Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Stavební firma Imos Group má problémy. Neplatí a věřitelé chtějí peníze

  • 5
Známá stavební firma Imos group, která sídlila na Zlínsku, je v insolvenčním řízení. Podniky i zaměstnanci po ní požadují dlužné peníze. Jednatel společnosti ale řadu návrhů věřitelů označil za spekulativní.

Sídlo firmy Imos group v Tečovicích nedaleko Zlína, kde dříve působila, je nyní prázdné. Adresu má aktuálně v Praze. Podnik se dostal do potíží, měl málo nových zakázek a odešla z něj většina zaměstnanců.

„Pracovalo tam asi 120 lidí a většina z nich dala na začátku letošního roku výpověď nebo byli nuceni odejít. Situace se pod novými majiteli stále zhoršovala, až nebyly peníze skoro na nic,“ přiblížil bývalý odborář Imosu Vlastimil Hlušek, který z firmy letos odešel po více než třiceti letech.

O své peníze se začali hlásit věřitelé. Nevelká společnost Stavospoj požaduje v rámci insolvenčního řízení za odvedené zemní práce na stavbě ve Vysokém Mýtě 600 tisíc korun. Zatím neúspěšně a nadějí má málo.

„Bylo to pro nás téměř likvidační, museli jsme si vzít úvěr, abychom přežili. Imos neplatil ani materiál, který jsme používali,“ popsal majitel Stavospoje Jan Knotek.

„Chtěli jsme dodržet smlouvu a teď jen těžko dostaneme zaplaceno, věřitelů totiž stále přibývá,“ upozornil.

Zlom nastal před pár lety prodejem firmy

Imos byl ve Zlíně dříve pojmem mezi stavebními firmami, měl řadu zajímavých zakázek po různých místech republiky.

Ve Zlíně mimo jiné dělal spodní část Kongresového centra od známé architektky a místní rodačky Evy Jiřičné.

Zakladatel Imosu Zdeněk Talaš firmu na přelomu let 2011 a 2012 prodal, protože chtěl své podnikání omezit.

Pak to s ní začalo jít pomalu z kopce. Dodělávaly se starší zakázky a nových přibývalo jenom málo.

Obchodní podíl má v zástavě PPF banka

Dnes má Imos sídlo na pražské Malé Straně a jedním z jeho jednatelů je Albín Sybera.

Podle obchodního rejstříku je obchodní podíl společnosti zastaven ve prospěch PPF banky.

Sybera uvedl, že po nákupu firma získávala zakázky především v Praze a okolí, proto ji tam přestěhoval. Složitější situace podle něho nastala po insolvenčním návrhu letos na jaře. Řadu návrhů věřitelů však neuznává.

„Velké množství pohledávek bylo ryze spekulativních. Například se jednalo o požadavky na proplacení prací, které ani nebyly v nárokované výši provedeny či vůbec nebyly převzaty. Mnoho z těchto návrhů bylo staženo ze strany věřitelů,“ tvrdí Sybera.

„Vzhledem k tomu, že tlak, který byl na společnost vyvíjen, byl velmi systematický a mnohem více koordinovaný, než jsme si zprvu připouštěli, situace je dnes velmi náročná,“ doplnil.

Sybera věří, že firma je schopná dál fungovat

Jako první podal letos návrh na insolvenci Antonín Schön, který zajišťoval pro Imos dopravu. Chtěl zaplatit za práci přes čtvrt milionu korun.

„Zareagovali až na návrh na insolvenci a peníze mi přinesli hotově. Jsem rád, že to mám za sebou. Ke konci už neměli peníze téměř na nic, ale do jejich finančních toků nevidím,“ nastínil Schön.

Sybera řekl, že s dalšími věřiteli jedná. Ti, které MF DNES oslovila, to však nepotvrdili.

„Jsme přesvědčeni, že stav společnosti umožňuje její reorganizaci,“ dodal jednatel Imosu.