Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Letní filmová škola prověřila ohleduplnost, řada lidí sundávala roušky

  15:20
Letní filmová škola v Uherském Hradišti, která přilákala tisíce lidí, skončila. Zkušenosti s dodržováním hygienických nařízení předá dalším festivalům. Podle některých účastníků zhruba polovina lidí filmy sledovala bez roušky.

Po vstupu do promítacího sálu si někteří návštěvníci Letní filmové školy sundávali roušky. | foto: Dalibor Glück, ČTK

Diváci přicházejí do kinosálu, po upozornění u vstupu si nasazují roušku, obsazují volná místa, film začíná a během promítání si část lidí roušku sundává. Praxe, kterou na Letní filmové škole (LFŠ) v Uherském Hradišti zaznamenali někteří účastníci, může být užitečnou zkušeností.

„Dodržovala to asi tak polovina lidí. Ale ve sportovní hale není klimatizace a bylo tam opravdu velké horko, takže možná by bylo i nebezpečnější tam sedět dvě hodiny v roušce,“ potvrdila Dominika z Prahy.

Pořadatelé, tedy zástupci Asociace českých filmových klubů, přitom účastníky dopředu i během akce žádali, aby dodržovali nařízení, která odsouhlasila také hygiena. Tedy nošení roušky v sále, kde bude více než stovka lidí, rozestupy ve frontách nebo dezinfekci rukou při každém vstupu do sálu.

Sami snížili počty představení, aby po každém mohla následovat delší pauza, během které vydezinfikovali sál, toalety i venkovní prostory. Po posledním večerním představení dělala firma hloubkovou dezinfekci.

Navíc festival upravili tak, aby se na jakoukoliv jeho část dostali pouze akreditovaní, tedy případně dohledatelní účastníci.

„Nastavili jsme jasná pravidla, aby se u nás lidé cítili bezpečně. Našly se i výjimky, které to nerespektovaly, ale nebyla to většina,“ konstatovala ředitelka LFŠ Radana Korená.

„My se na filmovce snažíme pořád vést lidi k vlastní zodpovědnosti a ohleduplnosti. Nechtěli jsme nad nimi stát jako dráb. Pokud si někdo v sále roušku sundal, byla to jeho zodpovědnost,“ vysvětlila.

Roušky v sálech policisté neřešili

Organizátoři filmové školy, která je největším nesoutěžním festivalem v republice, teď mohou své zkušenosti předávat dál.

Jako první šli do rizika několikadenní kulturní akce s několikatisícovou účastí návštěvníků z různých krajů i zahraničních hostů. A jako první prověřili, jak mohou vládní nařízení fungovat v praxi a jaké komplikace, otázky nebo naopak pozitiva s sebou nesou.

Například zda má vůbec někdo kontrolovat dodržování mimořádných vládních opatření. A je to pořadatel akce, hygiena, nebo policie?

„Spadá to do gesce státní policie, městské policie a podobně. Pokud by k nějakému oznámení došlo, policie danou věc prošetří a případně nám ji postoupí. Ale co se týká LFŠ, v současné době žádné stížnosti neevidujeme,“ informovala mluvčí krajské hygienické stanice ve Zlíně Vendula Ševčíková.

Strážníci v Hradišti potvrdili, že do kinosálu by kvůli kontrole roušek skutečně vstoupit mohli, ale nedělali to, protože neměli nahlášeno, že by docházelo k porušování.

„Ve dvou až třech případech jsme na filmové škole řešili domluvou jen menší rozestupy ve frontách,“ doplnil vedoucí městské policie Vlastimil Pauřík.

Podle sdělení ministerstva zdravotnictví nošení roušek kontroluje místně příslušná krajská hygienická stanice ve spolupráci s Policií ČR. A za dodržování nařízení odpovídá pořadatel.

Na letošní 46. ročník se akreditovalo zhruba 2 500 účastníků, tedy asi polovina obvyklého počtu. Další návštěvníci si pořídili speciální akreditaci, která byla potřebná pro koncerty, divadla a další doprovodné akce.

Jedním z hlavních hostů byl Vladimír Körner, scenárista filmů Údolí včel nebo Adelheid.

