Kroměříž má zakázané vybrat si právníka, podává ústavní stížnost

  9:58aktualizováno  9:58
Kroměříž se obrátí na Ústavní soud v případu obviněného starosty Jaroslava Němce. Radnici vadí, že jí státní zastupitelství ustanovilo opatrovníka a zakázalo jí tak vybrat si vlastního právního zástupce.

Nezávislý starosta Kroměříže Jaroslav Němec. | foto: Jana Rohanová, 5plus2.cz

Města Kroměříž, Morkovice-Slížany a obce Dřínov a Zborovice uzavřela v roce 2016 takzvanou akcionářskou dohodu, která se týkala vodáren. Právní služby kolem jejího vzniku vyšly zhruba na pět milionů korun, za což nyní čelí starosta Kroměříže Jaroslav Němec trestnímu stíhání a státní zastupitelství městu ustanovilo opatrovníka.

„Opatrovníka je třeba ustanovit v případech kolidujícího postavení osob zúčastněných na trestním řízení,“ uvedla okresní státní zástupkyně v Kroměříži Jana Kranzová.

Město dosud zastupovala advokátka Jana Zwyrtek Hamplová. Okresní státní zastupitelství v Kroměříži je ale toho názoru, že starosta se dostává do kolize zájmů. Je obviněný a zároveň za město jedná. Navíc udělil Zwyrtek Hamplové plnou moc, a ta proto „nemůže město nestranně hájit“.

Radnice však upozornila na to, že o udělení plné moci rozhodla městská rada, nikoliv starosta osobně.

„Státní zastupitelství vzalo právo rozhodovat nejen obviněnému starostovi, ale i všem členům zastupitelstva, aniž k tomu má jakoukoli zákonnou oporu,“ reagovala tajemnice městského úřadu Veronika Škrabalová.

Starostovi hrozí za zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku až desetileté vězení. Z dostupných informací vyplývá, že policie vyčíslila škodu na více než dva miliony korun.

„Městská rada naopak konstatovala, že městu v souvislosti s právními službami týkajícími se společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž žádná škoda nevznikla,“ reagoval starosta Němec.

Město už si jednou stěžovalo

Proti usnesení okresního státního zastupitelství už město podalo jednu stížnost. Nadřízené krajské státní zastupitelství ji však před několika dny zamítlo.

„Odebrat městu právo na samosprávu a svěřit ji do rukou jednoho z advokátů, aby rozhodoval za řádně zvolené zastupitele, nemůže v této zemi nikdo, tedy ani státní zástupce,“ konstatovala Zwyrtek Hamplová. Míní, že rozhodnutí nemůže u Ústavního soudu obstát.

Pro podání ústavní stížnosti hlasovalo na posledním jednání 20 z 26 přítomných zastupitelů. Nepodpořili jej mimo jiné opoziční zastupitelé za hnutí ANO včetně Jana Haška.

„Věřím v nezávislost justice a v nezávislost orgánů činných v trestním řízení, a proto jsem proti ústavní stížnosti,“ vysvětlil Hašek.

Akcionářská dohoda je dokument, který zajistil, že společnost Vodovody a kanalizace Kroměříž zůstane ve vlastnictví měst a obcí.

Policie se k případu dlouhodobě nechce vyjadřovat. Podle Zwyrtek Hamplové ze všech materiálů vyžádaných policií vyplývá, že akcionářská dohoda byla uzavřena v souladu se zákonem.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže před časem uvedl, že radnice při uzavírání smluv nepochybila. Jediná potíž tak zůstává se zadáváním právních služeb. Město vystavilo několik objednávek, vždy v malém rozsahu. Němec to vysvětluje tím, že bylo nejprve nutné zjistit, co je možné udělat.

„Poté jsme zadali právní služby za účelem vypracování akcionářské dohody. Nebylo přitom jisté, zda se to podaří a zda bude skutečně přijata. Další právní služby bylo nutné objednat v souvislosti s útoky, které se objevily po přijetí akcionářské dohody,“ řekl už dříve starosta.

Hnutí ANO se brání nařčení z politického boje

Trestní oznámení, které dalo podnět k vyšetřování, bylo anonymní. Němec za tím vidí politický boj s hnutím ANO, z něhož vystoupil. V následujících komunálních volbách vedl nezávislou kandidátku a zvítězil.

Jeho bývalí kolegové z hnutí ANO navíc akcionářskou dohodu nepodpořili a před volbami upozorňovali právě na vysoké náklady za právní služby.

„Místo aby se k tomu starosta nějak postavil a vysvětlil, z čeho je obviněný, je jeho obranou další napadání hnutí ANO,“ uvedl předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, který působil ve vedení města společně s Němcem a zastával pozici místostarosty.

„Zdržel jsem se hlasování proto, že smlouvu, která se týkala miliardového majetku a je na 30 let, jsem dostal jen pár dní předem,“ doplnil.

Proti nařčení z politického boje se ohradili také předseda místní organizace ANO Jan Pšeja a oblastní šéf hnutí Tomáš Opatrný. Shodně uvedli, že trestní oznámení nepochází od nich.

  • Nejčtenější

Kometa překvapivě padla ve Zlíně, Sparta jasně přehrála Kladno

Hokejisté Zlína slaví cenné vítězství nad Kometou, kterou v předehrávce 21. kola extraligy udolali 5:4. A to především...

Zemědělcům se nelíbí plán na menší pole. Ať to stát nechá na nás, žádají

Ministerstvo plánuje omezení, podle něhož by zemědělci mohli pěstovat jednu plodinu na ploše o rozloze maximálně 30...

Valentův Synot spojil vinné sklepy bez povolení, hrozí mu milionové tresty

Nový sklepní komplex ve známé Vinohradské ulici v Uherském Hradišti, který spadá pod holding Synot senátora a...

Sparta hraje v poháru doma s Baníkem, Plzeň hostí Mladou Boleslav

Sparťanští fotbalisté se ve čtvrtfinále domácího poháru utkají doma s Baníkem Ostrava, posledním finalistou soutěže....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice - Slovácko 2:0, skvělá forma nováčka, vyhrál popáté v řadě

Fotbalisté Českých Budějovic potvrdili vynikající fazonu, v 16. kole nejvyšší soutěže si připsali páté vítězství po...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Spolupráce s památkáři končí, kroměřížský zámek začne spravovat církev

V únoru vyprší smlouva mezi olomouckým arcibiskupstvím a Národním památkovým ústavem o správě Arcibiskupského zámku...

Ve Zlíně plánují velké oslavy 700 let města, připomenou i Tomáše Baťu

První písemná zmínka o osadě Zlín pochází z roku 1322. Tehdy ho jako řemeslnicko-cechovní středisko okolního valašského...

Silničáři už upravují trasu D55 u Starého Města, budování začne příští rok

Silničáři začali pracovat na úseku dálnice D55 z Babic do Starého Města. Osm kilometrů dlouhou silnici budou stavět tři...

Soud zprostil obžaloby starostku, jejíž obec vybírala za vjezd náklaďáků

Zprošťujícího verdiktu se dočkala u okresního soudu starostka Velké Lhoty na Vsetínsku Jarmila Melichaříková. Byla...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz