Zlín chce koupit lyžařský svah, má se stát celoroční atrakcí

  8:10aktualizováno  8:10
Zlínští radní schválili materiál, který zahajuje cestu k odkoupení lyžařského svahu nad městem od Sportovních klubů Zlín. Radnice chce najít investora, jenž by mohl svah dostavět a provozovat.

Lyžařský svah se nachází na kopci nad Zlínem, v docházkové vzdálenosti od centra. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Zatím je to jen záměr, nicméně na jeho konci má být zásadní proměna lyžařského svahu nad Zlínem, který byl delší dobu předmětem soudních sporů a nelyžuje se na něm.

„Je to zajímavá lokalita. Nebyli bychom rádi, kdyby se dostala do soukromých rukou a jeho majitel začal řešit změny územního plánu,“ vysvětlil primátor Jiří Korec.

„Lidé už si zvykli, že mají ve Zlíně lyžařský svah. Je to přidaná hodnota města. Když s ním budeme vhodně pracovat, může z toho být celoročně využitelný areál, který může být protipólem pro zoo v Lešné. To je motivace, proč chceme, aby se o něm nerozhodovalo bez města,“ dodal Korec.

Fotogalerie

Svah vlastní Sportovní kluby (SK) Zlín, jež pro něho hledaly kupce, ale nikdo nenabídl cenu, která by se jim zdála vhodná. Prodej radnici je pro ně přijatelné řešení.

„Jsme rádi, že se město o svah zajímá. Poskytneme mu součinnost, aby mohl být využitý v co největší míře,“ reagoval ředitel SK Zlín Jaroslav Kotala.

Svah deset let provozoval pod hlavičkami různých firem podnikatel Michal Cepek, ale kvůli neplacení nájemného musel skončit, což potvrdil také soud.

Jeho firma byla jednou z těch, které na kluby podaly návrh na insolvenční řízení kvůli údajným dluhům. Chtěla 30 milionů korun za úpravy, které na svahu během let udělala. Soud však tyto návrhy zamítl.

Zlín bude hledat nájemce, sám se do provozování nepustí

Magistrát uvažuje o tom, že si nechá zpracovat posudek na hodnotu svahu. Pak i na základě toho rada rozhodne, jestli bude jednat s SK Zlín o podmínkách převodu. Pokud ano, pokusí se s nimi najít dohodu.

„Velice rádi bychom vysoutěžili koncesionáře, který by byl zároveň investorem a dal peníze do toho, aby ze svahu vytvořil celoroční areál,“ plánuje Korec.

Koncesní řízení by vypsaly kluby ve spolupráci s městem, pokud by ještě pozemky nebyly převedené. Obě strany chtějí, aby byla lokalita využívaná celý rok. Když tam funguje jenom lyžařský svah, je to prodělečné.

Cepek měl už dřív s tímto místem velké plány. Hodlal tam vybudovat bobovou dráhu a na Tlusté hoře rozhlednu. Zůstalo ale jenom u plánů. Město se s ním bude chtít dohodnout, za jakých podmínek by plány mohlo získat a případně je využít.

„Není to o tom, že co je navržené, budeme chtít bezhlavě udělat. Můžeme z toho pouze vycházet. Nejsme zatím schopní ani říci, jestli využijeme všechno, co je na svahu postavené,“ naznačil Korec. „Musí dojít k trojstranné dohodě. Pro zklidnění situace budou i jednání s SK Zlín a Michalem Cepkem,“ upřesnil.

„To, aby bylo místo využívané jen pro lyžařské účely, je dnes málo. Má větší potenciál,“ poznamenal Kotala.

Když Cepek svah vyklízel, zůstaly tam po něm některé objekty. I to bude muset být předmětem dohody. Stejně jako plomby, které jsou na pozemcích zaneseny na katastru nemovitostí. Firma, jejímž jednatelem býval Cepek, podala žalobu na určení vlastnického práva a domáhá se toho, aby soud uznal, že svah je její. Tím se jeho případný prodej zablokoval.

„V plombách nevidím takový problém. Když se všechny tři strany dohodnou, můžou zmizet před převodem pozemků na město,“ konstatoval Korec.

Cepek s MF DNES dlouhodobě nekomunikuje. Nicméně obyvatelé Zlína by celoroční využití svahu uvítali. „Vždyť je to unikátní věc, mít lyžařský svah prakticky ve městě. Bylo by určitě dobře, kdyby byl opět využívaný a ještě se tam přidaly nějaké atrakce,“ myslí si Petr Novák, který tam chodíval lyžovat.

Pokud se vhodný nájemce v koncesním řízení nenajde a pozemky přejdou na radnici, bude muset hledat další využití. Podle Korce by mohlo vypsat ještě jedno řízení s upraveným zadáním. Málo pravděpodobné přitom je, že by provozovatelem bylo město.

„Muselo by padnout politické rozhodnutí, že to budeme dotovat,“ dodal primátor.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Po gólu hlavy dole, láteřil Štetina. Sparta nehrála dobře, řekl Kalabiška

Sparťanský stoper Lukáš Štetina v souboji s Janem Navrátilem, záložníkem...

Nebylo ho takřka slyšet, když sparťanský fotbalista Lukáš Štetina povídal o prvním vystoupení mužstva v novém ligovém...

Další z rubriky

Firmy i tisíce lidí v centru Zlína budou velkou část čtvrtka bez pitné vody

Voda v části Vysočiny v roce 2017 opět o něco podraží.

Velká část centra Zlína bude ve čtvrtek skoro celý den bez pitné vody. Dotkne se to několika tisíc lidí, firem a...

Díky manželce jsem si oblíbil moravské víno a brynzu, říká lídr Uriah Heep

Kanadský rodák Bernie Shaw s legendární britskou skupinou Uriah Heep vystoupil...

Od roku 1986 je zpěvákem britských hardrockerů Uriah Heep, s nimiž dorazil na letošní ročník vizovického festivalu...

Chlap, který nešel do kolen, píše autor biografie etnografa Pavlištíka

Život etnografa Karla Pavlištíka zpracoval spisovatel a soudce Josef Holcman

Od smrti významného zlínského etnografa Karla Pavlištíka uplynulo teprve zhruba půl roku, přesto už je na světě jeho...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ - I ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz