Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Zlínská koalice má poslední rok vládnutí, část slibů zůstala na papíře

  8:39
Zlínská radniční koalice ANO, STAN, ODS a Piráti zahajuje poslední rok své vlády ve Zlíně. Na počátku svého vládnutí slibovala zásadní investice v krajském městě, zatím však došlo jen na některé. Podle primátora udělala koalice vzhledem ke covidu a finanční situaci města maximum.
Náměstí Míru ve Zlíně

Náměstí Míru ve Zlíně | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Když v roce 2018 nová zlínská koalice ANO, STAN, KDU-ČSL, ODS a Pirátů zveřejnila programové prohlášení, vyslechla si kritiku, že je příliš obecné. I tak v něm nechyběly některé konkrétní body ohledně plánovaných investic. Šlo o rekonstrukci tržiště, parku za divadlem, Velkého kina či zimního i fotbalového stadionu.

Koalice slibovala, že akce zahájí ve stávajícím volebním období. Rozjela ovšem pouze přestavbu tržiště Pod kaštany, které má být do říjnových voleb hotové. Další investice jsou ve stadiu příprav a je otázkou, které z nich se podaří zahájit.

K proměně zimního stadionu v moderní víceúčelovou halu si město nejdřív nechalo zpracovat studii, podle níž by práce stály skoro miliardu korun. Teď hledá levnější variantu, protože nedostane dotaci 300 milionů od státu.

„Práce na zimním stadionu by měly začít ještě v tomto volebním období, mělo by jít o variantu přestavby za 250 milionů korun,“ naznačil primátor Jiří Korec (ANO).

Jde o první etapu levnější verze proměny stadionu, druhá má následovat později. V lednu o tom bude rozhodovat rada, v únoru zastupitelé.

„Jsem optimista. Něco se na zimním stadionu změnit musí,“ konstatoval náměstek primátora Bedřich Landsfeld (STAN).

Naopak fotbalový stadion se zatím dočkal jen drobnějších investic do zázemí a na výraznější stavební zásah si musí počkat. Není ani jasné, jestli ho město opraví, nebo nebude chtít stavět nový na jiném místě.

Velké kino čeká šestým rokem na rekonstrukci

„Stále jsme ve stadiu příprav,“ sdělil Korec. „Už na začátku volebního období jsme věděli, že fotbalový stadion nestihneme zahájit. Mohlo jít o špatnou formulaci v programovém prohlášení,“ doplnil.

„Slíbili jsme udělat dílčí úpravy,“ tvrdí Landsfeld.

Na Velké kino, jež je už šestým rokem zavřené, se zpracovává projekt. Město před časem vybralo ze soutěže návrh na přestavbu za zhruba 250 milionů korun.

„Ve druhé polovině roku 2023 by mělo být vydáno stavební povolení. Pak se bude muset vedení města rozhodnout, jestli na to má peníze a začne stavět,“ uvedl Korec.

Podle něho covid prodloužil architektonickou soutěž a způsobil i nedostatek projektantů ve firmách, což se dotklo přípravy oprav Velkého kina.

V parku za divadlem chtěl původně stavět podnikatel Stanislav Matoušek. Vedení radnice mu v tom zabránilo, protože má s úpravou prostoru vlastní plány. K tomu potřebuje od Matouška získat stavební povolení, na čemž už se dohodli.

„Práce by se mohly zahájit v příštím volebním období. Uvidíme, jak se k tomu postaví nová koalice,“ zmínil Korec. „Příprava se protahovala, protože se řešil právní problém,“ zdůraznil Landsfeld.

Náměstí míru přijde na řadu až po volbách

Další zásadní investicí je přestavba náměstí Míru za 300 milionů korun. Koalice vybrala vítězný návrh a objednala projekt. Podle primátora Korce by se také náměstí mohlo začít měnit v příštím volebním období, ačkoliv se původně uvažovalo o tom, že slavnostní zahájení by bylo letos, kdy Zlín slaví výročí 700 let od první zmínky. V programovém prohlášení je uvedeno, že město rekonstrukci náměstí Míru připraví.

V oblasti dopravy, která je v programovém prohlášení označená za prioritní, koalice slibovala pokračování příprav Prštenské příčky nebo obchvatu Zálešné. Zavázala se, že upraví parkování tak, aby lidé více užívali MHD či jízdní kola, a najde plochy pro záchytná parkoviště.

První bod vyřešila tím, že finančně znevýhodňuje dlouhodobé a zvýhodňuje krátkodobé stání. Velká parkoviště chce postavit v Malenovicích, Prštném, Přílukách, Kostelci či pod sportovní halou.

