Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva

Nepotřebuji kandidovat s tím, že mám jisté vítězství, říká lídryně TOP 09

  14:32
Proč před rokem odešla z hnutí ANO a proč se připojila právě k TOP 09? Jak chce pomoct lidem ve Zlínském kraji ke zlepšení nízkých mezd? A jak si představuje reformu českého školství. Na tyto a další otázky odpovídala v předvolebním rozhovoru krajská jednička TOP 09 Kristýna Zelienková.

„Jsme proevropská strana, která vidí budoucnost naší země v Unii,“ říká krajská lídryně TOP 09 Kristýna Zelienková. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

V minulých volbách kandidovala za hnutí ANO a dostala se do Sněmovny, jenže loni v létě z něj odešla. Kristýna Zelienková poté přestoupila do poslaneckého klubu TOP 09 a nyní vede jeho krajskou kandidátku.

Proč jste opustila ANO?
Uvěřila jsem myšlenkám Andreje Babiše, že chce udělat pořádek ve státní správě, nastavit férové podmínky pro podnikatele a zajistit, aby byla výběrová řízení spravedlivá a na dotace mohl dosáhnout každý. Jenže brzy jsem zjistila, že to všechno je jeden velký podvod. Proto jsem z hnutí odešla. Chvíli jsem byla nezařazená, ale je nereálné na každou schůzi Sněmovny studovat stovky stran podkladů a materiálů. Poslanecký klub k tomu dává potřebný servis. A TOP 09 mi byla programově i lidsky nejblíže.

Kristýna Zelienková

Narodila se v roce 1974 v Uherském Ostrohu. Vystudovala management cestovního ruchu na Univerzitě J. A. Komenského v Praze a poté působila v cestovním ruchu, pracovala v mezinárodních hotelových řetězcích Marriott, Hilton nebo Mandarin Oriental.

Od roku 2013 je poslankyní, pracuje také v Radě Evropy, která ji pověřila přípravou zprávy o politické krizi na Ukrajině.

Kandidovala za hnutí ANO, v roce 2016 však v něm ukončila svoje členství a letos v dubnu se stala poslankyní TOP 09. V letech 2014 až 2016 byla zastupitelkou Berouna za ANO.

Nebylo by férovější složit poslanecký mandát? Lidé přece volili spíše hnutí ANO, vás osobně znal tehdy jen málokdo.
Dlouho jsem o tom přemýšlela, byla to jedna z variant. Spousta voličů však dala hlas ANO ze stejných důvodů, jako jsem měla já, když jsem kývla na Babišovu nabídku kandidovat, a teď jsou zklamaní. Všimněte si, jak se mění voliči ANO. To už dávno necílí na pravicové voliče a podnikatele. Já jsem zůstala v programu konzistentní. Jen jsem odmítla ve Sněmovně pracovat ve prospěch Agrofertu.

Neukazuje to vaši politickou naivitu nebo chybu v úsudku, že vám tyto věci nedošly dříve?
Možná jsem mu (Babišovi) až příliš věřila, ale takhle naletělo více lidí. Nejsem jediná, kdo udělal chybu. Lepší je ale přiznat, že jsem se mýlila, než spolupracovat na něčem, s čím bytostně nesouhlasím.

Podle Babiše jste „měla jiný názor na uprchlíky a vždycky chtěla, aby se přijímali“.
To je jeho klasická rétorika. Toho, kdo s ním nesouhlasí, je třeba pošpinit a pomluvit. Můj názor je stále stejný – pomáhat lidem trpícím, vracet efektivně ty, kdo nemají na azyl nárok, a hlavně spolupracovat s evropskými zeměmi na jednotné migrační politice.

Není trochu zvláštní přejít mezi dvěma stranami, které se navzájem hodně ostře kritizují?
Můj hlavní motiv pro vstup do ANO byl boj s korupcí, byrokracií, pomoc podnikatelům. Stejnou motivaci mám i v TOP 09. S členy TOP 09 jsem vždy měla korektní vztahy, názorově k nim mám blízko nejen v zahraniční politice, kde prosazuji naše plnohodnotné členství v EU a které se věnuji i v rámci působení v Radě Evropy. Nebrali to jako nějaké zadostiučinění. Chápali, že být v poslaneckém klubu s některými lidmi z ANO je obtížné. (úsměv)

Volby 2017

Povedete kandidátku topky ve Zlínském kraji, nemáte obavu, že jste si moc nepomohla? Strana tady v poslední době příliš neuspěla.
Ale já nepotřebuji kandidovat za odměnu někde, kde budu mít jisté vítězství. Může to znít divně, ale já svoji politickou budoucnost neřeším. Dlouho jsem se rozhodovala, jestli znovu kandidovat, nebo ne. Třeba z hlediska mé kariéry by bylo jednodušší vrátit se k podnikání teď, než až za čtyři roky. Ale říkala jsem si: něco jsi před volbami slibovala, a nepovedlo se to naplnit. Tak to teď chci zkusit v řadách TOP 09. Pokud nedostaneme dost hlasů, budu mít pořád čisté svědomí, že jsem pro to udělala maximum.

Jaké jsou podle vás hlavní problémy Zlínského kraje a jak mu můžete ze Sněmovny pomoct?
Lidi nejvíce trápí nízké mzdy. Ve Zlíně to možná není tak vidět, ale když vyjedete do zbytku kraje, je to poznat. Pomoci se dá zrušením superhrubé mzdy, tento zákon měl přitom nabýt účinnosti už 1. ledna 2015, ale koalice ho zrušila. To samé platí o jednotném inkasním místě či elektronizaci státní správy, díky čemuž by se navíc ušetřilo za úředníky. Napravit je třeba různé nesrovnalosti – proč má třeba člověk pracující v Povodí Vltavy vyšší plat než někdo v Povodí Moravy, který dělá na stejné pozici? Přidat je třeba i zdravotníkům nebo učitelům a dalším.

Rozhovory s lídry pro Zlínský kraj

MF DNES přináší sérii předvolebních rozhovorů s lídry stran a hnutí. Vychází každý pátek a středu, následně se objevují na webu zlin.iDNES.cz.

Jako první odpovídal lídr Pirátů Giuseppe Maiello: Chceme, aby si lidé mohli z domova vyřídit občanku

Dále krajský lídr Starostů a nezávislých Petr Gazdík: Ten, kdo dobře řídí obec, by se měl posunout dál

Promluvila rovněž jednička hnutí Svoboda a přímá demokracie Jaroslav Holík: Ztrácíme úrodnou půdu, starosty obcí trápí i sucho

Přidal se rovněž Ondřej Benešík z KDU-ČSL: Mrzí mě, že každý viní Brusel. Vládu s Babišem vylučuji

Pouhé zvýšení platů české školství nezachrání. Potřebuje velkou reformu, o které se dlouhá léta pouze mluví. Jak ji chcete prosadit?
Není jiná cesta, než o to usilovat a přesvědčovat všechny, kteří si to nemyslí. Nemůžeme pořád vzdělávat postaru, když jsou na světě nové technologie, nové vzdělávací metody. Žáci se musejí naučit pracovat s informacemi, myslet kriticky, diskutovat, analyzovat, a ne memorovat. Hodně se řeší podpora technických oborů, s čímž souhlasím, ale zapomínat se nesmí na vysoké školy. Letos jsem do Zlína přivezla čtyři velvyslance, místní univerzita se tak může propojit třeba s Izraelem. Rýsuje se spolupráce v oblasti technologií na zadržování vody v krajině, v čemž je Izrael špičkový. Takže například můžu pomoci s kontakty do zahraničí.

V čem je region naopak silný?
Určitě v oblasti cestovního ruchu a služeb, jeho potenciál je však ještě vyšší. Potřebujeme dostavět dopravní infrastrukturu, což je další klíčové téma kraje, a pomohl by i nový zákon o cestovním ruchu. Ten dlouho chybí. Týkat by se měl po vzoru Rakouska místních poplatků, které turisté odvádějí a měly by zůstat v regionu, aby se s nimi dalo dále hospodařit.

Vaše klíčové téma je zahraniční politika, i proto jste v TOP 09, která zdůrazňuje nutnost českého členství v Evropské unii?
Jsme jednoznačně proevropská strana, která vidí budoucnost naší země v Unii, ne někde na Východě, kde by nás možná rád viděl někdo jiný. Dnes je to nepopulární téma, ale nejsme populisté, jinak bychom to v kampani nepoužili.

Závěrečná otázka, kterou dáváme všem lídrům: šli byste do koalice s ANO a Andrejem Babišem?
Rozhodně ne. TOP 09 nepůjde do koalice s žádnou nedemokratickou stranou.

Kandidátky do voleb podle krajů

Autor:
  • Nejčtenější

Hokejový Vsetín pláče: člen zlaté dynastie zemřel při tragické nehodě

Zlatou vsetínskou dynastii zasáhla zpráva o úmrtí bývalého hokejového obránce Michala Šafaříka, který se stal ve...

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, řeka napěnila

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly neznámé chemické látky, které na hladině vytvořily pěnu. U břehu v...

Při nehodě v mlze se vůz přetočil přes střechu, dvě spolujezdkyně zemřely

Dvě oběti si vyžádala pondělní večerní nehoda mezi obcemi Strání a Slavkov na Uherskohradišťsku, kde vůz ve tmě a v...

Bar v Uherském Brodě otevřel jako petiční místo. Po návštěvě policie zavřel

V sobotu odpoledne vyjeli policisté do Uherského Brodu k otevřenému baru Restart. Jeho majitel dopředu avizoval, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Meteorologové varují před náledím. Nebezpečí hrozí hlavně řidičům

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před náledím. Bude se vytvářet zejména v místech po sněžení nebo deštích...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Za viníka kyanidů se nabízí 100 tisíc, starosta chce zrušit kanál do Bečvy

Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek chce prosadit zrušení kanálu, který v minulých týdnech opakovaně znečistil...

Ohyzdné domy šly k zemi. Ostrožská Nová Ves vstoupila do 21. století

Zastupitelstvo obce Ostrožská Nová Ves ve Zlínském kraji, kde žije asi 3 500 obyvatel, se v roce 2010 rozhodlo vyřešit...

Rozbory z týden starého znečištění Bečvy prokázaly velké množství dusitanů

Nadlimitní množství dusitanového dusíku odhalily v řece Bečvě rozbory vody po úterním znečištění toku u Valašského...

V den otravy ryb byla v Deze havárie, napsal deník. Nesouvisí, tvrdí firma

V den zářijové masivní otravy ryb v řece Bečvě se v chemičce Deza ve Valašském Meziříčí stala havárie, napsal...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...