Středa 23. září 2020, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. září 2020 Berta

Mladý zlínský primátor zvolil ANO kvůli Babišovi. Číslo na něj nemám, říká

  18:15
Nový zlínský primátor Jiří Korec z hnutí ANO má za sebou pouze čtyři roky běžné pracovní praxe, od roku 2014 pak byl zlínským zastupitelem a poslední dva roky už náměstkem primátora. Kdo je vlastně muž, který ve 32 letech povede krajské město se 75 tisíci obyvateli?

„Mým cílem je, aby se město Zlín zvedlo na krajskou úroveň. Chtěl bych, aby bylo téměř jako v baťovské éře a dostalo se na výsluní,“ neskrývá svoje ambice Korec.

„Za jedno volební období to ale nepůjde stihnout, neudělají se všechny potřebné projekty,“ dodává realisticky.

Podobně strmý politický vzestup je v rámci politiky v regionu zcela výjimečný. Korec navíc do komunálních voleb šel jako dvojka kandidátky ANO a do čela města ho vynesl fakt, že získal víc preferenčních hlasů než lídr Roman Kaňovský.

Fotogalerie

I proto se nabízí otázka, zda obyvatelé Zlína vůbec vědí, kdo jim bude vládnout? Mají větší povědomí o mladém a vzdělaném muži, který do politiky vstoupil teprve před čtyřmi lety a spíše jen shodou okolností se stal náměstkem primátora?

Z koalice musí vytvořit tým

Pokud bychom vycházeli čistě z Korcova životopisu, pak působí velmi dobře. Nový primátor má tři vysokoškolské tituly: z podnikání a managementu v průmyslu, z biomedicínského inženýrství a z kybernetiky.

O jeho schopnosti přijímat vědomosti a předávat je dál svědčí také fakt, že je instruktorem lyžování a snowboardingu, má licenci na potápění a jako bývalý úspěšný gymnasta trénuje malé naděje. Mimochodem, jako junior závodil na mistrovství Evropy v gymnastice, a dokud mu to dovolovaly pracovní povinnosti a zdraví, reprezentoval i v mužské kategorii.

Jiří Korec

Narodil se v roce 1986 ve Zlíně. Vystudoval Střední průmyslovou školu ve Zlíně a poté na Českém vysokém učení technickém v Praze obory Kybernetika a měření, Biomedicínské inženýrství a Podnikání a management v průmyslu. V letech 2012–16 pracoval jako vedoucí technického oddělení ve zlínské společnosti Medetron, jež se zabývá výrobou měřicí techniky pro zdravotnictví. V roce 2014 vstoupil do hnutí ANO a stal se zlínským zastupitelem. Od roku 2016 byl náměstkem primátora, který měl na starosti bytovou problematiku či kulturu, později i investice. Na ustavujícím zasedání nového zastupitelstva 1. listopadu 2018 byl zvolen zlínským primátorem.

„Byl jsem zvyklý trénovat pět hodin denně, šest dní v týdnu. O to kritičtěji se dnes dívám na některé jiné sporty,“ vysvětluje Korec. „Každý režim v mládí člověka nějak vytváří. Záleží na jeho hlavě, co si z toho vezme,“ uvažuje.

Otázka ale zní, jestli mu někdejší tvrdý sportovní dril může být při řízení krajského města aspoň k něčemu platný.

I když je nejvýše postaveným politikem ve Zlíně, přece jen nepůjde o sólovou činnost. Musí řídit radu i zastupitelstvo. Někdy otupit hrany, jindy zase rázně rozhodnout.

„Jsme koalice z pěti subjektů, všichni jsme si rovnocenní. Musíme fungovat jako tým lidí,“ plánuje Korec.

Nová koalice je složená z ANO, STAN, KDU-ČSL, ODS a Pirátů, přičemž poslední tři jmenované strany hned po volbách vytvořily tzv. trojblok. Vítězná hnutí ANO a STAN si podala ruce ještě v den voleb. Pak trvalo dva týdny, než k sobě našla cestu. Zjevně jde o dvě trochu nesourodé skupiny, z nichž by měl právě Korec vytvořit homogenní celek.

Jednoduché to ale mít nebude. Už kvůli zmíněným menším zkušenostem a nízkému věku, kvůli čemuž nemusí mít u svého okolí takový respekt.

„Řekli jsme si, že není důvod, proč by mladý člověk nemohl být primátor. Důležité jsou jeho kvality a co už na městě zvládl. Mé dvouleté zkušenosti v radě to rozhodly tímto směrem,“ prohlásil Korec.

