Z uvolněné předsedkyně sociálního výboru je nově neuvolněná. Nadále ji zastává Gajdůšková, ale její plat se snížil z 90 na zhruba 9 tisíc korun.
Hejtman Radim Holiš (ANO) mluví o finančních úsporách 550 tisíc korun za rok. Opozice však považuje nadále všechny tři uvolněné posty předsedů výborů za zbytečné a mluví navíc o rozkolu v koalici, protože kromě ANO a ČSSD jsou součástí vedení kraje ještě Piráti a ODS.
A podle neoficiálních zdrojů se měla Alena Gajdůšková dostávat do kompetenčních sporů s náměstkyní pro sociální oblast Hanou Ančincovou (Piráti). Gajdůšková řekla, že se věnovala například podpoře rodin, lidí se zdravotním postižením či rozvíjela prorodinnou i proseniorskou politiku.
„Při respektu ke kompetenci gesční náměstkyně jsem se především v tom snažila v pracovní pozici uvolněné předsedkyně udělat maximum,“ řekla Gajdůšková. „Dál si chce celou sociální oblast paní Ančincová dělat sama a ostatní strany to respektovaly,“ dodala. Blíže změnu komentovat nechtěla.
Ančincová zmínila, že byly uvolněné pozice předsedů zavedeny s tím, že se jejich práce bude průběžně vyhodnocovat.
Hejtman: Na začátku jsme měli jinou představu
„Chtěli jsme původně posílit klíčové oblasti. Teď nám připadalo, že držet dva uvolněné posty v sociální oblasti je zbytečné,“ zmínila Ančincová. Ani ona nechtěla případné spory s Gajdůškovou komentovat. Stejně tak Holiš. „To jsou přirozené věci, které se stávají v každém pracovním týmu,“ zmínil hejtman.
Také podle něho si koalice vyhodnotila fungování všech tří uvolněných šéfů výborů – ještě dopravního s předsedou Jakubem Zachem (Piráti) a podnikatelského s Tomášem Jančou (ANO).
„Měli jsme na začátku jinou představu o fungování sociálního výboru a o tom, jaká témata budou jeho předsedkyně a náměstkyně řešit,“ nastínil hejtman.
Tvrdí ale, že nepovažuje zřízení této uvolněné pozice za chybu. „Mělo to svůj vývoj,“ doplnil.
Opozice ovšem považuje všechny tři funkce za nepotřebné.
Čistá personální korupce, tepe koalici Čunek
„Říkáme, že je to čistá personální korupce, místa jsou úplně zbytečná,“ reagoval bývalý hejtman a dnes opoziční zastupitel Jiří Čunek (KDU-ČSL). „Tato dvojkolejnost vadila paní Ančincové natolik, že řekla, že tam paní Gajdůškovou nechce,“ poznamenal.
Upozornil, že předseda výboru má i kancelář, asistentku, automobil. Hejtman už dříve odhadl zvýšené náklady za tři předsedy výborů v tomto volebním období na zhruba 14 milionů korun.
Čunek mluví i o rozkolu v koalici, protože byl zrušen post političky z ČSSD, jež je její součástí. To však její členové odmítají. „Mluvit o rozkolu v koalici je schizofrenní názor,“ ohradil se Holiš.
„Pirátům se vyhovělo a krajská koalice jede dál,“ podotkla Gajdůšková.
Když zastupitelstvo před časem tento bod řešilo, navrhl zastupitel a někdejší hejtman Stanislav Mišák (ČSSD), aby byly zrušeny všechny tři posty uvolněných předsedů výborů. Tento návrh ale při hlasování neprošel.
„Podpořili jsme tento návrh. Posty uvolněných předsedů výborů kritizujeme od začátku,“ sdělila opoziční zastupitelka Eliška Olšáková (STAN).
Proti byla například náměstkyně pro zdravotnictví Olga Sehnalová (ČSSD), takže ani sociální demokracie nebyla jednotná.
Za ušetřené peníze vzniknou nové komise
Podle Holiše mají peníze ušetřené zrušením funkce posloužit jako finanční polštář pro vznik šesti nových komisí při krajské radě. „Komise vzešly z otázek a témat, které musíme do budoucna řešit,“ nastínil Holiš.
Členové i předsedové komisí budou pobírat 1 500 korun měsíčně. Hejtman připomněl, že v minulosti měl Zlínský kraj i 11 komisí.
Opozice však považuje také komise za zbytečné. „Nedá se očekávat, že komise něco vymyslí. Máme devět radních, ale ti taky nic nevymyslí,“ kritizuje Čunek. „Principiálně je to špatně,“ dodal.
Lidovcům i Starostům také vadí, že se jejich zástupci nedostali do důležitých komisí (pro modernizaci krajské nemocnice či využití pozemků v Malenovicích, kde chtěl Čunek za svého působení postavit novou nemocnici). Kraj si to nastavil tak, že ze sedmi členů budou vždy dva z opozice. A každá opoziční strana dostane tři místa ve všech komisích.
„Přišlo nám to férové, i když chápu, že lidovci nebo hnutí STAN se mohou cítit ukřivděni,“ sdělil Holiš.
Lidovci ve volbách jen těsně prohráli s vítězným ANO, i proto chtěli mít v komisích více postů. „Nepovažuji to za spravedlivé,“ reagovala Olšáková.