Mezi nejhlasitější kritiky vedení zlínské radnice patří opoziční městský zastupitel Aleš Dufek, který byl v komunálních volbách na kandidátce lidovců. Vládnoucím hnutím STAN a ANO vyčítá nedostatek zásadních investic i slabou dynamiku.
Ještě se svým kolegou, lidoveckým zastupitelem Miroslavem Kašným, se teď ale dostal do nezvyklé situace. Oba byli zvoleni na kraj za KDU-ČSL, která vytvořila koalici právě s ANO a STAN (a ještě s ODS). Navíc usednou do koaličních lavic se zlínským primátorem za STAN Miroslavem Adámkem, k jehož práci mají také výhrady.
„Můj postoj k radnici ve Zlíně se nemění. Pořád budu tvrdit, že tato koalice Zlínu nevládne dobře,“ nastínil Dufek.
„Moje situace tak vypadá schizofrenně. Ale jediný představitel současné zlínské koalice, který se stal krajským zastupitelem, je primátor Adámek,“ doplnil Dufek.
Emoce jdou stranou, ujišťují Dufek i Adámek
Oba přitom měli na radnici spory, když Dufek v minulém volebním období odešel od STAN a založil vlastní hnutí Zlín 21, jež se spojilo s lidovci. Ti pak i kvůli tomu při sestavování koalice chyběli a zůstalo jim místo v opozici.
„Emoce by však roli hrát neměly. Osobní vztahy tady nemají co dělat,“ tvrdí přesto Dufek.
„Přemýšlel jsem o tom a myslím si, že krajská koalice bude fungovat normálně. I nadále přitom zůstanu opozičním zastupitelem na radnici a budu se dál hlasitě ptát,“ podotkl Kašný.
Primátor Adámek jako lídr krajské kandidátky STAN získal ve volbách druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů. Přesto v radě nebude a stane se jen zastupitelem, aby nekumuloval funkce (více zde). I tak bude muset najít shodu se svými kritiky Dufkem a Kašným.
„Opozice na radnici je věcná. Politiku neberu emocionálně, z mojí strany problém s komunikací v krajském zastupitelstvu nebude,“ ujistil Adámek, jenž si stále hájí vznik dvojkoalice na městě bez zástupců KDU-ČSL.
Kritika „odstínového“ trička i spolupráce s Číňany
Dufek přitom nešetří výhradami vůči radnici. V poslední době mu například vadilo, že si nechala vyrobit trička s potiskem ve formě padesáti malých cihel různých odstínů červené. Pod nimi byl nápis 50 Shades of Zlin, což znamená 50 odstínů Zlína. Jde o parafrázi názvu známého erotického bestselleru Padesát odstínů šedi (více zde).
Kritizoval také podepsání memoranda o spolupráci se zástupci čínského města Cchang-čou, když zdůrazňoval totalitní praktiky asijské velmoci (více zde).
„Měl bych být ještě tvrdší,“ říká odhodlaně Dufek.
Krajského lídra lidovců Jiřího Čunka, který se stane novým zlínským hejtmanem, však nechávají spory na zlínské radnici klidným. Věří, že se na kraj nepřenesou a k osobním třenicím tam nedojde.
„Kvalita politika se pozná podle toho, že umí oddělovat osobní věci od politických. Navíc by měl dokázat rozlišovat úrovně – kraj řeší jiné problémy než radnice,“ nastínil Čunek.
Politolog: V tom je kouzlo politiky
Ve stejné situaci jako vůči hnutí STAN jsou zlínští lidovci i vůči ANO. Situace je tady však jednodušší v tom, že nikdo z radnice se za ANO na kraj nedostal. Nicméně i tak jde o nezvyklou situaci.
„V tom je kouzlo politiky,“ okomentoval to politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.
„Na kraji se ale řeší úplně jiná agenda než na komunální úrovni. Problémy z radnice budou hrát na kraji vedlejší roli,“ míní Šaradín.
Upozornil na to, že kdyby se chtěli lidovci pomstít za to, že se v roce 2014 nestali součástí koalice na radnici ve Zlíně, nedohodnou se na krajské úrovni s ANO a STAN. Podle Šaradína si plácli proto, že je Čunek jako hlavní vyjednávač o nové krajské vládě „nad věcí“.
Složení devítičlenné krajské rady chce lídr lidovců, kteří mají jako vítězové voleb čtyři křesla, oznámit v nejbližších dnech. Hnutí ANO a STAN získala po dvou místech, ODS jedno.