Jednání druhého ustavujícího zastupitelstva ve Vsetíně trvalo 46 minut.
„Nechuť k tomu, aby Jiří Čunek byl starostou, tady jistě je. On to nikdo neřekne nahlas, ale je,“ řekl krajský šéf KDU-ČSL Jiří Stodůlka.
K třetímu pokusu o volbu starosty se zastupitelé ve Vsetíně sejdou za dva týdny, 8. prosince. Dokud se nepodaří vytvořit funkční koalici, povede město dosavadní starostka Iveta Táborská (ODS).
„Snad to tak nebude celé čtyři roky,“ podotkl Čunek.
„Nenapadlo by mě, že tak zkušený politik, jako je Jiří Čunek, odvede tak amatérskou práci a nezajistí si podporu,“ konstatovala Táborská.
Situace, do které se město dostalo, je naprosto unikátní. Voliči Jiřího Čunka chtějí, svědčí o tom preferenční hlasy, které mu dali ve volbách, i to, že lidovci udělali nejlepší volební výsledek v historii. Zhruba stejně silný je ale odpor jeho politických kolegů.
„Čunek má pověst kontroverzního politika, což partnery odrazuje. Neplatí to jen v Vsetíně. Ostatně nedostal ani důvěru svých spolustraníků, když usiloval o post místopředsedy strany,“ upozornil politolog Pavel Šaradín.
Ve Vsetíně chybí vzájemná důvěra
Jednání ve Vsetíně ale blokuje především obrovská nedůvěra mezi politickými stranami.
„Je to složité. Lidé si navzájem nevěří, protože už spolu mají pracovní zkušenosti,“ potvrdil lídr Koalice pro otevřený Vsetín Michal Berg.
Proto navrhl širokou koalici všech zvolených stran s výjimkou komunistů.
„To je jediná koalice, na které bychom se mohli podílet,“ dodal.
Jenomže v ní by lidovci, ANO a STAN, kteří jsou ochotní spolupracovat, zůstali v menšině. Druhý tábor, tedy ČSSD, ODS, KOV a TOP 09, má sice po volbách mandátů méně, v navržené koalici by ale měli navrch.
„Není to o programech, ale o tom, jaké posty pro sebe strany získají,“ byl přesvědčený Čunek. „Nesouhlasím s tím, aby starosta byl jen panák, kterého někdo ovládá,“ dodal.
O velké koalici nemá smysl jednat, řekl Čunek dříve
Ještě nedávno navíc Čunek velkou koalici zavrhoval zcela kategoricky. Znamenalo by totiž, že se ve vedení města udrží stejní lidé, kteří v něm byli poslední volební období.
„O tom nemá smysl jednat. Voliči jasně řekli, že chtějí změnu, a toto by žádná změna nebyla,“ reagoval dříve.
Současné vedení Čunek dlouhodobě ostře kritizoval, především zmiňoval starostku Ivetu Táborskou (ODS). „Město nevede, protože to prostě neumí,“ řekl před pár měsíci.
Přesto se za současné patové situace zdá být široká koalice stále nejpravděpodobnější variantou. Žádná z partají totiž nepočítá s podporou komunistů. Pokud to dodrží, nezbývá jim než spolupracovat.
Málo pravděpodobná je i možnost, že by se podařilo obejít vítěze voleb. Pak by totiž zbylé strany musely získat také lidi z hnutí ANO, které dosud vystupovalo jako hlavní spojenec lidovců.
Dvě povolební odstavení Čunka
První pokus měli lidovci už 6. listopadu. Sebevědomé vystoupení před zastupiteli, kterým předložili menšinovou vládu lidovců, ANO a STAN, však skončilo předčasně. Koalice měla jen deset hlasů a k tomu, aby se Čunek stal starostou, scházel ještě jeden (více zde).
Čunek měl přitom k vyjednávání o vládě města ideální podmínky. Lidovci udělali ve volbách nejlepší výsledek v historii, když přesvědčili 29,4 procenta voličů. Čunek navíc ostatní kandidáty vysoce porazil i počtem preferenčních hlasů.
Problémy měl Čunek i po posledních volbách v roce 2010, kdy sice získal suverénně nejvíc preferenčních hlasů, ale protože nebyl přijatelný pro vítěznou ODS, strana jej obětovala. Místostarostkou se místo něj stala Květoslava Othová.
A neuspěl ani v krajských volbách. I ty na počet preferenčních hlasů vyhrál, jenomže ČSSD coby vítěz voleb dala přednost spolupráci s komunity a SPOZ.
„Celé je to snaha o jeho likvidaci, musíme si uvědomit, že se znovu blíží krajské volby. A socialisté mu nemohou odpustit poslední úspěch,“ upozornil Stodůlka.