Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Kvalitu škol to nesníží, hájí radní zeštíhlení gymnázií ve Zlíně

  15:58
Odlišný pohled na chystané zrušení třídy na obou zlínských gymnáziích mají krajský radní pro školství Petr Navrátil a šéf České školní inspekce Tomáš Zatloukal. Zatímco Navrátil coby nedávný ředitel základní školy ve Slavičíně krok obhajuje, Zatloukal, jenž dřív vedl gymnázium na Lesní čtvrti, s ním nesouhlasí.

Radní Zlínského kraje pro školství Petr Navrátil. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Velmi klidně obhajuje rozhodnutí, jež nadzvedlo studenty a pedagogy zlínských gymnázií i primátora Zlína. Právě krajský radní Petr Navrátil má ve své kompetenci školství.

Kauza přehledně

"Redukce gymnaziálního studia je na místě, protože výrazně ubývá žáků na základních školách a chceme zvýšit úroveň technických škol," tvrdí Navrátil.

Proč omezíte dvě nejlepší krajské školy, kterými byste se měli naopak pořádně pochlubit?
Tyto školy patří opravdu k nejlepším a mají velký převis zájemců, byť se postupně snižuje. U gymnázia na Lesní čtvrti býval až trojnásobný, dnes je zhruba dvojnásobný. Pokud ale snížíme počet žáků, tak nesnížíme kvalitu školy. Tu dělá prvních padesát studentů. My počet zredukujeme ze 120 na 90 na obou školách. Nevím, zda je sto dvacátý student ze Zlína lepší než dvacátý ze Slavičína.

Nebylo by ale lepší omezit gymnázia v menších městech?
Pokud bychom zrušily třídu na gymnáziu v Holešově, Rožnově pod Radhoštěm nebo v Otrokovicích, tak přestane být životaschopné. Je ale možné, že během dvou let o ně nebude velký zájem a budeme muset jejich existenci řešit.

Celkově ovšem ubude absolventů s kvalitnějším vzděláním.
Myslíte si, že když se ti neúspěšní uchazeči přesunou na střední školy nebo na ostatní gymnázia v kraji, tak to něčemu uškodí? Troufám si říct, že ne.

Šéf školní inspekce: Kraj udělal chybný krok

Rušení dvou tříd na elitních zlínských gymnáziích příliš nerozumí šéf České školní inspekce Tomáš Zatloukal.

Do problematiky vidí o to víc, že pochází ze Zlínska a byl několik let ředitelem gymnázia na Lesní čtvrti, jehož se chystané omezení týká. "Jeví se mi to jako chybný krok," říká na adresu kraje Zatloukal.

V čem ho považujete za chybný?
Rušení tříd se týká gymnázií, o které je mezi žáky a jejich rodiči velký zájem, což se projevuje v počtu přihlášek. A jde o školy, které kvalitně vzdělávají, což zase ukazují výsledky společné části maturitní zkoušky i výsledky naší inspekční činnosti. Nerozumím proto, proč kraj k redukci přistoupil právě u nich.

Kraj argumentuje tím, že chce podpořit technické školství a zvýšit jeho kvalitu. Souhlasíte tedy s tím vysvětlením?
Česká republika je zemí, která má největší podíl žáků v odborném vzdělávání a nejmenší podíl ve všeobecném. Tímto zásahem uměle směřujeme žáky do odborného vzdělávání. To bych chápal, kdyby se rušení tříd netýkalo dvou kvalitních gymnázií v kraji.

Kraj tvrdí, že pokud by došlo k redukci u menších gymnázií, znamenalo by to jejich zánik. Přitom asi víte, že ve Valašských Klouboukách a Slavičíně jsou gymnázia jen pár kilometrů od sebe.
Prioritou zřizovatele by měl být důraz na kvalitní vzdělávaní žáků. Pokud se ale sníží počet tříd ve školách, které ho poskytují, tak nebude naplněna. S gymnázii ve Valašských Kloboukách a Slavičíně máte pravdu. Jejich osud kraj řeší řadu let, zatím bez výsledku.

Jaký může mít rušení tříd dopad na gymnázia samotná?
Z našich inspekčních hodnocení víme, že žáci větších škol dosahují lepších výsledků. Tyto školy nabízejí širší škálu volitelných předmětů, seminářů, výuky cizích jazyků a mají také kvalifikovanější pedagogy. Tyto výhody se při snižování počtu tříd v kvalitní škole omezují. A my bychom neměli promarnit nadání ani jednoho žáka.

Je třeba vůbec snižovat počty žáků na gymnáziích, aby se posílilo technické školství?
Pokud chceme posílit odborné vzdělávání, pak se musí upravit struktura oborů ve školách, aby jejich absolventi našli uplatnění na trhu práce. Ve Zlínském kraji je u absolventů gymnázií míra nezaměstnanosti asi tři procenta, kdežto v mnoha oborech odborného vzdělávání jde o 30 i 40 procent. Rozuměl bych tedy omezení oborů, jejichž absolventi nemají profesní perspektivu, a naopak zachování a podpoře těch, jež budoucnost mají. Ani z tohoto pohledu se mi ale redukce počtu tříd ve zlínských gymnáziích nezdá rozumná. Jeví se mi to jako chybný krok.

