VIDEO: Pod Pustevnami kácejí stromy pro obnovu vyhořelého Libušína

  9:35aktualizováno  9:35
Na svazích pod Pustevnami začali lesníci kácet stromy pro nový Libušín. Celkem vytěží 360 kubíků převážně jedlového a smrkového dřeva. Stavba bude hotová v roce 2019, tedy 120 let poté, co otevřela původní chata od slavného architekta Jurkoviče, kterou předloni na jaře nenávratně zničil požár.

Kdyby měly stromy v lese rodný list, ty nad Kněhyní, částí Prostřední Bečvy, by v něm měly zapsaný přibližně rok 1890. V době, kdy Jurkovič svůj Libušín dostavěl, byly jen málo odrostlými sazenicemi.

„Jde hlavně o smrky a jedle na třech různých místech v této lokalitě,“ ukazuje šéf Lesů České republiky Daniel Szórád stromy, které jako materiál na stavbu nového Libušína poslouží (o požáru původní budovy zde).

„Není to plošná těžba, stromy se vybíraly jeden po druhém, konkrétně podle požadavku stavařů,“ dodává.

V úterý dopoledne byl při tom, když šly k zemi první z nich. Lesníci je pokáceli, zapřáhli za koně a sváželi dolů k silnici.

„To je ten nejšetrnější způsob těžby vůbec. Není možné vytěžit les beze škod, ale kdybychom sem pustili traktor, bylo by jich mnohem víc,“ vysvětluje a bezděky narovnává malé podrosty, přes které se převalil kmen.

Stromy na stavbu věnovaly skanzenu Lesy ČR, o těžbu se starají Vojenské lesy a statky. I to je dar.

„Podstatné je přiblížit se co možná nejvíce ke způsobu těžby v dobách Jurkoviče a čerpáme přitom ze zkušeností našich předků,“ říká ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Proto se kácí na začátku zimy. Stromy hledali v nadmořské výšce nad 700 metrů a začali v konkrétní fázi měsíce.

„Je po úplňku, což je pro kácení dřeva pro stavební materiál nejlepší období,“ dodává Ondruš.

Máčet dřevo v Bečvě už nebudou

Do debaty se mísí povely pro koně, údery sekyr a vůně čerstvě pokáceného dřeva. Odtud se bude vozit do haly na Bystřičce, kde vzniklo zázemí brněnské stavební firmy Archatt, vítěze soutěže na obnovu víc než stoleté dřevěnice (o výběru firmy čtěte zde).

Přes zimu ze dřeva místní tesaři udělají trámy. I oni budou pracovat ručně, mají na to stejné nástroje jako jejich předchůdci.

V tom je podstata takzvané vědecké rekonstrukce. Libušín postaví stejnými postupy jako Jurkovič a jeho lidé. Alespoň převážně. I při kácení je slyšet motorová pila, udělá ale jen část práce.

Odlišností bude víc, stavba třeba nedostane dva roky na sednutí ani se dřevo na ni nebude máčet v Bečvě jako kdysi. Body, ve kterých se stavebníci tehdy a nyní setkají, ale mají převažovat.

„Tohle je krásný okamžik, ale to nejhezčí nás čeká na jaře, až začneme stavět,“ těší se majitel projekční kanceláře, která stavbu připravila a dozoruje, Jakub Masák.

Projektanti obdivují Jurkovičovy schopnosti

Rozhlíží se po označených stromech a přemýšlí o délkách trámů. „Nejdelší, co potřebujeme, má přes osm metrů a jsou dva,“ říká.

Ponesou věž, kterou tvoří šestiúrovňová konstrukce. Každé patro znamená jinou vazbu trámů. Když rozkreslovali jednotlivé úseky, Jurkoviče obdivovali.

„My na to máme techniku, on to vymyslel a nosil to v hlavě. Musel mít obrovskou představivost,“ říká Masák.

A jestli to dnes budou řemeslníci umět udělat? „Ale jistě,“ usmívá se.

Libušín vyhořel na začátku března 2014, vyšetřovatelé pak odhalili chyby v konstrukci komína, za což čelí obžalobě padesátiletý technik z Karvinska (více zde).

Větší z obou Jurkovičových dominant Pusteven tvořila původní krčma, k níž přistavěl další prostory. Do provozu ji uvedli v roce 1899 a v průběhu let ji několikrát rekonstruovali, ne vždy citlivě.

Nyní se jí vrátí podoba přibližně z roku 1925, kdy se na opravách naposledy podílel ještě Jurkovič sám. Stavba má zhruba osmdesátimilionový rozpočet.

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Rarita, z rozehrávky gól. Takhle jsem si to vysnil, líčil fotbalista

SLAVIČÍNSKÝ KOUZELNÍK. Petr Švach vykouzlil v utkání v Hodoníně gól z půlky...

Petr Švach vstřelil unikátní gól. Kapitán divizního Slavičína nachytal hodonínského gólmana kopem ze středu hřiště hned...

U Otrokovic hořela trafostanice, tmavý kouř byl vidět kilometry daleko

Požár elektrické rozvodny u Otrokovic.

Hasiči zasahovali v pondělí odpoledne nedaleko nájezdu na dálnici D55 u Otrokovic na Zlínsku u požáru trafostanice. Z...

Projedl se k vítězství. Muž na Vizovickém Trnkobraní spořádal 190 knedlíků

Radim Dvořáček si vkládá do úst švestkový knedlík. (17. srpna 2019)

Na čísle 190 se letos na Vizovickém Trnkobraní zastavil vítěz soutěže v pojídání švestkových knedlíků Radim Dvořáček....

Další z rubriky

Krajští radní chtějí rozsáhlou studii, jak opravit zlínskou nemocnici

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve...

Zastupitelé Zlínského kraje budou v září znovu řešit situaci týkající se možné stavby nové nemocnice ve...

Ve Zlíně budou na konci prázdnin uzavřené cesty k nemocnici i do Fryštáku

Ilustrační snímek

Ulice 2. května, která vede ke krajské nemocnici ve Zlíně, bude od čtvrtka do neděle uzavřená. Příští víkend zase...

Zlínský kraj podepsal smlouvy s autobusovými dopravci, zatím na dva roky

Autobusové nádraží ve Zlíně.

Zlínský kraj už má autobusové dopravce, kteří budou od poloviny letošního prosince vozit cestující v regionu. Vybral je...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz