Otrokovická kafilerie i po úpravách zapáchá. Město zvažuje, co dál

  15:51aktualizováno  15:51
Studie ukázala, že největším zdrojem zápachu v průmyslové zóně v Otrokovicích je kafilerie, na kterou si obyvatelé z okolí dlouhodobě stěžují. Město zvažuje, jak bude vůči provozovně postupovat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Naměřené koncentrace indikují silný zápach, označený stupněm 5 – nesnesitelný. To je zásadní tvrzení ze závěru pachové studie, která se týká kafilerie MAT v Otrokovicích.

Měření si nechalo zpracovat město se Zlínským krajem, protože si na provoz podniku v průmyslové zóně stěžují obyvatelé z přilehlé obytné čtvrti Bahňák. A přestože provozovna loni udělala několik opatření ke snížení zápachu, studie ukázala, že okolí zamořuje především ona.

„Potvrdilo se to, co jsme si mysleli,“ reagovala starostka Hana Večerková. „Zvažujeme další kroky, které podnikneme, ale bohužel máme velmi omezené možnosti. Můžeme vstoupit v jednání se společnostmi, které zápach šíří, a najít s nimi společnou řeč,“ nastínila.

Druhým nejintenzivnějším zdrojem zápachu je v průmyslové zóně kompostárna, kterou provozují technické služby, tedy město. Třetím tamní čistírna odpadních vod.

Město s kafilerií válčí už delší dobu, minulé vedení proti ní sepsalo petici. Zásadní změna ale zatím nepřichází. Na posledním jednání zastupitelstva proto někteří radní mluvili o možnosti soudního sporu.

„Je to jedna z cest. Právníci nám zpracovávají možnosti, které máme. Budeme je chtít představit na setkání s veřejností na konci dubna,“ předestřela Večerková.

„Kdyby to bylo na mně, tak bych v kafilerii zakázal provoz. To ale udělat nemůžu. Taková výroba by neměla být téměř v centru města,“ míní radní Jiří Veselý.

Na splnění požadavků mají ještě čas

Provoz podniku, který se dříve zabýval zpracováním uhynulých zvířat a teď se orientuje na čerstvé odpady z drůbežích či kachních jatek, povoluje krajský úřad s řadou podmínek, jejichž dodržování kontroluje Česká inspekce životního prostředí. Ta firmě MAT loni udělila pokutu za pochybení, letos závady v provozu nenašla.

„Provozovatel se proti rozhodnutí o pokutě odvolal, proto není pravomocná,“ podotkla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Během minulého roku měli v kafilerii provést několik opatření: zvýšit účinnost zemního filtru na 90 procent, zavřít prostor expedice masokostní moučky či posílit kontrolní činnosti provozu.

„Děláme všechno, k čemu jsme se zavázali. A další věci chystáme, například nové chladicí boxy,“ tvrdí jednatel firmy MAT Evžen Obruča.

Přesto nesplnil všechno, co po něm krajský úřad požaduje. Má na to však ještě čas.

„Do začátku října má vybudovat nové vzduchotechnické odsávání v lisovně moučky včetně napojení ostatních zařízení, aby při otevření dveří neunikal zápach ven,“ přiblížila mluvčí krajského úřadu Adéla Kousalová.

„Pro provozování zařízení jsou v integrovaném povolení stanoveny podmínky a termíny, které firma musí splnit a které by měly řešit, asi ale ne zcela vyřešit, problémy se zápachem,“ upřesnila.

Čistírna chystá změny

Potíž je v tom, že v zákoně nejsou ohledně zápachu limity, z nichž by se dalo vycházet. Působí to paradoxně, když ve studii stojí: Zákon o znečišťování ovzduší výslovně zakazuje obtěžování zápachem na takové úrovni. A níže: Limity pro pachové látky zákon nestanovuje.

„Takové znění zákona nechápu. Musíme to řešit celorepublikově, aby se chránili obyvatelé. Je třeba jednat s ministerstvem životního prostředí a klidně sem i pozvat ministra,“ naznačil Veselý.

„Je to mezera v zákoně, která není řešena a ani výhledově se s jejím řešením nepočítá. Mimochodem dřívější zákon limity obsahoval,“ podotkla Kousalová.

Nicméně podle kraje město nepřistupuje k řešení problému aktivně a mělo by se snažit s firmou MAT nejdříve dohodnout.

Pokud jde o čistírnu odpadních vod, která je v majetku firmy Toma, má se její provoz částečně změnit. „Budujeme sušárnu kalů, která by měla problém se zápachem odstranit,“ sdělil ředitel Tomy Radek Heger.

Podle něho však zápach z čističky nemůže dojít až do obytné zóny. Radnice zase chystá úpravy provozu kompostárny, aby byla k okolí šetrnější.

Kafilerie v Otrokovicích (červená značka) sídlí nedaleko obytné čtvrti Bahňák.

Kafilerie v Otrokovicích (červená značka) sídlí nedaleko obytné čtvrti Bahňák.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Nejčtenější

Je konec, hokejová Sparta je vyřazena. Zlín vyrovnal sérii s Boleslaví

Zklamaní hokejisté Sparty po vyřazení z předkola s Vítkovicemi

Hokejová Sparta i po roce končí v předkole. V rozhodujícím duelu doma nestačila na Vítkovice 1:5 a celkově v sérii...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Sparta ještě šanci má, Vítkovice porazila. Boleslav uspěla ve Zlíně

Hráči Sparty se radují z druhého gólu, který dal Lukáš Klimek (vlevo). Vpravo...

Hokejisté Sparty ve čtvrtek na domácím ledě porazili Vítkovice 4:3 a snížili stav série na 1:2. Ještě tak drží šanci na...

První odsouzenou ženu s náramkem čeká za porušení pravidel soud

Filip K. dostal za neplnění podmínky trest domácího vězení. Umožňuje mu to...

Vůbec první odsouzená žena, kterou při domácím vězení monitoroval elektronický náramek, neobstála a kvůli porušení...

Jihlava srovnala sérii s Kladnem, Budějovice podruhé uspěly ve Vsetíně

Kladenský Jaromír Jágr (vlevo) přijíždí ke skrumáži hráčů během druhého...

Budějovičtí hokejisté důrazně našlápli k účasti v baráži o extraligu. V druhém semifinálovém zápase na ledě Vsetína...

Další z rubriky

Černí výrobci cigaret mohli stát obrat na daních o desítky milionů

Nelegální balírna cigaret v bývalé mateřské školce v obci na Kroměřížsku.

Nejméně o 51 milionů korun mohli podle obžaloby připravit stát na spotřební dani čtyři muži a žena, kteří se podíleli...

Devět let po povodních začnou v Kunovicích vznikat hráze za stamiliony

Rozvodněná řeka Olšava v Kunovicích v červnu 2010.

Před devíti lety se v Kunovicích vylila řeka Olšava z břehů a zatopila desítky rodinných domů, z nichž některé byly...

První odsouzenou ženu s náramkem čeká za porušení pravidel soud

Filip K. dostal za neplnění podmínky trest domácího vězení. Umožňuje mu to...

Vůbec první odsouzená žena, kterou při domácím vězení monitoroval elektronický náramek, neobstála a kvůli porušení...

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na iDNES.cz