Zlín se nerozvíjí tak, jak by si krajské město zasloužilo, říká lídr ODS

  18:28aktualizováno  18:28
Před čtyřmi lety se ODS do zlínského zastupitelstva nedostala, skončila těsně pod pětiprocentní hranicí. Svůj úkol v letošních volbách tak vidí lídr kandidátky Miroslav Chalánek zcela jasně, chce stranu vrátit na radnici.

ODS ve Zlíně vede do voleb Miroslav Chalánek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Současná radnice udělala spoustu práce, nemíním nikoho dehonestovat. Problém je v tom, že objem peněz měla podle nás investovat do úplně jiných věcí,“ je přesvědčený Chalánek.

Do kampaně jste vstoupili s heslem „Poctivá práce, rozumná řešení“. Proč jste zvolili tak obecný slogan?
Tento slogan přesně vystihuje podstatu. Věci se musejí dělat poctivě, což znamená, že k nim přistupuji zodpovědně, že je chci udělat a dotáhnout do konce. Což vyžaduje houževnatost, trpělivost, schopnost překonávat překážky. K tomu musejí sloužit rozumná řešení, tedy realizovat věci tak, aby něco přinesly. 

V posledních dvou komunálních volbách byli někteří členové ODS terčem silné kritiky kvůli majetkovým záležitostem. Není tedy slovo „poctivost“ v souvislosti s ODS příliš odvážné?
Každá doba si s sebou něco nese, doba 90. let v sobě nesla přesuny majetku, malou i velkou privatizaci. Byly pak situace, kdy mohly vzniknout pochybnosti. Důležité je, že z hlediska trestněprávního nebyly za hranou zákona. Druhá věc je rovina etiky, že si třeba někdo myslí, že se něco stát nemělo.

Miroslav Chalánek

Narodil se v roce 1963 v Olomouci. Ve Zlíně žije od roku 1982. Vystudoval strojní průmyslovou školu. Od roku 1996 byl profesionálním hráčem ledního hokeje, od roku 1999 sportovním manažerem hokejového klubu. Nyní pracuje jako regionální ředitel v soukromé firmě. Je ženatý, má dospělou dceru. Do ODS vstoupil v roce 2001, předsedou zlínské buňky je od roku 2011.

Volby před osmi lety, po nichž jste na čtyři roky šli do opozice, vám prohrála stavba Kongresového centra. Myslíte si, že dnes už emoce kolem něj opadly?
Pamatuju si, že padaly výroky typu: „Je to mercedes, který Zlín nezaplatí.“ Čas ukázal, že to byla dobrá investice. Za vše hovoří počet akcí a návštěvníků. Reprezentativní budova, která získala řadu ocenění v oblasti architektury, přilákala mnoho umělců a významných osobností, kteří by jinak do Zlína nezavítali. Zlínská filharmonie získala důstojné zázemí. Díky této stavbě se také odblokoval Dům umění, který tak mohl být zrekonstruován na Památník Tomáše Bati. Po dokončení rekonstrukce budovy Prioru a náměstí Práce vznikne krásný veřejný prostor hodný krajského města.

Zůstal ale problém s restaurací v Kongresovém centru, do níž se už několik let nedaří sehnat nájemce. V čem je problém a jaké je řešení?
Většina lidí se domnívá, že důvodem jsou extrémně vysoké náklady na provoz. Celý problém však spočívá v současném způsobu účtování energií. Východiskem by bylo najít spravedlivé řešení směrem k nájemci. Je s podivem, že za dobu čtyř let se žádné takové nenašlo.

Ptám se proto, že na vaší kandidátce je i bývalá primátorka Irena Ondrová, která stavbu Kongresového centra prosadila.
Irena Ondrová k ODS patřila a patří. Na naší kandidátce je na devatenáctém místě, které si sama vybrala. V roce 2010 se veškerá averze vůči ODS koncentrovala do její osoby i právě kvůli stavbě Kongresového centra. Dnes ale můžeme říct, že je to nejzdařilejší stavba za posledních osm let.

Předvolební rozhovory

MF DNES a iDNES přináší před komunálními volbami, které se konají 5. a 6. října, sérii rozhovorů se zlínskými lídry.

Jan Hrbáček (Nový Impuls pro Zlín): „Zlín má mít blíž k Otrokovicím“

Tomáš Pasterný (Nezávislí a Zelení pro Zlín): „Trápí mě, že se lidé nezajímají o věci veřejné“

Čestmír Vančura (Zlín 21) :„Město má velký potenciál, který ale zůstává nevyužitý“

Ivo Mitáček (Soukromníci Svobodní Nezávislí – Rozhýbejme Zlín): „Nelíbí se mi, že Zlín řeší pouze dílčí problémy“

Miroslav Adámek (STAN): „Jsem terčem různých útoků, třeba kvůli vodě“

Aleš Dufek (KDU-ČSL): „Ve Zlíně se za poslední roky neudělalo téměř nic“

Michael Javora (ČSSD s podporou SPOZ a nezávislých):  „Hned po volbách by se měla řešit situace s vodou“

Stanislav Remeš (KSČM): „Ve Zlíně by mohl být akvapark, není se kde bavit“

Stanislav Skála (SPD): „Před uprchlíky ve Zlíně dopředu varujeme“

Jiří Jaroš (Česká pirátská strana): „Lidé by měli vědět, kolik politik bere a co udělal“

Připravujeme:
Miroslav Chalánek (ODS)
Roman Kaňovský (ANO)

Pozn. Rozhovory začínají neparlamentními stranami, následují strany podle výsledků posledních voleb do Sněmovny ve vzestupném pořadí.

Ve svém volebním programu věnujete velkou pozornost dopravě. Je to podle vás hlavní problém Zlína?
Ano. Počítáme s tím, že se bude pokračovat v dálniční výstavbě. Pro D49 musíme mít připraveny dvě základní komunikace, a to obchvat Zálešné a Prštenskou příčku. Je nutné si uvědomit, že bez obchvatu Zálešné všechna auta přijedou do centra města, což si vůbec neumím představit. A to je právě ukázka toho, v čem se liší naše vidění problémů oproti současnému vedení radnice. Pro nás je priorita stavba obchvatu, pro ně stavba cyklostezek. Tím nechci v žádném případě říci, že cyklostezky nejsou potřeba. Když vidím třeba novou cyklostezku po třídě T. Bati, je bezvadná, krásně osvětlená, ale pro mě jsou priority jinde.

Vybízíte také ke stavbě parkovacích domů a městských bytů. Na ně ale chybí pozemky. Kde byste je postavili?
Obrovský pozemek je po torzu na Jižních Svazích. Tam by mohl vyrůst parkovací dům, městské byty a ještě by zůstalo místo i na relaxační zónu. Byty by se daly postavit ve spolupráci se soukromým developerem, který by byl vázán tím, že to musejí být nájemní byty. Dali bychom tak mladým lidem možnost, jak zůstat ve Zlíně, a založit rodinu. Tím by se i tlačilo na nižší ceny bytů. Parkování by se dalo zlepšit také v centru, třeba v rámci proměny náměstí Míru a přilehlého parkoviště u kostela.

Jak jste spokojený s celkovým rozvojem Zlína?
Nechci nikoho pouze kritizovat. Současná radnice udělala spoustu práce. Opravovaly se chodníky, zrekonstruovala se Mostní ulice. Ale žádný rozvoj hodný krajského města to není. Zlín je krajským městem více jen podle územního členění než podle skutečnosti. Je potřeba se zaměřit na obnovu veřejných prostor a budov v centru města – náměstí Míru, budova soudu, zámek. Neopomenu zmínit také tržiště Pod Kaštany, kterým prochází snad každý Zlíňák a jehož stav je více než neutěšený.

Radnice tvrdí, že jeho rekonstrukci brání tamní složité majetkové poměry.
Vždycky, když tohle čtu, musím se pousmát. My jsme odblokování areálu Svitu řešili pět let. Bylo tam asi třicet subjektů, které toho byly účastny, včetně konkurzního správce. Na tržišti je problém se dvěma boudami, který za osm let není nikdo schopen vyřešit.

Dotazník pro lídra

1. Co je podle vás hlavní problém Zlína?
Hlavní problém vidíme v realizaci, respektive nerealizaci zásadních investic, které určují charakter města. Jedná se zejména o řešení klíčových prostor města – náměstí, tržiště, zámek, okresní soud, prostor po torzu na Jižních Svazích. Další ze zásadních problémů je řešení dopravní prostupnosti města a realizace dopravního terminálu Zlín střed.

2. Jak se má proměnit náměstí Míru?
Podoba a funkčnost náměstí by se měly řešit v návaznosti na sousedící prostory, což jsou tržiště, zámek a sad Svobody.

3. Co by mělo vzniknout na místě, které se uvolnilo po torzu na Jižních Svazích?
Jedná se o unikátní rozsáhlý prostor, vhodný pro vybudování místa pro volnočasové aktivity obyvatel Jižních Svahů (sport, kultura, relaxace). Zároveň se nabízí současně využít tento prostor pro nájemní bytovou výstavbu pro mladé lidi a seniory včetně potřebného zázemí.

4. Mělo by město souhlasit s převzetím fotbalového a zimního stadionu a pustit se do jejich modernizace?
Je přirozené, aby město vlastnilo a modernizovalo sportoviště. Pro realizaci těchto investic má možnost dosáhnout na různé dotace a podpory k modernizaci těchto zařízení a je potřeba je využít.

5. Jak dosáhnout toho, aby lidé ve městě platili méně za vodu?
Situace ve vodárenství je složitá vzhledem k probíhajícím soudním sporům. Nově zvolené vedení města by mělo rozhodnout o cíli, kterého chce v rámci vodárenské struktury dosáhnout a jak a kdy k němu dojít.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Z nákladního auta na D1 vytekla kyselina sírová, řidič zřejmě zaspal

Jiří Vaculík (vlevo) a Petr Chmela začínali coby spoluhráči v kapele Symfonik...

Mikrospánek mladého řidiče zřejmě stál za nehodou nákladního auta, které převáželo barely s vysoce koncentrovanou...

Podlesníky, pivovarský guláš a jelení steak. Ochutnejte krajové speciality

Pivovarský guláš se dříve připravoval z koňského masa, dnes vítězí hovězí.

Chcete-li hodovat jako kdysi šlechta, dejte si kvalitní kus jeleního masa. Vyrazit pro něj můžete i ke středočeským...

Další z rubriky

Modernizaci trati ve Zlíně brzdí spor o přejezd, bude se i vyvlastňovat

Přejezd v Přílukách vede z hlavní cesty od Vizovic přes koleje do průmyslového...

V přípravě elektrifikace železniční trati z Otrokovic do Zlína a Vizovic se stát zasekl na přejezdu ve zlínské části...

Řidič neohlásil, že srazil cyklistu, pak měl pozitivní test na drogy

Ilustrační snímek

Těžké zranění utrpěl cyklista, kterého na Zlínsku srazilo nákladní auto. Jeho řidič mu sice poskytl první pomoc, nehodu...

Otrokovice zakázaly žebrání vyhláškou, vykázat bezdomovce ale nedokážou

Ilustrační snímek

Radnice Otrokovic na Zlínsku se dlouhodobě snaží vyřešit problémy s bezdomovci, kteří mnohdy obtěžují občany. Pomoci má...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz