Obrazy ničila vlhkost. Teď jsou v klimatizovaných rámech jako Mona Lisa

  11:45aktualizováno  11:45
Obrazárna Arcibiskupského zámku v Kroměříži má nové vybavení. Patnáct nejvzácnějších obrazů malovaných na dřevě chrání klimatizované rámy. Tolik jich není v žádné jiné tuzemské galerii.

Na první pohled je to prostě jen obraz za sklem. Kdo se ale podívá z boku, uvidí speciální rám a v něm i místo, kam lze připojit měřicí zařízení.

V obrazárně kroměřížského Arcibiskupského zámku teď mají takových rámů patnáct a postupně je zabydlují. Jsou klimatizované a vyrobené na míru konkrétním obrazům.

Klimatizovaného rámu se dočkal i obraz Umučení svaté Kateřiny, jehož autorem je...

Klimatizovaného rámu se dočkal i obraz Umučení svaté Kateřiny, jehož autorem je Lucas Cranach st.

„Patří do nich obrazy malované na dřevě, protože ty nejvíc trpí změnami vlhkosti a teplot,“ vysvětluje restaurátor Radomír Surma.

Šest rámů už visí na zdi obrazárny. Dostat obraz dovnitř je poměrně složité.

Musí se očistit, vsadit do rámu a nechat 24 hodin, než si zvykne na ideální, tedy přibližně 52procentní vlhkost. Pak se klimatizovaný rám definitivně zavře a uchytí se na něj původní, zdobný rám obrazu, který techniku skryje. Pro příštích deset patnáct let je hotovo.

V pravidelných intervalech se jen musí k rámu připojit měřák, který zkontroluje vlhkost uvnitř, další servis přijde až po letech, kdy se vymění klimatizační vložka za novou.

„Díky rámu nebude obraz potřebovat žádný restaurátorský zásah. A to nemluvím o desetiletích, ale mnohem delším čase,“ vysvětluje Surma.

Ochrana proti sáhnutí

Výhodou je i to, že lidé nemohou na malbu sáhnout, což se prý děje poměrně často. Hodně obrazům škodí i hmyz, hlavně mouchy.

„Zvlášť rády sedají na modrou barvu, odstranit stopy po nich je velmi náročné,“ dodává restaurátor.

Stejný rám chrání i nejslavnější portrét všech dob - da Vinciho Monu Lisu v pařížském Louvru. Jsou i v českých galeriích, v žádné jich ale není tolik jako v Kroměříži.

Sklo na rámech je nerozbitné, jen minimálně odráží odlesky a nezkresluje barvy. Stejné je i na jediné velké vitríně, kterou na zámku pořídili společně s rámy.

V ní mohou být police s vystavenými předměty nebo se vyndají a místo nich se dovnitř pověsí obraz. Protože ji galerie dosud neměla, nemohla si vybírat odměnu za obrazy, které půjčila jinam.

„U vzácných děl je nutné doložit, v jakých podmínkách budou vystavené, a my jsme nedokázali zajistit stálé klima,“ vysvětlil kurátor sbírky Miroslav Kindl.

Jedna vitrína za dva miliony

Jenomže třeba obraz od El Greka, který letos vymění Metropolitní muzeum v New Yorku za zdejšího Tiziana, v ní ještě být nesmí. Nutný je alespoň rok provozu. Obraz, který dosud v Česku nikdy nebyl, tak vystaví v Olomouci.

Jen vitrína vyšla zhruba na dva miliony korun. Arcibiskupství olomoucké, kterému kroměřížské sbírky patří, ji koupilo v rámci nejrozsáhlejší restaurátorské akce za poslední století.

Ta začala loni v lednu a za pár týdnů měla skončit. Většina z 36 obrazů, které restaurátoři sundali ze zdí prohlídkových okruhů na zámku, už je zpátky.

Protože ale v téměř 19milionovém rozpočtu ještě zbyly další peníze, bude jich nakonec opravených víc. Volba padla na sérii devíti lunet od jednoho z nejuznávanějších krajinářů své doby - Megancka.

„Celý cyklus čítá šestnáct obrazů. Jsou ukryté v depozitáři, původně ale zdobily oblouky na chodbách, kam je vrátíme,“ říká kastelán zámku Martin Krčma.

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Rarita, z rozehrávky gól. Takhle jsem si to vysnil, líčil fotbalista

SLAVIČÍNSKÝ KOUZELNÍK. Petr Švach vykouzlil v utkání v Hodoníně gól z půlky...

Petr Švach vstřelil unikátní gól. Kapitán divizního Slavičína nachytal hodonínského gólmana kopem ze středu hřiště hned...

Ostrava - Slovácko 3:0, nejvyšší výhra v sezoně a domácí jsou třetí

Jiří Fleišman z Ostravy byl rychlejší než  Milan Petržela ze Slovácka a...

Vyhráli třetí ze čtyř posledních zápasů a v neúplné ligové tabulce skočili na třetí místo. Fotbalisté Baníku Ostrava...

U Otrokovic hořela trafostanice, tmavý kouř byl vidět kilometry daleko

Požár elektrické rozvodny u Otrokovic.

Hasiči zasahovali v pondělí odpoledne nedaleko nájezdu na dálnici D55 u Otrokovic na Zlínsku u požáru trafostanice. Z...

Další z rubriky

Ve Zlíně budou na konci prázdnin uzavřené cesty k nemocnici i do Fryštáku

Ilustrační snímek

Ulice 2. května, která vede ke krajské nemocnici ve Zlíně, bude od čtvrtka do neděle uzavřená. Příští víkend zase...

Muž vytáhl zbraň na kurýra a přinutil jej lehnout na zem. Vtip, řekl mu pak

Ilustrační snímek

Dramatické chvíle zažil dvaadvacetiletý student z Kopřivnice, který minulou neděli doručoval balíček muži ve Zlín –...

Na most v Meziříčí najedou naplněné náklaďáky, prověří jeho stav

Silničáři budou v sobotu 24. srpna dělat zátěžovou zkoušku mostu na ulici...

Most přes řeku Bečvu, který je součástí hlavního tahu ve Valašském Meziříčí, čeká v sobotu statická zátěžová zkouška....

Najdete na iDNES.cz