Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. září 2023 Darina

Zlín má mít blíž k Otrokovicím, říká lídr Nového Impulsu

  19:00
MF DNES a iDNES.cz přináší před komunálními volbami rozhovory se zlínskými lídry. Prvním respondentem je Jan Hrbáček, lídr kandidátky Nového Impulsu pro Zlín.

Hnutí Nový Impuls pro Zlín vede do komunálních voleb Jan Hrbáček, technický náměstek firmy Obzor Zlín. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Nabídku, aby se stal lídrem kandidátky hnutí Nový Impuls pro Zlín, dostal v červenci od Milana Plesara, předsedy partnerského Nového Impulsu pro Otrokovice. A Jan Hrbáček na ni kývl.

„Milan mě požádal, abych se stal hlavní tváří kandidátky. Chtěl bych pomoci tím, co dělám i ve firmě: najít možné finanční úspory a rozvíjet technologie a věci, aby byly ku prospěchu,“ říká čtyřicetiletý muž, který pracuje jako technický náměstek výrobního družstva Obzor Zlín.

Oba Nové Impulsy jsou tedy provázané a mají blízký vztah?
Ano, našli jsme hned společnou řeč a domluvili se na spolupráci. Je to logické, půlka lidí z Otrokovic jezdí do Zlína pracovat, města k sobě mají blízko. Pokud zlevníme jízdné v MHD a cenu vody, budou z toho profitovat všichni.

Ptám se i proto, že Plesar je od podzimu 2016 krajským zastupitelem zvoleným na kandidátce Starostů a nezávislých (STAN), a teď jde Nový Impuls do komunálních voleb ve Zlíně právě proti STAN, který tady má primátora a také Plesarova kolegu z krajského zastupitelstva Miroslava Adámka. Není to trochu zvláštní?
Nemyslím si, že by mezi nimi byla nějaká rivalita. Neděláme špinavou kampaň a nikoho nepomlouváme. Kandidátku stavíme pomyslně proti všem, nejde jen o STAN.

Předvolební rozhovory

MF DNES a iDNES.cz přináší před komunálními volbami (5. a 6. října) rozhovory se zlínskými lídry. Rozhovory s tučně vytištěnými jmény připravujeme.

Jan Hrbáček (Nový Impuls pro Zlín)

Tomáš Pasterný (Nezávislí a Zelení pro Zlín)

Čestmír Vančura (Zlín 21)

Ivo Mitáček (Soukromníci Svobodní Nezávislí – Rozhýbejme Zlín)

Miroslav Adámek (STAN)

Aleš Dufek (KDU-ČSL)

Michael Javora (ČSSD s podporou SPOZ a nezávislých)

Stanislav Remeš (KSČM)

Stanislav Skála (SPD)

Jiří Jaroš (Česká pirátská strana)

Miroslav Chalánek (ODS)

Roman Kaňovský (ANO)

Ale můžete jim ubrat procenta a ovlivnit počet zastupitelů.
Když jsem se s panem Plesarem bavil, shodli jsme se, že spolupráce radnic Zlína a Otrokovic by v řadě věcí mohla být lepší. Navíc když se podíváte na současné dění ohledně sporu o vodárny a náladu vůči Veolii, je otázkou, zda se STAN do zlínského zastupitelstva vůbec dostane.

A jaký výsledek podle vás budete mít vy?
Skromně to odhaduji na pět až osm procent. (úsměv)

Co je vůbec hlavní bod programu Nového Impulsu pro Zlín?
Především úspory a lepší hospodaření magistrátu. Dám příklad: Evropská unie před pár dny zakázala halogenové žárovky. Dobře, nic proti. Teď by je stačilo vyměnit za LED žárovky. Ale pojďme s výhledem ještě o krok dál. Třeba s tím, že máte ulici, kde je dvacet lamp a za noc tam projde jeden člověk. Můžeme instalovat senzor na pohyb těchto lidí, a jak člověk půjde, tak se lampy rozzáří na 100 procent svého výkonu, a jak přejde, tak se zase sníží na třeba 25 procent. Tím se sníží náklady na energii i světelné znečištění. Tím se dostávám právě k centrálním nákupům. Jsou mnohé obory, kde si firmy konkurují, ale společně nakupují třeba na burze. Například jen u nás ve firmě společnými nákupy pohonných hmot uspoříme deset tisíc korun ročně. A Zlín a Otrokovice mají hodně navzájem provázaných společností. Společným vysoutěžením uspoříme oproti dnešnímu stavu minimálně 60 milionů korun za rok.

Jan Hrbáček

Narodil se v roce 1978. Vystudoval Střední školu podnikatelskou a poté se stal inženýrem na Fakultě technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Pracuje jako technický náměstek ve firmě Obzor Zlín. Má dvě děti a mezi jeho koníčky patří judo, myslivost a potápění.

Centrální nákupy už ve Zlíně fungují a město tak ušetří miliony korun ročně. Máte příklad nějakého města v Česku, které takto uspoří desítky milionů?
U centrálního nákup je problém zejména v ochotě jej využívat, ale třeba Jihlava je na burze elektrické energie.

A kde berete jistotu, že se vám opravdu podaří získat tolik peněz navíc?
Je to v prvé řadě o tom chtít. Pokud se Zlín a Otrokovice opravdu domluví, tak to půjde. Když to šlo v jiných městech, může i tady.

Slibujete také zavedení bezplatné městské hromadné dopravy ve Zlíně pro žáky základních, středních či vysokých škol a obyvatele města nad 60 let. Nebo chcete jako kompenzaci za špatnou kvalitu životního prostředí vyplácet seniorům 3000 a školákům 1000 korun ročně. Jaký mají podobné jednorázové příspěvky význam?
Třeba u dopravy jde o to, že lidé musí dýchat špatný vzduch, protože městem projíždí hodně aut. Peníze, které obdrží, mohou použít například na nákup léků nebo pobytu v lázních. Město podobně kompenzuje i za bydlení v blízkosti skládky Suchý důl, obyvatelé na Zboženských rybnících proto neplatí za svoz popelnic. MHD zdarma zase mnohé lidi přiměje, aby jí víc jezdili.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

Rádi byste přidali na platech strážníkům či pracovníkům technických služeb či 5000 korun pro každé narozené dítě a 3000 korun pro prvňáčky. Neměly by ušetřené peníze jít spíše na investice města, než aby se jen vracely lidem?
Vnímám to jinak. Podívejte se například na městskou policii, kde už teď chybějí tři strážníci a podle mých informací do konce roku mohou skončit další. I jiná města takto doplácejí na mzdách, tyto peníze se z hlediska bezpečnosti města určitě vyplatí.

V programu máte rozšíření kapacity stávajících mateřských škol. Ale ta už je naplněná a všechny děti se ve Zlíně do školky dostanou.
Jde o to, že v populační křivce je sinusoida a teď jsou silné ročníky, ale pokud chcete dát menší dítě, musíte se hodně snažit. Pokud však dětí ubude, chceme vybudovat nové školky s multifunkčním využitím a ty pak případně převést na menší asistenční byty a pokoje pro seniory. Hlavně se nesmí nikomu prodávat tyto budovy, jak tomu bylo v minulosti.

Dotazník pro lídra

1. Co je hlavní problém Zlína?
Město málo spolupracuje s Otrokovicemi. Obě města jsou přitom velmi spjata již od dob Bati, mají například společný dopravní systém. Otrokovice jsou sice velikostně menší, ale ze spolupráce by měly prospěch obě radnice.

2. Jak se má proměnit náměstí Míru?
Modernizaci náměstí podporujeme, ale musí navazovat na prostor rekonstruovaného bývalého soudu a obou nádraží.

3. Co by mělo vzniknout na místě po torzu na Jižních Svazích?
Chceme tady vybudovat odpočinkovou zónu podobající se oblíbenému parku Komenského v centru města. V sousedství odpočinkové zóny pak postavíme víceúčelovou halu s využitím pro nejrůznější druhy sportů a volnočasových aktivit.

4. Mělo by město souhlasit s převzetím fotbalového a zimního stadionu a pustit se do jejich rekonstrukce?
Ano. Kandiduje za nás Jaroslav Kotala, ředitel SK Zlín, takže o situaci máme přehled. Město by mělo převzít oba stadiony a existují také evropské granty na rekonstrukci těchto míst. Hokejový stadion je jeden z nejstarších v republice, což je ostuda.

5. Jak dosáhnout toho, aby lidé ve městě platili méně za vodu?
Opět větší spoluprací s Otrokovicemi, které už podaly několik žalob a Veolia se s nimi chce dohodnout. Není nic jednoduššího, než aby se obě města domluvila. Chceme zlevnit cenu vody minimálně o 20 procent oproti letošku (min. o 16 korun za kubík vody). Pro čtyřčlennou rodinu by při průměrné spotřebě šlo o úsporu 4 100 korun ročně.

Autor:
  • Nejčtenější

Stokrát silnější než morfin, žena zemřela po užití náplasti s fentanylem

Po aplikaci náplasti s obsahem fentanylu zemřela šestatřicetiletá žena ze Zlínska. Tragický případ ukazuje na to, že...

Zlín - Plzeň 1:7, rychlý gól a červená karta odstartovaly debakl

Zlínští fotbalisté v úvodu neproměnili velkou šanci, vzápětí inkasovali gól od Chorého a po vyloučení Černína šli do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrbovo zoufalé období. Užírá se, dumá, co změnit. Jenže nezabírá nic

Když prohraje, často vypadá zdrceně. Jako by se mu zhroutil svět. Někdy z něj čiší jen zklamání a beznaděj, jindy kolem...

Ostrožská Lhota ze Zlínského kraje je vesnicí roku, porazila 174 konkurentů

Vesnicí roku 2023 České republiky se stala Ostrožská Lhota z Uherskohradišťska ve Zlínském kraji. Na druhém místě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stát nasype dvě miliardy do Baťova kanálu, chce nalákat dvojnásobek turistů

Ředitelství vodních cest chystá mohutné investice do Baťova kanálu. První z nich oficiálně odstartovala před měsícem,...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Zlín chce solární panely na desítkách budov, řadu střech však musí opravit

Město Zlín začíná umisťovat fotovoltaické elektrárny na střechy budov, které vlastní. Solární panely se objeví nejdříve...

Stokrát silnější než morfin, žena zemřela po užití náplasti s fentanylem

Po aplikaci náplasti s obsahem fentanylu zemřela šestatřicetiletá žena ze Zlínska. Tragický případ ukazuje na to, že...

Zlínská filharmonie láká na Villazóna, Margitu i 4 Tenory. Lístky mizí

Filharmonie Bohuslava Martinů (FBM) zahajuje novou sezonu koncertem, na němž vystoupí temperamentní španělská...

Kvůli klíštěti žena málem ochrnula. Před sebou má dlouhodobou léčbu

Začalo to jako běžná třídenní chřipka, která se ale po týdnu znovu zintenzivnila a během několika dnů vygradovala...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Herec Hugh Jackman se rozvádí. S manželkou byli spolu 27 let

Patřili k nejstabilnějším hollywoodským párům a na řeči o věkovém rozdílu nebrali ohled. Nyní ovšem Hugh Jackman (54) a...