Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 30. listopadu 2022 Ondřej

Lázeňské Luhačovice čeká tajná kontrola, míří sem odborníci z UNESCO

  10:57
Luhačovice chtějí na seznam UNESCO. Už podaly přihlášku a teď je čeká návštěva kontrolorů z prestižní organizace. Má to ale háček. Nikdo neví, kdy se na inspekční cesty po evropských lázeňských městech, která se společně snaží dostat na prestižní seznam památek, opravdu vydají.

Pavilon pramene Nový Jubilejní je osázený stále zelenými rododendrony. Pramen zpřístupnili teprve loni. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

K nepoznání od běžných turistů jsou kontroloři UNESCO, kteří se možná právě v tuto chvíli procházejí po Luhačovicích. Kdy a kam odborníci z Paříže zavítají, totiž zůstane tajemstvím.

„Nebudeme o nich vědět. Poslali jsme přihlášku, takže kontroloři mohou přijet kdykoliv. Zdokumentují, co potřebují, a my se o tom ani nedozvíme,“ popsala starostka Luhačovic Marie Semelová.

Oficiálně totiž přijede pouze vedoucí expertní skupiny, ten ale dorazí v jiném termínu než jeho tým. I skutečnost, že vůbec přijedou, je však mimořádně významným posunem v celém nominačním procesu.

„Do druhého kola se dostane jen zlomek přihlášek z celého světa,“ uvedl Michal Beneš, místopředseda České komise pro UNESCO.

Žádný velký úklid nebo rychlé dokončování rekonstrukce na ulici Dr. Veselého, která spojuje centrum a lázeňský areál, se tak nekoná. A ani to není potřeba.

„Podstatné je, zda se ve městě nedějí nějaká zvěrstva, jako je masivní bourání památkově hodnotných objektů a podobně,“ vysvětlil Jiří Klsák, náměstek primátora Karlových Varů.

O společný zápis usilují i další evropské lázně

Vary jsou v Česku koordinátorem pěti lázeňských měst, která se chtějí společně dostat na prestižní seznam kulturního dědictví.

Spolupráce však přesahuje hranice země, takže zároveň s Luhačovicemi, Karlovými Vary, Františkovými a Mariánskými Lázněmi usilují o zápis i lázeňská města v Rakousku, Francii, Nizozemsku, Anglii, Itálii a Německu (více o kandidatuře čtěte zde).

Tento fakt může posuzování protáhnout až na dvojnásobek běžné doby. Obvykle je hotové do roka. Pokud se nakonec věc podaří, rozroste se seznam o pojem „Lázně – salony Evropy“.

To nejlepší z lázeňského města Luhačovice:

V Luhačovicích by se zápis týkal dvacetihektarového areálu, který zahrnuje centrum města, park, kolonádu, náměstí a šestnáct kulturních památek – namátkou Jurkovičův dům, Dům Bedřicha Smetany nebo Společenský dům. Radnice si od toho slibuje příliv turistů, kteří by do města mířili nejen za zdravím, ale i kulturou nebo společenským děním.

Lázně radnici v úsilí o zápis na prestižní seznam podpořily

Ačkoliv se slovo „lázně“ prolíná nominací ve všech pádech, vedení společnosti Lázně Luhačovice do ní velké naděje nevkládá.

„Lidé, kteří přijedou do města proto, že je na seznamu UNESCO, pojedou za architekturou, ne za prameny,“ upozornil generální ředitel Eduard Bláha.

Návštěvníci mohou zvolit jakékoliv ubytování a zůstat třeba jen nakrátko. Lázně naproti tomu potřebují dlouhodobé pobyty.

Lehce skeptický je Bláha i k otázce, zda zápis turisty skutečně přiláká.

„Zkušenosti z jiných měst to potvrzují, jenže aby to byla pravda, musí být dané místo také dopravně dostupné. A to Luhačovice úplně nejsou, k nejbližšímu letišti mají poměrně daleko,“ dodal Bláha.

S tím částečně souhlasí i předsedkyně kroměřížského klubu UNESCO Eva Nováková, která byla u zápisu Arcibiskupského zámku a zahrad.

„Kdyby bylo letiště v dosahu, bylo by to samozřejmě lepší,“ uvedla Nováková. O tom, že zápis městu i lázním pomůže, ale nepochybuje.

Lázně prodávají několik budov

Lázně Luhačovice však radnici ve snaze o zápis podpořily. Počítají i s tím, že případný úspěch bude znamenat přísnější podmínky při rekonstrukcích jejích budov.

Loňská rozsáhlá obnova parku, který se zásadně změnil, tak překážku v nominačních přípravách netvoří. Ani skutečnost, že firma prodává Jurkovičovy Sluneční lázně, Vodoléčebný ústav a budovu Slatinných lázní, jež celý areál uzavírají.

„Vznikly na počátku minulého století a patří k nejcharakterističtějšímu období Jurkovičovy tvorby. Lidé tam relaxovali, odpočívali a nechávali na sebe působit sluneční paprsky. Ke zchlazení měli vodu v bazénku,“ poznamenala historička umění ze zlínské krajské galerie Ladislava Horňáková.

  • Nejčtenější

Black Friday v pohřebnictví? Nevhodný vtip na internetu řeší magistrát

Na sociálních sítích se objevila fotografie budovy zlínské pohřební služby s nápisem upozorňujícím na známou...

Chcete solární panely na střechu? Máte smůlu, distribuční síť už nestačí

Premium Současná energetická krize sice nahrává fotovoltaice, ale pořídit si solární panely na vlastní dům a začít čerpat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Překvapení ve fotbalové lize, trenér Vrba jedná o angažmá ve Zlíně

Do předchozího angažmá ze svého přerovského bydliště jezdil na sever do Ostravy. Až za prací pojede od prosince, bude...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradní kancléř Mynář pyká za nekalosti ve fotbale, nesmí v něm působit dva roky

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář pyká za nekalosti ve fotbale. Etická komise fotbalové asociace ho...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Film v prostoru, medvědí brloh a chytrý pařez. Trezor přírody překvapí

Nově otevřený Trezor přírody v Horní Lidči skutečně ukrývá to, co ve svém názvu slibuje. Je to docela jiný svět....

Levice ve Zlínském kraji hledá po volebním fiasku cestu z krize, zatím marně

Pád ČSSD a KSČM ve Zlínském kraji nezastavily ani komunální volby. Obě strany teď řeší, co se s tím dá dělat. Dříve...

Šetřit budou na cukroví, péči o klienty ale domovy pro seniory neomezí

Domovy pro seniory ve Zlínském kraji navzdory zvyšování cen nepočítají s omezováním péče o klienty a drží nastavené...

Krásný zámek ve Slavičíně opět žije. Největším oříškem bylo sklepení

V centru města Slavičín ve Zlínském kraji se nachází Zámek Wichterle, na němž zanechala dlouhá historie mnoho neblahých...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...