Tradiční Jízda králů je zapsaná i na seznamu UNESCO. Symbolickou vládu převzal...

Tradiční Jízda králů je zapsaná i na seznamu UNESCO. Symbolickou vládu převzal dvanáctiletý král Petr Španěl. (Vlčnov, 28. 5. 2017) | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Druhá šance pro unikátní slavnosti, Jízdy králů ale musí porušit zvyklosti

  • 1
Jízdy králů zapsané na seznamu UNESCO, které loni bylo nutné zrušit kvůli epidemii koronaviru, možná letos dostanou druhou šanci. Přípravy ve Vlčnově, Kunovicích i Hluku na Uherskohradišťsku jsou ale opatrné. Organizátoři budou muset pozměnit zavedené tradice. Někde posunou termín slavností, jinde zase spojí družiny dvou ročníků.

Před rokem oblékl kroj a s družinou osmnáctiletých legrútů (krojovaných jezdců na koních, pozn. red.) a děvčat předstoupil před zaplněný sál jako nový vlčnovský král.

Květnové Jízdy králů se ale desetiletý Josef Pavelčík kvůli epidemické situaci nedočkal. Letos možná dostane druhou šanci.

„Byli bychom pro, aby se jízda jela, samozřejmě za dodržení vládních nařízení. Je to naše privilegium a tradice s hlubokou historií vázaná na konkrétní termín,“ uvedl otec mladého krále Josef Pavelčík.

„Loni na jaře jsme o covidu moc nevěděli, ale říkali jsme si, že když akci zrušíme, tak se v pohodě pojede příští rok. Teď je situace, jaká je, a jsme v obavách, protože nikdo neví, co bude.“

Ve stejné nejistotě jsou i v dalších obcích. Jízda králů se loni měla konat hned na třech místech. Ve Vlčnově, Hluku a Kunovicích. Všude museli akci zrušit a o rok odsunout.

Jízda králů v Kunovicích

Teď se sice připravují, ale velmi opatrně. A většinou počítají s tím, že slavnosti budou v omezeném režimu.

Pro Vlčnov, kde se jízda koná každoročně, to například znamená, že v družině osmnáctiletých legrútů se setkají mladíci dvou ročníků. Sice si neužijí vlastní jízdu, na druhou stranu o ni ale ani jeden ročník nepřijde.

„Loňští legrúti se domluvili s těmi letošními, že se spojí a pojedou v květnu spolu. Král zůstává stejný,“ řekla ředitelka pořádajícího Klubu kultury Petra Kučerová.

„Všichni sice víme, jak to s koronavirovou situací vypadá, ale nějaké přípravy jsme už zahájili.“

V Hluku padne rozhodnutí do konce března

Organizátoři hlucké Jízdy králů se chtějí definitivně rozhodnout do konce března. Slavnost se tam koná na začátku července každé tři roky a je spojená s Dolňáckými slavnostmi písní a tanců.

„Už teď bychom připravovali program, domlouvali se s kapelami. Máme sice nějaké předjednané z loňska, ale ještě je brzy na to, abychom si řekli, jak to letos bude,“ podotkl místostarosta Zdeněk Botek. „Chceme také znát názor zastupitelů města.“

V Kunovicích, kde slavnosti pořádají každý druhý rok, zase před několika dny rozhodli, že akci přeloží z tradičního termínu v polovině května až na druhý víkend v červenci.

„Přišel jsem s tím začátkem ledna a vidím to tak, že v květnu by se jízda zase nekonala. Tak jsem navrhl dva termíny, jeden letní, druhý podzimní,“ prohlásil hlavní organizátor kunovické jízdy Milan Stašek.

Kunovice slaví významné výročí, akci ale zkrátí

„Přiklonili jsme se nakonec k tomu letnímu, který nám připadá jako nejméně rizikový. Připravovat se budeme, ale samozřejmě nikdo neví, co nám koronavirová situace dovolí.“

Současně se také rozhodli, že původně třídenní akci zkrátí na dva dny. Chybět by ale kromě samotné nedělní jízdy neměla například oblíbená sobotní formanská jízda nebo večerní slavnostní program Na krála, matičko, na krála! Ta bude letos spojená i s významným výročím.

Kunovice si totiž letos připomínají 250 let od prvního zaznamenaného banderia. Jde o slavnost podobnou Jízdě králů, při které krojovaní chlapci na vyzdobených koních provázejí významnou církevní nebo světskou osobnost při její návštěvě v obci.

Takový doprovod měl třeba císař Josef II. v roce 1771 při návštěvě kunovické fary a při následné cestě do sousedního Uherského Hradiště.

Příprava na Jízdu králů zabere organizátorům řadu měsíců. Nejde totiž jen o chystání krojů a výrobu krepových růží, ale také o programovou nabídku na dva až tři dny, o účast souborů a muzik, o výstavy, nacvičování vystoupení, kulturní akce, trhy nebo večerní zábavy.

Doprovodný program, který k novodobé historii Jízd králů patří, láká obvykle tisíce lidí.

Z obrovské události se stane komorní slavnost

I Vlčnov, který přijde na řadu jako první, počítá s tím, že slavnost s velkou pravděpodobností nebude tak velká, jak byli návštěvníci v novodobé historii zvyklí.

„Všem je jasné, že ve stejném rozsahu to asi nepůjde. Proto řešíme různé varianty programu, hledáme způsoby, ale určitě nebude možné například sezvat soubory z celé republiky, vystoupení zřejmě nebudou ve vnitřních prostorách, ale venku,“ upozornila Kučerová. „Bude to prostě spíše komorní regionální slavnost.“

Taková ale bývala Jízda králů v minulosti. Podle některých pramenů se váže k pověsti o králi Matyáši Korvínovi, který v době českouherské války prchal před nepřáteli. Aby se neprozradil, oblékl si dívčí oděv.

Někteří badatelé se ale domnívají, že tento zvyk sahá do minulosti mnohem hlouběji a může mít souvislost s pradávnými iniciačními obřady, kdy mladí chlapci na prahu dospělosti prokazovali, že už nejsou dětmi. Od roku 2011 je Jízda králů zapsaná na prestižním seznamu kulturního dědictví UNESCO.