Nedomníváte se, že když omezíte gymnázia ve Zlíně, tak studenty přihrajete hlavně gymnáziím v menších městech?
Je možné, že v Otrokovicích pár studentů přibude. Ale ze Zlína nikdo nepojede naplnit gymnázium do Valašských Klobouků. Nepočítáme tam se zvyšováním počtu studentů, plánovaná kapacita zůstává pořád stejná u všech ostatních škol.

Gymnázia ve Valašských Kloboukách a ve Slavičíně jsou vzdálená 13 kilometrů. Nebylo by lepší je sloučit a nechat víc studentů ve Zlíně?
Je otázka, jak dlouho bude udržitelné gymnaziální studium v obou městech. Ale zásah do existence školy je velmi citlivá věc.

Pak se nabízí myšlenka, že menší gymnázia chráníte na úkor Zlína záměrně. Vy jste ze Slavičína, hejtman Mišák se veřejně postavil za gymnázium "svých" Otrokovic.
To odmítám. Není ale možné soustředit vše do centra: vzdělávání, zaměstnanost, kulturu. Vždy jsme chtěli zachovat nabídku vzdělání i pro okrajové části regionu.

S těmito argumenty studenti zlínských gymnázií většinou nesouhlasí, když sepsali petici.
Ředitel gymnázia na Lesní čtvrti Jan Chudárek mi řekl, že očekával, že dojde k nějaké redukci. Reakce pedagogů byla však směrem ke studentům trochu jiná.

Učitelé studenty "naočkovali"?
Upřímně řečeno, ano. Studentům se přece neděje žádná újma.

Co ale říkáte na reakci městské rady ve Zlíně, po níž označil primátor Miroslav Adámek krok kraje za nehoráznost?
Myslím si, že městská rada rozhodovala na základě zjednodušené informace. Budu se chtít s panem primátorem sejít a dám na stůl věcné argumenty. Nemám ale ambici, že ho musím přesvědčit.

Jaký bude mít zrušení tříd dopad na obě gymnázia?
Úbytek třídy znamená minus třicet dva vyučovacích hodin týdně a také jeden a půl úvazku pedagoga. Třeba na gymnáziu TGM mají pedagogové sto nadúvazkových hodin, což je téměř pět celých úvazků. Sníží se tedy počet hodin, nikdo nebude muset odejít.

Nepřijde škola o peníze?
Mzdy budou nižší v návaznosti na to, jak pedagogům ubude úvazků. Náklady na provoz zůstanou nedotčené.

Gymnázia se bojí, že se sníží počet seminářů a podobně. Hrozí to?
Může se to dotknout šíře nabídky volitelných předmětů, ne však jejich kvality. Semináře, které studenty posouvají dál, zůstanou zachovány. A jestli skončí dva nebo tři, tak o ně asi nebude velký zájem.

Autor:
  • Nejčtenější

Látka od nábytkářů a 3D podpatky. Inaugurační lodičky první dámy dodal student

Lodičky, které obula na slavnostní inauguraci manželka prezidenta Eva Pavlová, vytvořil mladý designér a doktorand...

Muž souzený za tragický výbuch domu přiznal, že navrtal plynové potrubí

Okresní soud v Kroměříži se začal zabývat jednou z nejtragičtějších událostí posledních let v kraji. Muž, který podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostudná místa Zlínského kraje: bývalý soud i devadesátkové Šmoulí město

Seriál Zlínu se někdy přezdívá „město zeleně“ a je v něm možno nalézt řadu hezkých a opravených zákoutí. Zároveň ale platí, že...

PONEDĚLNÍK: Co vyvádíte? Pošpiněný odkaz Olayinky, Fillův úlet. A kdo padat nemusel?

Na všech frontách napětí. Fotbalová liga míří do finiše základní části a je snad ještě napínavější a vyrovnanější než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Inspektor měl hned jasno, řekl soudu technolog firmy obviněné z otravy Bečvy

Hned při první kontrole, na kterou po havárii na Bečvě v září roku 2020 dorazila Česká inspekce životního prostředí...

Máte rádi bílé maso? Opilá žena nesmyslnými telefonáty blokovala tísňovou linku

Silně podnapilá žena z Otrokovic opakovaně volala na tísňovou linku policie a zdravotnické záchranné služby. Během...

Město Hluk řeší budoucnost historických staveb. Statek bourá, tvrz opravuje

Do dvou zásadních stavebních akcí se pustili v Hluku na Uherskohradišťsku. Obě se týkají cenných historických budov a...

Deváťáků v kraji je nejvíc za deset let, míst na školách je ale dost

Z devátých tříd letos vyjde ve Zlínském kraji 5 860 žáků, což je o 570 více než loni. Je jich ale pořád méně než míst...

Sloni se přesunuli do nového, velkého pavilonu, brzy přibude samec Jack

Ve zlínské zoologické zahradě dokončili první etapu zcela nové části nazvané Karibuni. Patří slonům, kteří kromě...

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...