Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. října 2023 Igor

Lidovec Čunek hledá kolegy do koalice, favority jsou ANO a Starostové

  15:30
Povolební vyjednávaní ve Zlínském kraji zatím neskončila, reálně ale vypadá vznik krajské koalice vítězné KDU-ČSL s hnutími ANO a STAN. Ve hře jsou ovšem i jiné varianty - se sociálními demokraty nebo se Svobodnými a Soukromníky Iva Valenty.

Koalici ve Zlínském kraji zřejmě dohodnou Jiří Čunek (KDU-ČSL), Margita Balaštíková (ANO) a Miroslav Adámek (Starostové a nezávislí). | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Jiří Čunek, který získal nejvíc preferenčních hlasů a jehož lidovci porazili ve Zlínském kraji druhé ANO o sedm procent, si už vybírá partnery do koalice. Sešel se se všemi stranami, které se do zastupitelstva dostaly. A přestože nechce mluvit o možných podobách koalice, když vylučuje pouze spolupráci s komunisty, lze vznik možných spojení odhadnout.

1. Koalice KDU-ČSL, ANO a STAN

Jednoznačně nejpravděpodobnější varianta. Jde o tři nejúspěšnější strany ve volbách, které nerozděluje program ani osobnosti. Společně by tato koalice měla 26 křesel v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu, což je dostačující většina.

Podrobné výsledky voleb ve Zlínském kraji najdete zde

„Taková trojkoalice je možná, nejsme ale ještě rozhodnutí. Víc toho z nás teď nedostanete,“ uvedl stručně krajský předseda KDU-ČSL Jiří Stodůlka.

„Tyto tři subjekty k sobě mají programově blízko, navíc zástupci lidovců a hnutí STAN mají dlouhodobě dobré kontakty,“ míní politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

Čunek a dvojka kandidátky STAN Petr Gazdík patřili jako opoziční zastupitelé k nejčastějším kritikům levicové koalice ČSSD, KSČM a Strany práv občanů, která ve volbách neuspěla. Navíc oba si už před volbami řekli, že by ve spolupráci mohli pokračovat i po volbách.

PŘEHLEDNĚ: Volby 2016 ve Zlínském kraji

„Ještě jsme se nebavili o počtech radních, ale je to pro nás přijatelná varianta,“ naznačil lídr STAN a zlínský primátor Miroslav Adámek.

Hnutí ANO má o tuto koalici zájem, ale má i vlastní představu o rozložení sil v radě: 4 křesla pro lidovce, 3 pro ANO, 2 pro STAN.

„To je férové rozložení sil podle výsledků voleb,“ míní krajský předseda ANO Pavel Pustějovský. Připomněl, že ANO a STAN vedou společně druhým rokem zlínskou radnici.

Čunek už řekl, že nebude nutně chtít pro svoji stranu většinu. „Mám ideální složení koalice v hlavě, ale sdělovat ho nebudu,“ uvedl stručně.

Čunek má dobré vztahy s šéfem ANO Andrejem Babišem, který ho dokonce chtěl mít při parlamentních volbách ve Zlíně jako lídra. Spolupráci lidovců s ANO tedy nic nebrání. Čunek si s krajským vedením KDU-ČSL probere možné varianty a s konkrétními návrhy pak osloví vybrané strany.

„Dohodnuti bychom mohli být nejpozději na začátku příštího týdne,“ nastínil.

Tip MF DNES: 90 %

2. KDU-ČSL, ANO, STAN, ODS/ČSSD

Varianta se čtvrtým členem koalice je možná, avšak není k ní žádný praktický (ani pragmatický) důvod. Pokud tedy nepočítáme zájem ČSSD, která se snaží za každou cenu v radě udržet, a také snahy ODS, pro niž by to byl vytoužený návrat do vedení kraje.

„Zájem máme a nemáme přehnané požadavky,“ vzkázal lídr ČSSD Petr Navrátil, jehož díky preferenčním hlasům přeskočil končící hejtman Stanislav Mišák.

„Na druhou stranu vidím naše šance jako malé. Bude to o vůli vítěze voleb, jestli bude chtít větší podporu, nebo bude pro razantní změnu,“ doplnil.

A změna je slovo, které hovoří proti této variantě. Čunek jako ostrý opoziční zastupitel, jehož navíc před čtyřmi lety ČSSD „vyšplouchla“ z povolebních vyjednávání, má šanci začít s čistým stolem a bez lidí z minulosti. A to je pro něho určitě lákavé.

„Matematicky vzato nás nepotřebují. Ale když začnou dva koaliční zastupitelé ‚střečkovat‘, mohou hejtmana vydírat. S námi by měla koalice pohodlnou většinu,“ přemítá lídr ODS Jan Pijáček.

