Města bojují s neplatiči nájemného, Kroměříž podala žalobu na vystěhování

  13:11aktualizováno  13:11
Kroměříž se razantně pustila do boje s neplatiči nájemného. Na dvacet nájemníků v městských bytech podala radnice žalobu na zaplacení dlužného nájemného. Jeden už čelí i žalobě na vyklizení bytu. Je první, velmi pravděpodobně jej však budou brzy následovat další lidé.

Spousta městských bytů je ve dvou „segmentech“ na zlínském sídlišti Jižní Svahy. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Vedení Kroměříže došla s neplatiči trpělivost. „Není možné nad tím přivírat oči. Byty, které nyní v rozporu s pravidly užívají neplatiči, chceme uvolnit pro lidi, kteří budou své závazky respektovat,“ uvedl starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

Město spravuje 510 bytů a problematické nájemníky z pohledu placení závazků má v 80 z nich. Dalších 50 nájemníků už v městských bytech nebydlí, dluh ale stále mají.

V součtu už narostl do výše 3,5 milionu korun. V průměru se jednotlivé dlužné částky pohybují v řádech desetitisíců, v několika případech už ale přesáhly stotisícovou hranici.

Dostat peníze, případně vystěhovat neplatiče z bytu je ale poměrně složité. „Potřebujeme rozhodnutí soudu,“ potvrdil Němec. Předchází tomu upomínka, neprodloužení nájemní smlouvy, předžalobní upomínka a výzva k vyklizení bytu.

Stejný boj vedou všechna města ve Zlínském kraji. Liší se jen výše dluhu a doba, po kterou jsou radnice ochotné počkat, zda nájemník začne platit.

Ve Zlíně aktuálně evidují zhruba dvacetimilionový dluh na nájemném. „Po zpřísnění podmínek však v posledních letech klesá,“ uvedl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák. Dlužný nájem tady tolerují nanejvýš tři měsíce po sobě. Pak následuje výpověď z nájmu.

Zároveň však mají města snahu problém s každým jednotlivcem řešit, třeba formou splátkového kalendáře. Až ke krajnímu řešení tak situace nemusí nutně dospět. Jenomže i když celý proces trvá měsíce, a v kterékoli fázi se stále dá najít řešení, reaguje na to jen malá část nájemníků.

Žena zaplatila až pod hrozbou exekuce

„Byli jsme ochotní přistoupit i na splátky, splácí ale pouze jeden dlužník,“ dodal místostarosta Kroměříže Karel Holík. A zcela výjimečná je i nedávná situace, kdy dlužnice couvla před hrozbou exekuce a jednorázově zaplatila asi padesátitisícový dluh, přestože už v městském bytě nebydlí.

Velmi podobnou výši dluhu jako v Kroměříži hlásí také Uherské Hradiště. Město disponuje 687 byty a dluh na nájemném a službách zde činí 3,7 milionu korun. „Oproti předchozím letům se nijak zvlášť nemění,“ uvedl mluvčí města Jan Pášma.

Hradiště má byty rozdělené na městské, kde uzavírá se zájemci smlouvu na rok, následně na dva roky a pak na dobu neurčitou. Další kategorií jsou byty pro příjmově vymezené osoby. V nich nabízí, pokud dotyčný dodržuje podmínky, jen dvouleté opakování.

Ve Vsetíně hlídají platby i stav bytu

V Kroměříži jsou přísnější a nájmy prodlužují třeba jen na dobu tří měsíců. Stejné pravidlo zavedli před třemi lety také ve Vsetíně. Tamní systém je sice pracný, ale vyplácí se. Na 530 městských bytů tady evidují zhruba třísettisícový dluh. Byty a prodlužování nájemních smluv řeší na každém jednání rady města.

Kromě plateb se kontroluje i technický stav bytů. Jestliže nájemník něco zničil, musí zajistit opravu. Jinak na prodloužení smlouvy nedosáhne. Podle toho, jak plní podmínky dané smlouvou, mu pak město prodlouží bydlení na dobu tří, šesti nebo dvanácti měsíců. A protože to funguje, chtějí jít ještě dál.

„O byty už se lidé naučili starat, teď hledáme možnosti, jak povinnosti rozšířit i o společné prostory,“ řekla místostarostka Vsetína Simona Hlaváčová. Zatím testují, zda pomůže přítomnost domovníků.

V budoucnu se ale může povinnost udržovat v pořádku i chodby, schodiště nebo prostranství kolem domů dostat do podmínek nájemních smluv.

K faktickému vystěhování dlužníka museli přistoupit naposledy v roce 2017. V dřívějších letech se to dělo i několikrát ročně. Přitom třeba v Hradišti museli během posledních tří let exekučně vyklidit deset bytů. U dalších šesti už byl proces nařízený, nájemníci však na poslední chvíli odešli sami.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Boleslav - Zlín 3:0, dva góly v závěru, vítězové si zahrají o Evropu

Zlínský brankář Matej Rakovan chytá míč před boleslavskými útočníky Murisem...

O druhé předkolo Evropské ligy si zahrají mladoboleslavští fotbalisté. Ve finálové odvetě prostřední skupiny Fortuna...

Další z rubriky

Ve Zlíně začíná filmový festival. Cestuj, objevuj a poznávej, vyzve děti

Egypt, rok 1947. Miroslav Zikmund filmuje východ slunce na Cheopsově pyramidě.

Zlínský filmový festival pro děti začíná. Nabídne 280 snímků z 51 zemí světa a uctí cestovatelskou dvojici Hanzelka +...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Do Zlína mě to vždy táhlo, říká ikona klubu Juran. Ježkovi na Spartu nekývl

Antonín Juran odehrál za fotbalový Zlín na třináct sezon. Na přelomu 60. a 70....

Za sto let, co oficiálně existuje zlínský fotbalový klub, obléklo jeho dres nespočet hráčů. Těch, kteří by v něm...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT ADMINISTRÁTOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz