Strany ve Zlíně slibují vyřešit vodárny, ve skutečnosti nevědí jak na to

  8:58aktualizováno  8:58
Řada stran ve Zlíně před komunálními volbami slibuje, že vyřeší problém zdejších vodáren, které se zisky provozuje koncern Veolia. Přesný recept ale neznají.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Vrátíme vodu Zlínu. Voda patří Zlíňákům. Takové a další podobné slogany se objevují ve volebních programech stran a hnutí, které jdou do komunálních voleb. Slibují řešení problému, z něhož se stalo jedno z hlavních témat.

„Je legitimní, že se toto důležité lokální téma v předvolební kampani zmiňuje. Kdy jindy už by to mělo být,“ míní zlínský politolog Karel Kouba, který učí na Univerzitě Hradec Králové. ¨

„Současně ale musím říct, že jsem nezaznamenal žádné alternativní řešení situace okolo zlínských vodáren,“ zdůraznil.

Vodovody a kanalizace Zlín (VaK) od roku 2004 provozuje se značnými zisky Moravská vodárenská, která je součástí koncernu Veolia. Klíčové smlouvy o prodeji části podniku a jeho pronájmu jí to zajišťují do roku 2034.

To se ale stále více kritikům zdá jako příliš dlouhá doba. Dříve tento model označovalo za špatný jen pár lidí, dnes už je jich celá řada – a mezi nimi stále více politiků.

Ti chtějí, aby se vodárny vrátily zpět městům a obcím, což se stávající koalici STAN a ANO (přičemž STAN je ve vedení města už osm let) nepodařilo.

„Především musíme vyměnit zástupce města ve VaK Zlín. Následně v souladu s dalšími vlastníky vytvořit tlak na to, aby se voda vrátila zpět do rukou měst a obcí. To je možné buď na základě tvrdé dohody, nebo soudního rozhodnutí, které netrpělivě očekáváme,“ nastínil Michael Javora, lídr ČSSD, která byla ještě za jiného personálního obsazení v roce 2004 u prodeje vodáren.

Strany kritizují město za vlažný přístup

Soud už pravomocně rozhodl, že valná hromada vodáren, na které se část podniku prodávala koncernu, byla neplatná. Jiný soud ale o klíčových smlouvách, na základě kterých současný model funguje, stále nerozhodl. A konečný verdikt, který by mohl do případu vnést jasno, stále není na dohled.

Volby 2018

Vedení VaK i města Zlína, které je největším akcionářem podniku, kritizují za příliš vlažný přístup i jiné strany.

„Je třeba, aby vedení vodáren tlačilo na koncern kvůli vylepšení podmínek, součástí toho by mohlo být i snížení ceny vody. To se bohužel zatím neděje,“ myslí si lídr Pirátů Jiří Jaroš. „Zástupci města by měli ostřeji vystupovat proti Veolii,“ podotkla jednička komunistů Stanislav Remeš.

A tak by se dalo pokračovat. „Magistrát by se měl snažit vyvázat ze zmíněné smlouvy, když i soud řekl, že prodej části vodáren je neplatný,“ radí lídr SPD Tomia Okamury Stanislav Skála.

Stále jde o apelování na dravější postup města a VaK vůči Moravské vodárenské, konkrétní návrh řešení schází. Volič, kterému současný stav vadí, se více nedozví.

„Tyto strany zmiňují téma, které lidi pálí. To, že neznají přesný postup, jak problém vyřešit, je druhá věc. Na voliče to ale může i tak zapůsobit,“ míní Kouba. „Také bych byl rád, kdyby mi kandidující politik řekl, jaké má řešení, ale toto mi nepřipadá za hranicí demokratické politiky. Lepší je mluvit ve Zlíně o vodě než o věcech, které jsou mimo rámec komunální politiky,“ doplnil.

Smířlivější postup vůči vodárnám má ANO, které je čtyři roky v koalici. „Zavazujeme se, že budeme činit všechny kroky vedoucí k vrácení provozování do rukou společnosti VaK Zlín,“ stojí v programu hnutí.

Nové vedení města může jen vyměnit vedení VaK, míní primátor

Mírnější slovník volí i ODS, která byla v roce 2004 také u předání vodáren. „Dnes je obrovský tlak veřejnosti na to, aby se ten model změnil, a myslím si, že se změní. Otázka je kdy a za jakých okolností,“ naznačil lídr ODS Miroslav Chalánek.

Primátor a jednička hnutí STAN Miroslav Adámek říká, že je pro převedení vodáren pod města a obce a že možnosti, jak toho dosáhnout, jsou dvě: dohoda s Veolií nebo ukončení soudních pří. Ani jedna možnost ale k úspěšnému konci nevedla. Moravská vodárenská odmítá podnik dobrovolně vrátit.

„Neumím si představit, že by nové vedení radnice řešilo problém jinak. Bude mít stejné doporučení ekonomů a legislativců jako my a bude se pohybovat ve stejném smluvním rámci,“ domnívá se Adámek. „Můžou jen vyměnit vedení VaK, ale podle mě jsou tam schopní manažeři,“ řekl primátor.

„Názory stran znám, nad některými kroutím hlavou. Z vody se stalo politické téma,“ reagoval stručně předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík.

Podle Kouby se v poslední době projevuje trend, že zastupitelé jsou v rozhodování velmi opatrní kvůli možným trestněprávním postihům.

„Těžko se jim rozhoduje ve složitých kauzách a částečně se jim nedivím, že nechtějí podepsat nebo zrušit nějakou důležitou smlouvu. Na rozdíl od poslanců nemají imunitu,“ dodal Kouba.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Houkajícím hasičům vběhli do cesty chodci i s kočárkem

Houkajícím hasičům vběhli pod kola chodci i s kočárkem

Hazard se životem předvedla skupina chodců na Valašsku. Hasiči spěchající s houkající a blikající cisternou k zásahu...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Lihový boss Březina přiznal velké ovlivňování svědků, hrozí mu další trest

Radek Březina u brněnského soudu, který projednává jeho údajné masivní...

Zlínský lihový boss Radek Březina se u soudu v Brně doznal, že v jeho případě docházelo k masivnímu ovlivňování svědků....

Další z rubriky

Lihový boss Březina přiznal velké ovlivňování svědků, hrozí mu další trest

Radek Březina u brněnského soudu, který projednává jeho údajné masivní...

Zlínský lihový boss Radek Březina se u soudu v Brně doznal, že v jeho případě docházelo k masivnímu ovlivňování svědků....

Holešovská Regata láká na Tublatanku, Tata Bojs či soutěž plavidel

Celkem dvacet netradičních plavidel na lidský pohon zpestřilo víkendový rodinný...

Tisíce návštěvníků zaplní areál zámku a přilehlých zahrad v Holešově, kde se koná devátý ročník rodinného festivalu...

VIDEO: Houkajícím hasičům vběhli do cesty chodci i s kočárkem

Houkajícím hasičům vběhli pod kola chodci i s kočárkem

Hazard se životem předvedla skupina chodců na Valašsku. Hasiči spěchající s houkající a blikající cisternou k zásahu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz