Těsně poražený STAN chce ve Zlíně udržet koalici s ANO, hledají třetího

  9:59aktualizováno  9:59
Hnutí ANO jako vítěz voleb sestavuje vládu ve Zlíně. Ve hře je pokračování spolupráce s dosud dominantním hnutím STAN, je ale potřeba ještě minimálně jedna strana. Možností je i stranu současného primátora Adámka zcela obejít.

Ještě nebyly sečteny všechny hlasy, když zlínský primátor Miroslav Adámek z hnutí Starostové a nezávislí (STAN) v sobotu večer přijel do volebního štábu hnutí ANO. Bylo zřejmé, že má velký zájem na udržení stávající koalice, která magistrát vedla poslední čtyři roky.

Jejich role se ale od soboty liší. ANO totiž STAN těsně porazilo. A Adámek si proto chtěl „podchytit“ koaličního partnera a udržet svoje hnutí na radnici.

„Domluvili jsme se, že půjdeme spolu. Některé věci už jsme dotáhli, jiné máme rozpracované. Chceme hledat třetího,“ uvedl Adámek, když si podal s lídrem ANO Romanem Kaňovským ruku.

Hnutí ANO a STAN získala po osmnácti procentech a devíti mandátech, k většině v zastupitelstvu ale potřebují minimálně 21 křesel.

Přesné výsledky komunálních voleb ve Zlíně najdete zde

Adámek sice ve Zlíně dostal nejvyšší počet preferenčních hlasů, jenže vítězem voleb je ANO, které proto sestavuje koalici. Kaňovský řekl, že STAN je nejbližší partner, ovšem spolupráce ještě stoprocentní není.

„Byla to první jednání, už bych to jako mírný závazek viděl. Pokud se dohodneme na třetím, případně čtvrtém koaličním partnerovi, jiná překážka by být neměla,“ přiblížil Kaňovský. „Máme na co navazovat, čtyři roky jsme spolu tvořili. Máme rozdělanou řadu projektů,“ doplnil.

Zlín 21 nechce být minoritním členem koalice

Ovšem právě v hledaní dalšího partnera může být problém.

Volby 2018 ve Zlínském kraji

Třetí skončilo hnutí Zlín 21 podnikatele Čestmíra Vančury se 7 mandáty. Jeho zástupci se v sobotu v noci setkali s vedením ANO, ale k navržené spolupráci měli výhrady. Preferují totiž koalici s ANO a lidovci, případně ještě s ODS či Piráty. „S mandátem, který máme, bychom si to uměli představit,“ řekl Vančura.

Se STAN Vančura nechce, protože by jeho hnutí bylo až třetí v řadě. „Jako minoritní součást koalice svoji roli nevidíme. Pokud budeme v koalici, potřebujeme mít kompetence k tomu, abychom byli schopni dělat věci, které chceme. Potenciál dohody s ANO a STAN proto vidíme velmi nízký,“ poznamenal Vančura, jenž už před volbami koalici kritizoval kvůli tomu, že město neposouvá vpřed.

Sám chtěl získat přes dvacet procent hlasů a stát se primátorem, aby mohl prosazovat změny. To ale po patnáctiprocentním zisku padlo.

„Nerozumím tomu,“ reagoval Adámek na přístup hnutí Zlín 21 s tím, že věří, že stále platí podaná ruka s Kaňovským.

Levice v zastupitelstvu končí

Poprvé od roku 1990 nezasednou ve zlínském zastupitelstvu zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté ztratili oproti minulým volbám šest mandátů, komunisté tři.

„Výsledek nás rozhodně netěší. Domnívali jsme se, že budeme nad pěti procenty, to by pro nás byl úspěch – a každé další procento nad tím ještě větší,“ reagoval lídr kandidátky sociální demokracie Michael Javora, který ji vedl jako nestraník.

Příčinu vidí hlavně v tom, že straně se v posledních letech nedaří ani na celostátní úrovni.

„Výsledky odrážejí národní politiku sociální demokracie v té fázi, jak se dneska nachází. Je to vidět i na výsledcích z ostatních krajských měst,“ domnívá se Javora.

Faktem je, že ani předvolební kampaň neměla ČSSD v krajském městě příliš viditelnou. „Je to věc ekonomická. Měli jsme skromný rozpočet, skromnější než jindy, v tomhle jsme nemohli konkurovat ostatním,“ uvedl lídr.

Přitom ČSSD byla stranou, která se na vedení magistrátu dlouhá léta podílela spolu s občanskými demokraty. Obě strany smetly komunální volby v roce 2010, jež vynesly do čela radnice současného primátora Miroslava Adámka. Od té doby byla ČSSD jen v opozici a ODS se před čtyřmi lety do zastupitelstva ani nedostala. Teď si role navzájem prohodily. „Kopírujeme cyklus ODS, která na tom byla před čtyřmi lety velmi podobně,“ souhlasí Javora.

Naopak komunisté se na vedení Zlína po roce 1989 nepodíleli. A volby ukázaly, že jejich podpora ve městě je nízká. „Je to pro nás velké zklamání. Udělali jsme, co jsme mohli. Investovali jsme i do kampaně, ale je pravda, že ne tolik jako ostatní. Do zastupitelstva ale budu dál chodit jako občan a sledovat, jak strany plní své sliby,“ uvedl lídr kandidátky KSČM Stanislav Remeš.

Obě strany teď čeká podrobnější analýza volebního neúspěchu. Zda se promítne i do personálních změn ve vedení místních buněk, zatím není jasné.

ANO se totiž nabízí i další možnost: vytvořit koalici s hnutím Zlín 21 a lidovci (ti mají 5 křesel). Pak případně ještě s ODS a Piráty (po 3 křeslech). Hnutí STAN by tak po osmi letech skončilo v opozici.

„Všechny možnosti jsou otevřené. Chceme postavit koalici se silným mandátem, aby mohla prosazovat věci, které chceme ve městě zlepšit,“ plánuje Kaňovský, jenž před volbami říkal, že tempo změn ve Zlíně by mohlo být rychlejší.

Vyjednávání nejspíš potrvá déle než před čtyřmi lety

Lídr lidovců Aleš Dufek už v sobotu večer navštívil štáb Zlín 21 a dal tím najevo, kdo je mu nejblíže. Právě Dufek byl navíc zakladatelem hnutí, které Vančura před volbami probudil k životu.

„Spolupráce s nimi by se mi líbila,“ neskrývá Dufek. „Zatím nás žádná ze dvou vítězných stran neoslovila, což vnímám jako zvláštní, ale respektuji to. Myslím si, že patříme do městské rady,“ doplnil.

Povolební vyjednávání budou složitější než před čtyřmi lety, když se STAN velmi rychle domluvili s ANO.

Jasno není ani o primátorovi. Měl by jím být Kaňovský, ovšem díky preferenčním hlasům ho přeskočila dvojka Jiří Korec, který dělal Adámkovi náměstka. A Kaňovský připustil, že by se v krajním případě mohlo ANO vzdát postu primátora v zájmu silné a stabilní koalice.

ANO se v pondělí bude chtít sejít na společném setkání s hnutími STAN a Zlín 21.

„Uvidíme, co si řekneme do očí, když budeme sedět spolu,“ nastínil Kaňovský. Až pak by přišli na řadu lidovci, ODS či Piráti.

  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Hokejový Zlín doma selhal, sparťané rozhodli už v první třetině

Zlínští hokejisté nezvládli domácí předehrávku 11. kola Tipsport extraligy. Spartě podlehli 1:6, když po první třetině...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Grygera po odchodu Csaplára: Vracíme se k modelu domácího trenéra

Přestože fotbalisté Zlína pod jeho taktovkou spadli až na předposlední místo nejvyšší soutěže, byl odhodlaný...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Cizinec slavil před návratem domů, dva krajané ho shodili z terasy

Rvačkou a zraněním skončil večírek na rozloučenou, který před návratem do vlasti pořádal cizinec z východní Evropy. Na...

Ostravský správce skladů lihové mafie dostal 9 let, olomoucký trestu unikl

Olomoucký krajský soud rozhodl o obžalobě posledních dvou mužů z hlavní větve kauzy lihové mafie Radka Březiny. Ivana...

S bojem proti kůrovci pomáhá i veřejnost, holá místa zaplní tisíce stromů

Dobrovolníci na spoustě míst v těchto dnech sází stromky na místech, která padla za oběť kůrovcové kalamitě. Nevysazují...

Při srážce dvou vozů na Zlínsku zemřela řidička

V pátek odpoledne zahynula u obce Brumov-Bylnice na Zlínsku pětasedmdesátiletá řidička. Její auto se srazilo s...

Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ VÝROBY - AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz