Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 7. února 2023 Veronika

Šetřit budou na cukroví, péči o klienty ale domovy pro seniory neomezí

  12:18
Domovy pro seniory ve Zlínském kraji navzdory zvyšování cen nepočítají s omezováním péče o klienty a drží nastavené standardy. Zároveň ale ředitelé domovů upozorňují, že nejspíš nebudou peníze na přilepšení vánočním cukrovím a že se nejspíš zdraží některé doplňkové služby.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Domovy a centra, která v kraji pečují o seniory, řeší složitý rébus. Jak neslevit ani kousek z nastavené kvality péče navzdory neustálému zdražování?

„Úsporná opatření zavádíme, ale jakékoliv zhoršení péče je naprosto nepředstavitelné,“ potvrdila Květoslava Othová, ředitelka valašskomeziříčské Diakonie, která zřizuje několik sociálních služeb, včetně domova pro seniory.

Stejně se k problému staví i další oslovená zařízení bez ohledu na to, kdo je jejich zřizovatelem. Zvyšování cen je dostalo do zvláštní situace. I když příjem jejich klientů roste díky pravidelné valorizaci důchodů, domovy si za stravu nebo třeba teplo nemohou účtovat víc. Naproti tomu pro seniory, kteří žijí samostatně, se náklady na živobytí dramaticky zvýšily.

„Na ubytování i stravu v pobytovém zařízení jsou stanovené cenové limity a ty nemůžeme překročit,“ potvrdila ředitelka Domova pro seniory v Lukově Michaela Procházková.

Tento domov zatím nemusí řešit zvyšování cen energií. Zřizuje ho Zlínský kraj, který má nakoupenou elektřinu i zemní plyn až do konce roku 2024 za ceny před zdražením. Dražší potraviny nebo třeba prací prostředky však díru do rozpočtu dělají. Vyhláška stanovuje cenu za ubytování 210 a za celodenní stravu 170 korun. Kromě toho musí klientovi zůstat po zaplacení pobytu nejméně 15 procent z jeho příjmu.

Vánočního přilepšení se klienti nedočkají

„Zatím se do limitů vejdeme, ale nárůst cen u potravin je enormní a nikdo neví, jak bude pokračovat. Musíme velmi pečlivě hospodařit,“ popsala Procházková.

Také ona omezení nastavených standardů striktně odmítá. Situaci zvládají třeba díky tomu, že pracovníci domova oslovují více dodavatelů ve snaze získat lepší cenu.

„Byli jsme ale zvyklí klientům přilepšovat, o Vánocích třeba cukrovím. Na to už letos mít nebudeme, a pokud ano, tak v menší míře,“ upozornila ředitelka.

V Centru pro seniory Holešov, jehož zřizovatelem je město, zvedali cenu letos na začátku léta a v případě ubytování už se dostali na strop. Dál jít nemohou.

„U stravování ještě máme nějakou rezervu, nápor přichází postupně,“ řekla ředitelka Centra Jana Šťastná. „Kvality péče se žádné omezení nedotkne, zcela jistě ale budeme od Nového roku zvyšovat ceny za fakultativní služby.“

Mezi ně patří třeba dobíjení elektrického invalidního vozíku, donáška knih z veřejné knihovny, kopírování dokumentů nebo odvoz autem, které provozuje zařízení. Senioři v Centru tyto služby využívají jen čas od času, zvýšení cen by je proto zásadně zatížit nemělo.

Zatímco ve Zlínském kraji se ještě domovy drží, v Jihočeském či Ústeckém kraji už k omezení péče sáhli. Klientům od Nového roku zruší svačiny a nabídnou je buď za příplatek, nebo je odkážou na bufet v budově domova.

Kvůli vysokým cenám se snižuje kvalita jídla

Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb se v domovech pro seniory kvůli rostoucím cenám snižuje kvalita jídla. „Je to na úkor složení a pestrosti stravy. Poskytovatelé dávají méně zeleniny, méně masa a více levných pokrmů, aby se vešli do rozpočtu,“ popsal prezident Asociace Jiří Horecký.

