Stovka uprchlíků v uplynulých dnech přijela do Uherského Brodu, podobný počet přicestoval do města včera a další desítky jsou na cestě. Městu se zatím podařilo ubytovat třicet žen s malými dětmi a několik seniorů. Většinou přijeli z oblasti kolem Užhorodu nedaleko slovenských hranic, jiní jsou na ubytovnách se svými příbuznými.
„Jsou to ženy, jejichž manželé nebo muži z rodiny pracují ve firmách v Uherském Brodě a okolí a jež přijely samy po vlastní ose,“ přiblížil starosta Ferdinand Kubáník.
„Jsou tady ale i takoví, kteří příbuzné v Česku nemají. Pro ně i pro další desítky uprchlíků hledáme možnosti ubytování, řešíme stravování, sociální nebo i zdravotní péči. Potřeba určitě naroste,“ dodal.
Radnice vyslala do terénu sociální pracovníky, kteří uprchlíky kontaktují a zjišťují, co potřebují.
„Máme tady třeba chlapce, kterému zítra dojde inzulín. Jsou tady lidé s vysokým tlakem, kteří potřebují léky a lékařskou péči,“ vyjmenoval Kubáník. Potraviny, hračky, hygienické potřeby nebo plenky jim zajišťuje nadace Korunka Luhačovice.
„Je to směs různých emocí a pocitů, děti si asi moc neuvědomují, co se děje. Snažíme se jim sehnat třeba hračky. Pomoc bude potřeba i v dalších dnech a týdnech,“ řekla ředitelka nadace Veronika Záhorská.
Další místa k ubytování bude potřebovat Bystřice pod Hostýnem, kde zatím našlo útočiště asi 30 lidí. Přivezli je mladí dobrovolníci ze slovensko-ukrajinské hranice. Místa pro ubytování nabídla místní tělovýchovná jednota, zvažuje se dočasné přespání v tělocvičně, ozývají se i firmy se svými ubytovnami.
Nezáleží, odkud jste, říká ruská studentka
„Pochopitelně, když tady uprchlíky máme, tak se o ně postaráme po stránce stravování a dalších věcí. Nabízejí se nám i překladatelé, což velmi potřebujeme,“ zdůraznil starosta Zdeněk Pánek.
Do tlumočení se aktivně zapojili rovněž ukrajinští a ruští studenti Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, jichž je na škole dohromady necelých 200.
„Válku nikdo nechtěl, lidé se ocitli v těžké situaci,“ prohlásila ruská studentka fakulty managementu a ekonomiky Diana Lomakina. „Nezáleží, odkud jste. Válka je děsivá a je psychicky těžké ji ustát. Budu pomáhat, dokud bude potřeba,“ podotkla.
Zlínský magistrát rozjel nábor lidí schopných tlumočit z a do ukrajinského jazyka. „Zatím se jedná o sběr kontaktů, v případě potřeby by město Zlín tlumočníky oslovilo ke spolupráci,“ sdělil mluvčí radnice Tomáše Melzer.
Kroměřížská radnice zřídila telefonní informační linku, na níž se lidé utíkající z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí dozvědí, kde se ubytovat a kam se obrátit s prosbou o zajištění základních životních potřeb. Na lince +420 720 066 434 se uprchlíci domluví ukrajinsky, obsluhují ji lidé pocházející z Ukrajiny. Radnice také ve městě rozmístila letáky s informacemi o pomoci v ukrajinštině.
Pomohou městské byty i školská zařízení
„Nenecháme občany Ukrajiny, která čelí nesmyslné a šílené agresi ze strany Ruska, na holičkách. Prvním uprchlíkům město již ubytování zajistilo, postaráme se i o další lidi v nouzi,“ řekl kroměřížský starosta Jaroslav Němec. Město pro tyto účely použije pět volných městských bytů v domě v Lutopecké ulici, které vybaví zařízením.
Další uprchlíci po dohodě se Zlínským krajem získají střechu nad hlavou v ubytovacích zařízeních středních škol v ulicích Pavlákova a Štěchovice.
„Dohromady jde o sto míst, devadesát v Pavlákově ulici a deset ve Štěchovicích. Hledáme i další možnosti pro případ, že tyto kapacity budou obsazené,“ doplnil místostarosta Vratislav Krejčíř.
Volná lůžka nabízí i Luhačovice, které mají v rámci lázeňských zařízení k dispozici 130 míst. Přibližně čtyřicet bytů napočítalo krajské město Zlín, jež dává dohromady přehled kapacit vlastních i od různých firem a provozovatelů hotelů.
Zlínský kraj spustí asistenční centrum, v němž si uprchlíci vyřídí první registraci, kterou musejí udělat do tří dnů od příchodu, a dostanou další informace. Fungovat bude v areálu zlínské nemocnice, v prostorách, kde doposud bylo očkovací místo. Otevřít má ve čtvrtek.