Reálně tak bude majitel třípokojového bytu na zlínských Jižních Svazích platit v příštím roce 3 034 korun. V letošním roce za stejný byt vydal 769 korun.
„Město některé své příjmové položky mnoho let nezvyšovalo. Proto je nutné takové příjmy zvyšovat jednou za čas skokově,“ upozornil primátor Jiří Korec.
Takto získané finance město využívá na provoz jednotlivých městských institucí a také na investice a údržbu majetku. „Od budov až po chodníky,“ naznačil primátor.
Navýšení se v příštím roce promítne také do místních částí, které díky tomu získají o patnáct milionů navíc. Rozhodovat tedy budou o čtyřicetimilionové částce.
Novinkou je ve Zlíně zavedení místního koeficientu ve výši od 2 do 2,9 pro okrajové místní části. Například nejnižší koeficient 2 bude platit pro Salaš, Klečůvku a Lhotku.
„V průměru tak bude každý vlastník nemovitosti určené pro bydlení na území města Zlína platit ročně navíc asi dva tisíce korun,“ sdělil mluvčí radnice Tomáš Melzer. Město získá do rozpočtu zhruba 139 milionů korun namísto současných 59 milionů.
Otázku, zda místní koeficient daně z nemovitosti zvýšit, či nikoli, města velmi zvažovala. Většina se k tomuto kroku chystala před tím, než rozhodla vláda o zvýšení plošném, které je součástí konsolidačního balíčku.
Nechceme občany zatěžovat, zní z Kroměříže
Tím radnicím obrazně zamotala hlavu, protože je to další zátěž přenášená na obyvatele. Platit se bude víc všude, jen jde o to o kolik.
Jako jediné z bývalých okresních měst ve Zlínském kraji nechá místní koeficient na hodnotě 1 Kroměříž. „Navýšení nepřichází v úvahu,“ reagoval starosta Kroměříže Tomáš Opatrný. „S ohledem na rozhodnutí vlády o zvýšení daně z nemovitosti nechceme občany dále zatěžovat.“
Přesto daň stoupne u sedmdesátimetrového bytu ze 430 na zhruba 750 korun.
Stejně jako jiní starostové ale nesouhlasí s tím, aby stát daň z nemovitosti zvyšoval. „Mělo to zůstat zcela v kompetenci samospráv,“ uvedl Opatrný.
Obce chtějí výnosy daně z nemovitosti pro sebe, s penězi počítají |
Měnit se bude koeficient také v Uherském Hradišti. „Zásadní parametr je ten, že v celém městě sjednocujeme koeficienty, to znamená, že zavádíme místní koeficient 2,2,“ řekl starosta Hradiště Stanislav Blaha. Ve městě dosud měli rozdílnou výši daně v jednotlivých místních částech.
Ve Vsetíně se koeficient zvýší na 2,5 pro bydlení, pro obchodní řetězce bude mít hodnotu 5. „Přijíždějí do nich nakupovat zákazníci z celého regionu a to zvyšuje dopravní zátěž a také náklady města s tím související,“ vysvětlil starosta Jiří Čunek.
Stejný krok, tedy vyšší zdanění firem, chystají ve Zlíně. Bude se odvíjet od velikosti jejich nemovitosti na území města. V průměru to budou částky vyšší než u bydlení občanů. Městům zvýšení daně přinese peníze do rozpočtu na investice, údržbu zeleně nebo třeba provoz městské policie.
K ostudám Zlína patří nádraží, bývalý soud i ohyzdný podchod (21. března 2023):
21. března 2023 |