Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. prosince 2022 Ambrož, Benjamin

Talent architekta Čančíka je znát na významných stavbách ve Zlíně

  10:37
Patřil k lidem, jejichž život by se odvíjel zcela jinak, kdyby žili a tvořili ve svobodné zemi. Jenže architekt Jiří Čančík takové štěstí neměl. Ve Zlíně je autorem vysoce ceněné stavby krematoria na Lesním hřbitově, sídla Stavoprojektu, výškového domu „Čedok“ v Kvítkové ulici a mnoha dalších.

Architekt Jiří Čančík | foto: archiv Josefa Čančíka

Nedávno uplynulo dvacet let od úmrtí respektovaného architekta a noblesního člověka, jenž svůj profesní život spojil se Zlínem a jeho okolím. Maximum svých schopností však zde předvést nemohl.

„Odmítal vstoupit do komunistické strany, a jeho kariérní postup tak měl své limity. Nepomohly mu ani aktivity člena předsednictva Svazu architektů během pražského jara spojené s nesouhlasem se vstupem okupačních vojsk v srpnu 1968,“ uvedl jeho vnuk a architekt Josef Čančík. „Bral to ale realisticky, nikdy nebyl zatrpklý,“ dodal.

Jiří Čančík se narodil v roce 1922 v Bratislavě, od jeho tří let žila rodina v Praze. V roce 1949 nastoupil do čerstvě znárodněné firmy Baťa a dalších deset let působil v novém projekčním oddělení v Luhačovicích.

V roce 1962 se už vracel nikoli do Zlína, ale do Gottwaldova. S rodinou se usadil v Bartošově čtvrti a brzy se stal výraznou osobností místního Stavoprojektu. Do pracovního kolektivu okamžitě zapadl, potkal zde totiž řadu generačních souputníků z pražské umělecko-průmyslové školy, jejímž byl absolventem. UMPRUM jej ovlivnila lidsky i profesně.

„Vyrůstal ve školním prostředí, kde vedle sebe zráli architekti, sochaři, malíři, grafici a designéři všech možných druhů. Získali tak jisté povědomí o ostatních oborech, vzájemný respekt, schopnost spolupráce a v neposlední řadě sociální kapitál kamarádství a vzájemných kontaktů,“ líčí Josef Čančík.

V 50. letech vzniklo podle jeho návrhu sídliště Mojmír v Uherském Hradišti, v Gottwaldově se ale věnoval odlišné práci: občanským stavbám a urbanismu. „Čančíkova skupina měla jednu velkou výhodu – mezi její zakázky nepatřily projekty sídlišť, které díky tehdejší typizační panelové unifikaci nebyly pro architekty příliš populární,“ konstatoval architekt a člen zmíněné skupiny Ivan Bergmann.

Výběr z díla

1956: sídliště Mojmír, Uh. Hradiště

1953: hudební pavilon v Komenského sadech, Zlín (zbořeno 2014)

1963: budova Stavoprojektu, Zlín

1969: rekreační a rehabilitační středisko Sigmy Lutín, Luhačovice

1972: sportovní hala Uherský Brod, středisko JZD Slušovice Reneta, Neubuz (interiéry)

1973: bytové domy s občanským vybavením v Dlouhé ulici, Zlín

1973: tržiště Pod kaštany Zlín

1974: velkokapacitní výškový bytový dům s občanskou vybaveností v ulici Kvítková, Zlín (tzv. Čedok)

1978: budova krematoria na Lesním hřbitově, Zlín

1981–88: víceúčelový Kulturní dům s kinem Elektra, Luhačovice

1987: Divadelní náměstí, Zlín

Čančík byl schopný, respektovaný, komunikativní a v kolektivu oblíbený, takže se brzy stal šéfem jedné z projekčních skupin Stavoprojektu. „Nakonec je to obraz práce s lidmi,“ říkal s úsměvem o svém přístupu k architektuře, kdy sázel na týmovou práci.

V letech 1967–69 působil v týmu, který řešil budoucí podobu centra Zlína a Otrokovic a vypracoval dlouhodobou koncepci rozvoje celé aglomerace. Naději na její naplnění ale rozdrtily sovětské tanky. A sklonit hlavu před normalizačními poměry nebylo pro Čančíka představitelné.

„Pocházel z rodiny s masarykovsko-sokolskými ideály, během druhé světové války byl aktivní v protinacistickém odboji a stal se součástí Zpravodajské brigády. Jeho pohled na svět se s tím komunistickým neslučoval,“ vysvětlil jeho vnuk. Čančíka navíc výrazně ovlivnili i vyučující na vysoké škole, zejména křesťansky založený, filozoficky a svobodomyslně uvažující profesor Jan Sokol.

I proto se v 70. a 80. letech uzavřel do „vnitřní emigrace“ a stal se součástí zlínského kulturního disentu. Mezi jeho přátele patřili cestovatel Miroslav Zikmund, etnograf Karel Pavlištík, spisovatel Ludvík Vaculík, herec Steva Maršálek a další, kteří se scházeli v Zikmundově vile. Čančík zde našel potřebné intelektuální zázemí, stejně jako jeho žena Vlasta, akademická malířka a výtvarnice.

„Seznámili se už na škole, oba byli umprumáci. Babička ve Zlíně zakládala výtvarný obor na lidové škole umění a ovlivnila řadu mladých lidí výchovou ke kulturně a umělecky orientovanému životnímu stylu,“ popsal Josef Čančík.

