Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Obnovu zámeckého sadu zastavila inspekce, Holešov může přijít o miliony

  12:59
Skoro tři roky připravoval Holešov obnovu sadu v zámeckém parku. Když před nedávnem město začalo s kácením starých stromů, muselo s tím vzápětí přestat. Na podnět ornitologů zastavila práce Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Holešovu hrozí, že bude muset vrátit dvoumilionový dar, který na obnovu sadu dostal.

Obnovu ovocného sadu v zámeckém parku zastavila inspekce. Město věří, že se spor podaří zdárně vyřešit. | foto: Ondřej Holubec, MF DNES

„ČIŽP předběžným opatřením uložila městu zdržet se kácení dřevin rostoucích mimo les v zámeckém parku Holešov,“ uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová s tím, že je potřebné mít rozhodnutí o povolení ke kácení.

„Dále nebylo vyloučeno, že kácením dřevin nedojde k zásahu do přirozeného vývoje zvláště chráněných druhů živočichů,“ doplnila.

ČIŽP ve správním řízení mimo jiné zjišťuje, zda kácení nemůže mít nepovolený vliv na chráněné části přírody.

Podle holešovského místostarosty Pavla Karhana se však radnice obnovou sadu zabývá dlouhodobě, všechna potřebná povolení před zahájením prací vyřídila a získala souhlasy na realizaci projektu.

„Vytvořili jsme projektovou dokumentaci, s níž jsme obeslali všechny důležité orgány,“ poznamenal Karhan, který celou záležitost vnímá spíše jako formální právnický spor.

Přijde město o dvoumilionový dar od soukromé firmy?

Podnět k zastavení kácení podala jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické. Ornitologům vadí, že se před započetím prací nekonalo správní řízení, kterého by se mohli zúčastnit. Navíc upozorňují, že oblast, kde se má kácet, je významná z hlediska biodiverzity.

„Podle záznamů v NDOP (Nálezová databáze ochrany přírody – pozn. red.) je v prostoru sadu evidováno 22 záznamů zvláště chráněných druhů brouků a druhů z červeného seznamu,“ píší ve svém stanovisku ornitologové.

Odbor životního prostředí v Holešově, který zastupuje státní správu, však sdělil, že oznámení města o kácení splňuje všechny náležitosti a není třeba vést řízení.

„Dostáváme se tak do situace, kdy nám obnovu sadu zastavila bitva právních výkladů. Pokud se ale bude protahovat, nové stromky už v období vegetačního klidu nezasadíme,“ varuje Karhan.

ČIŽP totiž může rozhodnout až do devadesáti dnů od zahájení řízení. Pokud prokáže pochybení, může rozhodnout o omezení či úplném zákazu kácení a udělit pokutu až do výše milionu korun.

Městu kromě toho hrozí i další ztráta peněz, protože na obnovu čerpá dvoumilionový dar od soukromé společnosti. Pokud práce letos neprovede, bude muset částku vrátit.

„V tom úplně nejhorším případě můžeme přijít o peníze a v parku nám zůstane pláň s několika vytrhanými stromky,“ naznačil Karhan. „Ale pevně věřím, že k tomu nedojde,“ dodal.

Dotčený sad se táhne směrem k zadní části parku s hájenkou. Jeho historie sahá do poloviny 18. století, kdy byl spolu s dalšími ovocnými sady součástí zahrad u panského sídla. Poslední velkou obnovou prošel v 50. letech minulého století.

Bez zásahů se sad rozpadne, varuje architektka

Podle odborníků je nyní většina stromů ve velmi špatném zdravotním stavu, který už se nedá napravit ani arboristickými zásahy.

„Velmi časté jsou infekce kmenů a větví, dutiny a výletové otvory narušující stabilitu stromů. Velmi časté je jmelí, které představuje hrozbu také pro ostatní dřeviny v parku,“ uvedla krajinářská architektka Alena Vránová, která projekt na revitalizaci zpracovala.

Po konzultaci s Národním památkovým ústavem (NPÚ) v Kroměříži navrhla proměnu tak, aby respektovala historickou podobu sadu. Uprostřed sadu bude altán, přístupové travní pěšiny a lavičky.

Využít se tady mají původní odrůdy jabloní, hrušní, švestek či třešní, které se získaly odebráním roubů ze starých stromů v zahradě. Celkově tu má být vysazeno 167 stromů za použití 105 různých odrůd. 

„Pokud by se tyto zásahy neprovedly, sad by se postupně rozpadl a jeho architektonická, estetická a biologická hodnota by byla ztracena,“ upozornila Vránová.

Chystá se postupná obnova celého parku

S tím souhlasí i specialistka na památky zahradního umění Lenka Křesadlová z NPÚ v Kroměříži. Podle ní je způsob obnovy navržen v tradičním duchu tak, jak se dělával v minulosti.

„Dá se přitom řešit i ochrana vzácných druhů brouků. Nechávají se části kmenů, kam mohou brouci přelézt. V zadní části jsme záměrně staré stromy ponechali, mohou tam vzniknout broukoviště,“ nastínila Křesadlová.

Holešov chce postupně obnovovat celý zámecký park. V plánu jsou výsadby stromů i na dalších místech a také důležitá oprava mlýnského náhonu, který je ve špatném stavu. „Na tyto akce se nám podařilo sehnat peníze a počítáme s jejich brzkou realizací,“ konstatoval Karhan.

  • Nejčtenější

Ve Zlíně vypuklo letní dopravní peklo, průjezd do Otrokovic bude těžký

Pondělní dopravní špička ve Zlíně bude o něco náročnější než jindy a během následujících dvou týdnů se situace...

Největší stavba v Rožnově se zastavila, firma už dodělá jen základy

Vznik kulturního centra a knihovny v Rožnově pod Radhoštěm se prodražuje. Nejdříve měla stavba stát 120, později 325,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavba nové silnice v Prštném se blíží, uleví zahlcenému centru Zlína

V roce 2026 může začít stavba nové silnice v Prštném, která povede přes železniční trať. Pravomocné územní rozhodnutí...

PSG chce stabilizovat zlínský hokej. Do extraligy postoupíme sami, říká Vlach

Dlouho se k bouřlivému dění v hokejovém klubu PSG Berani Zlín pro média příliš nevyjadřoval a řešil ho spíše v rámci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mynářovu hospodu zapálil žhář, ostatní verze už policie vyloučila

Policie pokročila ve vyšetřování požáru restaurace Na Srubu v Osvětimanech, která shořela letos 29. března. Stavbu, již...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Šéf gangu padělatelů eurobankovek se přiznal, ostatní vinu popřeli

Obyčejná inkoustová tiskárna stojí v pozadí jednoho z největších případů padělání bankovek v Česku v jeho porevoluční...

Čtvrt století po povodni stojí hráze za miliardy, všude však hotovo není

Pětadvacet let po ničivých povodních a záplavách chrání lidi ve Zlínském kraji hráze a rozlivová území za miliardy...

Neposedné slůně, jaguáři v bazénu a okružní jízdy nabízí zlínská zoo

Ve zlínské zoo nedávno oslavili první narozeniny slůněte Zyqarriho, které bude bezpochyby největším tahákem letošní...

Řidič mimo přechod srazil trojici seniorů, jedna žena je těžce zraněná

Dvacetiletý řidič Škody Octavia srazil v neděli krátce před sedmou hodinou ráno dvě ženy a jednoho muže v seniorském...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESNÍ INŽENÝR (40-55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...