ANO se ve Zlíně se Starosty domluvilo, ale může se bez nich i obejít

  9:52aktualizováno  9:52
Ve Zlíně se naplno rozjela povolební jednání, která pro vítězné hnutí ANO nebudou jednoduchá. Už teď se ale rýsují první možné koalice, jež by mohly radnici řídit. Krátce po volbách navíc nečekaně oznámil konec v politice dosavadní náměstek primátora Ondřej Běták, jedna z hlavních postav hnutí STAN.

Důležitým hráčem ve vyjednávání o nové koalici se stalo hnutí Zlín 21 Čestmíra Vančury. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Vítězné ANO si sice ještě před koncem sčítání hlasů pláclo se Starosty, avšak hnutí mají po devíti mandátech a k většině ve zlínském zastupitelstvu potřebují ještě alespoň tři.

ANO a STAN společně absolvovaly jednání s dalšími stranami a hnutími, partnera však ještě nenašly a jednání budou pokračovat v příštích dnech. Objevují se ale už obrysy možných koalic.

ANO + STAN + Zlín 21

Toto spojení je logické s ohledem na výsledky voleb, v nichž hnutí obsadila první tři místa. Dala by v zastupitelstvu dohromady většinu 25 mandátů. ANO se STAN navíc radnici řídily a vědí, co od sebe čekat. Do takové koalice ale příliš nechce nový subjekt – Zlín 21 Čestmíra Vančury.

Běták nečekaně skončil s politikou

Ondřej Běták překvapil své kolegy z hnutí STAN i své kritiky. Pár dní po volbách totiž náměstek primátora skončil s politikou. Politická dráha jednoho z nejvýraznějších členů hnutí tak skončila po osmi letech.

Důvod? Běták se podle svých slov chce více věnovat rodině a své malé dceři. „Bylo to impulzivní rozhodnutí. Došlo mi, že rodina je pro mě víc než další čtyři roky na radnici,“ vysvětlil Běták, který spolu s primátorem Miroslavem Adámkem vedl jednání o nové koalici. Na radnici měl na starost především sport a bezpečnost.

„Politika, byť na komunální úrovni, je časově velmi náročná a s rodinným životem dlouhodobě nejde skloubit,“ doplnil Běták. Odmítl, že by za jeho rozhodnutím stály jakékoliv důvody, které by souvisely s jeho působením na radnici.

„Rozešli jsme se v dobrém. Je to škoda, chápu to ale jako jeho čistě osobní rozhodnutí. O konci v politice uvažoval už před čtyřmi lety,“ reagoval Adámek. Tehdy Bětáka ještě přemluvil, teď už to podle jeho slov nešlo.

Primátor tak přijde o nejbližšího spolupracovníka a muže, který se nebál chodit s protivníky do konfliktů a říkat otevřeně, co si myslí. Otázkou je, proč Běták nerezignoval před volbami, v nichž kandidoval na čtvrtém místě a dostal se do zastupitelstva. „U každého někdy dojde k bodu zlomu, u mě přišel teď,“ prohlásil Běták, podle něhož nehrálo roli ani koaliční vyjednávání. Případně fakt, že by někomu v koalici vadil.

„Není obvyklé, aby politik skončil krátce po volbách, takové věci se dělají před volbami. Je to ale jeho rozhodnutí, do hlavy mu nevidím,“ reagoval lídr lidovců Aleš Dufek, který s Bětákem seděl v letech 2010–14 v městské radě. Přiznal, že ho takový krok překvapil.

Běták ani Adámek to však nepovažují za nefér vůči voličům.  „Vždycky jsem říkal, že považuju své působení v komunální politice za časově omezené, ten čas se teď naplnil,“ řekl Běták, který chce opět působit v soukromém sektoru. „Chápu to, dopředu jsem o tom nevěděl,“ uvedl Adámek.

Běták mandát složí do termínu ustavujícího zastupitelstva. Jeho pozici převezme první náhradník ze STAN, kterým je Roman Macek. Ten v zastupitelstvu města působil i v minulém volebním období.

„Ve volebním programu jsme měli výhrady k tomu, jak dosavadní koalice pracuje na budoucnosti Zlína. V tomto dvojbloku jako třetí, minoritní partner nevidíme svoje místo, radnice by měla projít většími změnami,“ nastínil v neděli odpoledne Vančura. Pondělní schůzku nechtěl komentovat s tím, že bude následovat další.

Pro ANO by to bylo nepříjemné překvapení, protože Vančura měl k hnutí Andreje Babiše blízko. V jedenáctičlenné městské radě by Zlínu 21 připadla tři křesla, ANO a STAN by měly po čtyřech.