Blíží se dětský festival ve Zlíně

Mimořádným podmínkám musí svůj program přizpůsobit i pořadatelé 60. mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež. Po přeložení z původního termínu na přelomu května a června se ve Zlíně uskuteční od 4. do 10. září.

Na podzim je zatím naplánovaný také Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest, třídenní festival Jeden svět v Praze nebo Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava.

„Jisté je, že letošní festival nebude úplně stejný jako dřív, ale my jsme rozhodnutí ho uspořádat, protože to má smysl. Chystáme filmové projekce i doprovodný program tak, abychom dostáli nařízením, která budou platná,“ naznačila výkonná ředitelka zlínského festivalu Jarmila Záhorová s tím, že přehlídka zveřejní svůj program 20. srpna.

Organizátoři to budou mít o to složitější, že právě od září se mohou některá nařízení měnit. Ani samy základní školy, které tvoří velkou část diváků zlínského festivalu, nemají v tuto chvíli jasno, jaký budou mít od začátku školního roku režim.

Autor:
  • Nejčtenější

Mladíci v Karolince na Vsetínsku narazili autem do stromu. Jeden nepřežil

Náraz osobního auta do stromu v Karolince na Vsetínsku ve čtvrtek před polednem skončil tragicky. Nehodu nepřežil osmnáctiletý spolujezdec. Dvacetiletého řidiče s vážným zraněním transportovala...

18. července 2024  19:23

Školní sýrové kuličky z Kroměříže porazily v prestižní soutěži i české giganty

Jeho výroba trvá asi tři dny, původ má v Libanonu, ale díky kroměřížským studentům bude po letních prázdninách znovu k dostání i v Česku. Speciální jogurtový sýr labneh, který během školního roku...

12. července 2024  12:12

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Právní bitva. Spolky vyhrály další soud o D49, otevření dálnice se komplikuje

Je to další zpráva, která silničářům ani řidičům neudělá radost. Sedmnáct kilometrů dlouhý úsek dálnice D49 z Hulína do Fryštáku původně chtěli silničáři do konce roku otevřít. Jenže záměr jim hatí...

18. července 2024  8:57

Aktivisté odmítají stavbu přístavu na řece Moravě. Starostové ji naopak vítají

Spolek Děti Země zpochybňuje veřejný zájem investice za téměř dvě stě milionů korun ve Starém Městě na Uherskohradišťsku. Přístav za železničním mostem na pravém břehu řeky Moravy, který má být...

12. července 2024  8:57

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dopravní peklo se posouvá k další klíčové křižovatce. Volný bude jeden pruh

Řidiči projíždějící centrem Zlína ve směru od Vizovic musejí nadále počítat s dlouhými kolonami. Důvodem je oprava silnice na třídě Tomáše Bati, do níž se pustili silničáři. Pozitivní však je, že...

18. července 2024  16:01

Zdrogovaný muž dal pěstí policistovi, při útěku poškodil zaparkovaná auta

Z policejní kontroly v jednom domě v Holešově na Kroměřížsku se stalo pořádné drama. Muž, kterého policisté vyslýchali, zničehonic na jednoho z nich zaútočil pěstí a snažil se prchnout. Později vyšlo...

19. července 2024  15:51

Bystřice se chce po sedmi letech zbavit Podhoranu, kritici chtějí referendum

Radnici v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku svítá plán na využití bývalého hotelu Podhoran, který stojí hned vedle městského úřadu na Masarykově náměstí a je ve špatném stavu. Má o něj zájem...

19. července 2024  12:52

Robot pomáhá i s gynekologickými operacemi, pacientky odcházejí domů dříve

Lékaři v Baťově nemocnici ve Zlíně čím dál více využívají robotický operační systém DaVinci. Ten pořídili v loňském roce za více než 65 milionů korun. Dosud provedli 182 operací, z toho 131 letos....

19. července 2024  9:44

Barumka se jede za měsíc, úřadující šampion by neměl chybět

Přestože do startu automobilové soutěže Barum Czech Rally Zlín zbývá rovný měsíc, na přesnou podobu startovní listiny je brzy. Účastníci mají ještě deset dní na to, aby poslali přihlášku. I tak vše...

19. července 2024  7:24

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...