Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Masters of Rock začíná, Dream Theater přijede se třemi kamiony techniky

  10:35
Největší český festival tvrdé rockové hudby se koná od čtvrtka do neděle v areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích. Jeho hlavní hvězdou budou progresivní metalisté Dream Theater. Nápadů na headlinera měl ředitel přehlídky Masters of Rock Jiří Daron víc.

Pořadatel festivalu Masters of Rock Jiří Daron | foto: Dalibor Glück, MAFRA

"Každý rok máme v hledáčku několik kapel. Díváme se, kdo v létě jede koncertní šňůru nebo vydává novou desku, a posíláme nabídky. S Dream Theater jsme našli společný termín, protože jsme se spojili s několika festivaly v Německu a využili toho, že kapela jede krátké letní turné v Evropě právě v době, kdy se koná Masters of Rock," vysvětlil v rozhovoru pro MF DNES ředitel festivalu (o letošních hlavních hvězdách čtěte zde).

O kom dalším jste uvažovali?
Na pozici headlinera jsme chtěli i Alice Coopera, ale u něj jsme se nesešli termínově, takže mohl vystoupit pouze na naší druhé letní přehlídce, kterou byl červnový Metalfest v Plzni. Je to i o štěstí, s velkou kapelou se musíte trefit do doby, kdy jsou v Evropě na turné.

Masters of Rock

Největší tuzemský festival tvrdé rockové a metalové hudby se koná od 10. do 14. července v areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích. Na dvanáctý ročník akce dorazí přes 22 tisíc návštěvníků. Vstupenky lze koupit i na místě, čtyřdenní permanentka stojí 1 500 Kč, jednodenní lístek vyjde na 990 Kč.

Dream Theater jedou turné, na němž představují novou desku a jejich koncerty trvají i dvě a půl hodiny. Bude se festivalové vystoupení nějak lišit?
Dream Theater odehrají standardní devadesátiminutový set. Loni sice měla Avantasia k dispozici téměř tři hodiny čistého času, ale to byla výjimka. Avantasia není skupina pěti muzikantů, ale velký projekt, při němž se střídají zpěváci a muzikanti. Proto dostali tak obří prostor.

Jak se na Johna Petrucciho a další hvězdy těšíte?
Osobně mám tyto velké kapely hodně rád. Sice jsou dost drahé, ale jsou to opravdu stoprocentní profesionálové, kteří přijedou se třemi kamiony techniky. Dream Theater je založený na precizních výkonech hudebníků i technice, nástrojové aparatuře a produkci, kterou s sebou vozí. Mají dokonce vlastní kuchyň.

První den festivalu bude hodně silný, hned po Dream Theater vystoupí thrashmetaloví Anthrax.
První hlavní hvězda, která byla potvrzená na čtvrtek, byli Anthrax. Pak jsme ale zjistili, že Dream Theater nemůžou jindy než právě v první den festivalu. Takže jsme je posunuli v programu před Anthrax, aby obě kapely hrály potmě.

OBRAZEM: Masters of Rock 2013 ve Vizovicích

Kapela Leningrad Cowboys se tradičně stará o hudební i vizuální show.
Tisíce hudebních fanoušků si už druhým dnem užívají festival Masters of Rock ve...
Ve Vizovicích jsou nejčastěji k vidění masky na obličejích, někteří rockeři...
Elvenking je podle zařazení odborníků folk-power metalová kapela. Její koncert...

Headlinerem pátku budou Sabaton, což je už téměř stálice Masters of Rock, že?
Sabaton jsme si v agentuře vypiplali, jako první na světě jsme jim dali možnost hrát ve velkých halách společně na turné s Helloween a Gamma Ray. Od té doby jsme je tlačili a jim se i celosvětově podařilo prorazit. Je hezké sledovat kapelu, která před očima promotéra udělala obrovský vzestup. Podobný příběh teď píšou Powerwolf. To jsou věci, které vás jako člověka, který se pohybuje na hudebním trhu, potěší. Sabaton jsou pořád obrovsky otevření vůči fanouškům, i letos si vyžádali dvě hodiny na autogramiádu. Třicet minut jim bylo málo. Odehrají i song Far From The Fame, který složili pro náš festival před dvěma lety a stal se koncepčním základem nové desky Heroes, na níž popisují hrdinské příběhy z druhé světové války.

