Lídr zlínské KDU: Styděl bych se slibovat něco, co jsem měl roky dělat

  13:01aktualizováno  13:01
Předvolební kampaň ve Zlíně ještě pořádně nezačala, ale mezi stranami, které jsou na radnici v koalici, už to začalo skřípat. Jejich zástupci se vzájemně kritizují za předvolební vyjádření a sliby. K ODS a ČSSD se přidali i lidovci.

Lídrem zlínské kandidátky KDU-ČSL do komunálních voleb je Miroslav Kašný. | foto: Oficiální stránky města Zlín

S premiérem Petrem Nečasem zahájila koncem minulého týdne kampaň do komunálních voleb zlínská ODS a avizovala boj proti korupci či snahu zprůhlednit veřejné zakázky na radnici. Vzápětí přišla ČSSD s tím, že bude chtít, aby se ve Zlíně snížila vysoká cena vody, poplatek za svoz komunálního odpadu i daň z nemovitosti.

V pondělí své vize představili lidovci, kteří s občanskými a sociálními demokraty tvoří na zlínské radnici koalici. Lídr kandidátky KDU-ČSL Miroslav Kašný se vyjadřoval i hodně kriticky. "Slibovat něco, co jsem měl dělat čtyři roky, bych se styděl," uvedl doslova Kašný.

Kašný: Rada má výsledky, ale neví se o nich

Současně však odmítl kritiku práce stávající koalice, s níž přicházejí před volbami menší strany. Podle Kašného má městská rada výsledky, problém však vidí v tom, že o nich jsou lidé špatně informováni.

Lídr lidovců ve Zlíně dodal, že jeho strana by na radnici po volbách chtěla prosazovat výstavbu bydlení pro sociálně slabší občany, především startovací byty a domy na půli cesty.

Boris Popesko, zastupitel a lídr zlínské kandidátky ČSSD.Sociální demokraté nebývale štědré sliby zdůvodňují krizí. "Soubor našich konkrétních opatření je reakcí na ekonomickou krizi. To je důvod, proč jsme k nim dříve nepřistoupili," vysvětlil lídr zlínské kandidátky ČSSD Boris Popesko.

Co dělí ODS a ČSSD? Názor na svoz odpadu

Mezi sliby ČSSD je i to, že bude chtít stávající poplatek za svoz odpadu, který je 500 korun, snížit až o třetinu. Město podle ní na výběru poplatků od lidí vydělává, což je špatně. Nemělo by se totiž chovat jako soukromá firma generující zisk. "Chceme, aby poplatek odpovídal skutečným nákladům na svoz odpadu," naznačil Popesko.

Náměstek zlínské primátorky a zastupitel za ODS Miroslav Hladík.Náměstek zlínské primátorky Miroslav Hladík z ODS, který má ekonomiku na radnici v kompetenci, minulý pátek prohlásil, že město svoz odpadu dotuje a že podobným přístupem by bylo za pár let vše zadarmo. A na adresu ČSSD přidal slovo populismus.

Sociální demokraté ale tvrdí, že z městského rozpočtu jasně vyplývá, že Zlín na svozu odpadu vydělává. Minimálně 1,5 milionu ročně. "V posledních čtyřech letech město vybralo na poplatcích za svoz komunálního odpadu každý rok částku v rozmezí od 31 od 33 milionů korun. Náklady se přitom pohybovaly v rozmezí od 27 do 31 milionů," upřesnil Popesko.

Hladík na to reagoval tak, že si nechá zpracovat podrobný a aktuální ekonomický rozbor, z něhož by měl podle něho skutečný stav jasně vyplynout. "Nebudu teď střílet čísly od boku. Záleží na tom, co všechno do nákladů za svoz komunálního odpadu zahrnují. To já přesně nevím. Analýzu bych chtěl mít do dvou tří dnů hotovou," řekl v pondělí Hladík.

Z informací, které MF DNES dostala od mluvčí magistrátu Marie Masaříkové, vyplývá, že město v posledních čtyřech letech vydalo ročně na svoz komunálního odpadu vždy více než 500 korun za jednoho obyvatele. Loni to mělo být 558, předloni 581 korun.

ODS, ČSSD i KDU-ČSL se v předvolební kampani shodují hlavně v tom, že odmítají kritiku současné koalice. S ní přišla například strana TOP 09 s hnutím Starostové a nezávislí nebo kandidátka M. O. R. za Morální očistu radnice. "Pokud chci někoho kritizovat, měl bych ho nejdříve poznat. A to se neděje," řekl k tomu lídr lidovců Kašný.

Autor:

Nejčtenější

Nová nemocnice se ve Zlíně stavět nebude, hejtman Čunek ji neprosadil

Lidovecký hejtman Jiří Čunek obklopený svými náměstky Pavlem Botkem z KDU-ČSL...

Nová krajská Baťova nemocnice ve Zlíně nevznikne. Při dvakrát odloženém hlasování neudržel hejtman Jiří Čunek jednotnou...

Dal jsem chleba Rusovi, za trest jsem stál v mrazu nahý, vzpomíná veterán

Jan Prokop patří k nejstarším veteránům druhé světové války v kraji. Žije ve...

Před pár dny oslavil 96. narozeniny, ale zdravotně je na tom Jan Prokop pořád docela dobře. Stále vitální muž, který...

Seniorovi došly peníze na sex, dohodu o úhradě zprostředkovali strážníci

Ilustrační snímek

Coby zprostředkovatelé platby za erotické hrátky zafungovali strážníci ve Zlíně. Obrátil se na ně starší muž, který dal...

Plzeňští fotbalisté se se Sokolovem trápili, Zlín prohrál se Zbrojovkou

Jakub Dvořák (vlevo) ze Sokolova se chystá na pokus Radima Řezníka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté porazili druholigový Sokolov 2:0. Vyhráli tedy i ve druhém utkání v rámci letní přípravy na novou...

Zlínské zoo se podařil světový unikát, odchovala už čtyři mláďata rejnoků

Mládě siby ománské ještě neodchovala žádná evropská zoo, úspěch je to i v...

Když před pěti lety otevírali ve zlínské zoo Zátoku rejnoků, v možný odchov mláďat doufali jen tajně. Letošní rok ale...

Další z rubriky

Zlín už ví, jak promění park za divadlem, chybí mu však povolení

Takto vypadá vítězný návrh na proměnu divadelního parčíku ve Zlíně.

Vedení Zlína schválilo výsledky architektonické soutěže na úpravu parčíku za divadlem. Zvítězil společný návrh místních...

Zlín chce koupit lyžařský svah, má se stát celoroční atrakcí

Lyžařský svah se nachází na kopci nad Zlínem, v docházkové vzdálenosti od...

Zlínští radní schválili materiál, který zahajuje cestu k odkoupení lyžařského svahu nad městem od Sportovních klubů...

Seniorovi došly peníze na sex, dohodu o úhradě zprostředkovali strážníci

Ilustrační snímek

Coby zprostředkovatelé platby za erotické hrátky zafungovali strážníci ve Zlíně. Obrátil se na ně starší muž, který dal...

Najdete na iDNES.cz