Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Kůrovec může znovu udeřit, stačí jedno horké, suché léto, vědí lesníci

  8:58
Poničené lesy v Beskydech a Hostýnských vrších znovu rostou a lesníci hlásí, že kůrovcová kalamita je na ústupu. Odhadují, že s jejími následky se budou potýkat ještě dva roky. Naděje však může snadno zmařit suché počasí.

Kácení stromů napadených kůrovcem v okolí Rožnova pod Radhoštěm (2019) | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Nenastane-li zásadní zvrat, předpokládám, že úplného dokončení obnovy kalamitních holin dosáhneme v příštím roce, kdy by jejich stav měl odpovídat standardnímu režimu,“ poznamenal správce Lesní správy Rožnov pod Radhoštěm Zdeněk Kneisl.

Území v jeho správě je součástí státního podniku Lesy České republiky (LČR) a zasahuje jižní část Beskyd obklopující údolí Rožnovské Bečvy. V této oblasti už od předloňska klesá nezbytná těžba kůrovcového dřeva z roku na rok na polovinu.

Zmařit několikaletou usilovnou práci lesníků by však mohl návrat horkého a suchého léta. V rekordních letech kůrovec dokázal zrychlit svůj reprodukční cyklus a vylíhl se třikrát za sezonu. Už předloni se však podle pozorování odborníků vrátil ke dvěma opakováním. Prokázal tím velkou schopnost adaptovat se na aktuální podmínky.

„Z dlouhodobějšího hlediska nemáme v boji s kůrovcem zdaleka vyhráno,“ souhlasí Kneisl. „Souběh teplotně nadprůměrných epizod, nerovnoměrné distribuce vodních srážek a dalších vlivů může situaci znovu zkomplikovat v náš neprospěch,“ vysvětlil.

V rámci celého Zlínského kraje Lesy ČR letos plánují vytěžit 480 tisíc kubíků dřeva, což je o dvacet kubíků víc než loni. „Situace v kraji se však během roku 2021 výrazně zlepšila a už neevidujeme zásadně problematické lokality,“ shrnula mluvčí podniku Eva Jouklová.

V Beskydech se zúročila důsledná práce při vyhledávání, těžbě a odvozu kůrovcového dřeva. Kromě toho lesníci instalují lapáky a lapače, kterých je mnoho druhů. Využívají snad všechny varianty. Při obnově zasažených ploch jim pomáhá i samotný les.

„Zdejší lesní stanoviště mají velký potenciál přirozené obnovy,“ potvrdil Kneisl. V letošním roce počítají s přirozenou obnovou 360 hektarů lesa, dalších 380 hektarů plánují zalesnit. Potřebují na to 2,6 milionů sazenic.

Beskydské lesy budou jiné

Jisté je, že beskydské lesy budou v následujících letech jiné než dřív, kdy byly převážně jehličnaté a vládl v nich smrk. Nově se vysazují především duby, buky a jedle.

„Další dřeviny jsou jen jako příměs. Zkoušíme například vrátit do lesa jilm horský, který na Rožnovsku v minulosti býval zastoupený,“ uvedl už dříve jednatel společnosti Městské lesy Rožnov Rostislav Polášek.

Právě na Rožnovsku byla kalamitní situace v rámci kraje patrně nejhorší. Setkalo se tady několik faktorů: velké plochy smrkového porostu a také množství vlastníků drobných lesních pozemků, pro které byl boj s kůrovcem mimo jejich možnosti. To nahrávalo dalšímu šíření.

Velmi zasažené jsou rovněž Hostýnské vrchy, v nichž zásadní podíl lesních porostů vlastní Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL). Situace je podobná jako jinde, počasí v posledních dvou letech pomohlo, jedno suché léto ale může znamenat obrat k horšímu.

„V letošním roce už znovu začínáme být ohroženi suchem,“ upozornila mluvčí ALSOL Dagmar Obšilová.

Nedostatek srážek je problém i pro nové sazenice, jarní část výsadby totiž právě vrcholí. Nyní se práce soustředí do vyšších poloh, kde později odtál sníh a rozmrzla půda. Letos poprvé využívají sazenice z vlastní lesní školky, která je v kroměřížských Bílanech.

Kůrovec se nešířil plošně

Také lesníci arcibiskupství zakládají druhově smíšené lesy. Roli při výběru stromů hraje nadmořská výška lokality, průměrný úhrn srážek a typ podloží. Nadpoloviční většinu sazenic v Hostýnských vrších tvoří listnaté stromy. Kromě dubů a buků to jsou třeba lípy, olše, habry nebo jilmy. Z jehličnanů nově vysazují jedle, borovice a smrky. Už z nich ale nebudou monokulturní lesy.

Komu by se po smrku zastesklo, bude se muset vydat na místa, která se podařilo uchránit. Najít se dají a nemusí být nutně jen ve vyšších polohách. Kůrovec se nešířil plošně, na Hostýnsku i Rožnovsku jsou lokality, které vynechal nebo je lesníci uchránili rychlou likvidací napadených stromů v okolí.

Společnost ALSOL loni vysadila 2,7 milionu sazenic, letos jich bude zhruba o půl milionu méně

Kůrovcová kalamita změnila také vnímání veřejnosti, která se o lesy začala intenzivněji zajímat. Lidé pomáhali s výsadbou i úklidem po těžbě. Zájem chtějí lesníci udržet, a plánují proto řadu vzdělávacích i zábavných akcí.

  • Nejčtenější

Ve Zlíně vypuklo letní dopravní peklo, průjezd do Otrokovic bude těžký

Pondělní dopravní špička ve Zlíně bude o něco náročnější než jindy a během následujících dvou týdnů se situace...

Největší stavba v Rožnově se zastavila, firma už dodělá jen základy

Vznik kulturního centra a knihovny v Rožnově pod Radhoštěm se prodražuje. Nejdříve měla stavba stát 120, později 325,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavba nové silnice v Prštném se blíží, uleví zahlcenému centru Zlína

V roce 2026 může začít stavba nové silnice v Prštném, která povede přes železniční trať. Pravomocné územní rozhodnutí...

PSG chce stabilizovat zlínský hokej. Do extraligy postoupíme sami, říká Vlach

Dlouho se k bouřlivému dění v hokejovém klubu PSG Berani Zlín pro média příliš nevyjadřoval a řešil ho spíše v rámci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mynářovu hospodu zapálil žhář, ostatní verze už policie vyloučila

Policie pokročila ve vyšetřování požáru restaurace Na Srubu v Osvětimanech, která shořela letos 29. března. Stavbu, již...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Neposedné slůně, jaguáři v bazénu a okružní jízdy nabízí zlínská zoo

Ve zlínské zoo nedávno oslavili první narozeniny slůněte Zyqarriho, které bude bezpochyby největším tahákem letošní...

Čtvrt století po povodni stojí hráze za miliardy, všude však hotovo není

Pětadvacet let po ničivých povodních a záplavách chrání lidi ve Zlínském kraji hráze a rozlivová území za miliardy...

Jóga nebo včelaření zvýší odolnost seniorů, na Valašsku to s nimi umí

Města na Valašsku mají propracovaný systém služeb pro seniory, který může být vzorem jiným regionům. Zlínský kraj totiž...

Šéf gangu padělatelů eurobankovek se přiznal, ostatní vinu popřeli

Obyčejná inkoustová tiskárna stojí v pozadí jednoho z největších případů padělání bankovek v Česku v jeho porevoluční...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...