Pátek 28. února 2020, svátek má Lumír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 28. února 2020 Lumír

Uprchlíky ve Zlíně nemáme, varujeme před nimi dopředu, říká lídr SPD

  18:30aktualizováno  18:30
Před dvěma lety kandidoval jako jednička Nezávislých do krajských voleb, teď je lídrem SPD pro komunální volby ve Zlíně. A Stanislav Skála netají, že hnutí Tomia Okamury má velké ambice.

Lídr SPD ve Zlíně Stanislav Skála | foto: Jan Salač, MAFRA

„Myslím, že na dvojciferný výsledek můžeme klidně dosáhnout. Lidé jsou s vedením města krajně nespokojení, stačí se mezi ně vydat a mluvit s nimi,“ říká sedmašedesátiletý Skála, který pracuje jako ekonomický poradce a konzultant.

Co podle vás obyvatele Zlína nejvíce trápí?
Kromě situace s vodou také otázka nedostupného bydlení nebo lidé bez domova. V parku u nádraží se válejí opilí bezdomovci a maminky s kočárky si nemají kam sednout. Například v Olomouci je to daleko lepší, tam bychom se mohli inspirovat – a hlavně zvýšit dohled městské policie. Důležitá je pro nás také obnova a výsadba nové zeleně.

Ptám se i proto, že na předvolebním letáku máte jako hlavní heslo uvedeno: „Nechceme ekonomické migranty, peníze patří pracujícím, rodinám a důchodcům.“ Jak tohle téma souvisí s komunálním volbami?
Mám kamarády v Německu a vím dobře, že jednotlivá města tam dostala přikázáno státní správou, že musejí přijímat uprchlíky. Jenže na to nebyla nachystaná a nebránila se. My se na to ve Zlíně musíme připravit a musí tady být takové zastupitelstvo, které si s tím poradí. Dneska premiér Babiš říká, že uprchlíky nevezmeme, ale dá se dalším politikům opravdu věřit?

Stanislav Skála

Narodil se v roce 1951. Absolvoval Střední zemědělskou školu v Přerově a poté vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně. Byl krajským ředitelem pobočky ministerstva zemědělství ve Zlíně a nyní dělá ekonomického poradce. Patnáct let byl členem ČSSD, momentálně je členem hnutí SPD – Svoboda a přímá demokracie. Je rozvedený, má dvě dcery a mezi jeho koníčky patří houbaření.

Ale ve Zlíně přece žádní imigranti nejsou, takže nerozumím tomu, proč je řešíte v programu.
Oficiálně je sice nemáme, ale varujeme před nimi dopředu. Třeba za rok může být situace daleko horší. Navíc tady máme zkušenost z Kašavy, kde fungoval utečenecký tábor (v 90. letech zde byli lidé z bývalé Jugoslávie sužované válkou, později přibyli z jiných zemí východní a jihovýchodní Evropy, pozn. red.). Pracoval jsem jako technický náměstek v organizaci, které toto rekreační středisko patřilo, a já ho budoval. Běžte se podívat, jak to tam dnes vypadá.

Když se vrátíme ke Zlínu, v programu máte větu, že vaším cílem je vybudování lékařské fakulty a fakultní nemocnice ve Zlíně. Jak to ale ovlivnit, když o tom rozhoduje stát a ten síť fakultních špitálů nechce rozšiřovat?
Dlouhá léta jsem působil na ministerstvu zemědělství a vím, jak je důležité jezdit do Prahy a lobbovat. Musíte se o to starat a snažit se, to teď nevidím. Je třeba zdůrazňovat, že ji tady potřebujeme. Má ji i Brno, Ostrava nebo Olomouc. Zlín je celkově „málo snaživý“, vezměte si třeba naše vlakové nádraží. I Holešov má lepší.

Chcete také obnovit zubařskou pohotovost ve Zlíně v nočních hodinách o sobotách a nedělích či zavést nepřetržitý provoz aspoň jedné lékárny ve městě. Ani to však přece magistrát nezajišťuje, řeší to kraj a stomatologové.
Chceme, aby tady zubařská pohotovost byla, a magistrát na ni může přispívat. Jsme krajské město, musíme na kraj tlačit, aby tady zubařská pohotovost byla. To samé platí o lékárnách.

Předvolební rozhovory

MF DNES a iDNES přináší před komunálními volbami, které se konají 5. a 6. října, sérii rozhovorů se zlínskými lídry.

Jan Hrbáček (Nový Impuls pro Zlín): „Zlín má mít blíž k Otrokovicím“

Tomáš Pasterný (Nezávislí a Zelení pro Zlín): „Trápí mě, že se lidé nezajímají o věci veřejné“

Čestmír Vančura (Zlín 21): „Město má velký potenciál, který ale zůstává nevyužitý“

Ivo Mitáček (Soukromníci Svobodní Nezávislí – Rozhýbejme Zlín): „Nelíbí se mi, že Zlín řeší pouze dílčí problémy“

Miroslav Adámek (STAN): „Jsem terčem různých útoků, třeba kvůli vodě“

Aleš Dufek (KDU-ČSL): „Ve Zlíně se za poslední roky neudělalo téměř nic“

Michael Javora (ČSSD s podporou SPOZ a nezávislých): „Hned po volbách by se měla řešit situace s vodou“

Stanislav Remeš (KSČM): „Ve Zlíně by mohl být akvapark, není se kde bavit“

Připravujeme:
Stanislav Skála (SPD)
Jiří Jaroš (Česká pirátská strana)
Miroslav Chalánek (ODS)
Roman Kaňovský (ANO)

Pozn. Rozhovory začínají neparlamentními stranami, následují strany podle výsledků posledních voleb do Sněmovny ve vzestupném pořadí.

Velkým tématem ve vašem programu je voda a na pátém místě kandidátky je Pavel Sekula, známý kritik vedení radnice kvůli dění ve vodárnách. Jak se k SPD dostal?
O problém s vodou jsme se zajímali, naším členem je krajský zastupitel a hydrogeolog Zdeněk Vacek. Právě on dovedl pana Sekulu, který nám popsal ekonomické záležitosti týkající se VaK Zlín. Velmi nás jeho slova a argumenty zaujaly. Selským rozumem nechápu, proč bychom měli platit Francouzům za vodu? Proč by firma Veolia měla mít takové zisky a lidé tady jim to platí? Když máte dům se studnou, tak studnu přece neprodáte sousedovi, aby vám draze prodával vaši vlastní vodu.

Důvodem je fakt, že bývalé vedení Zlína v roce 2004 prodalo část vodáren Moravské vodárenské, která je nyní součástí Veolie. Současným radním vytýkáte i zdražování vody, dnes je ale její cena o tři koruny nižší než průměr v okresních městech v Česku.
Jenže mezi roky 2011 a 2012 skokově zdražila o deset korun. Proč to tehdy pánové Adámek a další dopustili, když se dnes chlubí, že díky nim a jednání s Moravskou vodárenskou se cena vody zvyšuje jen o inflaci? Navíc nejde čerpat dotace na opravu infrastruktury, protože vlastníkem je zahraniční partner. Garantem tématu je pro nás zmíněný Pavel Sekula, věřím, že pokud se dostaneme na radnici, tak všechny tyto věci budeme moci prověřit.

Hodláte stavět i obecní byty?
Ano, určitě. Za vlády ANO a STAN se nepostavil ani jeden a byty či nájmy jsou neúnosně předražené. Naopak město na svých pozemcích nechalo stavět soukromé investory, třeba teď schválilo prodej pozemků za Bartošovou čtvrtí. Hlavně mladí přitom nemají kde bydlet. I proto vysokoškoláci z města utíkají, nenajdou bydlení nebo adekvátní práci. Pak dochází k vylidňování Zlína, což je obrovský problém. Za chvíli to tady bude samý důchodce. Taky už jsem starší člověk, ale budoucnost města je vždy v mladých.

Volby 2018

V bodu týkajícím se dopravy slibujete vyřešit parkování u polikliniky ve Zlíně. Jak konkrétně?
Kousek dál je parkoviště u vysokoškolské koleje, před níž je kolem třiceti parkovacích míst. Studenti přijedou v pondělí a odjedou v pátek, ale auta tam jsou pořád. Bylo by dobré domluvit se s univerzitou, aby mohli využívat vedlejší parkoviště u Centra polymerních systémů, jež je dnes poloprázdné. Sám jsem teď byl na operaci a často chodím na polikliniku, takže vím, že u ní jsou třeba jen dvě místa pro invalidy. Město tam ale jen vybírá pokuty a jinak nic neudělalo. I proto pro seniory nad pětašedesát let navrhujeme MHD zdarma. Tím by se také ulehčilo dopravě ve městě.

Dotazník pro lídra

1. Co je hlavní problém Zlína?
Situace s pitnou vodou, která je drahá. A navíc málokdo ví, že třetina Zlína více než dva roky pije vodu, která je dodávána jen na základě výjimky krajské hygienické stanice, protože obsahuje velké množství škodlivých reziduí pesticidů. Vadí mi i málo místa pro bydlení, vůbec se nestaví obecní byty.

2. Jak proměnit náměstí Míru?
Měnil bych ho v návaznosti na celý prostor kolem, který se musí propojit od náměstí přes tržnici Pod Kaštany a směrem k Domu kultury. Zlín je krajské město a má malý střed, to není udržitelné. Studii jeho proměny je proto třeba provést komplexně.

3. Co by mělo vzniknout na místě po torzu na Jižních Svazích?
Na místě torza by měly vyrůst bytové domy, kde jinde je stavět? Kupovat je draze od soukromníků je hloupost. Byty jsou přitom třeba, normální lidé na jejich koupi nemají peníze nebo se zadluží na celý život. Dále tam může být sportoviště s bazénem a zachoval bych i zeleň.

4. Mělo by město souhlasit s převzetím fotbalového a zimního stadionu a pustit se do jejich rekonstrukce?
Hokeji i fotbalu fandím, ale nejsem si jistý, jestli by to bylo rozumné. Jsou důležitější věci. Město se na tom může podílet, ale do správy obou stadionů bych nešel. Zlín potřebuje peníze na jiné priority.

5. Jak dosáhnout toho, aby lidé ve městě platili méně za vodu?
Převzít vodárny zpět pod město. Magistrát by se měl snažit vyvázat ze zmíněné smlouvy, když i soud řekl, že prodej části vodáren je neplatný. Místo toho se odvolá proti rozsudku, který je v jeho prospěch. To vůbec nechápu.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Koukalová měnila biatlon a Fourcade si bere bez ptaní. Fotograf o hvězdách

Petr Slavík byl především fotografem horských kol. Po průlomu Moravce, Soukalové a spol. na hrách v Soči 2014 mu však...

Kometa poprvé v sezoně porazila Zlín a upevnila si šesté místo v tabulce

Až na čtvrtý pokus se hokejistům Komety Brno podařilo v této sezoně vyhrát nad Zlínem. V dohrávce 47. kola Tipsport...

Ministr dopravy odmítl ekology, dálnice D55 se může stavět příští rok

Dálnice D55 ze Starého Města do Moravského Písku má pravomocné stavební povolení. Ministr dopravy zamítl odvolání...

Zlín - Budějovice 2:3, domácí jen dotahovali, dva góly vítězů dal Mršič

České Budějovice i v druhém jarním utkání daly tři góly, v 22. kole Fortuna ligy vyhrály ve Zlíně 3:2 a posunuly se už...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na dotahování teď nemáme, přiznává zlínský manažer Grygera

Když odcházel v poločase nedělního domácího utkání proti Českým Budějovicím z tribuny, dávali mu fanoušci nepokrytě...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Psanému textu nerozumí ve Zlínském kraji pětina patnáctiletých, jinde i víc

Celá pětina patnáctiletých žáků ve Zlínském kraji nedokáže porozumět tomu, co čte. Vyplývá to z mezinárodního šetření...

Ve Vsetíně zveřejnili mapu investic, lidé vidí, kde a co se bude stavět

Investiční akce, které jsou naplánované ve Vsetíně, zaneslo vedení města do mapy, která je přístupná na internetu....

Teplo a slunce probouzejí přírodu, letošní úroda ovoce je v ohrožení

Mimořádně teplé únorové počasí vadí sadařům. Ovocné stromy se nejen ve Zlínském kraji předčasně probouzejí a jejich...

Kotlíkové dotace jsou rozdané, dostane se však i na lidi v pořadníku

Také poslední kolo rozdělování státních dotací na nové, ekologické kotle, kterými lidé vytápějí své domy, mělo ve...

Najdete na iDNES.cz