Jízda drží Vlčnov pospolu, říká otec krále o tradici zapsané v UNESCO

  15:27aktualizováno  15:27
Jízda králů ve Vlčnově je každoročně velkou událostí pro celou rodinu mladého krále. Letos byl v hlavní roli desetiletý král David a jeho rodiče Petr a Irena Chaloupkovi. Připravovat se začali už loni.

Oblékání vlčnovského krále do dívčího kroje, ve kterém objede vesnici, býval dříve ryze osobní rituál. Dochází k němu jen jednou za život. V minulosti se odehrával za zavřenými dveřmi, mezi čtyřma očima matky a syna.

Fotogalerie

Dnes už se koná před zraky stovek lidí a namířenými reflektory i kamerami vždy v sobotu, tedy den před samotnou Jízdou králů. O intimitě tak už nemůže být řeč. Přesto se ji v malé obci na Slovácku daří na pódium přenést, což ukázal i sobotní pořad nazvaný Předávání vlády králů.

„Jsem hrozně nervozní, už to začíná nabírat na obrátkách. Celý den jsem běhala, zařizovala, organizovala. Chtěla jsem holkám pomáhat s chystáním, ale nešlo to,“ líčila trochu omluvně v sobotu večer Irena Chaloupková.

Role královské rodiny je spojená s velkou zodpovědností za udržení několik staletí trvající tradice, která je navíc zapsaná na seznamu UNESCO. Chaloupkovým začala už koncem loňského roku, kdy svolili, že svého syna dají „za krála“.

David se veřejnosti poprvé představil v lednu na krojovaném plese a pak začal maraton povinností. Vyrazil s legrúty, což je družina osmnáctiletých chlapců, na velikonoční obchůzku za družicemi, pomáhal jim i s květnovým stavěním máje. Absolvoval spoustu zkoušek na veřejná vystoupení, nacvičoval tanec, trénoval jízdu na koni.

Rodiče oblékli kroj poprvé až v dospělosti

Celá rodina zase chystala občerstvení, včetně přibližně 1 500 vlčnovských vdolečků, či zajišťovala výrobu krepových růží na zdobení koně. A také se musela smířit s tím, že se na několik měsíců stala středem mediální pozornosti.

„Je to trochu chaos, ale chceme si to užít a zároveň naplnit to, co se od nás očekává. Z mého pohledu to má smysl, protože jízda drží Vlčnov pospolu. Proto se odtud lidi moc nestěhují,“ poznamenal královský otec Petr Chaloupka.

Sám pochází z Rychnova nad Kněžnou a paradoxně to byl on, kdo přivedl rodinu k folkloru, i když k němu na začátku vztah neměl. „U nás se dodržoval maximálně fašank, ale jinak nic. Dechovka ani cimbál mi nic neříkaly,“ prozradil.

Manželka Irena je rodačka z Vlčnova, ale byla na tom podobně. „Rodiče nás vedli spíš ke sportu, ne k folkloru. Jízdu si pamatuji ještě za socialismu, kdy sem jezdily zájezdy a bývalo tady strašně moc lidí. A když mi bylo osmnáct, tak se do slavností děvčata ještě nezapojovala,“ vybavuje si.

Jak vypadala předloňská Jízda králů ve Vlčnově:

Kroj poprvé oblékla až v době, kdy se její manžel připojil k místnímu mužskému sboru a začal vystupovat na veřejnosti.

„Do té doby jsem měl kamarády hlavně mezi fotbalisty. Pak jsem ve sboru poznal i chlapy o generaci starší a úplně mne to pohltilo,“ líčí Petr Chaloupka.

Zařadil se mezi ně i při sobotním vystoupení a poté sledoval, jak se David na pódiu při dojemném obřadu mění v nového krále se vším všudy. Jak vyžaduje stará vlčnovská tradice, maminka ho oblékla do dívčího kroje, končící král Martin Darek Franta mu předal královskou korunu a jedna z družic vložila do úst bílou papírovou růži.

Královští rodiče měli v tu chvíli za sebou další důležitý den – a před sebou ten nejdůležitější. Do postele se dostali po půlnoci a v neděli ráno vstávali před šestou hodinou na slavnostní bohoslužbu.

Dopoledne sice poprchalo, a deště se každá královská rodina obává, nakonec však počasí vyšlo a David v dívčím kroji a na nastrojeném koni kolem poledne vyjel do ulice Vlčnova. Spolu s družinou legrútů projel obcí a sklidil obrovský potlesk.

„Nakonec byl tento den pro nás méně vyčerpávající než ty tři dny předtím, které byly na chystání a organizaci velmi náročné,“ oddychla si v neděli odpoledne Irena Chaloupková. „Už se těším na to podvečerní posezení s rodinou a bez starostí,“ dodala.

Autor:

Nejčtenější

Nová nemocnice se ve Zlíně stavět nebude, hejtman Čunek ji neprosadil

Lidovecký hejtman Jiří Čunek obklopený svými náměstky Pavlem Botkem z KDU-ČSL...

Nová krajská Baťova nemocnice ve Zlíně nevznikne. Při dvakrát odloženém hlasování neudržel hejtman Jiří Čunek jednotnou...

Dal jsem chleba Rusovi, za trest jsem stál v mrazu nahý, vzpomíná veterán

Jan Prokop patří k nejstarším veteránům druhé světové války v kraji. Žije ve...

Před pár dny oslavil 96. narozeniny, ale zdravotně je na tom Jan Prokop pořád docela dobře. Stále vitální muž, který...

Seniorovi došly peníze na sex, dohodu o úhradě zprostředkovali strážníci

Ilustrační snímek

Coby zprostředkovatelé platby za erotické hrátky zafungovali strážníci ve Zlíně. Obrátil se na ně starší muž, který dal...

Plzeňští fotbalisté se se Sokolovem trápili, Zlín prohrál se Zbrojovkou

Jakub Dvořák (vlevo) ze Sokolova se chystá na pokus Radima Řezníka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté porazili druholigový Sokolov 2:0. Vyhráli tedy i ve druhém utkání v rámci letní přípravy na novou...

Zlínské zoo se podařil světový unikát, odchovala už čtyři mláďata rejnoků

Mládě siby ománské ještě neodchovala žádná evropská zoo, úspěch je to i v...

Když před pěti lety otevírali ve zlínské zoo Zátoku rejnoků, v možný odchov mláďat doufali jen tajně. Letošní rok ale...

Další z rubriky

Seniorovi došly peníze na sex, dohodu o úhradě zprostředkovali strážníci

Ilustrační snímek

Coby zprostředkovatelé platby za erotické hrátky zafungovali strážníci ve Zlíně. Obrátil se na ně starší muž, který dal...

Zlín chce koupit lyžařský svah, má se stát celoroční atrakcí

Lyžařský svah se nachází na kopci nad Zlínem, v docházkové vzdálenosti od...

Zlínští radní schválili materiál, který zahajuje cestu k odkoupení lyžařského svahu nad městem od Sportovních klubů...

Spor měst s provozovatelem zlínských vodáren může skončit dohodou

Ilustrační snímek

Soudní spor kolem zlínských vodáren, které provozuje Moravská vodárenská, může skončit dohodou. Zástupci koncernu a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz