Když vyhlásili protektorát. Stín hákového kříže dopadl na Zlín drtivě

  8:58
Před 85 lety vznikl Protektorát Čechy a Morava. Jak vypadaly ve městech a obcích ve Zlínském kraji první hodiny a dny? Pamětníci i kroniky zmiňují velký zmatek, nejistotu a krušné chvíle po příjezdu nacistů. Ty do Zlína lákala zejména firma Baťa.
Příjezd německých okupantů do Zlína 15. března 1939

Příjezd německých okupantů do Zlína 15. března 1939 | foto: SOkA Zlín

Byl to pošmourný den, během něhož panovalo sychravé počasí provázené chumelenicí. Jakoby se ani příroda nemohla dívat na bezpráví páchané na malém národě žijícím ve středu Evropy. Snad i proto si několika prvních vojáků, kteří dorazili do Zlína, osobně všimlo jen málo obyvatel města.

„Když jsem toho nevlídného 15. března 1939 čas od času pohlédl z okna své kanceláře a viděl projíždějící nákladní auta obsazená německým vojskem, bylo mi těžko u srdce,“ napsal si do svých poznámek František Malota, jeden z klíčových manažerů firmy Baťa. „Hlavou se mi honily pochmurné myšlenky. Napadlo mě také, že se Němců jen tak nezbavíme a že nebude jednoduché pracovat pod jejich nátlakem.“

Do již notně okleštěného státu, který už po mnichovských událostech v září 1938 přišel o podstatnou část svého území a den předtím se od něj odtrhlo Slovensko, v onen smutný březnový den vpochodovala německá vojska. Začala tak více než šest let trvající okupace země, jež dostala název Protektorát Čechy a Morava.

První hodiny se nesly ve znamení protichůdných informací. „V rádiu byl zmatek: upozorňování, aby lidé zachovali klid, se střídala s upozorňováním na opatrnost na silnicích a v ulicích, klid střídala pustá lež, že prezident Hácha požádal vůdce a říšského kancléře o ochranu a také že říšské branné moci nemá být kladen odpor,“ vzpomínal zlínský novinář Josef Vaňhara v knize Příběh jednoho muže a jednoho města.

„Jiná upozornění, aby automobilisté byli vrcholně opatrní, protože okupační vojska se svými vozidly jezdí vpravo, a do toho všeho stále jednoznačnější výzvy, z nichž bylo zřejmé, kdo začíná jménem národa mluvit a jednat: vůdce českých fašistů generál Gajda a vlajkaři,“ konstatoval.

Kouzlu obuvnického podniku podlehli i Němci

Do Zlína dorazil jako první oddíl vedený plukovníkem von Appeltem. Němci se i se svojí technikou shromáždili na náměstí Míru pod okny radnice a ulicemi velkopansky procházeli ozbrojení členové wehrmachtu a SS, jimž se lidé raději zdaleka vyhýbali. Brzy dorazili také němečtí velitelé účastnící se obsazení regionu. Jedním z nich byl Josef „Sepp“ Dietrich, dlouholetý velitel osobní stráže Adolfa Hitlera.

Nacisty zajímala zejména firma Baťa. „Světoznámé jméno lákalo již v meziválečném období tisíce návštěvníků z tuzemska i zahraničí a jeho kouzlu nyní podlehli také příslušníci německých vojenských jednotek. V březnových a dubnových dnech navštěvovaly podnik exkurze vojenských posádek po desítkách i stovkách členů,“ píše historik Martin Marek v knize Dějiny města Zlína.

Zlín měl být po válce vzorem moderního socialismu, vypráví historik

V listopadu pak došlo k převedení části strojírenské kapacity na válečnou výrobu. Avšak ne všechen majetek podniku přešel pod Němce. Jen několik dnů před vznikem protektorátu uskutečnila firma Baťa tajnou a riskantní operaci. Na návrh generála Eliáše nechalo vedení 11. března 1939 demontovat zařízení na výrobu plynových masek v Napajedlích a přemístilo jej do své pobočky ve francouzském Vernonu, kde mohlo fungovat nadále. A to nebylo zdaleka vše.

„Než Němci začali mít přehled o našem podniku, bylo vyvezeno ze zlínského závodu přes Jugoslávii a odtud do Severní Ameriky a Brazílie šest vlaků natřískaných obráběcími a obuvnickými stroji, obuví, kůží a jiným materiálem,“ uvádí Malota.

Polévka zdarma a propaganda

Už po uzavření mnichovské dohody vyslal podnik řadu lidí, zejména židovského původu, do zahraničí. Zlín opustil těsně před březnovými událostmi i Tomáš Baťa mladší, v červnu jej následoval Jan Antonín Baťa.

Atmosféru ve městě tehdy poznamenala i tragédie, k níž došlo týden po vyhlášení protektorátu. Lékař Desider Ornstein ve svém domku na Letné břitvou podřezal své dvě děti, pokusil se zavraždit i manželku a poté sám spáchal sebevraždu skokem z posledního patra Hotelu Zlín. K zoufalému činu ho dohnal strach z Němců a hrůza z budoucnosti.

Okupanti prakticky ihned začali vykupovat zboží, jehož byl v Německu nedostatek - potraviny, cukroví, alkohol, textil, oblečení, obuv, máslo, vejce, a posílali jej domů. Výhodou pro ně bylo, že marka byla zvýhodněná vůči koruně v kurzu 1:10. Byl vydán zákaz nočního vycházení od 20 do 6 hodin.

Opilí nacisté našli smrt cestou z večírku, spadli v autě do řeky

Na náměstích obsazených měst a obcí pak nacisté otevřeli polní kuchyně, kde vydávali takzvaný eintopf - polévku, v níž bylo uvařeno všechno možné.

„Našli se bohužel občané, kteří na toto jídlo chodili a krmili jím své vepře,“ napsal kronikář města Bystřice pod Hostýnem.

Všechno se fotografovalo a snímky pak vycházely v německých novinách jako doklad toho, jak přívětivě se armáda chová k místním obyvatelům.

A propaganda tím nekončila. Lidé byli svoláváni bubnováním či obecním rozhlasem na náměstí, do škol či dalších míst. Povinně museli poslouchat slova z Hitlerova výnosu o obsazení země a proslovy Němců či místních konfidentů.

Kdo vás sem pozval, ptal se občan Hluku

Ne každý se s tím ale smířil. K zajímavé události došlo v Hluku, kde se občané shromáždili před školou na náměstí a česky k nim o aktuální situaci promluvil učitel z Břeclavi, rodem Němec. Jeho řeč o tom, že nejhoršími nepřáteli Německa jsou Židé a komunisté, ale byla náhle přerušena.

„Hlucký občan Antonín Bachánek neohroženě vystoupil a tázal se velitele německé jednotky, kdo je sem pozval a kde je naše svoboda. Dostal odpověď, aby přišel za velitelem, že mu bude vše vysvětleno. Ještě ten den večer jej hledali němečtí vojáci,“ uvádějí Jan Břečka a Jiří Mitáček v publikaci o historii Hluku. Bachánek ale na nic nečekal, brzy opustil rodný Hluk a vydal se na cestu k zahraniční armádě.

Symboly německé okupace na zlínském hotelu

Ve Vsetíně přijelo kolem páté odpoledne auto na Horní náměstí, z něhož vystoupil gestapák jménem Eckert a vyžádal si svolání schůze zastupitelstva.

„Když se po chvíli někteří jeho členové dostavili, prohlásil, že nepřichází jako nepřítel, ale jako představitel velkého německého národa, který chce zajistit blahobyt, spořádaný život a obnovit pořádek. Pořádek byl prý u nás katastrofálně porušen, takže ani holé životy prý nejsou občanům zaručeny. Proto se osvícený vůdce německé říše rozhodl pomoci Čechům z jejich bídy a utrpení. Zdůraznil, že Němci se nebudou vměšovat do vnitřních záležitostí, že se omezí na úlohu pozorovatele a blahovolného rádce, ochotného pomoci všude, kde toho bude třeba,“ píše s notnou dávkou ironie Ladislav Baletka v knize Vsetín - Město a čas.

Lidé museli odevzdat zbraně

O tom, jak si nacisté představují zajištění „blahobytu a pořádku“, se již za pár měsíců přesvědčil místní hostinský Emil Březáček. Vsetínem projížděli říšský ministr Heinrich Himmler a župní vedoucí Konrad Henlein, zastavili se tady a v Březáčkově restauraci si objednali oběd.

„Vzhledem k pokročilé době se E. Březáček zdráhal připravit jim jídlo. Hned druhého dne ho zatklo gestapo a po tři měsíce byl vězněn v koncentračním táboře Dachau, kde byl trýzněn hladem,“ popsal Baletka.

S odporem se Němci nesetkali, už beztak těžce zkoušené obyvatelstvo nemělo v těch březnových dnech sílu na ozbrojené akce. Převládala apatie a strach. I tak ale byli noví pánové Československa ve střehu. Například obsazení Zbrojovky Vsetín nepodcenili.

První poválečný komunistický starosta Zlína se názvu Gottwaldov nedožil

„Hlídky s těžkými kulomety obsadily křižovatky a vojáci s bojovým zajištěním opatrně postupovali k továrnám, kde předpokládali odpor komunistů. Nenarazili na něj a byli překvapeni, že nikde nenašli ani hroby pobitých Němců. Zbrojovka byla obsazena bez jakýchkoliv známek odporu,“ podotkl Baletka.

Z rozkazu okupačního velitele museli všichni občané odevzdat zbraně a střelivo. I tak někdy docházelo k tomu, že místo loveckých zbraní byly vykázány staré a mnohdy nepotřebné vojenské pušky. Gestapo projíždělo krajem a pátralo po eventuálních úkrytech zbraní.

Po silnicích se valily kolony tanků

Přitom došlo 22. března k události, jež mohla mít nedozírné následky. Jeden německý voják se totiž nevrátil do kasáren.

„Okamžitě byla na Halenkov vyslána silná motorizovaná jednotka SS, která obsadila horní část obce a důkladně prohledávala všechna hospodářská stavení i terén, zřejmě s cílem vojáka nalézt,“ líčí kronikář valašské obce Halenkov.

Klasická německá polní kuchyně, u kterých po obsazení země prakticky všude Němci nabízeli místním jídlo.

„Jejich velitel dokonce vyhlásil, že když se do čtyřiadvaceti hodin voják nenalezne, bude v obci zastřelen každý desátý dospělý muž. Až v této vyhrocené situaci si vzpomněl pan Příhoda, noční hlídač na Thonetově pile, že zaslechl v noci na Raškovci výstřel. Těžce raněného vojáka našli esesmani v lesíku. Přiznal se, že se postřelil sám.“

Mimochodem, obyvatelé regionu si brzy všimli, že Němci se pustili do horečnatých oprav silnic vedoucích na Slovensko. V srpnu téhož roku se po nich začaly valit nekonečné kolony tanků a dalších vojenských vozidel. Jejich cílem bylo Polsko, jehož napadením 1. září 1939 začala druhá světová válka.

  • Nejčtenější

První nehoda tramvaje na Valašsku. Do výstavního kusu narazil náklaďák

Nehodu, jakou Valašsko nepamatuje, zažili ve Valašském Meziříčí. Fotografie srážky nákladního auta s tramvají zaujaly uživatele sociálních sítí. Také si říkáte, že na celé události něco nehraje? Kde...

