Očkování dětí v Uherskohradišťské nemocnici. (prosinec 2021)

Očkování dětí v Uherskohradišťské nemocnici. (prosinec 2021) | foto: Uherskohradišťská nemocnice

Vakcína pro děti je ve Zlínském kraji, do očkování se zapojují i nemocnice

Do Zlínského kraje dorazilo šest tisíc dávek speciální vakcíny proti covidu-19 pro děti od 5 do 11 let. Kromě dětských lékařů nabízejí očkování i nemocnice a další zařízení. Zájem zatím není velký, zdravotníci však očekávají, že se během ledna zvýší.

Někteří rodiče zažili těžký průběh covidu u svých blízkých, jiní chtějí dítěti zajistit lepší podmínky ve škole, další zvážili jeho zdravotní stav. Důvodů, proč se rozhodli naočkovat proti covidu své dítě ve věku 5 až 11 let, je více.

„Syn má deset let a je astmatik, nechce riskovat, že bude muset zápasit ještě s covidem,“ řekl Martin Soukup ze Zlína.

Zatímco jinde budou malé děti očkovat jen pediatři, ve Zlínském kraji nabízejí termíny i nemocnice a další očkovací místa.

Předem je ale nutná registrace. Ve středu začalo očkování v Uherskohradišťské nemocnici, v pátek se přidávají v Nemocnici T. Bati ve Zlíně a vakcínu bude podávat i Kroměřížská nemocnice, Klinika reprodukční medicíny a gynekologie (IVF) ve Zlíně a Luhačovicích či revmatologická ambulance Medical Plus v Uherském Hradišti.

„Tato místa jsou aktivní a přihlásila se hned. Další to ještě zvažují. A chystají se i pediatři,“ popsal zástupce krajského koordinátora očkování Michal Čechmánek.

Ve Zlíně vyhradili pro očkování samostatný box

„Před závorou“, tedy bez konkrétního termínu, je nyní 275 dětí, dalších 95 už má termín například ve zlínské nemocnici. Ve věkové kategorii 5 až 11 let žije v kraji zhruba 40 tisíc dětí, zájem se tedy zatím přiblížil k jednomu procentu.

„Zaregistrovaných máme asi 80 dětí a některé z nich dostanou termín ještě v tomto týdnu,“ přiblížila mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Lucie Sedláčková.

Zlínská nemocnice vyhradila k očkování dětí samostatný box s dětskou sestrou a pediatrem ve stejné budově, kam chodí i dospělí, tedy v prvním pavilonu. Denně mají kapacitu pro 40 až 110 zájemců podle otevírací doby.

U pediatrů zatím zájem není tak velký. „Dosud se ptalo jen pár rodičů. K tomuto očkování se chystáme, ale nevíme kdy. Myslím, že větší zájem bude spíše v lednu. Určitě o tom budeme s rodiči mluvit a hodně zvažovat,“ naznačila zlínská pediatrička Helena Váchová.

Ještě váhám, říká maminka o očkování dcery

„Sebe jsem nechala naočkovat bez problémů, ale u dcery ještě váhám. Organismus se vyvíjí a asi ještě chvíli počkám na spolehlivá data. Přikláním se k očkování, ale na sto procent ještě rozhodnutá nejsem,“ vysvětlila maminka devítileté Simony.

„Dceru očkovat nebudeme. Můj názor je, že vakcínou se imunita ještě více ničí,“ myslí si čtyřicetiletá Monika z Holešova.

Vakcína od firmy Pfizer/BioNTech je speciálně upravená pro menší děti a obsahuje třetinovou dávku účinné látky. Je schválená Evropskou lékovou agenturou.

Jedna lahvička vystačí pro deset dětí a u společnosti Avenier, která má distribuci v Česku na starosti, je potřeba objednat minimálně tři lahvičky. S tím si pediatři dokážou poradit, protože vakcínu mohou mít deset týdnů v lednici.

Ve Zlínském kraji už řadu měsíců funguje také systém, při kterém mohou ordinace získat i jen jedno balení.

„Tuto možnost zajišťujeme ve spolupráci s krajem pro praktické lékaře. Jsme schopni rozvážet v menším množství vakcínu také pro pediatry či ambulantní specialisty, kteří se zapojí do očkování a budou mít zájem,“ uvedl předseda krajského Sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas.

Velkokapacitní centrum se v kraji neotevře

Někteří dětští lékaři už této možnosti využili, když očkovali děti od 12 do 15 let. Druhou dávku má v této věkové kategorii v kraji téměř osm tisíc dětí, tedy asi třetina.

V kraji je aktuálně možné očkování proti covidu na třinácti místech. Poskytuje ho všech pět nemocnic v kraji, na dvou místech očkuje IVF klinika, poté Medical Plus, EUC klinika ve Zlíně, společnost Avenier ve Zlíně a GHC Genetics ve zlínském Zlatém jablku. Přidala se i společnost Můj lékař na poliklinice v Uherském Brodě a Nemocnice Milosrdných bratří ve Vizovicích. Některá místa vyžadují registraci, jiná ne.

Kromě toho mají vakcíny k dispozici rovněž praktici, kterých se zapojilo kolem 250. Z 25 tisíc podaných dávek za týden v kraji naočkovali lékaři v ordinacích deset tisíc. Z velké většiny jde o zájemce o třetí, posilující dávku.

Hejtmanství neplánuje otevřít velkokapacitní centrum. Naopak oslovilo ambulantní specialisty, stomatology, gynekology a další, kteří by s očkováním pomohli.

„Velké centrum je zatím nad síly zdravotníků. Nemocnice prakticky neléčí kromě akutní péče, počty nemocných covidem sice klesají, ale v nemocnicích teprve kumulují,“ podotkl hejtman Radim Holiš.

„Už jsme na pomoc personálu museli povolat vojáky, dobrovolníky, hasiče, pomáhá Červený kříž. Nemáme parťáky, kteří by mohli být v očkovacím centru,“ dodal.