Luhačovice zavedou modré parkovací zóny a kyvadlovou dopravu do centra

  16:04aktualizováno  16:04
Modré parkovací zóny, odstavná parkoviště na okraji města a kyvadlovou dopravu do centra plánují zavést v Luhačovicích. Problémy s parkováním už ve městě dosahují během návštěvnických špiček takové míry, že si žádají radikální řešení.

Lázeňské město Luhačovice | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Řidiči často parkují nedovoleným způsobem a na místech, kam auta nepatří. Potřebujeme tomu dát systém a řád, který zohlední potřeby lázeňského města a nabídne parkování všem,“ uvedl starosta Luhačovic Marián Ležák.

Nový nápad částečně vyzkoušeli při nedávném otvírání pramenů. „Dopadlo to výborně. Parkoviště byla plná, lidi sváželi dobrovolní hasiči tam i zpět a všechno fungovalo,“ zhodnotil místostarosta města Jiří Šůstek.

Odstavná parkoviště vzniknou na dvou plochách na okraji města ve směru od Uherského Brodu. Ty se už nyní využívají pro nákladní vozidla a také během nejexponovanějších akcí.

O trvalém využití město jedná s majitelem, rodinou Thienen, která je získala v restituci. Jakmile se plochy majetkově dořeší, budou primárně určené pro osobní automobily.

Celkem je dnes ve městě 569 neplacených parkovacích míst a 328, na kterých je nutné uhradit poplatek. Ta jsou za závorou u Slunečních lázní a Městské plovárny. Další možností jsou stání na vyhrazených místech s předplacenou kartou a vyznačené jsou i lokality s parkovacími automaty. Hotely pak mají soukromá parkoviště pro své hosty.

Systém placených karet je v současnosti rozdělený na čtyři typy. Umožňuje parkování v přesně vymezených lokalitách či místech. Některé jsou přenosné, jiné se váží na poznávací značku konkrétního vozidla. Využívat je mohou rezidenti i návštěvníci.

Modré zóny budou jen pro lidi s trvalým pobytem ve městě

Loni město prodalo prostřednictvím infocentra více než 2 200 karet určených pro návštěvníky a turisty. Nový systém parkování má mít i druhý efekt. Modré zóny budou výhradně pro lidi s trvalým pobytem ve městě. Vlastnit v něm nemovitost nestačí.

„Řadu nemovitostí v centru vlastní lidé, kteří v Luhačovicích nebydlí. Město tak sice bývá na pohled plné, přitom nám počet stálých obyvatel klesá,“ vysvětlil Ležák.

Modré zóny vzniknou nejprve v ulicích J. Černíka a Bezručova, připravovat se bude studie na jejich využití v ulicích Solná, Lužná a Rumunská.

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Csaplár převzal Zlín s elánem. Nepřišel jsem udělat pakárnu, říká

Josef Csaplár na tréninku Zlína.

Do pondělního večera seděl s realizačním týmem, který zdědil po svém předchůdci. Ráno pak trenér Josef Csaplár poprvé...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Kvůli posudku na novou nemocnici vyhrožuje Zlínský kraj trestním oznámením

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Vedení Zlínského kraje zvažuje podání trestního oznámení kvůli jednomu z posudků, které před několika dny rozeslali...

Další z rubriky

Případ zlínské zakázky na magnetickou rezonanci skončil zproštěním

Někdejší předsedkyně představenstva a ekonomická náměstkyně zlínské Baťovy...

Zprošťující rozsudek vyslechla bývalá předsedkyně představenstva zlínské nemocnice Dana Barnášová v případu zakázky na...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Ve vsetínské pobočce Pražské mincovny razí unikátní pamětní medaile

V provozovně Pražské mincovny ve Vsetíně razili pamětní medaili s podobiznou...

Vsetínskou razírnu medailí a mincí si prohlédl papežský nuncius Charles Daniel Balvo. Vyrazil v ní vůbec první...

Najdete na iDNES.cz