Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. září 2023 Matouš

Přibývá dětí, které nemluví nebo mají těžké vady řeči, říkají logopedi

  12:58
Logopedi pomáhají ve Zlínském kraji stále většímu počtu dětí s těžkými vadami řeči. Potíže s mluvením mívají i předškoláci, kteří už mají nastoupit do první třídy. Odborníci upozorňují, že děti jsou příliš závislé na technice a chybí jim přirozená komunikace.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Těch, kterým nejde správně vyslovit hláska r nebo sykavky, je naprosté minimum. Do logopedických poraden nebo logopedických tříd v posledních letech přicházejí hlavně děti s vážnější až těžkou vadou řeči. Je jich čím dál víc.

„Každý den mi volají noví a noví klienti, které k nám doporučili třeba dětští lékaři. Vidíme, že přibývá dětí, jež nemluví, začínají mluvit později, narůstá počet různých těžších vad a tím i potřeba po práci kvalifikovaných logopedů,“ potvrdila zlínská klinická logopedka Jitka Kováříková a s ní také další odborníci.

Je to vidět i na statistikách. Před pěti lety léčili logopedové ve Zlínském kraji přes pět tisíc lidí. S lehkými vadami jich bylo zhruba 1 500, se středně těžkými téměř 1 900 a s těžkými přes 1 600. V roce 2019 už pomáhali s lehkými i středně těžkými vadami 1 700 klientů a těch, kteří měli problémy ještě závažnější, bylo už 1 800.

Děti trápí nejen špatná výslovnost několika hlásek, ale také narušený nebo opožděný vývoj řeči, malá slovní zásoba, zaostávají i v grafomotorice. Více začínají mluvit třeba až ve třech čtyřech letech, potíže zhoršují vady sluchu i další neurovývojové vady.

S problémy se často potýkají i ve věku, kdy už mají nastoupit do první třídy, a pak odborníci v některých případech doporučují odklad školní docházky.

Už před povinnou tříletou prohlídkou u pediatra by měly děti používat slova i víceslovné věty, kolem třetího až čtvrtého roku znají více slovních druhů a slova dokážou říkat ve správném pořadí, v pěti letech by měly správně vyslovovat téměř všechny hlásky.

Pokud mají rodiče podezření na nějakou vadu, měli by se obrátit na klinického logopeda, který si dítě poslechne, zjistí, jak je na tom, a případně nastaví individuální schůzky.

Někteří rodiče vady řeči neřeší

„Je to celospolečenský problém. Mnozí rodiče vady řeči neřeší, obecně se hodně používají různé amerikanismy, více se komunikuje skrz techniku a tablety a děti v tomto prostředí přicházejí o přirozenou komunikaci v raném věku. Ani doma se často nemluví v celých větách, ale příkazech, které potlačují souvislou komunikaci. Děti pak neumí naslouchat nebo se naučit čtyřverší,“ poukázala vedoucí Speciálního pedagogického centra pro vady řeči a vady sluchu ve Valašském Meziříčí a koordinátorka logopedické péče Zlínského kraje Yveta Odstrčilíková.

Dětem pomáhají klinické logopedky na řadě míst v kraji, také existují specializované logopedické třídy v mateřských i základních školách, kde se zájemci pracují i vyškolení pedagogové a logopedky dojíždějí na konzultace.

Ve třídách si děti cvičí dýchání, sluch, zrak, motorické schopnosti, dělají jazyková cvičení a prostřednictvím hry zlepšují své komunikační schopnosti.

Například ve Vizovicích funguje logopedická třída ve školce téměř deset let.

„Když jsme třídu zakládali, měla jsem problém ji naplnit, rodiče si mysleli, že pak dítě bude mít nějakou nepěknou nálepku. Ale teď jsou většinou rádi, protože závažných vad je hodně u dětí různého věku, a když je vysoká poptávka, museli by rodiče někam za logopedem dojíždět. Teď je třída plná místních dětí, ty z okolí to musejí zkoušet jinde,“ upozornila ředitelka mateřské školy Ivana Petrů.