Mitas v Praze končí, o práci přijde 270 lidí, oznámil japonský majitel

Pražský závod výrobce pneumatik Mitas do letošního června po více než 90 letech ukončí výrobu. Je dlouhodobě neefektivní a spoléhá se na zastaralé postupy, uvedla japonská společnost The Yokohama...

Z šampiona rozhodčím. Každý trenér i hráč by si měl zkusit pískat, říká Čech

Premium

Jeho táta Zdeněk pomohl ve Zlíně vychovat plejádu vynikajících hokejistů. Proto překvapilo, když jeho syn Filip po skončení úspěšné kariéry převlékl hráčský dres za pruhovaný rozhodcovský. „Když jsem...

Soud zjistil pochybení, exkancléře Mynáře však žaloby za dotační podvod zprostil

Bývalý hradní kancléř Vratislav Mynář nebude potrestaný v kauze údajného dotačního podvodu. Ve středu o tom rozhodl Krajský soud ve Zlíně. Mynář, který si dnes přišel poslechnout verdikt osobně, byl...

Známky nejsou měřítkem úspěchu, říká ředitel prestižního zlínského gymnázia

Premium

Nový ředitel zlínského gymnázia Pavel Simkovič mluví o náročnosti studia, vztazích mezi žáky nebo změnách ve školství. Dotýká se i toho, jak dnes studenti podléhají rušivým elementům a hůř se jim...

První nehoda tramvaje na Valašsku. Do výstavního kusu narazil náklaďák

Nehodu, jakou Valašsko nepamatuje, zažili ve Valašském Meziříčí. Fotografie srážky nákladního auta s tramvají zaujaly uživatele sociálních sítí. Také si říkáte, že na celé události něco nehraje? Kde...

18. ledna 2025  15:32

V jednom klubu 38 let. Ladislav Maršík byl symbolem a duší hokejového Zlína

Pro zlínský klub pracoval neuvěřitelných osmatřicet let. Hrál, trénoval a dělal i funkcionáře. Ladislav Maršík byl jedním ze symbolů hokeje v Baťově městě a pod stropem zimního stadionu je vyvěšený...

18. ledna 2025  10:06

Zemřel František Makeš. Restauroval slavné obrazy, odhalil falzifikát Rembrandta

Ve věku 93 let zemřel ve čtvrtek ve Švédsku český malíř, restaurátor a biochemik František Makeš. Řekl to dnes Makešův synovec Petr Makeš. Do poslední chvíle byl fyzicky i mentálně činný, ještě ve...

17. ledna 2025  17:27

Mitas v Praze končí, o práci přijde 270 lidí, oznámil japonský majitel

Pražský závod výrobce pneumatik Mitas do letošního června po více než 90 letech ukončí výrobu. Je dlouhodobě neefektivní a spoléhá se na zastaralé postupy, uvedla japonská společnost The Yokohama...

17. ledna 2025  13:01

6 doporučení pro lepší spánek dítěte
6 doporučení pro lepší spánek dítěte

Jediným znakem dostatečného spánku je dobrá nálada dítěte během následujícího dne. Neexistuje univerzální optimální spánek, přesto můžete dětem...

Tomáš Vartecký nastupuje do léčebny. Je to větší, než jsem myslel, říká

Tomáš Vartecký (54) se svěřil s tím, že nastupuje do léčebny. Muzikant uznal, že situace je horší, než si myslel a je...

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Zvládla jsem tisíc mužů za dvanáct hodin. To je rekord, říká Bonnie z OnlyFans

Pornoherečka Bonnie Blue (25) svůj obsah na OnlyFans a sociálních sítích považuje za vzdělávací. Za cíl měla v...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...

Herec Hynek Čermák a jeho o dvacet let mladší manželka Veronika se rozešli

Herec Hynek Čermák (51) a jeho manželka Veronika Čermák Macková (31) se po necelých deseti letech vztahu rozešli. V...