Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Mladý zlínský primátor zvolil ANO kvůli Babišovi. Číslo na něj nemám, říká

  18:15
Nový zlínský primátor Jiří Korec z hnutí ANO má za sebou pouze čtyři roky běžné pracovní praxe, od roku 2014 pak byl zlínským zastupitelem a poslední dva roky už náměstkem primátora. Kdo je vlastně muž, který ve 32 letech povede krajské město se 75 tisíci obyvateli?

„Mým cílem je, aby se město Zlín zvedlo na krajskou úroveň. Chtěl bych, aby bylo téměř jako v baťovské éře a dostalo se na výsluní,“ neskrývá svoje ambice Korec.

„Za jedno volební období to ale nepůjde stihnout, neudělají se všechny potřebné projekty,“ dodává realisticky.

Podobně strmý politický vzestup je v rámci politiky v regionu zcela výjimečný. Korec navíc do komunálních voleb šel jako dvojka kandidátky ANO a do čela města ho vynesl fakt, že získal víc preferenčních hlasů než lídr Roman Kaňovský.

Fotogalerie

I proto se nabízí otázka, zda obyvatelé Zlína vůbec vědí, kdo jim bude vládnout? Mají větší povědomí o mladém a vzdělaném muži, který do politiky vstoupil teprve před čtyřmi lety a spíše jen shodou okolností se stal náměstkem primátora?

Z koalice musí vytvořit tým

Pokud bychom vycházeli čistě z Korcova životopisu, pak působí velmi dobře. Nový primátor má tři vysokoškolské tituly: z podnikání a managementu v průmyslu, z biomedicínského inženýrství a z kybernetiky.

O jeho schopnosti přijímat vědomosti a předávat je dál svědčí také fakt, že je instruktorem lyžování a snowboardingu, má licenci na potápění a jako bývalý úspěšný gymnasta trénuje malé naděje. Mimochodem, jako junior závodil na mistrovství Evropy v gymnastice, a dokud mu to dovolovaly pracovní povinnosti a zdraví, reprezentoval i v mužské kategorii.

Jiří Korec

Narodil se v roce 1986 ve Zlíně. Vystudoval Střední průmyslovou školu ve Zlíně a poté na Českém vysokém učení technickém v Praze obory Kybernetika a měření, Biomedicínské inženýrství a Podnikání a management v průmyslu. V letech 2012–16 pracoval jako vedoucí technického oddělení ve zlínské společnosti Medetron, jež se zabývá výrobou měřicí techniky pro zdravotnictví. V roce 2014 vstoupil do hnutí ANO a stal se zlínským zastupitelem. Od roku 2016 byl náměstkem primátora, který měl na starosti bytovou problematiku či kulturu, později i investice. Na ustavujícím zasedání nového zastupitelstva 1. listopadu 2018 byl zvolen zlínským primátorem.

„Byl jsem zvyklý trénovat pět hodin denně, šest dní v týdnu. O to kritičtěji se dnes dívám na některé jiné sporty,“ vysvětluje Korec. „Každý režim v mládí člověka nějak vytváří. Záleží na jeho hlavě, co si z toho vezme,“ uvažuje.

Otázka ale zní, jestli mu někdejší tvrdý sportovní dril může být při řízení krajského města aspoň k něčemu platný.

I když je nejvýše postaveným politikem ve Zlíně, přece jen nepůjde o sólovou činnost. Musí řídit radu i zastupitelstvo. Někdy otupit hrany, jindy zase rázně rozhodnout.

„Jsme koalice z pěti subjektů, všichni jsme si rovnocenní. Musíme fungovat jako tým lidí,“ plánuje Korec.

Nová koalice je složená z ANO, STAN, KDU-ČSL, ODS a Pirátů, přičemž poslední tři jmenované strany hned po volbách vytvořily tzv. trojblok. Vítězná hnutí ANO a STAN si podala ruce ještě v den voleb. Pak trvalo dva týdny, než k sobě našla cestu. Zjevně jde o dvě trochu nesourodé skupiny, z nichž by měl právě Korec vytvořit homogenní celek.

Jednoduché to ale mít nebude. Už kvůli zmíněným menším zkušenostem a nízkému věku, kvůli čemuž nemusí mít u svého okolí takový respekt.

„Řekli jsme si, že není důvod, proč by mladý člověk nemohl být primátor. Důležité jsou jeho kvality a co už na městě zvládl. Mé dvouleté zkušenosti v radě to rozhodly tímto směrem,“ prohlásil Korec.

S Babišem se viděl jen dvakrát

Do hnutí ANO vstoupil před čtyřmi lety. Předtím mu byla sympatická ODS, ale její tehdejší skandály ho od větší angažovanosti v politice odradily. Jako pro hodně členů (a voličů) ANO byl i pro něj Andrej Babiš alternativou k tradičním stranám, jež se utápěly ve vlastních problémech.

„Představoval pro mě úspěšného podnikatele, který má dobrý kredit, jejž si bude chtít v politice udržet,“ říká Korec. „Asi bych se zachoval jinak, kdyby se mě zeptali na vstup do jiné strany.“

Politolog: Mladší člověk není tak zatížený minulostí

Nejmladší primátor v novodobé historii Zlína a pátý nejmladší politik, který kdy město vedl? Podle politologa Michala Pinka z Masarykovy univerzity v Brně to nemusí být důvod, proč by Jiří Korec z ANO svoji novou funkci nezvládl. „Stanislav Gross z ČSSD se stal ministerským předsedou v podobném věku,“ zmiňuje Pink.

Myslíte tedy, že věk není u politika důležitý?
Podle mě nehraje žádnou roli. Sebastian Kurz je kvalitní ministerský předseda Rakouska (má také 32 let – pozn. red.), který naopak vydělává na tom, že není zatížený dlouholetými vztahy a vazbami. Troufnu si říci, že když se někdo v takovém věku stane důležitou osobou, je to spíš plus. Není zatížený dvacetiletou nevraživostí, špatnými zkušenostmi, tím, že chce někomu něco zúčtovat a podobně.

Ale nescházejí mu přitom potřebné životní zkušenosti?
V roce 2018 není životní zkušenost tak zásadní. Rozhodnutí bude dělat kolektivní orgán, kterým je rada nebo zastupitelstvo. To je klíčové. Primátor nevládne autokraticky, ale má za úkol harmonizovat rozhodování kolektivních orgánů. Věk není důležitý i proto, že mladší člověk není znechucený politikou a není zatížený negativními zkušenostmi z minulosti.

Takže mladý zlínský primátor má dostat příležitost, aby předvedl, co dokáže?
Lidé by měli sledovat, jak bude pracovat. Je to zajímavá výzva a teprve se uvidí, jak dopadne. Například městská část Brno-střed s 60 tisíci obyvateli měla starostu, jemuž bylo 24 let. A taky to fungovalo. Důležité je, jak budou fungovat kolektivní orgány.

Na jejich řízení není potřeba vyzrálá osobnost?
Pro primátora to znamená, že bude formálně svolávat jednání, která povede. Pro schopnost přečíst si zákon o obcích a rozumně k němu přistoupit může být nižší věk výhoda. A třeba to bude konsensuální osoba, kterou by primátor měl být. Nebudou vůči němu ostatní nijak vyhranění. Starší primátor by mohl víc rozdělovat.

Korec Babiše nijak neadoruje, současně však nemá velký problém s tím, že je obviněný z dotačního podvodu. Když přijde řeč na toto téma, mluví o presumpci neviny a o tom, ať rozhodnou soudy.

A překvapivě tvrdí, že ani nemá číslo na Babišův telefon, což bylo volební heslo ANO v letošní kampani a (možná nechtěně) odkazovalo k tomu, že většina lidí hnutí volí kvůli jeho předsedovi, ne lokálním lídrům.

„S Babišem jsme se viděli asi dvakrát v životě. Jednou ve Zlíně na Památníku Tomáše Bati, podruhé na akci hnutí ANO v Ostravě. Mobil na něho zatím nepotřebuju, jsme v kontaktu se zlínským poslancem za ANO Markem Novákem,“ říká Korec.

Zmíněné setkání ve Zlíně přitom dopadlo dost rozpačitě. Babiš kritizoval primátora Miroslava Adámka ze STAN (právě jemu dělal Korec náměstka), protože radnice ani za dva roky nezačala opravovat Velké kino (viz též Kino neviděl a mně věnoval 308 vteřin, diví se primátor kritice od Babiše).

„Mrzelo mě, že se nezeptal na bližší informace, že jen vystřelil svůj názor,“ zavzpomínal Korec, který měl navíc Velké kino na starosti.

Místo poslance je primátorem

A jaký byl vlastně jeho vstup do ANO? V roce 2014 ho oslovil kamarád, jestli by hnutí nepomohl se sportem. Pak kývnul na nabídku, aby byl na jeho kandidátce do komunálních voleb. K jeho vlastnímu (milému) překvapení se objevil na 7. místě a stal se zastupitelem.

Jím by zůstal celé čtyři roky, jenže jeho stranický kolega, náměstek primátora Dalibor Stříbný, skončil kvůli skandálu s městským bytem, který chtěl přednostně přidělit svojí přítelkyni. A veřejně neznámý Korec se stal v roce 2016 Adámkovým náměstkem (viz též Zlínští zastupitelé zvolili náhradu za náměstka podvádějícího s bytem).

Pokud by se to nestalo, možná by dnes byl krajským radním. Jako městský zastupitel totiž v roce 2016 kandidoval i na kraj. A sám říká, že v případě úspěchu by získal uvolněný post v krajské radě. Když vystřídal Stříbného, tato varianta padla.

To ho ale mrzet nemusí, protože minulý týden se stal nejmladším primátorem Zlína v jeho novodobé historii. Tak závratně rychlou politickou kariéru zažije málokdo. Je to důsledek Korcových velkých politických ambicí, nebo jde spíše o souhru náhod?

„Kdybych byl ambiciózní a hnal se za funkcemi, tak bych dnes nebyl ve Zlíně, ale poslanec v Praze. Měl jsem možnost být v popředí kandidátky do poslaneckých voleb. Odmítl jsem, protože si myslím, že na to mám ještě čas,“ argumentuje.

Nicméně jasným faktem je, že je jeho politická kariéra hodně strmá. „Doufám, že když jsem se dostal tak rychle nahoru, stejně rychle nespadnu zase dolů,“ přeje si.

Jako primátor by chtěl navázat na Adámka v jeho „lidském přístupu k problémům a kolegům“, ale hodlá pracovat více systematicky, což souvisí i s jeho vzděláním. Jisté však je, že Zlín opět nebude mít v čele osobnost, která by jednala direktivně.

„Možná budu ráznější, ale jen ve správných chvílích. Jestli chceme být tým, nemůže tam sedět diktátor,“ dodává Korec.

Autor:

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Michal Berg, Alena Gajdůšková, Marie Pěnčíková, Radek Vondráček, Vladimír Zlínský, Libor Lukáš, Ondřej Benešík, František Elfmark

  • Nejčtenější

Dům v Koryčanech právě opravovali, vybuchl po poškození plynového potrubí

Vyšetřovatelé hasičů a policie se dnes vrátili do Koryčan na Kroměřížsku, kde ve středu při výbuchu plynu v rodinném...

Hasiči řešili únik plynu v domě v Koryčanech, po explozi dva zemřeli

Při výbuchu, který zdemoloval dům v Koryčanech na Kroměřížsku, zemřeli dva lidé, podle hejtmana Zlínského kraje místní...

Vyšlehly plameny a ozvala se rána. Kamera zachytila výbuch domu v Koryčanech

Po chodníku chodili lidé, po silnici uprostřed klidného města zrovna projíždělo auto. Najednou se ozvala rána, z...

Slavia - Slovácko 2:1, mistr slaví, ale v závěru se o výhru hodně bál

Slávističtí fotbalisté v sedmém kole první ligy zdolali Slovácko 2:1 a prodloužili svou neuvěřitelnou sérii...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Koupil auto a hned s ním naboural. Vůz skončil na střeše, muž v nemocnici

Velkou smůlu měl v sobotu odpoledne muž na Uherskohradišťsku. Sotva si zakoupil auto od původní majitelky a vyjel s ním...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Méně domů, více parkovacích míst. Zlín chce změny v návrhu na novou čtvrť

Zlínská městská rada by chtěla upravit vítězný návrh, který vzešel z urbanistické soutěže na zastavění prostoru pod...

Ojedinělá výstava o Baťovi představuje soukromí geniálního podnikatele

Zlínská open air výstava nazvaná Tomáš Baťa, světový podnikatel, který sloužil, představuje továrníkovu osobnost a taky...

Charita vyhlásila sbírku na pomoc lidem postiženým výbuchem v Koryčanech

Charita Kroměříž ve spolupráci s městem Koryčany na Kroměřížsku pomůže lidem postiženým středečním výbuchem rodinného...

Vlak srazil člověka u Valašského Meziříčí, provoz na trati byl zastavený

V neděli odpoledne srazil vlak člověka na trati mezi Valašským Meziříčím a Stříteží nad Bečvou na Vsetínsku. Podle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...