Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Zlín chystá opravu další klíčové křižovatky, začít může příští podzim

  12:58
Zlín chystá na příští rok investice v dopravě za více než 60 milionů korun. Jde o dílčí úpravy některých částí města. Na podzim by ale radnice ráda rozjela ještě jednu zásadní akci, kterou pocítí asi všichni zlínští řidiči – opravu křižovatky ulic Mostní a Březnická.

Radnice se pustí do náročné úpravy křižovatky ulic Březnická a Mostní. Oproti plánu ale až příští rok | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Čekáme na vydání stavebního povolení a na to, až vyprší všechny správní lhůty. S výstavbou začneme nejdříve příští rok na podzim, nebo na jaře 2023,“ nastínil radní přes dopravu Michal Čížek. „Prověřovali jsme také možnost, že bychom křižovatku provizorně spravili, ale šlo by o mnohamilionovou investici a za pár let bychom to dělali znovu,“ podotkl.

Půjde o druhou zásadní úpravu křižovatky poblíž centra města za poslední rok. Na konci října skončila přestavba křižovatky ve Vodní ulici na rondel, který by už neměl brzdit řidiče ani chodce.

Místo křižovatky Mostní a Březnická nevznikne rondel, ale upraví se jinak, aby byla pro motoristy komfortnější. Mostní se narovná a napojí na Březnickou v úrovni odbočky k Hotelu Moskva. Nově na ní vzniknou odbočovací pruhy i semafory. Projekt myslí i na cyklisty. U křižovatky budou rovněž zastávky městské hromadné dopravy.

Řidiči dnes mívají ve špičkách problém odbočit z Mostní do centra. Březnická slouží jako jeden z hlavních příjezdů do města a bývá na ní hustý provoz. Nově bude provoz řídit světelná signalizace.

„Semafory budou koordinovány s nedalekou hlavní silnicí I/49. Na křižovatce upřednostní směr, který bude vytíženější,“ vysvětlil Čížek. Během přestavby však musejí řidiči počítat s omezeními. V některých fázích stavebních prací bude na křižovatce volný pouze jeden jízdní pruh pro oba směry a provoz na něm budou řídit semafory.

„Každá oprava komunikace s sebou nese větší či menší komplikace v dopravě. Proto je nutné, aby s tím řidiči počítali, obrnili se trpělivostí, a pokud je to možné, místu se vyhnuli,“ vzkázala zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Řidiči, kteří pojedou do Zlína od Uherského Hradiště, mohou zvolit objízdnou trasu přes Salaš do Malenovic, případně přes Kudlov. „Raději vydržím dočasné problémy s tím, že pak bude situace o mnoho lepší,“ reagoval zlínský šofér Petr Rychlý. „Tato křižovatka potřebuje úpravu už mnoho let, konečně se jí snad tedy dočkáme,“ dodal.

Město naplánovalo stavby za 64 milionů

Zlín plánuje na příští rok ještě několik dalších dopravních investic, celkově za více než 64 milionů korun. Peníze na svém posledním zasedání v říjnu schválili zastupitelé.

„Chtěli bychom tyto akce připravit během zimního období, a pakliže to počasí dovolí, většinu z nich zahájit příští rok v březnu,“ naznačil vedoucí odboru dopravy zlínské radnice David Neulinger.

K největším investicím patří dvě etapy úpravy ulic Ševcovská a Díly II za 15 milionů korun. „Jedná se o revitalizaci celého uličního prostoru, budou zbudována nová parkovací místa, upraví se i zeleň,“ přiblížil Neulinger.

Podobné práce se budou týkat druhé etapy obnovy panelového sídliště Podhoří za 17 milionů, konkrétně u panelových domů čísla popisná 488, 489 a 490. Také tady se obnoví cesty, chodníky, zeleň, veřejné osvětlení, odvodnění a rozšíří možnosti parkování.

Vybudování parkoviště se zhruba 50 místy pod točnou na Podlesí na sídlišti Jižní Svahy vyjde na sedm milionů. „Stání vzniknou na zeleném prostoru a zlepší situaci s parkováním na tomto sídlišti,“ podotkl Neulinger. Téměř třicet nových stání přibude při rekonstrukci parkoviště u tenisových kurtů na Vršavě. Cena je pět milionů.

Město také za přibližně 20 milionů korun opraví některé chodníky na Jižních Svazích a Lesní čtvrti a upraví odvodnění v Anenské ulici v Jaroslavicích tak, aby voda při prudkých deštích nezaplavovala pozemky, případně obydlí tamních lidí. Vybudují se tam nové obrubníky, odvodňovací žlaby a část nových svodidel, opraví se dešťové vpusti a vyčistí kanalizační šachty.

Autor:
  • Nejčtenější

Látka od nábytkářů a 3D podpatky. Inaugurační lodičky první dámy dodal student

Lodičky, které obula na slavnostní inauguraci manželka prezidenta Eva Pavlová, vytvořil mladý designér a doktorand...

Ostudná místa Zlínského kraje: bývalý soud i devadesátkové Šmoulí město

Seriál Zlínu se někdy přezdívá „město zeleně“ a je v něm možno nalézt řadu hezkých a opravených zákoutí. Zároveň ale platí, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž souzený za tragický výbuch domu přiznal, že navrtal plynové potrubí

Okresní soud v Kroměříži se začal zabývat jednou z nejtragičtějších událostí posledních let v kraji. Muž, který podle...

PONEDĚLNÍK: Co vyvádíte? Pošpiněný odkaz Olayinky, Fillův úlet. A kdo padat nemusel?

Na všech frontách napětí. Fotbalová liga míří do finiše základní části a je snad ještě napínavější a vyrovnanější než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Inspektor měl hned jasno, řekl soudu technolog firmy obviněné z otravy Bečvy

Hned při první kontrole, na kterou po havárii na Bečvě v září roku 2020 dorazila Česká inspekce životního prostředí...

Skláři využívají sluneční energii, pořídili solární panely a elektrickou pec

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku, která je jednou z nejdéle fungujících v České republice, začala k výrobě...

Deváťáků v kraji je nejvíc za deset let, míst na školách je ale dost

Z devátých tříd letos vyjde ve Zlínském kraji 5 860 žáků, což je o 570 více než loni. Je jich ale pořád méně než míst...

Hudební nálož ve Zlínském kraji. Na jaře přijede Rottrová, Bílá i Korn

Řada známých kapel a interpretů chystá v nejbližší době koncerty ve Zlínském kraji. Fanoušci se mohou těšit na...

Sloni se přesunuli do nového, velkého pavilonu, brzy přibude samec Jack

Ve zlínské zoologické zahradě dokončili první etapu zcela nové části nazvané Karibuni. Patří slonům, kteří kromě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...