Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. listopadu 2021 Zina

Nevěděli jsme, co na seznam zapsat, říká šéfka kroměřížského klubu UNESCO

  9:14
Kroměřížské zahrady a zámek jsou na seznamu UNESCO už 20 let. „Zvažovali jsme několik variant, které památky tam necháme zapsat,“ vzpomíná předsedkyně Klubu UNESCO v Kroměříži Eva Nováková.

„Dostali jsme se do světové společnosti takových památek, jako je třeba zámek ve Versailles. Co může být prestižnější,“ říká dlouholetá předsedkyně Klubu UNESCO v Kroměříži Eva Nováková. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Atmosféra doby. Nadšení z toho, že skončil život svázaný totalitním režimem a obrovská chuť stát se součástí kulturní a vyspělé Evropy. To všechno stálo za zápisem kroměřížských památek na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

„Dostali jsme se do světové společnosti takových památek, jako je třeba zámek ve Versailles. Co může být prestižnější,“ říká předsedkyně Klubu UNESCO v Kroměříži Eva Nováková. „A naše památky jsou tam. Mezi nimi,“ dodává. Komplex obou zahrad a zámku v Kroměříži rozšířil seznam před dvaceti lety, 5. prosince 1998.

Klub UNESCO ve městě vznikl o sedm let dřív. Tak dlouho trvala příprava na zápis?
Ano, bylo to dlouhé. Samotná příprava, podklady k žádosti, hledání dokumentů. Ale ještě před tím jsme si museli ujasnit, co vlastně chceme zapsat. O co usilujeme.

Fotogalerie

Takže návrhů bylo víc? Nejen zahrady a zámek?
Kroměříž má mnoho památek. Zvažovalo se několik variant od samotném zámku až po celou městskou rezervaci. Jenomže to všechno už na seznamu bylo z jiných míst. Zámek je překrásný, jedinečný v našem měřítku, ale už ne v celosvětovém.

Takže se zahradami měl větší šanci?
Zapsané jsou zahrady a zámek. V tomto pořadí je to správně. Jedničkou, na které jsme žádost postavili, je Květná zahrada. Vznikla v 17. století, měla jednoho architekta, jednoho zakladatele a zůstala prakticky nezměněná. Dokonce jsou odborníci, kteří tvrdí, že některé stromy tam rostou od založení. Nevím, jestli to tak opravdu je, ale bylo by to hezké. (úsměv)

Klub UNESCO vznikl kvůli zápisu, nebo tady byl dřív než myšlenka?
To ne, vznikl právě proto, aby zápis prosadil. Ale jeho činnost byla širší, protože navazovala na poslání světové organizace UNESCO. Tedy šíření vzdělanosti, kultury a vědy. V místních podmínkách. Takže hned od počátku se pořádaly výstavy, odborné konference, třeba o lidských právech, koncerty. Samotný zápis byl hodně náročný a my jsme byli jen občanské sdružení patriotů, kteří měli nadšení. To ale nemohlo stačit.

Kroměříž a UNESCO

Komplex dvou zahrad a Arcibiskupského zámku přibyl na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v roce 1998.

Květná zahrada
Je známá též pod názvem Libosad a patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku. Založil ji v druhé polovině 17. století olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelkorna (1664–1695).

Podzámecká zahrada
Byla založena v roce 1509 a zabírá impozantní rozlohu 64 hektarů. Z původně zelinářské a ovocnářské zahrady byla v 17. století přebudována na zahradu barokní. V 19. století se pak proměnila v krajinářský park. Roste zde přes 200 druhů vzácných stromů z různých částí Evropy, Ameriky i Asie.

Arcibiskupský zámek
Sloužil jako reprezentační sídlo, soustředila se zde administrativní správa biskupství. Původní gotický hrad přestavěli na renesanční zámek, který poničily boje třicetileté války. O jeho obnovu a současný vzhled se postaral biskup Karel z Lichtensteinu-Castelkorna. Později zámek poničil ještě velký požár, který ve městě vypukl roku 1752, a ustupující německá vojska v posledních dnech druhé světové války.

Kdo na tom tedy pracoval?
Památky tehdy spravoval okresní úřad a ten, společně s městem, se té myšlenky ujal. Dohromady na tom pracovala řada odborníků. Někdo rozuměl zahradám, jiný třeba hudební sbírce. Musela se pořídit rozsáhlá fotodokumentace, kterou pak komise pochválila jako dokonalou. Dohledávaly se listiny, aby byl doložený vznik, původnost. Ty existovaly, ale byly uloženy na mnoha různých místech. I proto to trvalo tak dlouho. Žádost na centrálu UNESCO pak podávalo ministerstvo kultury. A myslím, že jsme to stihli na poslední chvíli.

Proč?
Myslím si, že dnes by se to nepodařilo. Už tehdy byl seznam hodně naplněný, ale Československo bylo novum, svět na nás ještě byl zvědavý. Teď je trend zapisovat technické památky, které rychle mizí. Nebo celé soustavy, které uchovávají konkrétní činnost. Jako doly, lázně a podobně.

Traduje se, že k zápisu kroměřížských památek pomohly i děti ze zdejší základní umělecké školy.
Ano, to je příhoda z doby, kdy byla ve městě hodnotitelská komise. Z Květné zahrady přecházeli Jánskou ulicí k zámku a z oken umělecké školy byla slyšet hudba. Z každé třídy jiný nástroj. Jeden z komisařů, Nizozemec Robert de Jong, se ptal, co to je, a když mu vysvětlili princip našich zušek, řekl prý, že nemá strach o budoucnost. Když je tady tolik dětí, které se věnují hudbě. Byly i další historky. Třeba o soše dělníka v Květné zahradě.