S Babišem se viděl jen dvakrát

Do hnutí ANO vstoupil před čtyřmi lety. Předtím mu byla sympatická ODS, ale její tehdejší skandály ho od větší angažovanosti v politice odradily. Jako pro hodně členů (a voličů) ANO byl i pro něj Andrej Babiš alternativou k tradičním stranám, jež se utápěly ve vlastních problémech.

„Představoval pro mě úspěšného podnikatele, který má dobrý kredit, jejž si bude chtít v politice udržet,“ říká Korec. „Asi bych se zachoval jinak, kdyby se mě zeptali na vstup do jiné strany.“

Politolog: Mladší člověk není tak zatížený minulostí

Nejmladší primátor v novodobé historii Zlína a pátý nejmladší politik, který kdy město vedl? Podle politologa Michala Pinka z Masarykovy univerzity v Brně to nemusí být důvod, proč by Jiří Korec z ANO svoji novou funkci nezvládl. „Stanislav Gross z ČSSD se stal ministerským předsedou v podobném věku,“ zmiňuje Pink.

Myslíte tedy, že věk není u politika důležitý?
Podle mě nehraje žádnou roli. Sebastian Kurz je kvalitní ministerský předseda Rakouska (má také 32 let – pozn. red.), který naopak vydělává na tom, že není zatížený dlouholetými vztahy a vazbami. Troufnu si říci, že když se někdo v takovém věku stane důležitou osobou, je to spíš plus. Není zatížený dvacetiletou nevraživostí, špatnými zkušenostmi, tím, že chce někomu něco zúčtovat a podobně.

Ale nescházejí mu přitom potřebné životní zkušenosti?
V roce 2018 není životní zkušenost tak zásadní. Rozhodnutí bude dělat kolektivní orgán, kterým je rada nebo zastupitelstvo. To je klíčové. Primátor nevládne autokraticky, ale má za úkol harmonizovat rozhodování kolektivních orgánů. Věk není důležitý i proto, že mladší člověk není znechucený politikou a není zatížený negativními zkušenostmi z minulosti.

Takže mladý zlínský primátor má dostat příležitost, aby předvedl, co dokáže?
Lidé by měli sledovat, jak bude pracovat. Je to zajímavá výzva a teprve se uvidí, jak dopadne. Například městská část Brno-střed s 60 tisíci obyvateli měla starostu, jemuž bylo 24 let. A taky to fungovalo. Důležité je, jak budou fungovat kolektivní orgány.

Na jejich řízení není potřeba vyzrálá osobnost?
Pro primátora to znamená, že bude formálně svolávat jednání, která povede. Pro schopnost přečíst si zákon o obcích a rozumně k němu přistoupit může být nižší věk výhoda. A třeba to bude konsensuální osoba, kterou by primátor měl být. Nebudou vůči němu ostatní nijak vyhranění. Starší primátor by mohl víc rozdělovat.

Korec Babiše nijak neadoruje, současně však nemá velký problém s tím, že je obviněný z dotačního podvodu. Když přijde řeč na toto téma, mluví o presumpci neviny a o tom, ať rozhodnou soudy.

A překvapivě tvrdí, že ani nemá číslo na Babišův telefon, což bylo volební heslo ANO v letošní kampani a (možná nechtěně) odkazovalo k tomu, že většina lidí hnutí volí kvůli jeho předsedovi, ne lokálním lídrům.

„S Babišem jsme se viděli asi dvakrát v životě. Jednou ve Zlíně na Památníku Tomáše Bati, podruhé na akci hnutí ANO v Ostravě. Mobil na něho zatím nepotřebuju, jsme v kontaktu se zlínským poslancem za ANO Markem Novákem,“ říká Korec.

Zmíněné setkání ve Zlíně přitom dopadlo dost rozpačitě. Babiš kritizoval primátora Miroslava Adámka ze STAN (právě jemu dělal Korec náměstka), protože radnice ani za dva roky nezačala opravovat Velké kino (viz též Kino neviděl a mně věnoval 308 vteřin, diví se primátor kritice od Babiše).

„Mrzelo mě, že se nezeptal na bližší informace, že jen vystřelil svůj názor,“ zavzpomínal Korec, který měl navíc Velké kino na starosti.

Místo poslance je primátorem

A jaký byl vlastně jeho vstup do ANO? V roce 2014 ho oslovil kamarád, jestli by hnutí nepomohl se sportem. Pak kývnul na nabídku, aby byl na jeho kandidátce do komunálních voleb. K jeho vlastnímu (milému) překvapení se objevil na 7. místě a stal se zastupitelem.

