Otrokovická kafilerie i po úpravách zapáchá. Město zvažuje, co dál

  15:51aktualizováno  15:51
Studie ukázala, že největším zdrojem zápachu v průmyslové zóně v Otrokovicích je kafilerie, na kterou si obyvatelé z okolí dlouhodobě stěžují. Město zvažuje, jak bude vůči provozovně postupovat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Naměřené koncentrace indikují silný zápach, označený stupněm 5 – nesnesitelný. To je zásadní tvrzení ze závěru pachové studie, která se týká kafilerie MAT v Otrokovicích.

Měření si nechalo zpracovat město se Zlínským krajem, protože si na provoz podniku v průmyslové zóně stěžují obyvatelé z přilehlé obytné čtvrti Bahňák. A přestože provozovna loni udělala několik opatření ke snížení zápachu, studie ukázala, že okolí zamořuje především ona.

„Potvrdilo se to, co jsme si mysleli,“ reagovala starostka Hana Večerková. „Zvažujeme další kroky, které podnikneme, ale bohužel máme velmi omezené možnosti. Můžeme vstoupit v jednání se společnostmi, které zápach šíří, a najít s nimi společnou řeč,“ nastínila.

Druhým nejintenzivnějším zdrojem zápachu je v průmyslové zóně kompostárna, kterou provozují technické služby, tedy město. Třetím tamní čistírna odpadních vod.

Město s kafilerií válčí už delší dobu, minulé vedení proti ní sepsalo petici. Zásadní změna ale zatím nepřichází. Na posledním jednání zastupitelstva proto někteří radní mluvili o možnosti soudního sporu.

„Je to jedna z cest. Právníci nám zpracovávají možnosti, které máme. Budeme je chtít představit na setkání s veřejností na konci dubna,“ předestřela Večerková.

„Kdyby to bylo na mně, tak bych v kafilerii zakázal provoz. To ale udělat nemůžu. Taková výroba by neměla být téměř v centru města,“ míní radní Jiří Veselý.

Na splnění požadavků mají ještě čas

Provoz podniku, který se dříve zabýval zpracováním uhynulých zvířat a teď se orientuje na čerstvé odpady z drůbežích či kachních jatek, povoluje krajský úřad s řadou podmínek, jejichž dodržování kontroluje Česká inspekce životního prostředí. Ta firmě MAT loni udělila pokutu za pochybení, letos závady v provozu nenašla.

„Provozovatel se proti rozhodnutí o pokutě odvolal, proto není pravomocná,“ podotkla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Během minulého roku měli v kafilerii provést několik opatření: zvýšit účinnost zemního filtru na 90 procent, zavřít prostor expedice masokostní moučky či posílit kontrolní činnosti provozu.

„Děláme všechno, k čemu jsme se zavázali. A další věci chystáme, například nové chladicí boxy,“ tvrdí jednatel firmy MAT Evžen Obruča.

Přesto nesplnil všechno, co po něm krajský úřad požaduje. Má na to však ještě čas.

„Do začátku října má vybudovat nové vzduchotechnické odsávání v lisovně moučky včetně napojení ostatních zařízení, aby při otevření dveří neunikal zápach ven,“ přiblížila mluvčí krajského úřadu Adéla Kousalová.

„Pro provozování zařízení jsou v integrovaném povolení stanoveny podmínky a termíny, které firma musí splnit a které by měly řešit, asi ale ne zcela vyřešit, problémy se zápachem,“ upřesnila.

Čistírna chystá změny

Potíž je v tom, že v zákoně nejsou ohledně zápachu limity, z nichž by se dalo vycházet. Působí to paradoxně, když ve studii stojí: Zákon o znečišťování ovzduší výslovně zakazuje obtěžování zápachem na takové úrovni. A níže: Limity pro pachové látky zákon nestanovuje.

„Takové znění zákona nechápu. Musíme to řešit celorepublikově, aby se chránili obyvatelé. Je třeba jednat s ministerstvem životního prostředí a klidně sem i pozvat ministra,“ naznačil Veselý.

„Je to mezera v zákoně, která není řešena a ani výhledově se s jejím řešením nepočítá. Mimochodem dřívější zákon limity obsahoval,“ podotkla Kousalová.

Nicméně podle kraje město nepřistupuje k řešení problému aktivně a mělo by se snažit s firmou MAT nejdříve dohodnout.

Pokud jde o čistírnu odpadních vod, která je v majetku firmy Toma, má se její provoz částečně změnit. „Budujeme sušárnu kalů, která by měla problém se zápachem odstranit,“ sdělil ředitel Tomy Radek Heger.

Podle něho však zápach z čističky nemůže dojít až do obytné zóny. Radnice zase chystá úpravy provozu kompostárny, aby byla k okolí šetrnější.

Kafilerie v Otrokovicích (červená značka) sídlí nedaleko obytné čtvrti Bahňák.

Kafilerie v Otrokovicích (červená značka) sídlí nedaleko obytné čtvrti Bahňák.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Po střetu s autem zůstal kamion zaklíněný do domu, jeden člověk zemřel

V Lužné se osobní auto srazilo s kamionem, ten po střetu narazil do verandy...

Kvůli vážné nehodě byla několik hodin uzavřená silnice I/57 v Lužné na Vsetínsku. Hasiči tam vyprošťovali kamion, který...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

Zlín - Boleslav 3:1, vítězové nakročili do Evropy, dva góly dal Poznar

Tomáš Poznar (vpravo) ze Zlína se raduje se spoluhráči z gólu v duelu s Mladou...

Zlínští fotbalisté nakročili ke kvalifikačnímu utkání o postup do 2. předkola Evropské ligy. V úvodním finále skupiny o...

Cestujícímu vadilo zastavení na červenou, řidiči autobusu dal ránu pěstí

Ilustrační snímek

Až dvouleté vězení hrozí muži ze Zlína, který v opilosti napadl řidiče autobusu. Nejprve mu za jízdy bezdůvodně...

Další z rubriky

VIDEO: Po prudkých deštích mají lidé na Valašsku vytopené domy

Bleskové povodně způsobil vodní tok Senina v Ústí u Vsetína.

Bleskové povodně vyvolané prudkými dešti zasáhly Valašsko. Na Senici v Ústí na Vsetínsku a Lutonince ve Vizovicích na...

Lékař musí být pokorný, říkal oceňovaný zlínský „očař“ a tak i žil

Uznávaný zlínský lékař Karel Kuběna zemřel ve věku 91 let.

S uznávaným nestorem české oftalmologie, zlínským lékařem Karlem Kuběnou, se v úterý v kostele ve Štípě rozloučily...

Policie pátrá po muži, který utekl z nemocnice. Je nakažený žloutenkou

Hledaný muž ze Zlínského kraje. (23.5.2019)

Policisté ze Zlínského kraje pátrají po muži, který ve čtvrtek odpoledne odešel z urgentního příjmu zlínské krajské...

Najdete na iDNES.cz