„Snažili jsme se, co to šlo, udělali jsme i jiné stavby,“ řekl radní pro dopravu Michal Čížek (ANO). Zmínil úpravy ulice 2. května nebo vybudování kruhové křižovatky ve Vodní ulici. Koalice v roce 2018 také slíbila, že se začne stavět dopravní terminál, což se do podzimu nestihne. V tomto případě ale může dění ovlivnit jen částečně, neboť není investorem.

Nikdy nesplníte sto procent, říká náměstek

Vedení města také chtělo zadat architektonicko-urbanistické studie na plochu pod sportovní halou a po betonovém torzu na Jižních Svazích. V prvním případě je známý vítězný návrh, ve druhém se bude soutěž teprve vypisovat.

Schválená není ani koncepce bydlení, je však možné, že k tomu dojde do podzimu. Kvůli byrokracii a finanční zátěži nevznikne ani komise pro centrální Zlín, jaké jsou v jeho okrajových částech. Naopak nový městský web bude fungovat v nejbližších měsících.

„Když vezmeme finanční možnosti města, dobu covidu, s nímž nikdo nepočítal, či zátěž projektantů a dalších profesí, tak si myslím, že se toho udělalo tolik, kolik bylo možné,“ shrnul Korec.

„Ještě máme nějaký čas, ale nikdy nesplníte na sto procent to, co si naplánujete,“ dodal Landsfeld.

Snaha je, ale výsledky chybí, říká opozice

Podle opozičního hnutí Zlín 21 je současné vedení krajského města vlastně jen pokračováním předcházející koalice STAN a ANO, jež město řídila v letech 2014–18.

„Neupíráme jí větší snahu, jen výsledek se zatím moc nedostavil,“ uvedl zastupitel Čestmír Vančura (Zlín 21). Upozornil, že městu chybí komplexní plán rozvoje a vázne příprava větších akcí.

„Investice hrne před sebou už několik volebních cyklů a mezitím se utrácí za další nové projekty: náměstí Míru, Zoo, kino Malenovice a další. Uvedený seznam navíc není úplný,“ vyjmenoval Vančura.

Mrzí ho, že stále není opravená budova číslo 10 na náměstí Míru či zámek i s parkem. „Čekají nás opravy infrastruktury nejstarších čtvrtí a stárnou i jiné části města. Navršilo se toho hodně, všechno to nezvládneme ani za deset let,“ obává se Vančura. Naopak chválí, že se koalice začala zabývat seznamem střednědobých investic a funguje Kancelář architekta města Zlína.

Opoziční zastupitel Pavel Sekula (SPD) oceňuje kultivovanost projevu a snahu reagovat na připomínky občanů. Koalici nechce kritizovat v souvislosti s jejím programovým prohlášením, ale kvůli údajnému porušování demokratických principů. Vadí mu, že zastupitelé za SPD neměli po volbách v roce 2018 možnost usednout v kontrolních komisích a dalších orgánech města i městských společnostech.

„Zcela to odporuje základním demokratickým principům a zvyklostem. V minulosti byly tyto orgány přístupny celé opozici, včetně zástupců KSČM,“ řekl Sekula.

Podle primátora Jiřího Korce (ANO) se vůči SPD v rámci koalice vymezil STAN a ODS.

Autor:
  • Nejčtenější

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Lodi na Kudlovské přehradě odzvonilo. Nemůže odplout, musí ji rozřezat

Zlínská radnice koupí za dva a půl milionu korun loď, která kotví na Kudlovské přehradě v centru města a slouží jako...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rekordní selanka, bavily se obě Slavie. Dýmovnice byly přepálené klobásy

Můžou být spokojeni vítězové i poražení? Středeční pohárový zápas dvou Slavií ukázal, že ano. Pražská si po nechutném...

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nápad ministra školství odmítají starostové i hejtman, vyšel by je draho

Kraj, města a obce mají společný problém. Vytvořilo jim ho ministerstvo školství. Ve snaze najít úspory vyslalo do...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Kamion se sutí se u Zlína střetl s osobním autem, jeho řidič havárii nepřežil

Tragické následky měla ranní dopravní nehoda, která se stala ve Zlíně-Malenovicích. Starší řidič osobního vozu zřejmě...

Vzácný orel stepní zamířil na Kroměřížsko, lákali ho hraboši na polích

Pro odborníky byl nejdřív hádankou. Zvláštního ptáka, který lovil na přelomu srpna a září v polích mezi Skašticemi a...

Vzácné textilní tapety na zámku v zoo Lešná chrání speciální tkanina

Zlínská zoologická zahrada v Lešné pokračuje v záchraně vzácných textilních tapet z konce 19. století. Zdobí sedm...

Dopravní peklo skončilo, stavbaři opravili příjezdovou cestu do Zlína

Dobrá zpráva pro řidiče mířící do krajského města. Po pěti týdnech je hotová oprava silnice ve Zlíně-Malenovicích,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...