„Někdy je to tak, že rodiče nepovažují řečovou vadu za nějaký handicap, neřeší to, a až v pozdějším věku mají zájem, jenže pak to bývá složitější. Určitě by si potíží měli všímat dřív.“

Čekací doby na logopedy se prodlužují

Velká část procvičování, které je ke zlepšení nezbytné, je ale záležitostí rodiny. Čemuž moc neprospěla současná covidová pandemie, kdy logopedky kvůli onemocnění nebo karanténě nemohly děti přijímat v takové míře jako dříve. Individuálně někdy zařadily i online konzultace nebo cvičení.

„To je samozřejmě problém. Zájem o logopedy je obrovský, personál nestíhá, čekací doby se prodlužují. Ale jde to i přes počítač, nicméně je to opravdu náročné,“ doplnila kroměřížská logopedka Zuzana Hellerová.

Některé potíže se podaří odstranit během několika měsíců, s jinými zápasí děti i rok.

„Myslím si, že děti jsou pořád stejné jako dřív. Ale když se jim rodiče nevěnují, je to poznat. Proto je i pro vývoj řeči nejdůležitější udělat si na ně čas a třeba jim kromě pohádek s obrázky ukazovat a říkat říkanky, písničky, pojmenování obrázků, věcí kolem nás,“ zmínila Kováříková.

„Každý případ je ale jiný, někteří rodiče se dětem věnují moc a pravidelně cvičí, a přesto pokroky nejsou nebo to jde pomalu,“ dodala.

Autor:
  • Nejčtenější

Stokrát silnější než morfin, žena zemřela po užití náplasti s fentanylem

Po aplikaci náplasti s obsahem fentanylu zemřela šestatřicetiletá žena ze Zlínska. Tragický případ ukazuje na to, že...

Zlín - Plzeň 1:7, rychlý gól a červená karta odstartovaly debakl

Zlínští fotbalisté v úvodu neproměnili velkou šanci, vzápětí inkasovali gól od Chorého a po vyloučení Černína šli do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrbovo zoufalé období. Užírá se, dumá, co změnit. Jenže nezabírá nic

Když prohraje, často vypadá zdrceně. Jako by se mu zhroutil svět. Někdy z něj čiší jen zklamání a beznaděj, jindy kolem...

Ostrožská Lhota ze Zlínského kraje je vesnicí roku, porazila 174 konkurentů

Vesnicí roku 2023 České republiky se stala Ostrožská Lhota z Uherskohradišťska ve Zlínském kraji. Na druhém místě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stát nasype dvě miliardy do Baťova kanálu, chce nalákat dvojnásobek turistů

Ředitelství vodních cest chystá mohutné investice do Baťova kanálu. První z nich oficiálně odstartovala před měsícem,...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Rychle, ve stresu a na centimetry? Řidiči sanitek jsou zvyklí, ukázal šampionát

V areálu otrokovické společnosti Continental Barum se uskutečnil druhý ročník mistrovství České republiky řidičů...

Stokrát silnější než morfin, žena zemřela po užití náplasti s fentanylem

Po aplikaci náplasti s obsahem fentanylu zemřela šestatřicetiletá žena ze Zlínska. Tragický případ ukazuje na to, že...

Ve Zlíně křtí knihu o dějinách města, historici je nevykreslují černobíle

Slavnostní křest dnes čeká novou rozsáhlou knihu, která mapuje historii Zlína. Má dva svazky, tisíce stran a spoustu...

Kraj chce víc peněz od státu, podporu pro návrh změny ale teprve hledá

Zatímco na vládní úrovni se koaliční představitelé přou kde a co škrtnout, jejich straničtí kolegové z regionální...

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Helena Vondráčková si po pádu zlomila žebro. Léčit se bude doma

Helena Vondráčková (76) musela přeložit páteční koncert v Havlíčkově Brodě. Jak informoval její manžel Martin Michal...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...