Z Kunovic na nejnebezpečnější letiště světa. Nepál koupil letoun L 410

  11:26aktualizováno  11:26
Firma Aircraft Industries pronikla na dosud nepřístupné trhy v jižní Asii. Během několika let by mohla do Bangladéše, Nepálu nebo na Srí Lanku dodat více než dvacet letounů. Ty už létají v Rusku, Nigérii, Mexiku nebo Tanzanii.

Letadla L410 z Kunovické Aircraft Industries budou létat v Nepálu. | foto: idnesiDNES.cz

Kunovické společnosti se nedávno podařilo prodat první letoun L 410 do Nepálu.

„Za posledních třicet let je to vůbec první nové letadlo v této oblasti,“ pochvaluje si ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková.

Dopravci v Nepálu dosud nakupovali pouze použitá letadla, která mívala technické problémy, někdy i s tragickými následky. Kunovický stroj tak znamená obrovský posun pro turisty z celého světa, kteří do exotické oblasti míří.

Fotogalerie

Velký úspěch je to i pro samotnou firmu. Oblast jižní Asie jí totiž dosud unikala. Teď už je jisté, že v příštím roce stejný soukromý dopravce Goma Air koupí od kunovické společnosti další dva letouny. A Aircraft Industries čeká, že to vyvolá ještě větší zájem.

„Firma tím hodila pomyslnou rukavici konkurenci, která bude dříve či později nucená svůj letový park také zmodernizovat, pokud nebude chtít přijít o podíl na trhu,“ naznačila Plšková.

Což už se také potvrdilo. Všichni dopravci, kteří v nebezpečném terénu himálajských hor fungují, chtějí s kunovickou firmou jednat. Už proto, že právě tento region potřebuje spolehlivé stroje, které jsou ideální na krátké vzdálenosti, nevadí jim vysoká nadmořská výška ani poušť a umí přistát prakticky kdekoli.

Obsadí trasu Káthmándú - Lukla a Káthmándú - Jomsom

Navíc zvládnou i nepříliš dokonalá letiště. Mimo jiné třeba obávanou přistávací plochu v městečku Lukla, kterou televizní stanice History Channel ve svém pořadu z roku 2010 vyhlásila jako nejnebezpečnější letiště světa.

Zatímco v Kunovicích je k dispozici dvoukilometrová přistávací plocha, v Lukle si musí piloti vystačit s dráhou dlouhou 496 metrů, která má navíc záludný dvanáctistupňový sklon a je na jedné straně vymezená příkrým srázem a na druhé skalnatou bariérou.

„Vzlet je ohromně náročný. A přistání na dráhu zařízlou do hory je v kombinaci s umístěním ve 2 860 metrech nad mořem a nestálostí tamního počasí doslova vražedné,“ upozornil Petr Jarocký. Tento zkušený kapitán posádky na začátku roku absolvoval na zmíněném letišti zkušební let s L 410 (více o něm čtěte také zde).

Aktuálně nakoupený letoun bude převážet turisty na nejobtížnějších linkách na trase Káthmándú - Lukla a Káthmándú - Jomsom.

Dlouholetý výrobce z Kunovic má velkou šanci během následujících tří až pěti let dodat do Nepálu dalších minimálně patnáct letadel dnes už legendárního typu L 410.

Chystá se také dodání tří letounů pro vzdušné síly Bangladéše v březnu 2015, dvě indické společnosti chtějí koupit čtyři stroje a ve stejném roce začne Aircraft Industries jednat s vládou Srí Lanky a Bhútánu.

Například v Indii už má L 410 všechna nutná povolení hotová. Nová indická vláda totiž plánuje postavit menší regionální letiště. A na ně potřebuje přesně takové stroje, jaké kunovická firma vyrábí.

Autor:

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Csaplár převzal Zlín s elánem. Nepřišel jsem udělat pakárnu, říká

Josef Csaplár na tréninku Zlína.

Do pondělního večera seděl s realizačním týmem, který zdědil po svém předchůdci. Ráno pak trenér Josef Csaplár poprvé...

Portrét Bati vznikl z bot z jeho továrny, viditelný je jen z jednoho místa

Sochař Patrik Proško vytvořil ze zhruba dvou set podrážek obuvi, starých a...

V Illusion Art Museum Prague na Staroměstském náměstí v Praze je k vidění nová instalace sochaře Patrika Proška. Ze...

Kvůli posudku na novou nemocnici vyhrožuje Zlínský kraj trestním oznámením

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Vedení Zlínského kraje zvažuje podání trestního oznámení kvůli jednomu z posudků, které před několika dny rozeslali...

Další z rubriky

Zlín by se měl stát metropolitním městem, přeje si primátor

Konference nazvané Lepší místo pro život se zúčastnili podnikatelé i političtí...

Společnost MAFRA uspořádala ve Zlíně konferenci nazvanou Lepší místo pro život. Sešli se na ní podnikatelé a političtí...

Kvůli stavbě nové zlínské nemocnice Čunek obětuje rozšíření veřejné dopravy

Ilustrační snímek

Lidovecký hejtman Jiří Čunek řeší, jak přesvědčit hnutí ANO, aby v pondělí hlasovalo pro stavbu nové zlínské nemocnice....

Případ zlínské zakázky na magnetickou rezonanci skončil zproštěním

Někdejší předsedkyně představenstva a ekonomická náměstkyně zlínské Baťovy...

Zprošťující rozsudek vyslechla bývalá předsedkyně představenstva zlínské nemocnice Dana Barnášová v případu zakázky na...

Najdete na iDNES.cz