Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Opatrná výroba sněhu, dražší skipasy. Areály čeká další nejistá sezona

  8:38
Zimní střediska ve Zlínském kraji se naplno připravují na spuštění provozu. Po letech, kdy je omezovala pandemie, se letos potýkají s drahými energiemi. Vlekaři tvrdí, že budou muset pečlivě zvažovat, kdy se jim vyplatí spustit děla na výrobu umělého sněhu. Některé areály kvůli úsporám omezují služby. Ceny půjdou nahoru zhruba o patnáct procent.
Do výroby umělého sněhu investují provozovatelé lyžařských areálů miliony. Na...

Do výroby umělého sněhu investují provozovatelé lyžařských areálů miliony. Na snímku zasněžování na Stupavě na Uherskohradišťsku. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Když v polovině listopadu začalo na pár dní mrznout a sněžit, u sjezdovky Horal ve Ski areálu Razula hned zapnuli sněžná děla.

„Snažíme se využít každou vhodnou chvíli k přípravě sjezdovky, abychom sezonu zahájili co nejdřív,“ hlásila Martina Žáčková, mluvčí Resortu Valachy, který zmíněný skiareál provozuje.

„Na prosinec máme nasmlouvané první lyžařské kurzy pro školáky z regionu, navíc tak můžeme podpořit i obsazenost hotelů v předvánočním čase a být připraveni pro návštěvníky vánočních pobytů, kteří si chtějí zalyžovat,“ komentovala přípravy na letošní zimní sezonu.

Sjezdovku v Karolince tradičně ještě před zahájením sezony vyzkoušeli skialpinisté.

Ta však bude jiná než ty předchozí. Vlekaři se po dvou letech, kdy jim práci značně komplikovala protiepidemická opatření, potýkají pro změnu s drahými energiemi. A v nadcházející sezoně se to projeví. Například ve zmíněném středisku pro lyžaře připraví jen tu menší ze sjezdovek. Kilometrový svah Razula letos v provozu nebude.

„Údržba sjezdovky Razula je velmi nákladná a provoz býval už při starých cenách energií v posledních letech ztrátový,“ potvrdila Žáčková.

Kopec budou mít k volnému využití na vlastní odpovědnost skialpinisté, kteří tu mohou využít i instruktorů z lyžařské školy.

Nechceme být trvale v minusu, říkají vlekaři

Ski areál Razula není výjimkou. Letos se vůbec nerozjede další karlovický areál Machůzky. Jeho majitel jej dokonce na webu nabízí k prodeji i s rolbami a další technikou.

Podle prezidenta Asociace lanové dopravy a zároveň majitele Ski areálu Troják Jakuba Juračky o prodeji či omezení služeb uvažuje čím dál více vlekařů.

„Nemyslím, že by se střediska začala masově zavírat, ale jsou provozovatelé, kteří už nechtějí být trvale v minusu,“ připomíná Juračka fakt, že poslední roky lyžařskému byznysu nepřejí.

Podnikání, které je už tak silně závislé na přírodních podmínkách, zabrzdil covid následovaný prudkým zdražením energií.

„K tomu se všichni potýkáme s nedostatkem personálu,“ upozornil Jurečka. „Najít zodpovědné lidi, kterým můžete svěřit techniku za miliony, je čím dál těžší. Zvlášť když jim dáte výplatu jen na pár měsíců v roce.“

Běžnou praxí je také to, že vlekaři sníží počet provozovaných sjezdovek. „Někteří dělají to, že techniku soustředí jen na jedno místo. Není to ale vždy ideální, protože pak se může stát, že tam bude plno lidí a budou naštvaní, že musejí čekat,“ míní Juračka.

Zájem o lyžování neklesá, hlásí se školy

Pozitivní podle něj je, že o brázdění zasněžených kopců je stále zájem. Například na Trojáku mají nasmlouvané školy už od prosince.

Přes všechny problémy bude většina zavedených středisek v kraji v provozu. I když to opět bude v nejistotě a pod větším tlakem. Areály se totiž v našich podmínkách neobejdou bez umělého zasněžování. Jenomže letos za něj zaplatí v průměru pětkrát tolik co dřív.

„Budeme muset mnohem víc uvažovat, kdy zasněžovací techniku pustit a kdy ne,“ uvažuje provozovatel Ski Karolinka Jan Dudek. „Bude to napínavé.“

Zásadní roli bude hrát počasí. Čím větší mráz, tím jsou sněžná děla efektivnější a dokážou vyrobit víc materiálu. Snažit se zasněžit kopec v nesprávnou chvíli se může citelně prodražit.

V Karolince už si zasněžování letos taky vyzkoušeli, a pokud jim počasí bude přát, chtějí sjezdovku nachystat co nejrychleji. Omezení zatím neplánují.

„Chceme mít kopec připravený v celé délce, neradi bychom omezovali služby,“ říká Dudek.

Zároveň ale přiznává, že bude záležet i na zájmu lidí. „Pokud by to bylo neúnosné, museli bychom třeba omezit snowpark nebo večerní lyžování, ale zatím se těmito úvahami nechceme trápit,“ podotkl s úsměvem.

Ve Zlíně využívají sníh ze zimního stadionu

Bez omezení chtějí fungovat na zlínském městském svahu. Aby měli sjezdovku dobře připravenou, zkoušejí letos novinku. Už od začátku listopadu si nechávají vozit sníh ze zimního stadionu.

Společný skipas pro sedm areálů

Sedm lyžařských areálů v Beskydech bude v letošní sezoně poprvé nabízet společný skipas.

Bude platit osm dní, během nichž lidé budou moci lyžovat v libovolných čtyřech dnech, které nemusí jít v řadě za sebou.

Skipas na čtyři dny pro dospělé přijde na 2 240 korun, junioři od 11 do 18 let a senioři zaplatí 1 860 korun a děti do deseti let 930 korun.

Do nabídky společného skipasu se zapojilo pět areálů v okrese Vsetín. Jde o Ski centrum Kohútka v Novém Hrozenkově, Ski Karolinka a tři střediska ve Velkých Karlovicích: Ski areál Jezerné, sjezdovku Horal Resortu Valachy a Ski areál Synot na Kyčerce.

V Moravskoslezském kraji se zapojily dva areály v Bílé – Ski Bílá a Ski Mezivodí.

Lidé si skipas mohou koupit, když se ubytují v některém z hotelů nebo penzionů, které jsou zapojeny do projektu.

Výhody beskydského skipasu mohou turisté kombinovat i s další asi stovkou zvýhodněných služeb, pokud si zdarma pořídí kartu Beskydy Valašsko Card.

„Po každém tréninku či zápase tam ledovou plochu rolbují a to, co seškrábnou, vyváží ven. Nám to může posloužit jako dobrý základ sněhové podložky,“ vysvětlil jeden z provozovatelů Marek Sedlák.

Takto shromážděný sníh mají na jedné hromadě a roztahají jej v momentě, kdy budou svah připravovat. „Něco odtaje, ale při současných teplotách už to není nic zásadního,“ upozornil.

Pokud to počasí umožní, chtěli by ve Zlíně začít s lyžováním okolo Vánoc. A věří, že mezi lidmi bude zájem.

„Letos se chceme více zaměřit na děti z prvního stupně základních škol,“ plánuje Sedlák. „Nabídneme jim stejný program, jako když například jezdívají do plavání.“

Novinkou bude taky otevření proskleného Aprés ski baru.

Obecně se však se zásadními vylepšeními v areálech počítat nedá. Nový bar na vršku sjezdovky s lehátky a výhledem do krajiny chystají v Karolince, na Trojáku zase vylepšili zasněžovací techniku.

Pro návštěvníky je už méně potěšující, že si za lyžovačku letos připlatí. Střediska zvedají ceny skipasů v průměru o 15 procent.

„Jdeme nahoru zhruba o 12 procent,“ řekl provozovatel areálu na Stupavě v Chřibech Lubomír Orel. „Nepokryje nám to zvýšené náklady, ale nějaký význam to mít bude. A věříme, že hosty to neodradí natolik, aby nepřijeli.“

Elektřinu tady budou kupovat za spotové ceny a primárně chtějí zasněžovat hlavní sjezdovku.

„Nemůžeme si ale dopředu dát limit, kolik vyrobíme sněhu,“ připomněl Orel. „Lidé přijedou, jen když bude kopec nachystaný kvalitně.“

Areály se vyšší cenu skipasů budou snažit návštěvníkům alespoň nějak kompenzovat. Třeba zvýhodní nákupy skipasů online.

  • Nejčtenější

Látka od nábytkářů a 3D podpatky. Inaugurační lodičky první dámy dodal student

Lodičky, které obula na slavnostní inauguraci manželka prezidenta Eva Pavlová, vytvořil mladý designér a doktorand...

Muž souzený za tragický výbuch domu přiznal, že navrtal plynové potrubí

Okresní soud v Kroměříži se začal zabývat jednou z nejtragičtějších událostí posledních let v kraji. Muž, který podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostudná místa Zlínského kraje: bývalý soud i devadesátkové Šmoulí město

Seriál Zlínu se někdy přezdívá „město zeleně“ a je v něm možno nalézt řadu hezkých a opravených zákoutí. Zároveň ale platí, že...

PONEDĚLNÍK: Co vyvádíte? Pošpiněný odkaz Olayinky, Fillův úlet. A kdo padat nemusel?

Na všech frontách napětí. Fotbalová liga míří do finiše základní části a je snad ještě napínavější a vyrovnanější než...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Inspektor měl hned jasno, řekl soudu technolog firmy obviněné z otravy Bečvy

Hned při první kontrole, na kterou po havárii na Bečvě v září roku 2020 dorazila Česká inspekce životního prostředí...

Město Hluk řeší budoucnost historických staveb. Statek bourá, tvrz opravuje

Do dvou zásadních stavebních akcí se pustili v Hluku na Uherskohradišťsku. Obě se týkají cenných historických budov a...

Látka od nábytkářů a 3D podpatky. Inaugurační lodičky první dámy dodal student

Lodičky, které obula na slavnostní inauguraci manželka prezidenta Eva Pavlová, vytvořil mladý designér a doktorand...

Máte rádi bílé maso? Opilá žena nesmyslnými telefonáty blokovala tísňovou linku

Silně podnapilá žena z Otrokovic opakovaně volala na tísňovou linku policie a zdravotnické záchranné služby. Během...

Ostudná místa Zlínského kraje: bývalý soud i devadesátkové Šmoulí město

Seriál Zlínu se někdy přezdívá „město zeleně“ a je v něm možno nalézt řadu hezkých a opravených zákoutí. Zároveň ale platí, že...

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...