Nejúspěšnější české letadlo slaví půlstoletí, vzniklo jich už přes 1300

  17:59aktualizováno  17:59
Padesát let uplyne v úterý od prvního vzletu letadla L-410. Civilních letounů, které v současnosti pojmou devatenáct pasažérů, vyrobila továrna v Kunovicích na Uherskohradišťsku už přes 1300. A díky rozsáhlým modernizacím má mít další úspěšné období před sebou.

Letoun s označením XL-410 Turbolet a výrobním číslem 001 se do oblak poprvé vznesl 16. dubna 1969. Nadšenci z Leteckého muzea v Kunovicích spolu s pracovníky továrny dochovalý stroj letos renovují a v předvečer padesátiletého výročí jeho prvního vzletu jej ukázali veřejnosti.

„Je to pro mě nejkrásnější letadlo na světě,“ svěřil se sedmasedmdesátiletý Stanislav Sklenář, který ve firmě působí jako zkušební pilot už 43 let, s letadly má nalétáno přes 20 tisíc letových hodin včetně extrémních podmínek jako mínus 56°C na Sibiři nebo naopak plus 45°C v uzbeckém Taškentu.

Celkem už společnost Aircraft Industries (dříve Let Kunovice) dodala letadla L-410 do více než sedmdesáti zemí světa, ve více než padesáti z nich stroje stále slouží. Hlavním odbytištěm však byl a je ruský trh. Také proto má firma už dvanáctým rokem ruského vlastníka.

Fotogalerie

„Letadlo prošlo několika verzemi, kdy jsme zlepšovali a reagovali na nejrůznější požadavky,“ uvedl hlavní konstruktér společnosti Miroslav Pešák, který v podniku působí 48 let.

„Už při svém vzniku měla čtyřistadesítka nadčasový design, velmi prostornou pilotní kabinu, kde byla na tehdejší dobu zvláštností tři místa vedle sebe. Jednou z hlavních předností je, že letoun měl a stále má schopnost obsluhovat letiště s nezpevněnou plochou. To mu zajišťuje další perspektivu, nezpevněných letišť po světě totiž neubývá, spíš naopak,“ upozornil Pešák.

O úspěšné budoucnosti je přesvědčené i vedení firmy.

„Zahajujeme další padesátiletku,“ hlásí s lehkým úsměvem generální ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková.

V kunovickém areálu loni šestnáct letadel vyrobili a čtrnáct odeslali zákazníkům - třináct z nich do Ruska a jedno do Arménie. Firma díky tomu dosáhla tržeb 2,03 miliardy korun (zhruba o 128 milionů Kč více než v roce 2017) a zisku přes 219 milionů korun (meziročně asi o 24 milionů Kč méně).

„Letos máme v plánu vyrobit znovu šestnáct letadel. Máme také naplánovanou výrobu a dohodnuté dlouhodobé kontrakty s ruskými zákazníky, díky čemuž chceme výrobu každý rok navýšit o jeden až dva stroje,“ poznamenala Plšková.

Na konci roku 2017 se firmě podařilo získat certifikát na výrobu letounu nové generace L-410 NG, který zvládne zdolat téměř dvojnásobnou vzdálenost než starší verze bez nutnosti tankování a i díky zvetšenému zavazadlovému prostoru má větší nosnost. Na světě už je i první sériově vyrobený kus.

„Chceme, aby postupně tvořilo L-410 NG zhruba polovinu naší produkce. Díky novým parametrům letounu a použití moderních technologií se nám ve světě otevírají nové obchodní možnosti, kterých chceme do budoucna naplno využít,“ věří Plšková.

Firma také uzavřela smlouvu na dodávku prvních tří letadel L-410 do Číny, ke které by podle generální ředitelky mělo pravděpodobně dojít v příštím roce. Společnost totiž nejprve potřebuje získat v zemi typovou certifikaci.

Ke konci loňského roku pracovalo v Aircraft Industries 971 zaměstnanců, meziročně o 101 více. Firma se nadále potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, například frézařů, soustružníků nebo klempířů, scházejí jí i konstruktéři. Společnost přijímá absolventy Střední školy letecké v Kunovicích, se kterou se podílí na výchově a výuce žáků.

„V letošním roce máme v plánu nabrat 135 zaměstnanců. Od začátku roku už jsme jich 45 přijali, stále nás ale trápí poměrně vysoká fluktuace zaměstnanců,“ doplnila ředitelka.

Autoři: ,

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Lotyši dobývají Česko. Žádná záhada. Pro extraligové kluby jsou výhodní

Lotyšští hokejisté se radují z gólu v duelu s Rakouskem.

Když se po 40 minutách podíval v kabině na statistiky, vyděsil se. „Jestli to takhle půjde dál, může na mě jít 80...

V Bílých Karpatech se objevil medvěd, chovatel dobytka ho zahnal křikem

Odlitek medvědí stopy pořízený 14. května 2019 v obci Lopeník na...

K ostražitosti nabádají ochránci přírody obyvatele a návštěvníky Bílých Karpat. Chovatel v obci Lopeník na...

Další z rubriky

Útoků hackerů ve Zlínském kraji přibývá, festival vážnější škody neutrpěl

Opice představuje hravost a legendární tatrovka, v níž Hanzelka se Zikmundem...

Za posledních pět let se ve Zlínském kraji objevilo přes dvě stě kybernetických útoků. Ten poslední zkomplikoval...

Zlínský kraj řeší zrušení autobusového tendru, hledá dočasné dopravce

Ilustrační snímek

Zlínský kraj začal hledat, kdo dočasně zajistí autobusovou dopravu od půlky prosince. Je to reakce na to, že...

Ruinu, která poškodila dům sousední rodině, bourá bagr na obecní náklady

Demolice částečně zříceného domu ve Zborovicích.

Do ruiny domu na Kroměřížsku, který svým víkendovým pádem poškodil sousední obydlí rodiny se třemi dětmi, už se...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz