Boj o Senát vrcholí, Kunčar i Lukáš loví voliče v ulicích na punč i pera

  18:30aktualizováno  18:30
Kampaň před druhým kolem doplňovacích senátních voleb na Zlínsku byla blesková. Protože volby začínají už v pátek, kandidáti Patrik Kunčar z KDU-ČSL a Libor Lukáš z ODS neměli čas na svolávání mítinků a museli přímo do ulic, kde oslovovali kolemjdoucí. Z nich ale mnozí nechtěli o politice ani slyšet.

Mítinky Libora Lukáše z ODS v Otrokovicích před 2. kolem doplňovacích senátních voleb na Zlínsku. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Před supermarketem nedaleko centra Otrokovic postává ve středu čtyřicetiletý sympaťák v šále. Kdo sleduje kampaň před senátními volbami, pozná ho. "Jste to vy?" blíží se k němu starší pán.

"Ano," přizná muž a představí se: "Patrik Kunčar".

Oba zapředou krátkou debatu. Na jejím konci Kunčar seniorovi věnuje propisku s logem KDU-ČSL a svým pěkně vyvedeným podpisem. Okolo přešlapují další čtyři agitátoři, kteří nakupujícím s taškami neúnavně nabízejí letáky. Úspěchy mají střídavé.

Když osloví statného mladíka v zašpiněných montérkách, který si nese dvě lahvová piva, neuspějí. Pracant jen chabě mávne rukou.

Naopak u důchodců mají úspěch. Starší dáma spokojeně přijímá leták a ujišťuje, že dá hlas Kunčarovi. Pak si s ním potřese rukou. Dostane propisku.

Mítink Patrika Kunčara z KDU-ČSL v Otrokovicích před 2. kolem doplňovacích...
Mítink Patrika Kunčara z KDU-ČSL v Otrokovicích před 2. kolem doplňovacích...

Mítink Patrika Kunčara z KDU-ČSL v Otrokovicích před 2. kolem doplňovacích senátních voleb na Zlínsku.

Další důchodce má také jasno, ale jinak. "Jdete do Senátu jenom pro prachy," hřímá na Kunčara, který se decentně brání.

"Vždyť mě neznáte."

"Neznám, ale je to tak!" neustupuje senior.

Rozhořčuje se nad zvýšením důchodů o 39 korun. Pak se spolu baví a po chvíli se rozcházejí. V dobrém. Kunčar nabízí propisku.

"Snažím se oslovovat nerozhodnuté voliče a naklonit si na svou stranu i ty, kteří v prvním kole volili někoho jiného. Nechci to ale dělat násilnou formou," vysvětluje Kunčar.

Kdy a kde se volí

Druhé kolo doplňujících senátních voleb v okrsku číslo 80 Zlín, který zahrnuje pás obcí kolem Otrokovic, Napajedel a Uherského Brodu, se koná v pátek 17. ledna (od 14 do 22 hodin) a v sobotu 18. ledna (od 8 do 14 hodin).

Postoupili do něj Patrik Kunčar z KDU-ČSL, který v 1. kole získal 23,36 procenta hlasů, a Libor Lukáš z ODS s 16,52 procenta hlasů (více o výsledcích 1. kola čtěte zde).

Ujišťuje lidi, že se z něho v případě úspěchu nestane elitář, který se vykašle na region. Jako senátor zůstane starostou Uherského Brodu, minimálně do podzimních komunálních voleb. Pak se rozhodne, zda v nich bude kandidovat. "Nechci sedět na dvou židlích a nestíhat ani jednu práci," říká.

Je krátce před polednem a Kunčar musí zpátky do Brodu, za chvíli začíná jednání městské rady.

Lukáš lákal na punč a DVD

O dvě hodiny později postává na náměstí před jiným supermarketem v Otrokovicích Libor Lukáš. Vypadá uvolněně. Je zřejmé, že už postup do druhého kola ho potěšil.

"Kdy se budeme mít líp?" přistoupí k němu důchodce s kolem.

"Když budeme všichni poctivě pracovat," odpovídá poněkud budovatelsky občanský demokrat Lukáš.

"Zkuste mě podpořit," navrhuje.

"Určitě," zní odpověď.

Lukáš si setkávání pochvaluje. Byť říká, že někteří lidé nemohou politiky vystát.

"Když zjistí, že nejsem pokoutný obchodník, tak se otevřou. Vzápětí jim ale zvednou adrenalin řeči o politice," všiml si.

Mítink Libora Lukáše z ODS v Otrokovicích před 2. kolem doplňovacích senátních...

Mítink Libora Lukáše z ODS v Otrokovicích před 2. kolem doplňovacích senátních voleb na Zlínsku.

Kolemjdoucí neláká jen na sliby. Na stolku, za nímž obsluhují členové jeho týmu, stojí kelímky s punčem, miska s bonbóny i několik hromádek DVD, například Česká soda nebo scénky Kaisera s Lábusem.

Sám Lukáš natočil i nový předvolební spot. Ten v nabídce není, visí na internetu a Lukáš v něm jedenáct minut vyjmenovává, co všechno pomohl v regionu vybudovat.

"Pojďte na punč," volá muž od stolu na starou paní.

"Nepunčuju," odsekne žena.

Jiní si ale říct dají. V zimě punč ocení a nepohrdnou ani DVD. Vždyť je to zadarmo.

A agitátoři nejsou skoupí na slovo. V tričkách s podobiznou Lukáše pod bundou nenechají nikoho jen tak projít. Někteří se zastavují i sami. Jako muž ve středních letech, který si stěžuje, že letos ještě nedostal sociální dávky.

"Musíte úřady bombardovat. Že bych šel do auta a přinesl vám peníze, tak to asi nejde. Tuto funkci musí zajistit stát," vysvětluje Lukáš.

Muž souhlasí, ale zůstává smutný.

Autor:
  • Nejčtenější

Měli jsme strach, přiznávají záchranáři, kteří byli náhodou první u požáru na D1

Nedělní nehoda s ničivým požárem cisterny a několika aut na dálnici D1 u středočeské obce Psáře mohla mít více než...

Evakuace stovek lidí v Kunovicích skončila, letecká puma nebyla aktivní

Při výkopových pracích v Kunovicích našli dělníci leteckou pumu. Policie evakuovala z areálu výrobce letadel Aircraft...

První liga: Budějovice protáhly vítěznou sérii, Kadaň šokovala Jihlavu

Hokejisté Českých Budějovic protáhli vítěznou sérii v první lize na šest zápasů. Na ledě Třebíče vyhráli 5:1. V 16....

Poslední Zlín se rozhlíží v zahraničí. Hosták: S týmem se musí zatřást

Jeho místo je v kanceláři. V nedělním kritickém zápase v Litvínově si ale generální manažer zlínských hokejistů Martin...

Neznámý muž ležel v Uherském Hradišti na silnici, přejelo ho auto

V sobotu ráno došlo k tragické nehodě v Uherském Hradišti, mladá řidička zde přejela muže ležícího na silnici. Muž přes...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Oprava nadjezdu v Otrokovicích končí, přetížené křižovatce to ale nepomůže

Kvůli rekonstrukci nadjezdu v Otrokovicích trpí pod návalem aut kvítkovická křižovatka. Práce ve městě skončí začátkem...

Školy ve Zlínském kraji patří ke špičce, i díky rostoucímu vzdělání učitelů

Zlínský kraj má víc učitelů s patřičným vzděláním, než je v Česku obvyklé. Kromě toho jsou zdejší kantoři ochotní na...

Neznámý muž ležel v Uherském Hradišti na silnici, přejelo ho auto

V sobotu ráno došlo k tragické nehodě v Uherském Hradišti, mladá řidička zde přejela muže ležícího na silnici. Muž přes...

Kvůli novým mýtným branám žádá kraj zákaz tranzitu na místních cestách

Stát chce pro nákladní vozy zpoplatnit silnici I/50, která prochází i Zlínským krajem. Do té doby vznikne u Havřic na...

Najdete na iDNES.cz