V sobotu zahrají Helloween a nabídnou i pět písniček, které jim vybrali fanoušci na webu. Jak jste na tento nápad přišli?
Pro Helloween se pokaždé snažíme vymyslet něco speciálního. Jednou to byla společná jam session s Gamma Ray, která dala vzniknout světovému turné obou kapel se sto koncerty na všech kontinentech. Letos nás napadlo, že by si fanoušci mohli zčásti vybrat písničky, které Helloween zahrají. Mimochodem, měsíc poté se stejným nápadem vyrukovala Metallica. (směje se)

Program hlavního pódia Ronnie James Dio Stage

Čtvrtek 10. července
14:00-14:50 Kreyson
15:10-16:00 Serenity
16:20-17:20 Russkaja
17:40-18:50 Axxis
19:15-20:30 Airbourne
21:00-22:30 Dream Theater
23:00-00:30 Anthrax
01:00-02:00 Stryper

Pátek 11. července
10:00-10:45 Embryo
11:00-11:50 The Snuff
12:05-12:55 Gloryhammer
13:10-14:10 Doga
14:25-15:25 Visions of Atlantis
15:45-16:45 Die Happy
17:30-18:45 Rocksymphony (Jandová/Toužimský, FBM Zlín)
19:15-20:30 Korpiklaani
21:00-22:15 Epica
22:45-00:15 Sabaton
00:45-02:00 Behemoth

Sobota 12. července
09:40-10:25 Six Degrees of Separation
10:40-11:30 Forrest Jump
11:45-12:35 Salamandra
12:50-13:45 Sebastien & Tony Martin & Roland Grapow
14:00-14:55 Suicidal Angels
15:10-16:30 Citron & Tanja
16:45-17:45 Grand Magnus
18:05-19:05 Freedom Call
19:25-20:35 Michael Schenker s Temple of Rock
21:05-22:20 Arch Enemy
22:50-00:20 Helloween
00:50-02:00 Civil War

Neděle 13. července
10:00-10:45 Black Widow
11:05-11:55 Cpt: Mendess & Rock´´n´´Roll Army
12:15-13:15 Legendy se vrací
13:30-14:30 Škwor
14:50-15:50 Kataklysm
16:10-17:10 Terrana
17:30-18:30 Eluveitie
19:00-20:15 Krokus
20:45-22:00 Unisonic
22:30-24:00 Sebastian Bach

V neděli přehlídku uzavře hvězdný Sebastian Bach, bývalý frontman Skid Row. Bylo těžké jej získat?
Jsou kapely a interpreti, které se snažím na Masters of Rock dostat každoročně. Sebastiana Bacha jsem se snažil získat pět let a konečně letos se to podařilo. Vydal novou desku a je rád, že ji může na letních festivalech propagovat. Vystoupení ve Vizovicích bylo úplně první, které potvrdil. V Česku hrál jen jednou jako předskokan Guns N' Roses, ale sólový devadesátiminutový koncert tady nikdy neměl. Bude to velká premiéra.

Máte osobní tip na další zajímavá jména?
Velmi jsem zvědavý na australské Airbourne, což je můj tip na dobrý koncert. Těším se i na Unisonic, Arch Enemy s novou a vynikající zpěvačkou nebo polské blackmetalisty Behemoth, kteří s posledním albem slaví neuvěřitelný úspěch. Předvedou pekelnou vizuální show s hořícími kříži. Zajímavostí je, že den před nimi ve stejný čas vystoupí Stryper, což je čelní představitel amerického křesťanského rocku a metalu, jehož členové během koncertu do publika vyhazují Bible. (směje se) Dobrých kapel přivezeme opravdu hodně, třeba švýcarské hardrockery Krokus nebo Michaela Schenkera, který zahraje kompletní desku Scorpions Love Drive nebo hity z UFO. Finští Korpiklaani u nás zase budou natáčet DVD.

Jak důležité je pro vás zastoupení domácích kapel v programu?
Masters of Rock je stěžejně postavený na zahraničních kapelách a sjíždějí se k nám fanoušci z pětatřiceti zemí, ale samozřejmě nabízíme prostor i domácím interpretům. Každý rok máme jedno vystoupení společně s filharmonií, letos to bude Rocksymphony, kdy zazní světové hity v podání Marty Jandové, Honzy Toužimského a zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů. Stejně unikátní bude zakončení úspěšného turné Citronu se zpěvačkou Tanjou nebo vystoupení Sebastien, kteří pozvali exkluzivní hosty - Tonyho Martina, bývalý hlas Black Sabbath, nebo Rolanda Grapowa, exčlena Helloween.

Od roku 2003 se v areálu likérky vystřídalo obrovské množství kapel, jak řešíte to, aby se jejich jména příliš neopakovala?
Některá jména se opakují, což se ale děje na všech festivalech na světě. Stačí, aby měla kapela výročí nebo novou desku, jako tomu je s Unisonic, Epicou, Behemoth, Arch Enemy a dalšími. Je složité domlouvat koncerty skupin, které tady nikdy nehrály. Letos se to takhle podařilo hned ve dvaadvaceti případech, což je vysoké číslo. V případě premiérového českého vystoupení Sebastiana Bacha to podle mě může mít stejný úspěch, jako měli na Masters ve své české premiéře Twisted Sister. Dodnes mi spousta lidí říká, že na Masters nebyla lepší show. Sebastian Bach je také představitelem velkých amerických stadionových kapel, bude to velký zážitek.

Máte už dramaturgickou kostru dalšího ročníku?
Už nyní mám několik kapel domluvených. Agentura Pragokoncert zastupuje v Česku spoustu zahraničních umělců a staráme se o jejich vývoj, k čemuž patří i dlouhodobé plánování sólových i festivalových koncertů. Jde o šest sedm "našich" kapel, s nimiž počítám na Masters of Rock 2015. Ale jména zatím říkat nebudu, ať je to pro fanoušky překvapení.

Kolik návštěvníků dorazí?
O vstupenky je mírně vyšší zájem než loni, kdy bylo kolem dvaadvaceti tisíc lidí. Největší návštěvy byly v době prvních koncertů Nightwish a Manowar, ale jinak jsou ustálené a oscilují maximálně kolem tří tisíc lidí. Když je nabušený setlist, přijede jich víc. Osvědčily se nám jednodenní lístky pro lidi, kteří chtějí jen nasát atmosféru nebo vidět jednu kapelu. Devětadevadesát procent vstupenek však jsou permanentky.

Festival pořádáte ve Vizovicích dlouhých dvanáct let. Hodláte ve městě zůstat i nadále?
Když se člověk rozhlédne z areálu, je fascinovaný okolím, Vizovické vrchy jsou nádherné. Jezdí k nám novináři z celého světa a všem se moc líbí, že nejsme typický festival někde na otevřeném prostoru, ale díky prostředí likérky nabízíme skutečně originální prostředí. Máme výbornou spolupráci s likérkou Rudolf Jelínek a firmou Unico, na jejichž pozemcích se festival koná. Z tohoto pohledu není proč lokalitu měnit. Jediný důvod ale může být ekonomický.

Narážíte na poplatek, který musíte platit vizovické radnici?
Jsme jediný festival, který platí městu za to, že do něj přivede přes dvacet tisíc turistů, kteří utrácejí peníze a dávají vydělat místním živnostníkům. Za to bychom měli dostávat podporu v podobě grantů, jako je tomu běžně všude jinde v Česku. Stačí se podívat na Benátskou noc, kde najdeme město Liberec i Liberecký kraj jako partnera festivalu. Stejné je to na Colours of Ostrava. Regiony si těchto akcí váží. My jsme se bohužel nedávno ocitli v situaci, kdy z nás vedení Vizovic chtělo vytěžit co nejvíce peněz. Na podzim budou komunální volby, férové by bylo diskriminační poplatek z kulturních akcí ve Vizovicích zcela zrušit, tak jak to již dávno učinila všechna jiná města. Naopak si nesmírně vážím pomoci vedení města Zlína v oblasti propagace a přípravy doprovodného programu výstavy obrazů s rockovou tematikou, která se v průběhu festivalu bude konat ve zlínském klubu Masters of Rock Café.

Autor:
  • Nejčtenější

Někdo srazil autem dívky na přechodu a ujel, hledá se řidič i svědci

Policie hledá svědky nehody, při které ráno srazil osobní vůz řízený neznámým člověkem dvě mladistvé dívky na přechodu...

Obří vysílač v Topolné po 70 letech utichl, obce jej chtějí zachránit

Český rozhlas hodlá odstranit ikonický vysílač v Topolné. Obce ho chtějí na seznam technických památek. Přeladit rádio...

Sesuv půdy na Vsetínsku na osm týdnů uzavřel železniční trať na Slovensko

Sesuv půdy zastavil dopravu na železnici v úseku Valašská Polanka – Horní Lideč na Vsetínsku. Od soboty tady začne...

Ohromné úsilí, nadšení a dřina. Památkáři ocenili NEJ zachráněné stavby

Nález v klášteře na Velehradě, záchrana gotického domu v Žatci či obnova jídelny Libušín po rozsáhlém požáru. Už poosmé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Pustevnách začal festival ledových soch. O délce rozhodne příroda

Přes čtyřicet tun ledu spotřebovalo sedm umělců z Česka a Slovenska na výjimečnou přehlídku pětadvaceti ledových soch,...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Muzeum má za sebou nejdražší nákup obrazů, zatím ukazuje čtyři díla

Muzeum regionu Valašsko ve Vsetíně má republikový primát. Vlastní největší sbírku malířky Jaroslavy Hýžové (1915–1992)....

Potrvá dlouho, než se život do Bečvy vrátí naplno, říká hospodář

Řeka Bečva má obrovský potenciál, tvrdí hospodář Českého rybářského svazu pro Moravu a Slezsko Jan Hloušek. „Ryby se v...

Nelegální pálení alkoholu je ve Zlínském kraji běžné, neodradí ani pokuty

Desetina destilátů vzniká podle celníků načerno. Stát tak přichází o statisíce korun. Bojovat proti nelegálnímu pálení...

Nebudu machrovat, strach byl velký, říká biker Kalabus o extrémních sjezdech

Premium Když Roman Kalabus zastavil kolo po prudkém sjezdu ze svahu kamčatského vulkánu, dostavil se pocit, který nedokáže...

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...