Asociace loni udělala průzkum mezi více než 160 domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem a domovy pro osoby se zdravotním postižením. Pouze čtvrtina odpověděla, že se 170 korunami na den vystačí. Domovy, které tuto částku označily za nedostatečnou, nejčastěji uváděly, že ubraly zeleniny.

Takovou cestu zdejší zařízení odmítají, stejně jako Zlínský kraj. Ten sice zřizuje jen část domovů, finančně ale přispívá i zařízením jiných poskytovatelů.

„Počítáme dopředu s navýšením příspěvku na provoz a jsme schopní pružně reagovat, pokud by se situace zhoršila,“ ujistila statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová. „Cílem je v žádném případě nedopustit, aby to dopadlo na klienty nebo pracovníky v zařízeních. V domovech jsou často lidé, kteří potřebují vysokou míru podpory, jsou velice křehcí, a neumím si představit, že bychom jim připravili jakýmkoliv diskomfort.“

Zřizovatelé už několik let investují do stavebních úprav budov, zateplují fasády, mění okna nebo způsoby vytápění. Kraj aktuálně plánuje stavět dvě nová zařízení, to už budou výhradně pasivní stavby. Ušetřit se dá také zefektivněním provozů s vysokou spotřebou, tedy kuchyní nebo prádelen.

Například Diakonie v Meziříčí už v minulosti zateplila budovy a pořídila solární ohřev vody. Vzhledem k tomu, že jim pro příští rok stoupnou náklady na elektřinu čtyřikrát a u plynu víc než pětkrát, to bylo prozíravé rozhodnutí.

  • Nejčtenější

Výrobce pneumatik se stoletou tradicí ve Zlíně omezí výrobu, bude propouštět

Po necelých sto letech prakticky končí ve zlínském baťovském areálu výroba pneumatik. Společnost Trelleborg Wheel...

Exmanželka lihového bosse Březiny půjde do vězení za ovlivňování svědků

Za ovlivňování svědků v kauze lihové mafie potvrdil dnes olomoucký vrchní soud bývalé manželce Radka Březiny čtyři roky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PONEDĚLNÍK: Nový Dočkal, poklady z druhé ligy, starý Zlín a kalibrované vápno

Přehled, hlava nahoře, průnikové přihrávky, dobrá střela. Hru zrychluje myšlenkou, i když sám rychlík není. Našla...

PONEDĚLNÍK: Srdcaři Vrba s Nitou o záchranu, technik Růsek a Mick van Bourák

První Ponedělník v roce 2023 je věnován všem těm milovníkům tuzemské kopané, kteří si jdou v mrazivých teplotách...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soud začal rozplétat kauzu otrávené Bečvy, obžalovaní vinu odmítají

Jedním z nejsledovanějších a největších případů ekologické havárie se začal dnes zabývat okresní soud ve Vsetíně. V...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Unikátní výzkum prokázal, že pravěké šípy z Holešova měly zabíjet lidi

Maličké hroty šípů měřící maximálně pár centimetrů objevili náhodou už před sedmdesáti lety při hloubení odvodňovacího...

Výrobce pneumatik se stoletou tradicí ve Zlíně omezí výrobu, bude propouštět

Po necelých sto letech prakticky končí ve zlínském baťovském areálu výroba pneumatik. Společnost Trelleborg Wheel...

Finanční nejistota brzdí velké investice, vedení Zlína radši nic neslibuje

Vedení Zlína představilo plány na další čtyři roky, kvůli nejisté ekonomické situaci ale neslibuje mnoho konkrétního. V...

Mladá canisterapeutka je odkázaná na pomoc, zároveň však pomáhá jiným

Stačí, když ujde pár kroků, a cítí se jak po celodenní těžké fyzické námaze. Zatímco zdravý člověk únavu setřese během...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Jak poznat přetížená játra. Příznaky, které by vás měly varovat

Již dávno neplatí, že za nemocná játra může jen a pouze nadměrná konzumace alkoholu. Stále častěji je totiž na vině...