ODS už se potkala s hnutími ANO a STAN i s ČSSD. Nicméně na vzájemnou dohodu to nevypadá. „Nevidím důvod, proč by měla být koalice čtyřčlenná,“ odmítl to Pustějovský. „To už je přitažené za vlasy,“ podotkl Adámek.

Tip MF DNES: 5 %

3. KDU-ČSL, STAN, Soukromníci a Svobodní, ODS

S rolí v opozici se nehodlá smířit ani hazardní magnát Ivo Valenta, který coby lídr kandidátky Soukromníků a Svobodných získal třetí nejvyšší počet preferenčních hlasů. A proto si myslí, že má právo být v koalici. Nelení a průběžně se setkává se zástupci většiny stran.

„Líbila by se mi koalice složená z lidovců, STAN, ODS a nás. Logicky se to i nabízí, protože Čunek, Adámek a já jsme nasáli nejvíce preferenčních hlasů,“ nastínil Valenta.

Spolupracovat nechce s hnutím ANO, neboť na celostátní úrovni válčí kvůli hazardu s jejím předsedou Babišem. O to větší má zájem poslat ANO do opozice.

„Když se budou chtít dohodnout, tak se dohodnou,“ podotkl k této variantě koalice Pustějovský.

Politolog Šaradín tomu však příliš nevěří. „Valenta nemá šanci se dostat do koalice, i když vyloučit se to nedá,“ řekl.

Tip MF DNES: 3 %

4. KDU-ČSL, ANO, ČSSD

Koalice na vládním půdorysu by se nesmírně zamlouvala sociální demokracii. Ani ANO by nebylo vysloveně proti, byť preferuje STAN. Nicméně jsme opět u toho: Čunek nemá důvod přibrat ke spolupráci politiky z ČSSD, vůči nimž se poslední čtyři roky vymezoval. I když je sociální demokracie ochotná na kritiku jakoby zázrakem zapomenout.

„Kritika je úlohou opozice. Myslím, že se mezi námi nevyhloubily tak velké příkopy. Pokud jednání půjdou tímto směrem, dovedu si představit koalici na vládním půdorysu,“ řekl Navrátil.

Tip MF DNES: 2 %

5. Nepravděpodobné koalice

Čunek si může být téměř jistý tím, že se za jeho zády strany nedohodnou na koalici, v níž by lidovci nebyli, a jejich lídr by se tak nestal hejtmanem.

ANO by získalo těsnou většinu s ČSSD, STAN a ODS. Vyčkávat však bude na návrh Čunka. Spolupracovat s Valentou ani hnutím Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura nechce.

Jiná spojení stran nedají nadpoloviční většinu v zastupitelstvu, protože s komunisty nechce spolupracovat téměř nikdo. Takže Čunek sice připouští, že může vzniknout koalice bez něho, ale na doplňující dotaz MF DNES, zda to považuje ze reálné, odpověděl jasně: „Ne.“

Autor:
  • Nejčtenější

Řidič po hádce u supermarketu vytáhl zbraň, druhého střelil do nohy

Krátce po páteční 13. hodině vyjížděli záchranáři k postřelenému muži u supermarketu v Uherském Hradišti. Podle prvního...

Lodi na Kudlovské přehradě odzvonilo. Nemůže odplout, musí ji rozřezat

Zlínská radnice koupí za dva a půl milionu korun loď, která kotví na Kudlovské přehradě v centru města a slouží jako...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rekordní selanka, bavily se obě Slavie. Dýmovnice byly přepálené klobásy

Můžou být spokojeni vítězové i poražení? Středeční pohárový zápas dvou Slavií ukázal, že ano. Pražská si po nechutném...

Nadaný malíř volil raději smrt, než by riskoval slabost při výsleších

Před sto lety se narodil talentovaný malíř a odbojář Václav Chad. Bylo mu pouhých jednadvacet let, když jej zastřelilo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nápad ministra školství odmítají starostové i hejtman, vyšel by je draho

Kraj, města a obce mají společný problém. Vytvořilo jim ho ministerstvo školství. Ve snaze najít úspory vyslalo do...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

U chystaného přístavu v Kroměříži postaví most, lidem to usnadní život

Během veřejného projednání stavby přístavu v Kroměříži, která bezprostředně ovlivní především obyvatele místní části...

Lodi na Kudlovské přehradě odzvonilo. Nemůže odplout, musí ji rozřezat

Zlínská radnice koupí za dva a půl milionu korun loď, která kotví na Kudlovské přehradě v centru města a slouží jako...

Kraj získává na oblibě. Přijelo nejvíc turistů za posledních deset let

Čistá příroda, památky s nápaditým programem, oceňovaná funkcionalistická architektura či několikadenní festivaly....

Kamion se sutí se u Zlína střetl s osobním autem, jeho řidič havárii nepřežil

Tragické následky měla ranní dopravní nehoda, která se stala ve Zlíně-Malenovicích. Starší řidič osobního vozu zřejmě...

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...