Nepotřebuji kandidovat s tím, že mám jisté vítězství, říká lídryně TOP 09

  14:32aktualizováno  14:32
Proč před rokem odešla z hnutí ANO a proč se připojila právě k TOP 09? Jak chce pomoct lidem ve Zlínském kraji ke zlepšení nízkých mezd? A jak si představuje reformu českého školství. Na tyto a další otázky odpovídala v předvolebním rozhovoru krajská jednička TOP 09 Kristýna Zelienková.

„Jsme proevropská strana, která vidí budoucnost naší země v Unii,“ říká krajská lídryně TOP 09 Kristýna Zelienková. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

V minulých volbách kandidovala za hnutí ANO a dostala se do Sněmovny, jenže loni v létě z něj odešla. Kristýna Zelienková poté přestoupila do poslaneckého klubu TOP 09 a nyní vede jeho krajskou kandidátku.

Proč jste opustila ANO?
Uvěřila jsem myšlenkám Andreje Babiše, že chce udělat pořádek ve státní správě, nastavit férové podmínky pro podnikatele a zajistit, aby byla výběrová řízení spravedlivá a na dotace mohl dosáhnout každý. Jenže brzy jsem zjistila, že to všechno je jeden velký podvod. Proto jsem z hnutí odešla. Chvíli jsem byla nezařazená, ale je nereálné na každou schůzi Sněmovny studovat stovky stran podkladů a materiálů. Poslanecký klub k tomu dává potřebný servis. A TOP 09 mi byla programově i lidsky nejblíže.

Kristýna Zelienková

Narodila se v roce 1974 v Uherském Ostrohu. Vystudovala management cestovního ruchu na Univerzitě J. A. Komenského v Praze a poté působila v cestovním ruchu, pracovala v mezinárodních hotelových řetězcích Marriott, Hilton nebo Mandarin Oriental.

Od roku 2013 je poslankyní, pracuje také v Radě Evropy, která ji pověřila přípravou zprávy o politické krizi na Ukrajině.

Kandidovala za hnutí ANO, v roce 2016 však v něm ukončila svoje členství a letos v dubnu se stala poslankyní TOP 09. V letech 2014 až 2016 byla zastupitelkou Berouna za ANO.

Nebylo by férovější složit poslanecký mandát? Lidé přece volili spíše hnutí ANO, vás osobně znal tehdy jen málokdo.
Dlouho jsem o tom přemýšlela, byla to jedna z variant. Spousta voličů však dala hlas ANO ze stejných důvodů, jako jsem měla já, když jsem kývla na Babišovu nabídku kandidovat, a teď jsou zklamaní. Všimněte si, jak se mění voliči ANO. To už dávno necílí na pravicové voliče a podnikatele. Já jsem zůstala v programu konzistentní. Jen jsem odmítla ve Sněmovně pracovat ve prospěch Agrofertu.

Neukazuje to vaši politickou naivitu nebo chybu v úsudku, že vám tyto věci nedošly dříve?
Možná jsem mu (Babišovi) až příliš věřila, ale takhle naletělo více lidí. Nejsem jediná, kdo udělal chybu. Lepší je ale přiznat, že jsem se mýlila, než spolupracovat na něčem, s čím bytostně nesouhlasím.

Podle Babiše jste „měla jiný názor na uprchlíky a vždycky chtěla, aby se přijímali“.
To je jeho klasická rétorika. Toho, kdo s ním nesouhlasí, je třeba pošpinit a pomluvit. Můj názor je stále stejný – pomáhat lidem trpícím, vracet efektivně ty, kdo nemají na azyl nárok, a hlavně spolupracovat s evropskými zeměmi na jednotné migrační politice.

Není trochu zvláštní přejít mezi dvěma stranami, které se navzájem hodně ostře kritizují?
Můj hlavní motiv pro vstup do ANO byl boj s korupcí, byrokracií, pomoc podnikatelům. Stejnou motivaci mám i v TOP 09. S členy TOP 09 jsem vždy měla korektní vztahy, názorově k nim mám blízko nejen v zahraniční politice, kde prosazuji naše plnohodnotné členství v EU a které se věnuji i v rámci působení v Radě Evropy. Nebrali to jako nějaké zadostiučinění. Chápali, že být v poslaneckém klubu s některými lidmi z ANO je obtížné. (úsměv)

Volby 2017

Povedete kandidátku topky ve Zlínském kraji, nemáte obavu, že jste si moc nepomohla? Strana tady v poslední době příliš neuspěla.
Ale já nepotřebuji kandidovat za odměnu někde, kde budu mít jisté vítězství. Může to znít divně, ale já svoji politickou budoucnost neřeším. Dlouho jsem se rozhodovala, jestli znovu kandidovat, nebo ne. Třeba z hlediska mé kariéry by bylo jednodušší vrátit se k podnikání teď, než až za čtyři roky. Ale říkala jsem si: něco jsi před volbami slibovala, a nepovedlo se to naplnit. Tak to teď chci zkusit v řadách TOP 09. Pokud nedostaneme dost hlasů, budu mít pořád čisté svědomí, že jsem pro to udělala maximum.

