Zlínský kraj má novou komunikační síť, pomůže lékařům i při povodních

  10:33aktualizováno  10:33
Zlínský kraj jako první v Česku vybudoval novou komunikační síť. Zrychlí spojení mezi krajem a obcemi při krizových situacích. V čem má smysl projekt nové komunikační sítě za stovky milionů korun? MF DNES představuje její využití na příkladech z praxe.
Díky nové komunikační síti si nemocnice mezi sebou snadno a během pár vteřin předají třeba rentgenové snímky. Ilustrační snímek

Díky nové komunikační síti si nemocnice mezi sebou snadno a během pár vteřin předají třeba rentgenové snímky. Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

1.Efektivnější výměna dokumentace mezi lékaři

Modelový příklad: pacient ve Vsetíně utrpí vážný úraz hlavy. Lékaři v tamní nemocnici na základě rentgenového snímku rozhodnou, že ho převezou do Baťovy nemocnice. Ve Zlíně jej přijmou, ale pošlou znovu na rentgen nebo začnou složitě telefonem zajišťovat přístup k pacientovu snímku.

Utíkají tak minuty důležité k jeho ošetření, peníze za opakovaná vyšetření a pacient je navíc zbytečně znovu vystaven rentgenovému záření.

Díky nové komunikační síti z optických kabelů se tato modelová, ale zcela běžná situace podstatně zjednoduší.

"Dříve uběhly desítky minut, než jsem se dostal k pacientově dokumentaci. Dnes jsou to desítky vteřin," pochvaluje si Jiří Tesař, primář oddělení zobrazovacích metod Krajské nemocnice Tomáše Bati.

Nová síť umožní nejen rychlejší výměnu například rentgenových snímků mezi Vsetínskou, Kroměřížskou, Uherskohradišťskou a Baťovou nemocnicí, ale pomůže lékařům i v dalších oblastech.

"Často se stalo, že třeba onkologicky léčený pacient absolvoval vyšetření v některé jiné nemocnici než v naší. Pak přišel k nám a my jsme nebyli schopni posoudit, jak se jeho onemocnění vyvinulo, protože jsme neměli k ruce původní dokumentaci," vysvětlil Tesař.

2.Digitalizace listin, muzejních předmětů nebo knih

Modelový příklad: do muzea přijde badatel, který potřebuje vytáhnout ze sbírkového fondu nějaký exponát. Nyní už nebude muset čekat, než předmět muzejník najde. Sedne si k počítači a předmět si prohlédne v elektronické verzi.

Projekt za stovky milionů korun je totiž přínosný i pro archivaci a zpřístupnění dokumentů. Vznikla krajská digitální spisovna, která slouží k archivaci listin hejtmanství, a krajský digitální depozitář, jejž využívají muzea, knihovna a galerie.

"Digitální spisovna zaručuje věrohodnost dokumentů, to, že je nikdo neupravoval, že jsou autentické," popsal vedoucí oddělení informatiky Krajského úřadu Ivo Skrášek.

"U depozitáře oceňujeme, že umožní, aby si člověk vytáhnul dokument, o nějž má zájem. Například když se někdo bude chtít za dvacet let podívat na velehradské slavnosti, najde si digitálně uložené video a přehraje si je," dodal Skrášek.

Do digitálního depozitáře se časem uloží všechny knihy, obrazy, fotografie nebo filmy, které schraňují krajské instituce. Zjednoduší se k nim pak také přístup čtenářů nebo badatelů.

"Jednoznačně to vítáme. Už teď máme přes internet přístupná některá periodika. Knihy se zatím kvůli ochraně autorských práv, která umožňují publikace půjčovat jen fyzicky, nemohou půjčovat v digitální podobě. Ale trend je jasný," naznačila ředitelka Krajské knihovny Františka Bartoše Zdeňka Friedlová.

Digitální depozitář má výhody rovněž pro muzejníky. "K muzejním exponátům je to šetrný systém," souhlasí kurátorka uměleckých sbírek ze vsetínského muzea Olga Mehešová.

Digitální úložiště jsou postavena tak, aby se v nich dokumenty automaticky převáděly do nových formátů. "Proto budou k dispozici i za řadu let. Nehrozí, že bychom je neuměli za dvacet nebo padesát let přečíst," ujistil Skrášek.

3.Rychlá komunikace při povodni

Modelový příklad: Do Valašského Meziříčí vtrhla povodeň. Dříve trvalo dlouhé desítky minut, než se rozjela úřednická mašinerie, dnes se přes videokonferenci starosta spojí s hejtmanem a se starosty dalších ohrožených obcí. Mohou se tak okamžitě informovat o aktuální situaci.

Komunikační síť, která je nezávislá na internetu a v případě výpadku proudu jsou připraveny elektrocentrály, má výstupy v deseti městech s rozšířenou působností. V omezeném režimu zatím funguje v Luhačovicích, Vizovicích a Valašských Kloboukách. V případě krizových situací - například zmíněných povodní - urychlí komunikaci mezi krajem a postiženými obcemi.

Záměr chválí i města. "Videokonference pro nás budou zřejmě nejzásadnější a využijeme je v případě rozvodnění řek i bleskových povodní. Díky tomu bude daleko rychlejší a přehlednější komunikace třeba s Rožnovem a Vsetínem, s nimiž jsme v těchto situacích ve spojení," uvedl valašskomeziříčský starosta Jiří Částečka.

Vytvoření informačního, vyrozumívacího a varovacího systému kraje přišlo na stovky milionů korun, z velké části je kryly evropské dotace.

Zlínský kraj se zavázal projekty udržet do roku 2018, na jejich provoz dá za tu dobu asi 41 milionů korun.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Po gólu hlavy dole, láteřil Štetina. Sparta nehrála dobře, řekl Kalabiška

Sparťanský stoper Lukáš Štetina v souboji s Janem Navrátilem, záložníkem...

Nebylo ho takřka slyšet, když sparťanský fotbalista Lukáš Štetina povídal o prvním vystoupení mužstva v novém ligovém...

Další z rubriky

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

ČSSD a KSČM ve Zlíně přežívají mimo zastupitelstvo, věří v restart

Ilustrační snímek

Přes půl roku nejsou tradiční levicové strany ČSSD a KSČM součástí dění na zlínské radnici. Při loňských komunálních...

Zvířecí hotely zažívají boom, někteří psi by tam nejraději zůstali

Počernický psí hotel Pet Center.

Letní prázdniny naplnily zařízení pro ubytování psů, mnohá mají kapacitu obsazenou na celé dva měsíce. V cenách jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz