Zlín se nerozvíjí tak, jak by si krajské město zasloužilo, říká lídr ODS

  18:28aktualizováno  18:28
Před čtyřmi lety se ODS do zlínského zastupitelstva nedostala, skončila těsně pod pětiprocentní hranicí. Svůj úkol v letošních volbách tak vidí lídr kandidátky Miroslav Chalánek zcela jasně, chce stranu vrátit na radnici.

ODS ve Zlíně vede do voleb Miroslav Chalánek | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

„Současná radnice udělala spoustu práce, nemíním nikoho dehonestovat. Problém je v tom, že objem peněz měla podle nás investovat do úplně jiných věcí,“ je přesvědčený Chalánek.

Do kampaně jste vstoupili s heslem „Poctivá práce, rozumná řešení“. Proč jste zvolili tak obecný slogan?
Tento slogan přesně vystihuje podstatu. Věci se musejí dělat poctivě, což znamená, že k nim přistupuji zodpovědně, že je chci udělat a dotáhnout do konce. Což vyžaduje houževnatost, trpělivost, schopnost překonávat překážky. K tomu musejí sloužit rozumná řešení, tedy realizovat věci tak, aby něco přinesly. 

V posledních dvou komunálních volbách byli někteří členové ODS terčem silné kritiky kvůli majetkovým záležitostem. Není tedy slovo „poctivost“ v souvislosti s ODS příliš odvážné?
Každá doba si s sebou něco nese, doba 90. let v sobě nesla přesuny majetku, malou i velkou privatizaci. Byly pak situace, kdy mohly vzniknout pochybnosti. Důležité je, že z hlediska trestněprávního nebyly za hranou zákona. Druhá věc je rovina etiky, že si třeba někdo myslí, že se něco stát nemělo.

Miroslav Chalánek

Narodil se v roce 1963 v Olomouci. Ve Zlíně žije od roku 1982. Vystudoval strojní průmyslovou školu. Od roku 1996 byl profesionálním hráčem ledního hokeje, od roku 1999 sportovním manažerem hokejového klubu. Nyní pracuje jako regionální ředitel v soukromé firmě. Je ženatý, má dospělou dceru. Do ODS vstoupil v roce 2001, předsedou zlínské buňky je od roku 2011.

Volby před osmi lety, po nichž jste na čtyři roky šli do opozice, vám prohrála stavba Kongresového centra. Myslíte si, že dnes už emoce kolem něj opadly?
Pamatuju si, že padaly výroky typu: „Je to mercedes, který Zlín nezaplatí.“ Čas ukázal, že to byla dobrá investice. Za vše hovoří počet akcí a návštěvníků. Reprezentativní budova, která získala řadu ocenění v oblasti architektury, přilákala mnoho umělců a významných osobností, kteří by jinak do Zlína nezavítali. Zlínská filharmonie získala důstojné zázemí. Díky této stavbě se také odblokoval Dům umění, který tak mohl být zrekonstruován na Památník Tomáše Bati. Po dokončení rekonstrukce budovy Prioru a náměstí Práce vznikne krásný veřejný prostor hodný krajského města.

Zůstal ale problém s restaurací v Kongresovém centru, do níž se už několik let nedaří sehnat nájemce. V čem je problém a jaké je řešení?
Většina lidí se domnívá, že důvodem jsou extrémně vysoké náklady na provoz. Celý problém však spočívá v současném způsobu účtování energií. Východiskem by bylo najít spravedlivé řešení směrem k nájemci. Je s podivem, že za dobu čtyř let se žádné takové nenašlo.

Ptám se proto, že na vaší kandidátce je i bývalá primátorka Irena Ondrová, která stavbu Kongresového centra prosadila.
Irena Ondrová k ODS patřila a patří. Na naší kandidátce je na devatenáctém místě, které si sama vybrala. V roce 2010 se veškerá averze vůči ODS koncentrovala do její osoby i právě kvůli stavbě Kongresového centra. Dnes ale můžeme říct, že je to nejzdařilejší stavba za posledních osm let.

Předvolební rozhovory

MF DNES a iDNES přináší před komunálními volbami, které se konají 5. a 6. října, sérii rozhovorů se zlínskými lídry.

Jan Hrbáček (Nový Impuls pro Zlín): „Zlín má mít blíž k Otrokovicím“

Tomáš Pasterný (Nezávislí a Zelení pro Zlín): „Trápí mě, že se lidé nezajímají o věci veřejné“

Čestmír Vančura (Zlín 21) :„Město má velký potenciál, který ale zůstává nevyužitý“

Ivo Mitáček (Soukromníci Svobodní Nezávislí – Rozhýbejme Zlín): „Nelíbí se mi, že Zlín řeší pouze dílčí problémy“

Miroslav Adámek (STAN): „Jsem terčem různých útoků, třeba kvůli vodě“

Aleš Dufek (KDU-ČSL): „Ve Zlíně se za poslední roky neudělalo téměř nic“

Michael Javora (ČSSD s podporou SPOZ a nezávislých):  „Hned po volbách by se měla řešit situace s vodou“

Stanislav Remeš (KSČM): „Ve Zlíně by mohl být akvapark, není se kde bavit“

Stanislav Skála (SPD): „Před uprchlíky ve Zlíně dopředu varujeme“

Jiří Jaroš (Česká pirátská strana): „Lidé by měli vědět, kolik politik bere a co udělal“

Připravujeme:
Miroslav Chalánek (ODS)
Roman Kaňovský (ANO)

Pozn. Rozhovory začínají neparlamentními stranami, následují strany podle výsledků posledních voleb do Sněmovny ve vzestupném pořadí.

Ve svém volebním programu věnujete velkou pozornost dopravě. Je to podle vás hlavní problém Zlína?
Ano. Počítáme s tím, že se bude pokračovat v dálniční výstavbě. Pro D49 musíme mít připraveny dvě základní komunikace, a to obchvat Zálešné a Prštenskou příčku. Je nutné si uvědomit, že bez obchvatu Zálešné všechna auta přijedou do centra města, což si vůbec neumím představit. A to je právě ukázka toho, v čem se liší naše vidění problémů oproti současnému vedení radnice. Pro nás je priorita stavba obchvatu, pro ně stavba cyklostezek. Tím nechci v žádném případě říci, že cyklostezky nejsou potřeba. Když vidím třeba novou cyklostezku po třídě T. Bati, je bezvadná, krásně osvětlená, ale pro mě jsou priority jinde.

Vybízíte také ke stavbě parkovacích domů a městských bytů. Na ně ale chybí pozemky. Kde byste je postavili?
Obrovský pozemek je po torzu na Jižních Svazích. Tam by mohl vyrůst parkovací dům, městské byty a ještě by zůstalo místo i na relaxační zónu. Byty by se daly postavit ve spolupráci se soukromým developerem, který by byl vázán tím, že to musejí být nájemní byty. Dali bychom tak mladým lidem možnost, jak zůstat ve Zlíně, a založit rodinu. Tím by se i tlačilo na nižší ceny bytů. Parkování by se dalo zlepšit také v centru, třeba v rámci proměny náměstí Míru a přilehlého parkoviště u kostela.

Jak jste spokojený s celkovým rozvojem Zlína?
Nechci nikoho pouze kritizovat. Současná radnice udělala spoustu práce. Opravovaly se chodníky, zrekonstruovala se Mostní ulice. Ale žádný rozvoj hodný krajského města to není. Zlín je krajským městem více jen podle územního členění než podle skutečnosti. Je potřeba se zaměřit na obnovu veřejných prostor a budov v centru města – náměstí Míru, budova soudu, zámek. Neopomenu zmínit také tržiště Pod Kaštany, kterým prochází snad každý Zlíňák a jehož stav je více než neutěšený.

Radnice tvrdí, že jeho rekonstrukci brání tamní složité majetkové poměry.
Vždycky, když tohle čtu, musím se pousmát. My jsme odblokování areálu Svitu řešili pět let. Bylo tam asi třicet subjektů, které toho byly účastny, včetně konkurzního správce. Na tržišti je problém se dvěma boudami, který za osm let není nikdo schopen vyřešit.

Dotazník pro lídra

1. Co je podle vás hlavní problém Zlína?
Hlavní problém vidíme v realizaci, respektive nerealizaci zásadních investic, které určují charakter města. Jedná se zejména o řešení klíčových prostor města – náměstí, tržiště, zámek, okresní soud, prostor po torzu na Jižních Svazích. Další ze zásadních problémů je řešení dopravní prostupnosti města a realizace dopravního terminálu Zlín střed.

2. Jak se má proměnit náměstí Míru?
Podoba a funkčnost náměstí by se měly řešit v návaznosti na sousedící prostory, což jsou tržiště, zámek a sad Svobody.

3. Co by mělo vzniknout na místě, které se uvolnilo po torzu na Jižních Svazích?
Jedná se o unikátní rozsáhlý prostor, vhodný pro vybudování místa pro volnočasové aktivity obyvatel Jižních Svahů (sport, kultura, relaxace). Zároveň se nabízí současně využít tento prostor pro nájemní bytovou výstavbu pro mladé lidi a seniory včetně potřebného zázemí.

4. Mělo by město souhlasit s převzetím fotbalového a zimního stadionu a pustit se do jejich modernizace?
Je přirozené, aby město vlastnilo a modernizovalo sportoviště. Pro realizaci těchto investic má možnost dosáhnout na různé dotace a podpory k modernizaci těchto zařízení a je potřeba je využít.

5. Jak dosáhnout toho, aby lidé ve městě platili méně za vodu?
Situace ve vodárenství je složitá vzhledem k probíhajícím soudním sporům. Nově zvolené vedení města by mělo rozhodnout o cíli, kterého chce v rámci vodárenské struktury dosáhnout a jak a kdy k němu dojít.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Boleslav - Zlín 3:0, dva góly v závěru, vítězové si zahrají o Evropu

Zlínský brankář Matej Rakovan chytá míč před boleslavskými útočníky Murisem...

O druhé předkolo Evropské ligy si zahrají mladoboleslavští fotbalisté. Ve finálové odvetě prostřední skupiny Fortuna...

Další z rubriky

V Rožnově museli zavřít školu, teď už velká voda na Valašsku opadá

Odstraňování škod po velké vodě v obci Ústí na Vsetínsku.

Řada míst na Valašsku se vzpamatovává ze středečních přívalů vody. V Rožnově pod Radhoštěm dokonce museli na den...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

Pomáhal zakrýt miliardové podvody, teď Březinův komplic dostal devět let

Petr Němeček podle obžaloby stát na daních připravil o 248 milionů korun.

Za pomoc se zakrytím nelegálních obchodů s lihem organizovaných Radkem Březinou uložil zlínský soud Petru Němečkovi...

Najdete na iDNES.cz