„Rozdíl jednoho křesla se mi nezdá být tak velký,“ míní lídr ANO Roman Kaňovský. „My jsme mu (Vančurovi) nastínili, jak to může vypadat, nepadlo tam striktní ne, mám z jednání dobrý pocit. Představoval jsem si, že se Zlínem 21, který by do koalice přinesl nový prvek, dokážeme město posouvat víc,“ řekl po jednání Kaňovský.

„Vyříkali jsme si nové postoje a domluvili se na další schůzce. Koalice se Zlínem 21 je jedna z možností,“ podotkl po jednání dosavadní primátor a lídr STAN Miroslav Adámek. Vančurovi ale může vadit i to, že se Kaňovský a Adámek domluvili na spolupráci ještě v den voleb. A bez něho.

ANO + Zlín 21 + KDU-ČSL + ODS + Piráti

I když to tak po sečtení hlasů nevypadalo, je to možná nejpravděpodobnější složení koalice. Lidovci (pět mandátů), ODS a Piráti (po třech mandátech) totiž vytvořili společný blok.

„Vycházíme z naší programové shody v oblastech budoucího fungování a priorit města. Naším cílem je aktivně přispět k sestavení takového vedení města, které se stane nositelem změn, jež jsou nevyhnutelné pro naplnění potřeb občanů,“ píše se v prohlášení o spolupráci.

To v překladu znamená, že když si ANO a STAN budou chtít přizvat ke spolupráci jednu z těchto tří stran, aby dosáhly počtu 21 křesel, měly by narazit. Oslovit můžou leda všechny tři dohromady.

„Je to reakce na vytvoření arogantního dvojbloku ANO a STAN před koncem sčítání hlasů. Jde o blok na vyjednávání, ale je vysoce pravděpodobné, že spolu budeme pokračovat i nadále, v opozici či koalici. Solidarizujeme se Zlínem 21,“ shrnul lídr lidovců Aleš Dufek.

Vančura se také nechal slyšet, že preferuje spolupráci s KDU-ČSL, ODS a Piráty. Tento trojblok se Zlínem 21 a ANO by měl jasnou většinu v zastupitelstvu a STAN by skončil po osmi letech v opozici. Včera na jednání možnou koalici s ANO a STAN striktně neodmítl.

ANO + STAN + KDU-ČSL + ODS + Piráti

Možností, avšak spíše teoretickou, je také odstavení hnutí Zlín 21. Členové trojbloku požadují změny a na kritice z velké části postavili kampaň. Spoluprací s končící koalicí by toto vše popřeli.

„Pokud by budoucí uskupení bylo z 90 procent stejné, bylo by těžké zaručit změny,“ míní lídr ODS Miroslav Chalánek.

Přesné výsledky komunálních voleb ve Zlíně najdete zde

Kritici bývalému vedení v čele s Adámkem vyčítali, že město pouze udržovalo, ale dostatečně nerozvíjelo s pomocí zajímavých investic.

Nabízí se také varianta dvojbloku ANO a STAN se Soukromníky, Svobodnými a Nezávislými (tři mandáty) a SPD Tomia Okamury (dva mandáty). S prvními z nich se v pondělí vítězná hnutí také sešla a na schůzce byl i hazardní magnát Ivo Valenta, který byl zvolen za Soukromníky. S předsedou ANO Andrejem Babišem dlouhodobě válčí kvůli hazardu. „Pokud chcete něco konstruktivně dělat, tak vám někdy nezbývá jiná možnost,“ řekl Kaňovský k možné spolupráci s Valentou.

Autor:
  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Hokejový Zlín doma selhal, sparťané rozhodli už v první třetině

Zlínští hokejisté nezvládli domácí předehrávku 11. kola Tipsport extraligy. Spartě podlehli 1:6, když po první třetině...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Grygera po odchodu Csaplára: Vracíme se k modelu domácího trenéra

Přestože fotbalisté Zlína pod jeho taktovkou spadli až na předposlední místo nejvyšší soutěže, byl odhodlaný...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Ostravský správce skladů lihové mafie dostal 9 let, olomoucký trestu unikl

Olomoucký krajský soud rozhodl o obžalobě posledních dvou mužů z hlavní větve kauzy lihové mafie Radka Březiny. Ivana...

Sdílení lékařských dat funguje, ve Zlínském kraji je už 200 milionů snímků

Zlínský kraj byl prvním v Česku, který lékařům poskytl sdílené úložiště zdravotnických snímků. Letos systém...

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Premium

Školáci dostávají kapesné 250 korun, o finanční gramotnosti slyšel málokdo

Ačkoliv základní školy napříč republikou vyučují finanční gramotnost, jen nízké procento školáků uvádí, že se s ní...

Najdete na iDNES.cz