Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 31. března 2023 Kvido

Popraskají nám domy, bojí se lidé ve Zlíně stavby budovy pro schizofreniky

  16:29
Jen přes dvacet lidí přišlo před několika dny do školní jídelny ve zlínské místní části Letná, aby se dozvědělo více informací o stavbě ubytovacího zařízení pro lidi se schizofrenií v ulici Bratří Sousedíků. Město ho tady vybuduje navzdory odporu části místních lidí, kteří mají obavu z potíží s parkováním či praskáním zdí baťovských domků, v nichž žijí.
V blízkosti zařízení Horizont na zlínské Letné má vzniknout 11 nových bytů pro...

V blízkosti zařízení Horizont na zlínské Letné má vzniknout 11 nových bytů pro lidi se schizofrenií. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Na nedávné schůzce představil architekt Jan Přehnal stavbu domu, který navrhl pro lidi se schizofrenií, již se vracejí do normálního života. Půjde o dva objekty spojené proskleným krčkem, bude v nich jedenáct bytů. Hotové budou na jaře 2023.

„Objem každé části je stejný jako objem okolních čtvrtdomků, takže by měly zapadat do této lokality. Okna mají stejné baťovské proporce, jako máte vy doma,“ popsal Přehnal lidem.

Dům bude mít tři podlaží, spodní bude částečně zapuštěné v terénu. Vstup je možný u obou stran, z ulice Bratří Sousedíků i od stávajícího zařízení Horizont, které bude dům provozovat.

„Vidíme, že se ti lidé budou mít velmi dobře, že se dá postavit něco, co si běžný občan dovolit nemůže, a všichni Letňáci vidí, že stavíte dvě jednotky pro patnáct lidí,“ reagovala jedna z obyvatelek Letné.

„Dnešní téma není o tom, proč se to staví,“ přerušil ji vedoucí radničního odboru realizace investic Petr Hloušek a vysvětlil, že diskuse se týká jen průběhu výstavby budovy, jež budila velké emoce.

Odpůrci záměru nejdříve argumentovali obavami o svoji bezpečnost, potom už zmiňovali spíše dopravní potíže během výstavby i po ní.

Těžká technika přijede jen několikrát

Jednatel dodavatelské firmy Stavyma Dušan Machů zmínil, že na staveniště bude jezdit jen těžká technika s nosností do deseti tun a nebude jí příliš. Vozit bude beton a zeminu, obojí v objemu přibližně 300 kubických metrů.

Podle Machů přijede zhruba desetkrát za celou výstavbu, když se budou betonovat základy a stropy, ze strany od Otrokovic, u stavby se otočí a pojedou nazpět. Nebude tak projíždět, a tedy ani poškozovat celou ulici Bratří Sousedíků.

„Dovoz materiálu budeme zajišťovat dodávkami,“ řekl Machů. U pozemku, kde se bude stavět, také vzniknou provizorní příčná stání místo současných podélných.

Místní upozorňují na problémy s parkováním

Už nyní na Letné zaparkovaná auta lidí často zasahují do ulice, protože nemají prostor u domů. Pro těžkou techniku tak může obtížné až nemožné se jim vyhnout.

„To by se mělo řešit předtím, než se zahájí stavba,“ požádala Alena Grajciarová, která u nově budovaného objektu vlastní garáž. A má o ni obavu.

Také ostatní se v diskusi začali hlasitě ozývat, protože na možné potíže s parkováním upozorňovali už dříve. „Nemělo by tam docházet k omezení lidí ani parkování, ba naopak se možná najdou nová parkovací místa,“ reagoval Hloušek.

Grajciarová i další obyvatelé si zároveň postěžovali, že nebyli účastníky stavebního řízení. Zástupci města odpověděli tak, že účastníky byli, ale stavební úřad je neobeslal, protože účastníků bylo více a v takových případech se to řeší formou veřejné vyhlášky.

Někteří lidé se obrátili na soud

„Hodí se vám, abyste s námi nevstupovali do jednání. Ale nevíme, jestli to je férové,“ řekla na adresu magistrátu Grajciarová. Místní tvrdí, že mají o projektu od jeho začátku velmi málo informací a jen obtížně je získávají.

„Nikdo mi za celých pět let nedal vědět, obešli jste mě vyhláškou,“ zlobil se další majitel garáže v ulici Bratří Sousedíků.

Lidem také vadilo, že nepřišli žádní zástupci vedení magistrátu, aby si vyslechli problémy obyvatel Letné. Na místě byli jen úředníci.

„Problém také je, že domy můžou začít praskat. Řekli nám, že budou testovat, zda jsou praskliny nové nebo staré, to považujeme za nedůvěru,“ zmínila po ukončení diskuse Eva Šviráková, členka vedení spolku Letná žije!. Podle ní si někteří majitelé na své náklady zvyšují pojistky domů.

Několik obyvatel Letné se kvůli výstavbě domu už dříve obrátilo i na soud, který má věc řešit 25. listopadu. „Čistě teoreticky se ještě může stát zázrak. Soud by mohl rozhodnout ještě předtím, než se pořádně začne stavět,“ přeje si předseda spolku Ondřej Slováček.

Autor:
  • Nejčtenější

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Zemědělci nevědí, kam dají letošní úrodu. Sklady jsou stále plné loňského obilí

Premium Zemědělci mají obavy, aby prodali produkci z loňska a měli kam uskladnit letošní úrodu. Například zemědělská společnost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Děti svěřili na hlídání sousedovi. Netušili, že byl odsouzený za pedofilii

Ve Zlíně začalo soudní líčení s 56letým mužem obviněným ze sexuálních kontaktů s dětmi. Za pohlavní zneužívání...

Ve Zlíně mají nové kamery u silnice, měřit rychlost chce stále víc radnic

Nová zařízení na měření rychlosti začali využívat v některých částech Zlína. Řidiče na ně upozorňují dopravní značky. S...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Lysou horu mohla jezdit lanovka. Jak před půl stoletím zachránili Beskydy

Premium Výnos Ministerstva kultury Československé socialistické republiky z 5. března roku 1973 prohlásil území Beskyd za...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Zloděj se vloupal do zahradnictví, odnesl si exotické rostliny za 100 tisíc

Neobvyklou krádež řeší policisté na Uherskohradišťsku. Neznámý muž v obci Babice překonal plot a vloupal se do tamního...

Víc než hokej. Valašské finále Chance ligy poblázní kraj, startuje v sobotu

Řevnivost až za hrob. Po střechu natřískané letité zimáky. Vášně v hledišti i na ledě. Vzájemné zápasy dalece...

Ve Vsetíně změnili platby za parkování, opozici vadí nevýhodná smlouva

V podzemním parkovišti u nákupní galerie v ulici Smetanova v centru Vsetína změnili podmínky parkování. Prostor z jedné...

Ovocnáři se snaží zachránit úrodu u Buchlovic, meruňkám v noci topili

V sadech společnosti Lukrom plus u Buchlovic na Uherskohradišťsku hořely v noci na dnešek a ráno ohně. Pěstitelé se...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...

Budu ukazovat nohy i výstřih. Nejsem jeptiška, reaguje na kritiku Burešová

Herečka a zpěvačka Eva Burešová (29) se stala terčem kritiky některých uživatelů Instagramu. Ti jí v negativních...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...