Jím by zůstal celé čtyři roky, jenže jeho stranický kolega, náměstek primátora Dalibor Stříbný, skončil kvůli skandálu s městským bytem, který chtěl přednostně přidělit svojí přítelkyni. A veřejně neznámý Korec se stal v roce 2016 Adámkovým náměstkem (viz též Zlínští zastupitelé zvolili náhradu za náměstka podvádějícího s bytem).

Pokud by se to nestalo, možná by dnes byl krajským radním. Jako městský zastupitel totiž v roce 2016 kandidoval i na kraj. A sám říká, že v případě úspěchu by získal uvolněný post v krajské radě. Když vystřídal Stříbného, tato varianta padla.

To ho ale mrzet nemusí, protože minulý týden se stal nejmladším primátorem Zlína v jeho novodobé historii. Tak závratně rychlou politickou kariéru zažije málokdo. Je to důsledek Korcových velkých politických ambicí, nebo jde spíše o souhru náhod?

„Kdybych byl ambiciózní a hnal se za funkcemi, tak bych dnes nebyl ve Zlíně, ale poslanec v Praze. Měl jsem možnost být v popředí kandidátky do poslaneckých voleb. Odmítl jsem, protože si myslím, že na to mám ještě čas,“ argumentuje.

Nicméně jasným faktem je, že je jeho politická kariéra hodně strmá. „Doufám, že když jsem se dostal tak rychle nahoru, stejně rychle nespadnu zase dolů,“ přeje si.

Jako primátor by chtěl navázat na Adámka v jeho „lidském přístupu k problémům a kolegům“, ale hodlá pracovat více systematicky, což souvisí i s jeho vzděláním. Jisté však je, že Zlín opět nebude mít v čele osobnost, která by jednala direktivně.

„Možná budu ráznější, ale jen ve správných chvílích. Jestli chceme být tým, nemůže tam sedět diktátor,“ dodává Korec.

Autor:
  • Nejčtenější

Frustrovaný Zlín po Spartě. Jsme morální vítězové. Zloba kvůli penaltě

Zlínský stoper Václav Procházka kroutil hlavou. "Byl jsem v šoku, že jsem měl já udělat faul na penaltu." Jeho trenér...

Na ARO už bereme jen covid, tak nežertujte, varoval šéf hradišťské nemocnice

Uherskohradišťská nemocnice zavřela anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO) pro běžné pacienty a přijímá pouze ty,...

Sparta - Zlín 3:1, domácí dlouho prohrávali, pomohla jim přesilovka a vlastní gól

Padesát minut to vypadalo na překvapení. Fotbalová Sparta se doma proti Zlínu trápila, prohrávala, ztěžka se dostávala...

Toxická látka zabila v Bečvě tuny ryb, do řeky nemají vstupovat lidé ani psi

Enormní množství ryb uhynulo v neděli na řece Bečvě na hranicích Zlínského a Olomouckého kraje. Podle České inspekce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Bystřici pod Hostýnem rapidně přibylo nakažených, město ruší vnitřní akce

Kvůli nárůstu počtu případů nákazy koronavirem jsou zrušené kulturní, společenské a sportovní akce uvnitř budov v...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Pochválit hejtmana Čunka? Nemám za co, říká lídryně ČSSD Sehnalová

Na kandidátce sociální demokracie pro říjnové krajské volby původně nebyla, na poslední chvíli ale nahradila v pozici...

O zvěřinu není zájem, myslivci a lesníci ji prodávají přes aplikace

Nečekaný výpadek poptávky po zvěřině, který myslivcům způsobil soubor omezení během koronavirové krize, zvýraznil už...

V Kunovicích se srazil spěšný vlak s traktorem, vlak vykolejil

Na přejezdu v Kunovicích na Uherskohradišťsku se odpoledne srazil spěšný vlak s traktorem. Vlak se zhruba čtyřicítkou...

Mrtvé ryby v Bečvě už hlásí i Přerov, smrtící látka stále není známá

První výsledky analýzy ryb, které od neděle uhynuly v řece Bečvě, nepřinesly kýžené odpovědi. Česká inspekce životního...

STAPO mechanizace s.r.o.
Jeřábník

STAPO mechanizace s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 50 000 Kč

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...

Je to jen blbá chřipka, která se dá přežít, popisuje Bílá nákazu covid-19

Lucie Bílá (54) se počátkem září fanouškům na sociálních sítích svěřila, že kvůli koronaviru musí být v povinné...