„Pro nás radní je to v této podobě nepřijatelné. Pan architekt prostě přestřelil, jde o příliš monumentální dílo,“ prohlásil náměstek primátora Ondřej Běták.
Pět století starý zámek je nejstarší památkou ve městě. V roce 2022 bude Zlín slavit 700. výročí od první písemné zmínky. Předtím by radnice chtěla zámek zrekonstruovat a oživit.
Studii, na které pracoval celý rok, představil Míček veřejnosti loni v listopadu. Zadání k ní dostal od obecně prospěšné společnosti Zlínský zámek, která má budovu od radnice v nájmu a také práci z větší části zaplatila. Radnice do ní investovala 200 tisíc korun.
Téměř okamžitě si ale Míček vysloužil rozporuplné reakce.
„Naše řešení je odvážné a čekali jsme, že vyvolá velkou diskusi,“ zhodnotil výsledek ankety Čestmír Vančura, spolumajitel kovárny Viva a jeden ze členů obecně prospěšné společnosti.
Architekt ve svém návrhu například nahradil mansardovou střechu novým patrem, k jedné vnější stěně přidal výtah a na nádvoří zakryl jednu ze stěn železobetonovou konstrukcí s prosklenými otvory. Všechny zásahy ale v materiálu zdůvodnil.
„Hledal jsem genetický kód budovy a zjistil jsem, že je to jeho neustálá proměna. Tím hodnotu zámku nesnižuji,“ prohlásil Míček.
Studii jsem nedělal zbytečně, věří architekt
Radnice se ve svém odmítnutí opírá o názor lidí, kteří se vyjádřili ve veřejné anketě. V ní se magistrát ptal, zda se návrh líbí, nebo nelíbí. Přišlo 2 750 odpovědí a z toho 2 655 bylo proti.
I tak malý vzorek z téměř osmdesátitisícového města ale, jak se zdá, na odmítnutí stačil. Radní podle všeho neměli k dispozici ani vyjádření oddělení architektury magistrátu.
„I my jsme z návrhu byli překvapeni, nikdo ho s námi nekonzultoval,“ konstatovala vedoucí oddělení Dagmar Nová. „Při rekonstrukci by se mělo vycházet z odborně-stavebního průzkumu památkářů. A nová náplň by se měla podřídit charakteru a významu budovy,“ oznámila.
Míček teď nechce závěry radnice příliš komentovat. „Myslím, že jsem studii nedělal zbytečně, protože pomohla vyjasnit spoustu věcí,“ poznamenal.
Radnice vysvětlila, že nepočítala s tím, že architekt nebude svou práci konzultovat s památkáři. Míček naopak zdůrazňuje, že měl k dispozici právě stavebně-historický průzkum, a ten zohlednil.
Památkáři se proti jeho konečnému návrhu také ohradili. A upozornili, že by tak zaniklo velké množství historických konstrukcí. Lidé naopak souhlasili s navrženým využitím pro kavárnu, restauraci a muzeum architektury. Teď se chce radnice potkat se zástupci obecně prospěšné společnosti a domluvit se na dalším postupu.
„Vytvoření studie byl teprve první krok a diskuse tím rozhodně nekončí,“ ujistil primátor Miroslav Adámek. Magistrát nejspíš na přeměnu zámku vyhlásí veřejnou architektonickou soutěž.