Podepsáno. Luhačovice přispějí na péči o park, spor s lázněmi končí

  13:22aktualizováno  13:22
Spor o lázeňský park v Luhačovicích skončil. O lákadlo, které do města přivádí desítky tisíc návštěvníků, se budou společně starat Lázně Luhačovice, kterým patří, i město. Zástupci obou subjektů podepsali dlouho diskutovanou smlouvu o údržbě lázeňského parku.

Lázeňský park v Luhačovicích prošel v roce 2014 velkou obnovou. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Lázeňský park v Luhačovicích využívají všichni.

„Uzavření dohody je pro Luhačovice dobrá zpráva,“ reagoval místostarosta města Radomil Kop.

„Bylo obtížné se dohodnout, ale myslím, že varianta, která vychází z výběru lázeňského poplatku, je spravedlivá,“ dodal.

Fotogalerie

Město se totiž zavázalo odvádět společnosti Lázně Luhačovice polovinu částky vybrané od rekreantů a návštěvníků. Pro letošní rok to dělá 2,8 milionu korun. Ročně navíc přidá 300 tisíc na obnovu mobiliáře v parku.

Obě strany se dohodly i na zpětné platbě za poslední dva roky. Lázně tak dostanou jednorázově ještě 5,2 milionu.

Naopak společnost se zavázala k tomu, že k údržbě parku bude využívat služby městských technických služeb. Kromě toho do měsíce stáhne žalobu, kterou loni koncem roku začal projednávat Okresní soud ve Zlíně.

„Spor trval šestadvacet let a my jsme rádi, že je za námi a končí dohodou,“ řekl generální ředitel akciové společnosti Lázně Luhačovice Eduard Bláha.

Na klíčové hlasování nepřišli všichni zastupitelé

Znění smlouvy nejprve v úterý schválili zastupitelé, ve středu ji pak podepsali zástupci města i společnosti Lázně Luhačovice. Obě strany přiznávají, že si oddechly.

„Jednání zastupitelů na toto téma byla vždy velmi bouřlivá,“ uvedla starostka města Marie Semelová.

Ani tentokrát se jejich setkání neobešlo bez protestních hlasů, a přestože šlo o klíčové hlasování, dorazilo jen 15 z 21 zastupitelů.

„Nikdo z nich výslovně neřekl, že nepřijde na protest, ale nespokojenost tam byla. Nechci o tom spekulovat, zkrátka to nevím,“ konstatoval Kop.

Problém byl v tom, že obyvatelé a návštěvníci města, ale také lidé, kteří využívali ubytování nebo služby u konkurentů Lázní Luhačovice, měli park volně k dispozici.

Radnice se podílela ročně zhruba půl milionem na odvozu odpadků či provozu veřejného osvětlení. Kromě toho dotovala kulturní akce a nárazově přispívala také k investicím.

Teď je podíl města jasně vyčíslený, neznamená to však, že takový musí zůstat napořád. Dohoda v tuto chvíli řeší jen podíl města, přidat by se ale měly i další subjekty.

„Jsme v půli cesty. Teď budeme společně s městem hledat možnosti, jak by se na investicích mohli podílet i naši konkurenti,“ doplnil Bláha.

Odkazoval se přitom na obdobnou situaci z doby před 104 lety, kdy ji řešil jeho předchůdce František Veselý.

„Získal tehdy od všech podnikatelů v cestovním ruchu tříprocentní roční příspěvek z jejich obratu,“ vysvětlil.

Park prošel velkou obnovou

Park se měl stát konkurenční výhodou akciové společnosti Lázní Luhačovice, proto jej v privatizaci koupila. Jenže prostor má status veřejného místa, proto jej majitel nemůže uzavřít a využívají ho všichni.

Před čtyřmi lety investovala společnost Lázně Luhačovice do obnovy parku 28 milionů korun. Vykácela staré dřeviny, které už ohrožovaly návštěvníky, a nechala vysázet téměř dvojnásobný počet nových stromů a keřů. Kompletní obnovy se dočkala třeba i alej podél říčky Šťávnice (viz též Známý lázeňský park v Luhačovicích je jako nový. Lidé změny chválí).

Ačkoliv byla veřejnost zpočátku zděšená a jeden občan dosáhl i zastavení prací, nakonec společnost sklidila za obnovu pochvaly.

Teď chystá další obří investice. Za 100 milionů hodlá opravit kolonádu, která je stěžejním bodem celého parku, i halu, v níž vyvěrá nejznámější z luhačovických pramenů – Vincentka.

Práce už měly začít, nepodařilo se ale vysoutěžit dodavatele, a proto se odsouvají zhruba o půl roku (viz též Chyba při výběru firmy zpozdí rekonstrukci kolonády v Luhačovicích).

Nejčtenější

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Pacient odpojil přístroje a rozbil dveře na balkon, pád z něj nepřežil

Ilustrační snímek

Pád ze čtvrtého patra budovy zlínské nemocnice nepřežil ve čtvrtek nad ránem pacient neurologie. Případem se zabývají...

Hokejisté Plzně nasázeli Zlínu devět gólů, u šesti byl Gulaš

Plzeňský útočník Milan Gulaš, který v zápase nastřílel pět gólů.

Hokejisté Plzně si v dohrávce 46. kola Tipsport extraligy s chutí zastříleli. Zlín deklasovali 9:2 a hned u šesti gólů...

Další z rubriky

Slováci mohou pálit alkohol i doma, v Česku se o tom zatím neuvažuje

Kdo na Moravě a ve Slezsku jen trochu může, nechává si velkou část úrody ovoce

Na Slovensku povolili domácí pálení slivovice, aby dostali pod kontrolu rozšířenou nelegální výrobu destilátů. To, že...

Tradiční řemeslo se v nových technologií těžko prosazuje, říká podnikatel roku

Vítěz soutěže EY podnikatel roku Čestmír Vančura.

Za proměnu malé dílny v prosperující podnik s miliardovými obraty získal spolumajitel Kovárny Viva Čestmír Vančura...

Kůrovec mění vedení Lesů ČR, končí krajský šéf ve Zlíně i další čtyři

Budova krajského ředitelství státní firmy Lesy ČR ve Zlíně.

Nového šéfa bude mít správa Lesů České republiky ve Zlínském kraji. Krizový management, který začal působit ve státní...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PLÁNOVÁNÍ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 27 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz