Senioři, kteří potřebují zajistit nákup se, mohou obrátit třeba na zlínské...

Senioři, kteří potřebují zajistit nákup se, mohou obrátit třeba na zlínské skauty (na snímku Martin Vyoral). | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Skauti seniorům nakupují, další dobrovolníci hlídají děti nebo šijí roušky

  • 1
Napříč Zlínským krajem se formují nabídky pomoci lidem, kteří se kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru ocitli v izolaci nebo jimž tato nařízení zásadně komplikují život.

Skauti napříč několika středisky vytvořili ve Zlíně krizové centrum. Jsou v něm zapojení i další dobrovolníci, například z řad studentů zdejší univerzity. V současnosti jde o zhruba padesátičlennou skupinu.

„Primárně chceme zajistit nákupy pro seniory nebo lidi, kterým zdravotní stav neumožňuje vyjít z domu,“ uvedl Jiří Robenek ze Skautského krizového centra.

Informaci zveřejnili v pátek. „Přes víkend se ozvalo pár lidí, dnes už je zájem podstatně větší a služba se rozbíhá,“ dodal.

Nákupy zahrnují také třeba donášku léků z lékárny. I z toho důvodu nenastavili finanční limit. Dobrovolníci, kteří se pohybují v terénu, musí být plnoletí. A už nyní pokrývají prakticky celé území krajského města.

Dobrovolníci šijí roušky pro potřebné

Desítky obyvatel Zlínského kraje už se také zapojily do aktivity Dáme roušky, která sdružuje lidi nabízející domácí výrobu roušek a zároveň zájemce, kteří je potřebují. Na Slovácku zase vyvolalo ohromnou vlnu solidarity uskupení Dobrovolně proti koronaviru Uherské Hradiště, které na Facebooku i webu koordinuje šití roušek i další potřebnou pomoc v celém regionu.

„Připadá nám přirozené nabídnout pomoc, a v této situaci ji právě senioři a lidé, kteří žijí osamoceně, potřebují nejvíce,“ dodal další z organizátorů Matyáš Dynka.

Princip je jednoduchý. Na telefonní lince si senior objedná nákup. Dobrovolníci v ochranných rouškách jej zajistí, zavolají dotyčnému, kolik za něj utratili, a donesou k domovním dveřím.

„Udržujeme odstup, takže položíme nákup, zazvoníme a odstoupíme,“ popsal Dynka.

Člověk otevře dveře, položí patřičný obnos a vezme si nákup. Do bližšího kontaktu tedy nepřijdou. V případě lidí ve vyšším věku, kteří jsou k nákaze vnímavější, je to velmi důležité.

Zlín nabízí potravinové balíčky

Práce skautů je zdarma, stejně tak ji nabídla i jednotlivá města nebo obce napříč Zlínským krajem.

Třeba v Kroměříži je v provozu od středy. „Omezení pohybu osob v době nouzového stavu dopadlo především na osaměle žijící seniory a handicapované lidi. Rádi bychom jim v této situaci usnadnili život,“ uvedl místostarosta Vít Peštuka.

Nabízená pomoc

  • Potravinové a hygienické balíčky pro seniory nad 70 let

Město Zlín, kontakt 778 400 186, 778 400 187, ve všední dny v čase 8–16 hodin, dobrovolníci se mohou hlásit na dobrovolnici@zlin.eu.

Město Rožnov pod Radhoštěm, kontakt 739 505 827 nebo e-mail pomocvnouzi@roznov.cz, ve všední dny v čase 8–16 hodin.

  • Zajištění nákupů pro seniory

Skautská střediska ve Zlíně, kontakt 608 630 003, www.skczlin.cz.

Město Otrokovice, kontakt 725 997 391 v čase 8–15 hodin nebo Romana Rochovanská 737 589 644, dobrovolníci se mohou hlásit na čísle 737 589 644.

Město Slavičín a charita, kontakt 604 404 328 – nejlépe SMS zprávy nebo e-mail info@slavicin.charita.cz.

Město Kroměříž v pracovní dny 8–15 hodin, tel. 720 744 884.

Adra Valašské Meziříčí, kontakt 734 698 906.

Město Vsetín, kontakt 739 247 908, ve všední dny v čase 8–11 hodin.

  • Hlídání dětí

Farnost svatého Filip a Jakuba, kontakt Marie Domanská 774 405 306.

  • Duchovní a psychoterapeutická pomoc

Arcibiskupství olomoucké, několik telefonních linek pro potřebné, kontakt www.ado.cz.

Službu koordinuje město, podílí se na ní ale také studenti Arcibiskupského gymnázia a společnost Adra.

Velikost nákupu je omezená částkou 500 korun. Stejný princip mají také v dalších městech, namátkou v Otrokovicích nebo třeba ve Slavičíně.

Zlín či Rožnov pod Radhoštěm se rozhodly pomáhat potravinovými a hygienickými balíčky. Určené jsou osaměle žijícím lidem, kteří nemají podporu rodiny.

Potravinový balíček ve Zlíně obsahuje chléb, máslo, balíček těstovin, rýže, masové konzervy, paštiky, balení plátkového sýru a instantní polévky. S distribucí městu pomůže Český červený kříž.

Dobrovolníci, kteří se činnosti věnují, vyzývají lidi, aby si všímali svých sousedů, kteří žijí osamoceně, a pokud jim sami nemohou nabídnout pomoc, alespoň jim předali potřebné informace a kontakty.

Poptávka po pomoci poroste

Nabízí se také hlídání dětí, o to ale zatím zájem není. Rodiče situaci zvládají vlastními silami nebo s pomocí rodiny. Velmi pravděpodobně ale poptávka poroste. Pokud rodiče pracují doma, k tomu doučují děti a starají se o domácnost, únava se časem projeví.

Odborníci navíc varovali, aby školáci netrávili čas s prarodiči, kteří jsou k nemoci vnímavější. Děti naopak mohou být jejími přenašeči.

„Máme kontakty na studenty pedagogických oborů, kteří jsou ochotní pomoci s hlídáním dětí. Pokud se na nás rodiče obrátí, propojíme je,“ uvedla Marie Domanská ze zlínské farnosti svatého Filipa a Jakuba. Eviduje zájem pouze jedné maminky.

Stejnou zkušenost má i Tereza Zábojníková. Sama je na rodičovské dovolené s dítětem, další chodí do školky. Poté, co se mateřinky ve Zlíně uzavřely, nabídla na sociálních sítích, že může ve svém rodinném domě zdarma pohlídat dvě další děti. Zaznamenala řadu pozitivních reakcí.

„Ale nehlídám. Ozvala se mi jedna maminka, ale nakonec to vyřešila jinak. Její syn se bál do cizího prostředí,“ uvedla pro MF DNES.

Pro osamělé lidi je důležitá také psychická podpora. Proto například zlínská farnost svatého Filipa a Jakuba nabízí videopřenosy z bohoslužeb. Arcibiskupství olomoucké a Teologická fakulta Univerzity Palackého zase zřídily telefonickou linku pro duchovní a psychoterapeutickou pomoc.