternu s 2,5 kubíky vody na zdejší paseky, kde žije Marie Martínková.

„Ve studni bylo minimum vody. Už ani ne na praní, jen na pití. Po doplnění se hladina zatím drží,“ přiblížila starousedlice Martínková.

„Takové sucho nepamatuju. Naposledy možná před třiceti lety,“ ohlíží se zpátky.

Stará studna vyschla, tak si nechal vyvrtat novou

V současné mimořádné situaci platí, že města a obce, které jsou napojené na veřejné vodovodní řady, problémy nemají. Vody je v přehradách pořád dost. Avšak místní zdroje vysychají, podobně jako studny.

Chovatel Petr Václavík má patnáct koní v Želechovicích nad Dřevnicí, denně každé zvíře spotřebuje asi 50 litrů vody. Stará studna mu vyschla, v pondělí si nechal vyvrtat novou.

„Je to extrém,“ nepochybuje Václavík.

„S příchodem sucha navíc začala voda ve studni smrdět,“ popsal další potíž Zdeněk Mikel z Březnice.

V tamní obci je bez přípojky na veřejný vodovod asi třetina obyvatel, tedy kolem tří set lidí.

„Řešíme prodloužení vodovodu do tří lokalit. S první začneme ještě o prázdninách, další dvě části chceme udělat do tří let. Budeme ale potřebovat dotace, bez nich bychom se do toho nemohli pustit,“ nastínil starosta Josef Hutěčka.

Naopak ve Zlámanci mají vodovod tři roky hotový. Ještě s dalšími dvěma obcemi ho vybudovali za 20 milionů korun, dotace byla 80 procent.

„S vodou je teď problém všude. My ho však máme vyřešený,“ pochvaloval si starosta Jiří Chmela.

Autor:

Nejčtenější

Místostarostu ze Zlínska zbili při odklízení sněhu, policie hledá útočníka

Zlínsko - zmlácený místostarosta

S pohmožděninami ve tváři a naraženými žebry skončil v nemocnici místostarosta Podkopné Lhoty na Zlínsku. Napadl jej...

Hala pro Ledové království se po otevření zřítila, návštěvníky stihli zastavit

V Rožnově pod Radhoštěm se zřítila dřevěná hala s výstavou Ledové království...

V Rožnově pod Radhoštěm se v sobotu zřítila speciální dřevěná hala s výstavou Ledové království. Nikdo z návštěvníků...

Bílkovo těžké loučení: Díky za Zlín, takovou přízeň jsem dlouho nezažil

Zlínský trenér Michal Bílek dává svým svěřencům pokyny během duelu s Plzní

S národním mužstvem nepostoupil na mistrovství světa 2014, pak se mu nedařilo v Tbilisi ani Jihlavě. Až ve Zlíně...

Bílek jde k reprezentaci Kazachstánu, ve Zlíně ho nahrazuje Pivarník

Michal Bílek sleduje přípravný zápas Zlína s čínským týmem Kanton Evergrande.

Fotbalový trenér Michal Bílek krátce před startem jarní části první ligy opouští zlínské fotbalisty a míří k...

VIDEO: Valašsko na dlani. Stezka na Pustevnách láká na prosklenou vyhlídku

Stezka Valaška na Pustevnách v Beskydech.

V Beskydech, pod vrcholem Tanečnice na Pustevnách, se tento týden otevře nadzemní panoramatická Stezka Valaška. Je...

Další z rubriky

Ředitelce nemocnice v Kroměříži hrozí odvolání, vedení kraje k tomu mlčí

Ředitelka kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.

V kroměřížské nemocnici je napjatá atmosféra. Personál se obává odvolání ředitelky Lenky Mergenthalové. Zástupci odborů...

Příprava D49 stojí, soud přiřkl odkladný účinek další stížnosti aktivistů

Ministr dopravy Aleš Řebíček (vlevo) a hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš...

Soud opět zastavil přípravu dálnice D49 ve Zlínském kraji na základě stížnosti ekologických aktivistů. Zdržení úseku z...

Ze Zlínského kraje lidé odcházejí jen zřídka, přesto obyvatel ubývá

Ilustrační snímek

Zlínský kraj má jeden z nejstabilnějších počtů obyvatel v zemi. Přesto v něm žije stále méně lidí. Lidé z něj ve velkém...

Najdete na iDNES.cz