Otrokovická kafilerie i po úpravách zapáchá. Město zvažuje, co dál

  15:51aktualizováno  15:51
Studie ukázala, že největším zdrojem zápachu v průmyslové zóně v Otrokovicích je kafilerie, na kterou si obyvatelé z okolí dlouhodobě stěžují. Město zvažuje, jak bude vůči provozovně postupovat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Naměřené koncentrace indikují silný zápach, označený stupněm 5 – nesnesitelný. To je zásadní tvrzení ze závěru pachové studie, která se týká kafilerie MAT v Otrokovicích.

Měření si nechalo zpracovat město se Zlínským krajem, protože si na provoz podniku v průmyslové zóně stěžují obyvatelé z přilehlé obytné čtvrti Bahňák. A přestože provozovna loni udělala několik opatření ke snížení zápachu, studie ukázala, že okolí zamořuje především ona.

„Potvrdilo se to, co jsme si mysleli,“ reagovala starostka Hana Večerková. „Zvažujeme další kroky, které podnikneme, ale bohužel máme velmi omezené možnosti. Můžeme vstoupit v jednání se společnostmi, které zápach šíří, a najít s nimi společnou řeč,“ nastínila.

Druhým nejintenzivnějším zdrojem zápachu je v průmyslové zóně kompostárna, kterou provozují technické služby, tedy město. Třetím tamní čistírna odpadních vod.

Město s kafilerií válčí už delší dobu, minulé vedení proti ní sepsalo petici. Zásadní změna ale zatím nepřichází. Na posledním jednání zastupitelstva proto někteří radní mluvili o možnosti soudního sporu.

„Je to jedna z cest. Právníci nám zpracovávají možnosti, které máme. Budeme je chtít představit na setkání s veřejností na konci dubna,“ předestřela Večerková.

„Kdyby to bylo na mně, tak bych v kafilerii zakázal provoz. To ale udělat nemůžu. Taková výroba by neměla být téměř v centru města,“ míní radní Jiří Veselý.

Na splnění požadavků mají ještě čas

Provoz podniku, který se dříve zabýval zpracováním uhynulých zvířat a teď se orientuje na čerstvé odpady z drůbežích či kachních jatek, povoluje krajský úřad s řadou podmínek, jejichž dodržování kontroluje Česká inspekce životního prostředí. Ta firmě MAT loni udělila pokutu za pochybení, letos závady v provozu nenašla.

„Provozovatel se proti rozhodnutí o pokutě odvolal, proto není pravomocná,“ podotkla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Během minulého roku měli v kafilerii provést několik opatření: zvýšit účinnost zemního filtru na 90 procent, zavřít prostor expedice masokostní moučky či posílit kontrolní činnosti provozu.

„Děláme všechno, k čemu jsme se zavázali. A další věci chystáme, například nové chladicí boxy,“ tvrdí jednatel firmy MAT Evžen Obruča.

Přesto nesplnil všechno, co po něm krajský úřad požaduje. Má na to však ještě čas.

„Do začátku října má vybudovat nové vzduchotechnické odsávání v lisovně moučky včetně napojení ostatních zařízení, aby při otevření dveří neunikal zápach ven,“ přiblížila mluvčí krajského úřadu Adéla Kousalová.

„Pro provozování zařízení jsou v integrovaném povolení stanoveny podmínky a termíny, které firma musí splnit a které by měly řešit, asi ale ne zcela vyřešit, problémy se zápachem,“ upřesnila.

Čistírna chystá změny

Potíž je v tom, že v zákoně nejsou ohledně zápachu limity, z nichž by se dalo vycházet. Působí to paradoxně, když ve studii stojí: Zákon o znečišťování ovzduší výslovně zakazuje obtěžování zápachem na takové úrovni. A níže: Limity pro pachové látky zákon nestanovuje.

„Takové znění zákona nechápu. Musíme to řešit celorepublikově, aby se chránili obyvatelé. Je třeba jednat s ministerstvem životního prostředí a klidně sem i pozvat ministra,“ naznačil Veselý.

„Je to mezera v zákoně, která není řešena a ani výhledově se s jejím řešením nepočítá. Mimochodem dřívější zákon limity obsahoval,“ podotkla Kousalová.

Nicméně podle kraje město nepřistupuje k řešení problému aktivně a mělo by se snažit s firmou MAT nejdříve dohodnout.

Pokud jde o čistírnu odpadních vod, která je v majetku firmy Toma, má se její provoz částečně změnit. „Budujeme sušárnu kalů, která by měla problém se zápachem odstranit,“ sdělil ředitel Tomy Radek Heger.

Podle něho však zápach z čističky nemůže dojít až do obytné zóny. Radnice zase chystá úpravy provozu kompostárny, aby byla k okolí šetrnější.

Kafilerie v Otrokovicích (červená značka) sídlí nedaleko obytné čtvrti Bahňák.

Kafilerie v Otrokovicích (červená značka) sídlí nedaleko obytné čtvrti Bahňák.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Nejčtenější

Útočníci na Feriho možná kvůli rozhodnutí žalobce uniknou trestu

Byl jsem šokovaný, motala se mi hlava, řekl poslanec Feri ke svému napadení

Dva muži podezřelí z útoku na poslance Dominika Feriho při koštu vín v Boršicích na Uherskohradišťsku se možná vyhnou...

Kilometr dálnice stavíte rok, káral Babiš silničáře v Otrokovicích

Premiér Andrej Babiš se seznámil s tím, jak pokračuje stavba obchvatu Otrokovic.

Premiér Andrej Babiš zavítal v rámci své pracovní cesty po Moravě do Otrokovic, aby se podíval, jak pokračuje dostavba...

Csaplár převzal Zlín s elánem. Nepřišel jsem udělat pakárnu, říká

Josef Csaplár na tréninku Zlína.

Do pondělního večera seděl s realizačním týmem, který zdědil po svém předchůdci. Ráno pak trenér Josef Csaplár poprvé...

Křižovatku sleduje čtrnáct kamer, evidují počet aut, rychlost i kolonu

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Provoz na jedné z křižovatek ve Zlíně začalo sledovat čtrnáct kamer. Monitorují, jak je doprava hustá, kam auta jezdí,...

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Další z rubriky

Čunek novou nemocnici ve Zlíně za 8 miliard neprosadil ani napodruhé

Jednání zastupitelstva Zlínského kraje týkající se výstavby nové nemocnice ve...

Jen na dalším odkladu se dohodli zastupitelé Zlínského kraje, kteří jednají o vzniku nové zlínské nemocnice. Ta má v...

Na Kroměřížsku pomrzlo 60 procent úrody ovoce, méně bude i slivovice

Ilustrační snímek

Největší škody, které ovocnářům ve Zlínském kraji způsobily jarní ranní mrazíky, jsou na Kroměřížsku. Pomrzlo tam přes...

Kvůli stavbě nové zlínské nemocnice Čunek obětuje rozšíření veřejné dopravy

Ilustrační snímek

Lidovecký hejtman Jiří Čunek řeší, jak přesvědčit hnutí ANO, aby v pondělí hlasovalo pro stavbu nové zlínské nemocnice....

Najdete na iDNES.cz