Ceněné krematorium

Také její manžel měl k umění blízko. „Díla výtvarných umění umocňují vnímání architektury, musí však být její organickou součástí. Výtvarné dílo má vznikat současně s architekturou od samotných koncepčních začátků,“ říkal Jiří Čančík. A tímto heslem se řídil i při své nejznámější stavbě, kterou je krematorium na zlínském Lesním hřbitově. Stavělo se v letech 1975–78.

„Svým architektonickým ztvárněním se jedná o jednu z nejhodnotnějších poválečných staveb města,“ napsala o ní kurátorka sbírky architektury krajské galerie Ladislava Horňáková.

Budova se třemi skleněnými stěnami umožňuje vizuální kontakt s okolní zelení a dodnes slouží bez větších změn. „Působivé řešení s otevřeným prostorem navozuje atmosféru tiché meditace o návratu člověka k přírodě a splynutí s ní, uklidňuje emoce a pomáhá vyrovnání se se smutnou událostí,“ doplnila Horňáková.

Čančík již tehdy nepůsobil jako náměstek útvaru hlavního architekta Zlína, ale vrátil se do Stavoprojektu. „Měl sice politický škraloup, ale zase ne až tak velký. Navíc se za něj postavili jeho kolegové a přátelé ze Stavoprojektu,“ zmínil Josef Čančík. Vůči komunistickému režimu však nadále vystupoval odmítavě. Když byli spolu se synem Janem, jenž také pracoval ve Stavoprojektu, vyzváni k podpisu anticharty, oba odmítli. Jeho priority se projevovaly i jinak.

Místo průvodu na košt vína

„V období normalizace se chodilo povinně do prvomájového průvodu. Jirka, nebo Jura, jak jsme mu říkali za zády, se objevil na seřadišti Stavoprojektu, prohodil pár slov s tehdejším vedoucím stranické skupiny, a potvrdil tak svou účast v průvodu. Pak zmizel a všichni jsme věděli kam – vlakem do Bzence na košt vína se svými disidentskými přáteli,“ vzpomíná Bergmann.

Čančík odešel do penze v roce 1982, i poté ale projektoval a účastnil se soutěží, spolupracoval se synem Janem a dcerou Kateřinou Tuzarovou. Velkým životním zadostiučiněním se pro něj stala listopadová revoluce v roce 1989. „Obrovsky mu to nalilo krev do žil, spolu s kolegy z prostředí kolem Miroslava Zikmunda byl aktivní v Občanském fóru. Z mládí si pamatoval demokracii a byl nadšený, že se dožil jejího návratu,“ podotkl jeho vnuk Josef.

Stál za vznikem BLOKu architektů a výtvarníků ČSFR a po revoluci založil soukromý Ateliér architektury. Angažoval se i v komunální politice, nechyběl v prvním zlínském zastupitelstvu a poté se stal členem ODS. Životní cesta Jiřího Čančíka se završila 22. srpna 2001, kdy zemřel ve Zlíně ve věku 79 let. „Dodnes pro mě zůstává synonymem noblesního, velkorysého člověka a výborného architekta trvale spojeného se Zlínem,“ poznamenal Bergmann.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mikulášský jarmek v kopcích na Valašsku se chystá celé měsíce

Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách se vrací po dvouleté pauze. Unikátní akce láká desetitisíce lidí a propaguje...

Zlín zažehnal trapas. Největší městské tržiště se nakonec promění celé

Zlínské tržiště Pod Kaštany se otevře v prosinci, nebo v lednu. Radnici se podařilo zažehnat nežádoucí trapas. Majitelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na diskotéku nebo do klubu? Ve Zlíně mají mladí smůlu, akcí je jen pár

Premium Ve Zlíně skoro vůbec nefungují kluby nebo diskotéky pro mladé. Ukázala to i halloweenská party v klubu Sud ve...

Festival Masters of Rock zveřejnil jména kapel, odtajnil i hlavní hvězdy

Letní hudební festival Masters of Rock ve Vizovicích už má téměř kompletní program. Kdo budou hlavní hvězdy akce, která...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Půlka obchvatu zdarma, druhá za peníze. Poplatek žene řidiče do Otrokovic

Ministr dopravy odmítl udělit druhé polovině dálničního obchvatu Otrokovic výjimku, aby po něm mohli řidiči jezdit...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Opatrná výroba sněhu, dražší skipasy. Areály čeká další nejistá sezona

Zimní střediska ve Zlínském kraji se naplno připravují na spuštění provozu. Po letech, kdy je omezovala pandemie, se...

Ekologové neuspěli s ochranou živočichů, plánování obchvatu pokračuje

Příprava důležitého obchvatu zlínské části Zálešná, jenž je součástí chystaného dálničního přivaděče, může pokračovat....

Zimní stadion už město opravuje za svoje, spor o dotaci však vede dál

Město Zlín nedávno uspělo u soudu se žalobou proti tomu, že nedostalo státní dotaci 300 milionů korun na opravu zimního...

Ve Slavičíně obnovují zámecký park, vznikne atraktivní hřiště i nový altán

Na nový altánek, dětské hřiště či veřejné toalety se mohou těšit lidé v zámeckém parku ve Slavičíně na Zlínsku....

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...