Jaké jsou podle vás hlavní problémy Zlínského kraje a jak mu můžete ze Sněmovny pomoct?
Lidi nejvíce trápí nízké mzdy. Ve Zlíně to možná není tak vidět, ale když vyjedete do zbytku kraje, je to poznat. Pomoci se dá zrušením superhrubé mzdy, tento zákon měl přitom nabýt účinnosti už 1. ledna 2015, ale koalice ho zrušila. To samé platí o jednotném inkasním místě či elektronizaci státní správy, díky čemuž by se navíc ušetřilo za úředníky. Napravit je třeba různé nesrovnalosti – proč má třeba člověk pracující v Povodí Vltavy vyšší plat než někdo v Povodí Moravy, který dělá na stejné pozici? Přidat je třeba i zdravotníkům nebo učitelům a dalším.

Rozhovory s lídry pro Zlínský kraj

MF DNES přináší sérii předvolebních rozhovorů s lídry stran a hnutí. Vychází každý pátek a středu, následně se objevují na webu zlin.iDNES.cz.

Jako první odpovídal lídr Pirátů Giuseppe Maiello: Chceme, aby si lidé mohli z domova vyřídit občanku

Dále krajský lídr Starostů a nezávislých Petr Gazdík: Ten, kdo dobře řídí obec, by se měl posunout dál

Promluvila rovněž jednička hnutí Svoboda a přímá demokracie Jaroslav Holík: Ztrácíme úrodnou půdu, starosty obcí trápí i sucho

Přidal se rovněž Ondřej Benešík z KDU-ČSL: Mrzí mě, že každý viní Brusel. Vládu s Babišem vylučuji

Pouhé zvýšení platů české školství nezachrání. Potřebuje velkou reformu, o které se dlouhá léta pouze mluví. Jak ji chcete prosadit?
Není jiná cesta, než o to usilovat a přesvědčovat všechny, kteří si to nemyslí. Nemůžeme pořád vzdělávat postaru, když jsou na světě nové technologie, nové vzdělávací metody. Žáci se musejí naučit pracovat s informacemi, myslet kriticky, diskutovat, analyzovat, a ne memorovat. Hodně se řeší podpora technických oborů, s čímž souhlasím, ale zapomínat se nesmí na vysoké školy. Letos jsem do Zlína přivezla čtyři velvyslance, místní univerzita se tak může propojit třeba s Izraelem. Rýsuje se spolupráce v oblasti technologií na zadržování vody v krajině, v čemž je Izrael špičkový. Takže například můžu pomoci s kontakty do zahraničí.

V čem je region naopak silný?
Určitě v oblasti cestovního ruchu a služeb, jeho potenciál je však ještě vyšší. Potřebujeme dostavět dopravní infrastrukturu, což je další klíčové téma kraje, a pomohl by i nový zákon o cestovním ruchu. Ten dlouho chybí. Týkat by se měl po vzoru Rakouska místních poplatků, které turisté odvádějí a měly by zůstat v regionu, aby se s nimi dalo dále hospodařit.

Vaše klíčové téma je zahraniční politika, i proto jste v TOP 09, která zdůrazňuje nutnost českého členství v Evropské unii?
Jsme jednoznačně proevropská strana, která vidí budoucnost naší země v Unii, ne někde na Východě, kde by nás možná rád viděl někdo jiný. Dnes je to nepopulární téma, ale nejsme populisté, jinak bychom to v kampani nepoužili.

Závěrečná otázka, kterou dáváme všem lídrům: šli byste do koalice s ANO a Andrejem Babišem?
Rozhodně ne. TOP 09 nepůjde do koalice s žádnou nedemokratickou stranou.

Kandidátky do voleb podle krajů

Autor:
  • Nejčtenější

Kometa překvapivě padla ve Zlíně, Sparta jasně přehrála Kladno

Hokejisté Zlína slaví cenné vítězství nad Kometou, kterou v předehrávce 21. kola extraligy udolali 5:4. A to především...

Budějovice vyhrály v Litoměřicích, první lize vévodí už o 14 bodů

Hokejisté Českých Budějovic vyhráli ve 22. kole první ligy na ledě druhých Litoměřic 8:5 a svůj náskok v čele tabulky...

Čelní střet nepřežila mladá spolujezdkyně, tři další mladí se vážně zranili

Po převozu do nemocnice podlehla svým zraněním mladá spolujezdkyně cestující ve voze, který v Otrokovicích dostal smyk...

Budějovice - Slovácko 2:0, skvělá forma nováčka, vyhrál popáté v řadě

Fotbalisté Českých Budějovic potvrdili vynikající fazonu, v 16. kole nejvyšší soutěže si připsali páté vítězství po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Silničáři už upravují trasu D55 u Starého Města, budování začne příští rok

Silničáři začali pracovat na úseku dálnice D55 z Babic do Starého Města. Osm kilometrů dlouhou silnici budou stavět tři...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Bolest ze ztráty partnera musí probolet, říká vdova, která pomáhá ostatním

Vlastní zkušenost se stavem po smrti manžela motivovalo Alenku Panákovou k založení Společenství vdov a vdovců, které...

Muži ve Zlínském kraji více vydělávají, ženy se dožívají vyššího věku

Rozdíl mezi platy mužů a žen ve Zlínském kraji je víc než 19 procent, a to ve prospěch mužů. Délka života je zase...

Čítárna v parku i koš na nedopalky už stojí, Zlín vybírá další projekty

Obyvatelé krajského města mohou v rámci projektu Tvoříme Zlín vybrat, co se má změnit či opravit. Radnice na to uvolní...

U modernizace zlínské železnice lidem vadí betonové stěny i nejasné výkupy

Státu se zatím podařilo získat jen málo přes polovinu pozemků potřebných pro modernizaci železniční trati z Otrokovic...

Najdete na iDNES.cz