Dělníka?
Při nějaké z oprav se na jednu kašnu dostala socha dělníka s kladivem. Nevím jak ani kdy. Ale byl tam. A když přijela komise, vedli ji velmi pečlivě promyšlenou trasou tak, aby viděli všechno, jen tu sochu ne. Dnes už tam naštěstí není.

Měla snaha o zápis památek podporu mezi lidmi ve městě?
Myslím si, že ano. Památky se tady braly jinak než dnes. Lidé v nich pracovali. Zahrady byly volně přístupné obě a lidé je brali za své. Klub UNESCO zakládaly osobnosti kulturního a společenského života a všechno to byli kroměřížští patrioti, kteří tu myšlenku šířili dál. A samozřejmě to byla doba velkého nadšení, euforie z toho, že půjdeme do Evropy a budeme její součástí.

Vstupné se tehdy neplatilo ani v Květné zahradě?
Ne, to je věc novodobé historie. První vstupné bylo deset korun a začalo se vybírat až po roce 1989. Stala se totiž útočištěm bezdomovců, kteří se do ní stěhovali. Poplatek je odradil. Ale ono se postupně měnilo i chování lidí. Z dětství si nepamatuji, že by byly problémy s vandalismem. Lidé neničili věci kolem sebe.

Klub vznikl kvůli zápisu, ale pokračoval i po něm. Co dělá?
Ukázat, že tady máme nádherné památky, je jedna věc, druhá je, že musí žít. Něco se v nich musí dít, aby lidé měli důvod se vracet. Proto jsme vytvořili třeba festival Hudba v zahradách a zámku. Vrátili jsme koncerty i do skleníku Květné zahrady. Ještě po válce se v něm hrávaly opery, operety, divadlo. Jako malá holka jsem tady viděla třeba Rusalku. Kroměříž měla vlastní filharmonii. Pro komorní koncerty je zase výborná rotunda. Schválně jsme od počátku hledali jiná místa, než je Sněmovní sál zámku. Aby lidem nezevšedněl. Aby zůstal pro velmi zvláštní příležitosti. Poslední tři roky už festival pořádá město, předali jsme ho dál. Stejně jako třeba konference o zahradní architektuře už pořádáme společně s Národním centrem zahradní architektury, které vzniklo po obnově zahrad.

Ta skončila v roce 2014, Květná zahrada se díky tomu vrátila do podoby, kterou měla v 17. století. Líbí se vám?
Je úžasná. A bude ještě hezčí, až nové stromy vyrostou, dostanou punc stáří. Od skleníku k ptačinci jsou vysazené jabloně a hrušně, bude z nich krásné stromořadí.

  • Nejčtenější

Slovácko - Sparta 4:0, ostudný výkon hostů, domácí v boji o druhé místo kralovali

Sparťanští fotbalisté v souboji o druhé místo zcela propadli. V utkání 15. kola Fortuna ligy byli na Slovácku jasně...

Zlínský kraj zakáže akce nad sto lidí. Lůžka jsou, protože je mnoho mrtvých

Zlínský kraj podle hejtmana Radima Holiše minimálně na 14 dní omezí od příštího týdne společenský život, aby pomohl...

Bude to horší než loni, chystáme se i na černé scénáře, říká zlínský primář

Přetížené nemocnice ve Zlínském kraji, vyčerpaní zdravotníci a neveselé vyhlídky do dalších dnů. Podle primáře Baťovy...

OBRAZEM: Déjà vu s jedním rozdílem. Nemocnici v Hradišti paralyzují neočkovaní

Nemocnice v Uherském Hradišti zažívá covidové déjà vu. Opět omezuje plánovanou péči, aby navýšila místo pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Valašsku začnou vznikat nové cesty, region se připojí na dálniční síť

Příští rok se začne stavět nová čtyřproudová silnice mezi Jablůnkou a Bystřičkou. Silničáři mají v plánu i další...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Zlínské školy používají PCR testy, falešně pozitivní vrátí dříve do lavic

Když ukáže antigenní test dvě čárky, znamená to pro školáky i jejich rodiče několik dnů komplikací. Dítě je potřeba...

Řidič nezvládl řízení a boural do mostku. Spolujezdkyně náraz nepřežila

Při nehodě osobního automobilu na silnici nedaleko Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku dnes ráno zahynula...

Bude to horší než loni, chystáme se i na černé scénáře, říká zlínský primář

Přetížené nemocnice ve Zlínském kraji, vyčerpaní zdravotníci a neveselé vyhlídky do dalších dnů. Podle primáře Baťovy...

Další měsíce života v bolestech. Nemocnice kvůli covidu odkládají operace

Ještě ani nestihli odoperovat všechny odložené pacienty z předchozí covidové vlny a už musejí odkládat další. Lékaři ve...

Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti
Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti

Nebylo by hezké mít doma někoho, kdo by vám i vašim dětem vyprávěl pohádky? A co takhle Pohádkový medvídek, který zná ty nejlepší příběhy? Zapojte...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...

Verdikt lékařů manžel neustál, říká Hana Robinson o roztroušené skleróze

Zpěvačka Hana Robinson bojuje už řadu let s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje i hybnost rukou. K té se...